Ing. Václav Benda - strana 4

  • Článek
Při dodávání zboží mezi členskými státy musí osoby povinné k dani respektovat pravidla pro uplatňování daně z přidané hodnoty (dále jen DPH či daň) stanovená Směrnicí Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (dále jen směrnice o DPH ) a navazujícími právními předpisy EU, a to zejména nařízením Rady č. 282/2011, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici o DPH (dále jen prováděcí nařízení ke směrnici o DPH ). Směrnice o DPH byla s účinností od 1. 1. 2020 novelizována směrnicí Rady (EU) 2018/1910 , kterou se mění směrnice o DPH , pokud jde o harmonizaci a zjednodušení určitých pravidel pro obchod mezi členskými státy, tj. tzv. quick fixes. Navazující změny byly provedeny k témuž datu také v prováděcím nařízení ke směrnici o DPH . Tato novelizovaná pravidla měla být s účinností od 1. 1. 2020 promítnuta do zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o DPH ), ale projednávání a schvalovaní příslušné implementační novely zákona o DPH se o několik měsíců zdrželo. Tato novela, která je součástí zákona č. 343/2020 Sb. , kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti s implementací předpisů Evropské unie a v oblasti zamezení dvojímu zdanění, ve znění pozdějších předpisů, nabyla nakonec účinnosti až od 1. 9. 2020. V článku jsou s využitím příkladů vysvětleny praktické dopady nejvýznamnějších změn v pravidlech pro uplatňování DPH u intrakomunitárních dodávek zboží. Nejprve jsou vysvětlena novelizovaná pravidla pro osvobození od daně při dodání zboží z tuzemska do jiného členského státu, včetně jeho přemístění z tuzemska do jiného členského státu a zpět z jiného členského státu do tuzemska. Návazně jsou shrnuta pravidla pro uplatňování daně při dodání zboží v řetězci a v závěrečné části článku pravidla pro dodání a pořízení zboží s použitím přemístění zboží v režimu skladu uvnitř území Evropské unie (dále jen EU).
Vydáno: 16. 02. 2021
  • Článek
Zdravotní služby jsou pro účely zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), chápány obecně jako poskytování služeb, které jsou za splnění stanovených podmínek osvobozeny od daně bez nároku na odpočet daně. Nejsou-li však splněny stanovené podmínky pro osvobození od daně, jedná se o služby, které jsou zdanitelným plněním v příslušné sazbě daně. Dodáním zdravotního zboží, které je také osvobozeno od daně bez nároku na odpočet daně, se pro účely DPH rozumí pouze dodání vybraných výrobků. Dodáním zdravotního zboží pro účely DPH však není dodání léčiv a zdravotnických prostředků. V tomto případě se jedná o dodání zboží, které je zdanitelným plněním v příslušné sazbě daně.
Vydáno: 15. 02. 2021
  • Článek
V následujícím textu jsou shrnuty dopady opatření Ministerstva financí v oblasti DPH ke druhé vlně koronaviru.
Vydáno: 29. 01. 2021
  • Článek
Zasíláním zboží se pro účely zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “) rozumí dodání zboží mezi členskými státy, je-li odesláno nebo přepraveno z členského státu odlišného od členského státu ukončení jeho odeslání nebo přepravy, a to osobou povinnou k dani, která zboží dodává, nebo jí zmocněnou třetí osobou. Zároveň platí, že předmětné zboží je dodáno osobě, pro kterou pořízení zboží v členském státě ukončení odeslání nebo přepravy zboží není předmětem daně.
