Ing. Martin Novák

Česká s r. o. – neplátce DPH a není identifikovaná osoba, pořizuje z EU od plátců zboží. Vztahuje se k pořízení zboží z EU nějaký limit, při nepřekročení kterého česká s r. o. nemusí platit DPH? Dřív ten limit existoval. 
Vydáno: 26. 03. 2024
Firma A, která má sídlo v ČR a je plátcem DPH poskytuje službu do EU. Službu poskytuje firmě B, která je plátcem DPH a má slovenské DIČ. Služba obsahuje vykládku, balení a nakládku zboží. Firma B SK pošle firmě A CZ své zboží. Firma A CZ zboží vyloží z transportu, zabalí do patřičných beden a naloží zboží do dalšího transportu ke konečnému zákazníkovi, který je na území ČR. Bude tato služba balení pro slovenskou firmu s místem plění podle § 9 ZDP nebo bude místo plnění v tuzemskou a faktura za službu balení by se vystavovala s tuzemkou daní? Je podmínkou pro PDP aby se zboží vrátilo zpět na území EU? 
Vydáno: 26. 03. 2024
Společnost má zálohový koeficient na DPH z důvodu osvobozených plnění bez nároku na odpočet. Osvobozené plnění bez nároku na odpočet jsou úroky z poskytnutých půjček. Nyní společnost pořizuje vozidlo, které bude používat pro svoji ekonomickou činnost. Musí DPH z nákupu vozidla krátit zálohovým koeficientem? 
Vydáno: 26. 03. 2024
Klient nakupuje zboží od firmy v Lotyšsku (impregnant), má sklad v Německu. Prodal zboží v Německu a Rumunsku. Obchod v nákupu a prodeje mimo ČR. Do kterých řádků v přiznání DPH mám dát DPH z přijatých a vydaných faktur za zboží a přepravní služby tohoto zboží? Týká se tohoto obchod EORI nebo INTRASTAT?
Vydáno: 14. 03. 2024
S.r.o. plátce DPH má reklamu na FB. Je tento náklad daňové uznatelný a máme při reverse charge nárok na odpočet DPH?
Vydáno: 11. 03. 2024
Jsem plátce DPH a v roce 2002 jsem koupila vozidlo bez možnosti odpočtu DPH, zařadila jsem ho do obchodního majetku a letos vozidlo prodávám, předpokládám, že bez DPH. V jakém řádku v daňovém přiznání se prodej objeví?
Vydáno: 05. 03. 2024
OSVČ podnikatel neplátce poskytuje služby za inovativní vzdělávání. Služby poskytuje občanům neplátcům a to jak v zemích EU, tak do třetích zemí. Jak je to s povinností stát se osobou povinnou k dani? Předpokládám, že pokud jsou služby poskytované neplátci v EU i do třetích zemí, není povinnost se registrovat k DPH. Jinak by to bylo v případě, že by služba byla poskytnuta osobě registrované k DPH v zemích EU. Tam se stává automaticky osobou povinnou k dani?
Vydáno: 04. 03. 2024
OSVČ zaslala účetní firmě fakturu, kde dodavatel byla americká firma s EU OSS VAT EU. Nemáme ponětí co s tím. Můžete nás informovat, jak postupovat, kde se registrovat? Předmět transakce bylo zboží, OSVČ je odběratel a australská firma je dodavatel Jedna se o australskou firmu a účetní firma potřebuje vědět, jak tuto fakturu zpracovat.
Vydáno: 26. 02. 2024
Dobrý den, žádám o zatřídění zda příbalový leták lze prodat se sazbou osvobození od 1.1.2024 jako brožuru. V zákoně je osvobození u knih, brožur, ale leták pod 4901 zde výslovně není uvedený.
Vydáno: 26. 02. 2024
Česká firma má půjčku od své německé sestry. Německá společnost vystaví fakturu za úroky dle smlouvy o půjčce. Na faktuře je text: Tax free intracommunity delivery. Jak česká firma zaúčtuje DPH na faktuře (reverse-charge nebo bez DPH) a na jakém řádku přiznání k DPH by se měla tato faktura vykázat?
