Milan Řezníček

  • Článek
Pozornost v sedmém pokračování praktického používání tabulkového procesoru Excel upřeme v návaznosti na předchozí část na práci s textem. Přestože primárně pro psaní a editaci textu využíváme textový editor (např. Word), v praxi se v řadě případů hodí využít i možnosti a funkčnost, kterou nám nabízí uspořádání textu do tabulek v prostředí Excelu.
Vydáno: 29. 04. 2015
  • Článek
Naše další volné pokračování o Excelu v účetní praxi přinese několik praktických tipů, jak využít vlastní formát buňky, a některé další návody, jak se vypořádat s prací s textovými řetězci.
Vydáno: 20. 08. 2014
  • Článek
V minulé části našeho seriálu (Účetnictví v praxi č. 10/2013, str. 33) jsme začali s pokročilejšími technikami řešení úloh podmíněného sčítání - podmíněný součet s více podmínkami. V tomto pokračování tuto kapitolu dokončíme ukázkou dalších možných postupů, které mohou čtenářům usnadnit získávání požadovaných hodnot z nejrůznějších tabulek účetních dat.
Vydáno: 23. 04. 2014
  • Článek
V minulém pokračování našeho pojednání o možnostech využití Excelu (Účetnictví v praxi č. 8/2013 str. 32) jsme se uvedli do problematiky podmíněného součtu, a to konkrétně řešením úloh součtu s jednou podmínkou. Následující výklad na tuto problematiku navazuje a přináší rozšiřující a prohlubující informace včetně dalších užitečných návodů.
Vydáno: 18. 09. 2013
  • Článek
V minulých dílech našeho seriálu o využití Excelu v účetní praxi (Účetnictví v praxi č. 4/2013 str. 32 a č. 6/2013 str. 37) jsme se zabývali vzorci (možnosti zápisu vzorců a základní výpočetní možnosti, absolutní, relativní a smíšené odkazy a názvy buněk a oblastí) a první částí vestavěných funkcí - funkcí pro zaokrouhlování. V dnešní části seriálu se zaměříme na další vestavěné funkce, a to funkce logické a podmíněný součet.
Vydáno: 24. 07. 2013
  • Článek
V minulém dílu našeho seriálu o využití Excelu v účetní praxi (Účetnictví v praxi č. 4/2013 str. 32) jsme se zabývali vzorci (možnosti zápisu vzorců a základní výpočetní možnosti, absolutní, relativní a smíšené odkazy a názvy buněk a oblastí) a v dnešní části seriálu si přiblížíme první část vestavěných funkcí, a to funkce pro zaokrouhlování.
Vydáno: 22. 05. 2013
  • Článek
Svět počítačů prošel za poslední desítky let tak prudkým vývojem, jako málokteré z odvětví lidského počínání. Ruku v ruce s tímto dynamickým rozvojem se velmi rychle zdokonalily i techniky zpracování účetnictví, a tak dnes již drtivá většina subjektů, ať již vedou účetnictví nebo daňovou evidenci, používají specializovaný software (dále jen "SW"). Přestože většina účetního SW dnešní doby je velmi vyspělá a umožňuje pracovníkům účtáren a ekonomických útvarů pracovat s účetními daty účelně a komfortně, je s účetní prací spojena celá řada požadavků, kde nám může vydatně pomoci nástroj pro účetní data jako stvořený - tabulkový procesor. Dominantní aplikací mezi uživateli počítačů v této oblasti je MS Excel, který nechybí v počítači snad žádné účetní/ho. Následující příspěvek je určen zejména uživatelům se základní znalostí prostředí tabulkového procesoru a vzhledem k mimořádné variabilitě Excelu nám naznačí alespoň zlomek možností, které nám tento skutečně mocný nástroj nabízí. Pro profesní účetní je jistě velmi příjemnou změnou, že problematika Excelu stojí na logice, tedy nelze ji zpochybnit žádným "právním" názorem ministerstva či správce daně. Dodejme ještě, že v následujících řádcích vycházíme z verze Excelu 2010, postupy zde uváděné jsou však převážně řešitelné i ve starších verzích, zejména E2007, popř. i E2003, E2000.
Vydáno: 20. 03. 2013