Vydáno: 18. 01. 2021
  • Článek
V následujícím článku je nejprve vymezeno, jak je pro účely DPH chápán nájem nemovitých věcí jako poskytnutí služby a za jakých podmínek je předmětem DPH. V dalším textu jsou s využitím příkladů vysvětlena pravidla pro osvobození od daně u nájmu nemovitých věcí, včetně případů, kdy nelze nájem osvobodit od daně. V závěrečné části článku jsou na příkladech prakticky vysvětleny dopady novelizace § 56a odst. 3 zákona o DPH , kterou se s účinností od 1. 1. 2021 změní podmínky, za nichž bude možno nájem nemovité věci zdaňovat. Změna podmínek pro zdaňování nájmu nemovité věci bude mít také dopady na uplatňování nároku na odpočet daně ve vztahu k nemovitým věcem, jejichž nájmu se bude tato změna týkat. Bude to jak na straně pronajímatele, tak i na straně nájemce.
Vydáno: 21. 12. 2020
  • Článek
Podle § 47 odst. 4 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o DPH ) se u služeb obecně uplatňuje základní sazba daně ve výši 21 %, s výjimkou služeb uvedených v přílohách č. 2 a č. 2a k zákonu o DPH . U služeb uvedených v příloze č. 2 se uplatňuje první snížená sazba daně (15 %) a u služeb uvedených v příloze č. 2a se uplatňuje druhá snížená sazba daně ve výši 10 %. Základní sazba daně ve výši 21 % se uplatňuje také u většiny služeb v oblasti služeb, a to s výjimkou některých přepravních služeb a služeb s nimi souvisejících, které jsou uvedeny v příloze č. 2 nebo v příloze č. 2a k zákona o DPH a také s výjimkou některých přepravních služeb a služeb s nimi souvisejících, na které se vztahuje osvobození od daně s nárokem na odpočet daně podle § 69 a § 70 zákona o DPH . V článku jsou nejprve shrnuta základní obecná pravidla pro stanovení sazeb daně u služeb. V dalším textu jsou vysvětleny postupy při stanovení sazeb daně u dopravy zboží i osob a také u služeb souvisejících podle aktuálně platné právní úpravy. V závěru jsou shrnuty podmínky, za nichž se dopravy a služeb souvisejících uplatní osvobození od daně.
Vydáno: 15. 12. 2020
  • Článek
Novelou zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), která je součástí zákona č. 80/2019 Sb. , jímž se mění některé zákony v oblasti daní a některé další zákony, byla upravena pravidla pro uplatňování DPH u nájmu nemovitých věcí s odloženou účinností oproti ostatním změnám, a to až od 1. 1. 2021. Nájem nemovité věci je pro účely zákona o DPH chápán jako poskytnutí služby, na kterou se vztahuje podle § 56a zákona o DPH osvobození od daně bez nároku na odpočet daně. Nájem nemovité věci však může být za splnění stanovených podmínek zdaňován, a chápán tedy jako zdanitelné plnění v základní sazbě daně. V článku je nejprve vymezen nájem nemovitých věcí pro účely DPH, a to v návaznosti na zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), a vymezení předmětu DPH a místa plnění u nájmu nemovitých věcí. Návazně jsou vysvětlena aktuálně platná pravidla pro osvobození od daně u nájmu nemovitých věcí a podmínky, kdy nelze tento nájem osvobodit od daně. V závěrečné části článku jsou vysvětleny praktické dopady změny provedené s účinností od 1. 1. 2021, kdy se změní podmínky, za nichž bude možno nájem nemovité věci zdaňovat. Změna podmínek pro zdaňování nájmu nemovité věci bude mít také dopady při uplatňování nároku na odpočet daně ve vztahu k nemovitým věcem, jejichž nájmu se bude tato změna týkat, a to jak na straně pronajímatele, tak na straně nájemce.
Vydáno: 10. 12. 2020
  • Článek
V následujícím článku jsou vysvětleny principy uplatnění zvláštního režimu pro cestovní službu podle § 89 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), s upozorněním na nejvýznamnější změny, které vyplývají ze schválené novelizace zákona o DPH s účinností od 1. 1. 2022. V další části článku jsou vysvětlena aktuálně platná pravidla pro uplatňování daně u nejčastěji poskytovaných služeb v oblasti cestovního ruchu jako je ubytování, stravování a přeprava osob, a to zejména se zaměřením na stanovení sazeb daně u těchto služeb.