Vydáno: 26. 02. 2024
S. r. o. , které vede účetnictví a je plátce DPH, prodává mimo jiné omalovánky. Toto uskutečněné plnění je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně. Objeví se toto plnění za prodej omalovánek v přiznání k DPH a pokud ano, tak na kterém řádku? 
Vydáno: 23. 02. 2024
Firma vlastní nemovitost, na které probíhá od roku 2020 rekonstrukce. K 1.1.2024 se firma stala plátcem DPH. Může použít § 79 odst. 2 a uplatnit si odpočet z faktur za rekonstrukci i když ta bude ukončena až v průběhu roku 2024? Příjmy z budoucího nájmu budou podléhat DPH, takže krácení odpočtu nebude.
Vydáno: 21. 02. 2024
Česká společnost s r. o. vlastnila 100% podíl ve dceřiné slovenské společnosti s. r. o. V roce 2024 celý podíl byl prodán. Zprostředkovatelem prodeje byla slovenská společnost, neplátce DPH, která vystavila fakturu za zprostředkování prodeje podílu české společnosti s. r. o. Má česká společnost s. r. o. přiznat a odvést DPH z přijaté faktury od slovenského zprostředkovatele i v případě, že prodej podílu je osvobozeným plněním bez nároku na odpočet DPH a služby, s tím spojené, taky?
Vydáno: 21. 02. 2024
Fyzická osoba, nepodnikatel, má stavební pozemky (jsou v osobním majetku). V roce 2023 se stal plátcem DPH z důvodu opakovaných prodejů stavebních pozemků. Některé pozemky prodal a odvedl z prodeje DPH. Jeden z pozemků daroval matce. Nemusí z ceny obvyklé odvést DPH? Na vstupu si klient žádnou DPH nenárokoval. 
Vydáno: 20. 02. 2024
Firma a.s. (plátce DPH) se rozhodla využívat služeb zprostředkovatele (plátce umístěn v EU – Irsko – irská VAT)) a uzavřela s tímto zprostředkovatelem smlouvu. Zprostředkovatel přeprodává služby firmy a.s. dalším klientům. Jedná se o službu – využívání online platformy. Zprostředkovatel bude vystavovat faktury klientům jeho jménem za firmu a.s. a odvádět tak daně v dané zemi klienta. Původní kontrakt s klientem je podepsán s firmou a.s., avšak v právních podmínkách je uvedeno, že klient souhlasí s tím, že fakturu obdrží od zprostředkovatele, který „přefakturuje“ služby firmy a.s. Situace je složitější v tom, že ve většině případech se bude u firmy a.s. fakturovat „předplatba“ služby tedy čerpání služby dopředu např. kvartálně/ročně dopředu na určité období. Bude tedy známa částka a perioda poskytování služby (např. Kontrakt bude podepsán začátkem ledna, start poskytování služby bude stanoven např. na periodu 18.1.2024 - 17.4.2024 apod.). Zprostředkovatel bude vystavovat firmě a.s. měsíční report vždy v 15. dnu za uskutečněné transakce měsíc zpětně. Zároveň bude posílat firmě a.s. 15. den v měsíci platby, které obdrží od klientů v předcházejícím měsíci ponížené o servisní poplatek 2 % (provize za zprostředkovaný výnos). Firma a.s. nyní přemýšlí nad správným zaúčtováním celé situace a nastavení systému účtování do budoucna a kdy správně vykázat plnění v přiznání DPH/SH v Česku. Faktury firma a.s. (plátce DPH) bude vystavovat zprostředkovateli (režim EU – Irsko) v režimu reverse-charge. Zprostředkovatel si vyhrazuje právo vystavovat faktury klientům z různých entit (Velká Británie, Irsko, USA), avšak smluvně bylo dohodnuto, že firma a.s. bude vystavovat fakturu zprostředkovateli na irskou pobočku (režim EU - IE VAT). Zprostředkovatel bude vystavovat firmě a.s. vždy 15. den v měsíci zúčtovací fakturu za veškeré proběhnuté transakce měsíc zpětně. Fakturu vystaví firma a.s. ve stejný moment, kdy vystaví fakturu i zprostředkovatel klientovi nebo ji bude vystavovat až v momentě vyúčtování/obdržení platby od zprostředkovatele na účet? Podle interní směrnice firmy a.s. je nutné účtovat o daných výnosech v měsíci poskytnutí služby klientovi. Jak postupovat se servisním poplatkem (provizí) 2 %? Servisní poplatek se váže ke zprostředkování plateb firmě a.s. na bankovní účet, ne k fakturaci klienta ze strany zprostředkovatele. Jak celou tuto situaci prosím správně promítnout do účetnictví? Návrh účtování u firmy a.s.: Př. Kontrakt uzavřen 5.1.2024 na periodu 18.1.2024-17.4.2024; 16.1.2024 Ostrá faktura 311/384 (Vykázána v DPH/SH) firma a.s. vystavuje fakturu zprostředkovateli (plátce EU – reverse chargé), celý výnos; 16.1.2024 Zprostředkovatel vystavil klientovi fakturu; 16.1.2024 Časové rozlišení 384/602 (leden 2024) 384/602 (únor 2024) 384/602 (březen 2024) 384/602 (duben 2024); 15.2.2024/Datum přijetí platby Interní doklad 2 % provize 518/311; 15.2.2024 Příchozí platba (zprostředkovatel) platba od klienta 221/311.