Vydáno: 25. 11. 2020
  • Článek
Řetězové či vícestranné obchody jsou často využívány při obchodování se zbožím v rámci Evropské unie. V případě těchto obchodů je předmětné zboží dodáno od prodávajícího konečnému kupujícímu tak, že zboží je přímo přepraveno od prodávajícího tomuto kupujícímu, ale prodávající jej nefakturuje přímo tomuto kupujícímu, ale jiné osobě, obvykle obchodníkovi, který předmětné zboží nakoupí a se ziskem prodá, a to případně ještě přes další prostředníky. Specifickým řetězovým obchodem je třístranný obchod, jehož pravidla jsou upravena v § 17 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), a to v návaznosti na čl. 141 Směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (dále jen směrnice o DPH ).
Vydáno: 26. 10. 2020
  • Článek
V následujícím článku je nejprve vysvětleno základní vymezení předmětu daně a místa plnění u sportovních a kulturních činností. V dalším textu jsou vymezeny podmínky, za nichž se na sportovní a kulturní činnosti vztahuje osvobození od daně bez nároku na odpočet daně a podmínky, za nichž jsou zdanitelným plněním. V závěrečné části textu jsou podrobněji vysvětlena pravidla, za nichž se od 1. 7. 2020 u vymezených kulturních a sportovních činností, jsou-li zdanitelným plněním, uplatní druhá snížená sazba daně ve výši 10 %.
Vydáno: 15. 09. 2020
  • Článek
Dodání zboží do jiného členského státu a vývoz zboží je za podmínek stanovených zákonem č. 235/2014 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně. Dodáním zboží do jiného členského státu se přitom obecně rozumí dodání zboží, které je skutečně odesláno nebo přepraveno z tuzemska do jiného členského státu a vývozem zboží výstup zboží z území Evropské unie na území třetí země. Novelou zákona o DPH , která je součástí zákona č. 343/2020 Sb. , kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti s implementací předpisů EU (dále jen „implementační novela“) se podmínky, za nichž se uplatní osvobození od daně při dodání zboží do jiného členského státu a také při vývozu zboží upřesňují. Tato novela měla nabýt účinnosti od 1. 1. 2020 v návaznosti na změny směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (dále jen „směrnice o DPH “) a nařízení Rady 282/2011, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici o DPH (dále jen „prováděcí nařízení ke směrnici o DPH“), ale její účinnost se posunula až od 1. 9. 2020. Podle informace GFŘ však mohou již od 1. 1. 2020 postupovat daňové subjekty podle novelizované úpravy na základě přímého účinku směrnice o DPH .
Vydáno: 31. 08. 2020
  • Článek
V následujícím textu jsou nejprve s využitím příkladů shrnuta aktuálně platná pravidla pro uplatňování daně při zasílání zboží, a to jak při jeho zasílání z tuzemska do jiného členského státu, tak i naopak z jiného členského státu do tuzemska. V závěrečné části jsou stručně vysvětleny základní principy změn, které by měly od roku 2021 platit pro prodej zboží na dálku.
Vydáno: 06. 08. 2020
  • Článek
V článku je nejprve vysvětleno základní vymezení předmětu DPH ve vztahu k vodném a stočnému a dále jsou vysvětlena pravidla pro stanovení místa plnění u těchto zdanitelných plnění. V návaznosti na to jsou vysvětlena pravidla pro uplatnění DPH u vodného a stočného. V závěrečné části textu jsou vysvětleny dopady změn sazeb daně, které byly provedeny s účinností od 1. 5. 2020. Při uplatňování daně z přidané hodnoty (dále jen DPH) podle zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), u vodného a stočného je třeba postupovat podle příslušných ustanovení tohoto zákona. Vodné je pro účely DPH prakticky chápáno jako kombinace dodání pitné vody vodovodem a služby spočívající v úpravě a rozvodu vody prostřednictvím sítí. Stočné je prakticky chápáno jako součást služby spočívající v odvádění a čištění odpadních vod. Novelou zákona o DPH , která je součástí zákona č. 256/2019 Sb. , došlo s účinností od 1. 5. 2020 ke snížení sazby daně u vodného a stočného z dosavadní první snížené sazby daně ve výši 15 % na úroveň druhé snížené sazby daně ve výši 10 %.
Vydáno: 01. 07. 2020
  • Článek
V článku jsou vysvětlena s využitím příkladů novelizovaná pravidla pro režim skladu, podle nichž mohou plátci postupovat již od 1. 1. 2020. Nejprve jsou vymezeny základní pojmy nezbytné pro aplikací režimu skladu a následně jsou vysvětleny základní principy tohoto zvláštního režimu, včetně případů, kdy dojde ke změně podmínek při uplatnění tohoto režimu. V závěrečné části textu jsou vysvětlena pravidla pro vedení evidence po účely DPH o přemístění zboží v režimu skladu a navazující úprava pravidel pro podávání souhrnného hlášení. Při obchodování se zbožím mezi členskými státy Evropské unie je často využíván zvláštní daňový režim označovaný neoficiálně z angličtiny jako režim „call-off-stock“. Tento zvláštní režim byl v minulosti využíván v řadě členských států, včetně České republiky, ale nebyl upraven ve Směrnici Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (dále jen „směrnice o DPH “). V zákoně č. 235/2014 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), byl upraven, ale nejasně a nejednoznačně. Pravidla pro tento zvláštní režim byla do směrnice o DPH doplněna její novelizací, která byl provedena s účinností od 1. 1. 2020 Směrnicí Rady (EU) 2018/1910 , kterou se mění směrnice o DPH , pokud jde o harmonizaci a zjednodušení určitých pravidel pro obchod mezi členskými státy. Navazující změny byly provedeny také novelizací nařízení Rady č. 282/2011, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici o DPH (dále jen „prováděcí nařízení ke směrnici o DPH“).
Vydáno: 22. 06. 2020
  • Článek
V souvislostí s nemocí COVID-19 zveřejnilo Ministerstvo financí postupně od března 2020 řadu opatření v daňové oblasti. Některá z těchto opatření se týkají prominutí sankcí za neplnění některých povinností v oblasti DPH, tj. porušení zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákona o DPH ). Tyto sankce jsou přitom stanoveny především zákonem č. 280/2009 Sb. , daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen daňový řád ), který je obecnou zákonnou normou upravující procesní stránku uplatňování daní, s výjimkou postihu za porušení povinností souvisejících s kontrolními hlášeními a možnosti jejich prominutí.
Vydáno: 10. 06. 2020
  • Článek
Novelou zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), který je součástí zákona č. 256/2019 Sb. , jímž se mění zákon o evidenci tržeb a zákon o DPH , se přesunuly s účinností od 1. 5. 2020 některé služby a zboží z dosavadní základní či první snížené sazby daně do druhé snížené sazby daně ve výši 10 %. Podle § 47 zákona o DPH jsou uplatňovány v České republice tři sazby daně. Vedle základní sazby daně ve výši 21 %, jsou využívány dvě snížené sazby, a to první snížená sazba daně ve výši 15 % a druhá snížená sazba daně ve výši 10 %. V článku je nejprve shrnuto základní vymezení sazeb daně a obecná pravidla pro stanovení sazeb DPH u zboží a služeb. V dalším textu jsou podrobněji vysvětleny dopady změn sazeb daně u zboží a služeb, které byly provedeny s účinností od 1. 5. 2020. Podrobnější výklad ke změnám sazeb od 1. 5. 2020 je uveden v informaci GFŘ zveřejněné na webových stránkách finanční správy (viz https://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/INFORMACE_sazby_dane_od_1_5_2020_FINAL.pdf ). Z upozornění GFŘ přitom vyplývá, že přestože byla v souvislosti s nouzovým stavem pozastavena závěrečná fáze EET, navazující změny sazeb daně nabydou účinnosti ke dříve schválenému datu 1. 5. 2020.