Vydáno: 16. 02. 2024
Budeme prodávat dárková balení, kde bude většina zboží 21%, ale třeba i nějaké potraviny s 12 %. Celkový „dárkový koš“ bude celý s 21% sazbou, nebo se položky musíme rozepsat a fakturovat samostatně s 21% a 12% sazbou DPH? 
Vydáno: 16. 02. 2024
Nyní je připravována nová smlouva pro nájemce-neplátce DPH na pronájem prostoru sloužícího k podnikání. Smlouva zahrnuje složku za 1. nájemné, dále 2.paušální cenu za energie (vodné, stočné, srážkovou vodu, teplo a ohřev TUV)-vše z důvodu obtížného způsobu zjištění skutečného stavu (problém instalovat samostatné měřidlo), a dále 3. zálohy na plyn a elektřinu (bude se vyúčtovávat dle skutečné spotřeby). Nájemné jako takové je osvobozené bez nároku na odpočet. Nevím však, jak postupovat v případě položky 2. za paušální cenu za energii - má být zohledněna sazba 12 %? V případě zálohy na plyn a elektřinu máme danit zálohu jako přijatou platbu s tím, že bychom si při vyúčtování uplatnili DPH z přijaté faktury na vstupu v plné výši nebo máme neuplatňovat z přijatých záloh DPH vůbec a neuplatňovat ani odpočet z přijaté faktury a při vyúčtování raději využít § 36 odst. 11? Jsou přijatelná obě řešení? Vyúčtování plynu a elektřiny bychom řešili přes účet 315.
Vydáno: 16. 02. 2024
Mohu uvést v jedné faktuře položku fakturovanou v přenesené daňové povinnosti a zároveň položku, na kterou se vztahuje DPH (12 či 21 %)? V rozpisu DPH bude tedy částka v nulové sazbě i v sazbě 12 či 21 % a zároveň věta "Jedná se o přenesení daňové povinnosti dle § 92a ..."? Druhý dotaz souvisí s prvním: Fakturuji-li položku v přenesené daňové povinnosti, udávám sazbu 0 % s tím, že správnou sazbu si určí odběratel? 
Vydáno: 14. 02. 2024
Společnost přijala peněžitý dar, který byl poskytnut za účelem podpory vzdělávacích institucí v rámci realizace a distribuce projektu (dokumentární film). Tento peněžitý dar byl již celý vyčerpán a mělo by dojít k jeho proúčtování, může společnost použít účet 643? Je potřeba z tohoto daru odvést DPH, když je společnost plátce?
Vydáno: 02. 02. 2024
Společnost s r. o., plátce DPH zabývá se výrobou knih. Fakturace knih na Slovensko plátci DPH uvedeme do přiznání na ř. 20? Naopak pokud budeme knihy z EU nakupovat od plátce DPH, na jaký ř. v daňovém přiznání budeme hodnotu vykazovat?
Vydáno: 02. 02. 2024