Vydáno: 05. 06. 2020
  • Článek
V následujícím článku jsou vysvětlena pravidla pro stanovení sazeb daně při poskytnutí knih, novin, časopisů a dalších publikací jak ve formě zboží, tak i služby, a to se zaměřením na změny provedené s účinností od 1. 5. 2020.
Vydáno: 22. 05. 2020
  • Článek
Podle § 72 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o DPH ) může nárok na odpočet daně uplatnit plátce daně u přijatého zdanitelného plnění, které v rámci svých ekonomických činností použije pro vyjmenované účely. V dalších ustanoveních zákona o DPH jsou vymezeny podmínky pro uplatnění odpočtu daně, případně jeho opravu, vyrovnání či úpravu. V článku jsou shrnuta základní pravidla a postupy při uplatňování a prokazování nároku na odpočet. Upozorněno je přitom zejména na problematické otázky prokazování oprávněnosti nároku na odpočet daně a situace, ve kterých mohou plátci při uplatnění nároku na odpočet daně chybovat.
Vydáno: 11. 05. 2020
  • Článek
Součástí vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 280/2009 Sb. , daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád “), a další související zákony je také novela zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “). Touto novelou zákona o DPH , která by měla nabýt účinnosti v průběhu roku 2020, je navrhováno upravit v návaznosti na novelizaci daňového řádu pravidla pro vracení nadměrného odpočtu. Touto novelou je jednak navrhováno zavedení institutu zálohy na nadměrný odpočet a návazně také faktické prodloužení lhůty pro vrácení nadměrného odpočtu. V následujícím článku jsou nejprve vymezeny základní pojmy, které jsou důležité pro aplikaci pravidel pro vznik a vrácení nadměrného odpočtu. Návazně jsou shrnuta základní pravidla pro uplatňování odpočtu daně. V dalším textu jsou v návaznosti na daňový řád shrnuta aktuálně platná pravidla pro vracení nadměrného odpočtu podle zákona o DPH . V závěrečné části textu je upozorněno na navrhované změny pravidel pro vracení nadměrného odpočtu, které by měly nabýt účinnosti v průběhu roku 2020.
Vydáno: 01. 04. 2020
  • Článek
V létě 2019 schválila vláda České republiky vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti s implementací předpisů EU, jehož součástí je také novela zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty (dále jen „zákon o DPH “ či „ZDPH “). Tento návrh je projednáván Poslaneckou sněmovnou jako tisk č. 572 s původně navrhovanou účinností od 1. 1. 2020 v návaznosti na změny směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (dále jen „směrnice o DPH “) a nařízení Rady č. 282/2011, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici o DPH (dále jen „prováděcí nařízení ke směrnici o DPH“). Návrh zákona však nebyl včas projednán a schválen a jeho účinnost se o několik měsíců posune. Novelou zákona o DPH , která je součástí tohoto zákona, se budou do zákona o DPH promítat zejména změny vyplývající ze směrnice Rady (EU) 2018/1910 , kterou se mění směrnice o DPH , pokud jde o harmonizaci a zjednodušení určitých pravidel pro obchod mezi členskými státy. Tato novela tedy přinese prakticky zejména změny v pravidlech při uplatňování DPH u intrakomunitárních obchodů se zbožím. V období od 1. 1. 2020 do nabytí účinnosti výše uvedené novely tedy bude přicházet v úvahu, za splnění stanovených podmínek v oblastech, které se touto novelou mění, přímý účinek směrnice o DPH , je-li postup podle této směrnice pro daňové subjekty výhodnější než postup vyplývající z aktuálně platného znění zákona o DPH .
Vydáno: 06. 03. 2020