Ing. Petr Lunga

Pronajímatel nebytových prostor získal od realitní kanceláře nového nájemce, se kterým uzavřel nájemní smlouvu a realitní kanceláři zaplatil provizi za zprostředkování nového nájemce. Bohužel s novým nájemcem se nedohodli na podmínkách nájmu a úpravy prostor a smlouva byla předčasně ukončena. Je náklad za provizi daňově uznatelným pro společnost?
Vydáno: 12. 06. 2025
Společnost s r. o. plánuje zápůjčku firemního vozidla / dodávky zaměstnanci, uzavřou dohodu o pronájmu vozidla. V dohodě je bod: Zaměstnanec se zavazuje uhradit zaměstnavateli za přenechání motorového vozidla k užívání cenu ve výši XX Kč za jeden den užívání (dále také jako „cena“). Smluvní strany prohlašují, že výše ceny byla sjednána s ohledem na to, že se jedná o benefit poskytovaný ze strany společnosti svému zaměstnanci, a že jsou si vědomy skutečnosti, že výše ceny neodpovídá obvyklé ceně za nájem obdobného vozidla./ Zaměstnavatel přenechává motorové vozidlo zaměstnanci bezúplatně. Jaký je dopad takového pronájmu pro zaměstnavatele a zaměstnance, pokud bude cena nižší než cena obvyklá, případně pokud bude vozidlo pronajato bezúplatně a zaměstnanec uhradí pouze spotřebované pohonné hmoty?
Vydáno: 10. 06. 2025
S manželem jsme jednatelé v našem s. r. o. Máme smlouvu o výkonu funkce jednatele bez odměny. Na jinou činnost, kterou vykonáváme, bychom teď chtěli uzavřít DPP. Je možné na DPP vyplácet stravenkový paušál, pokud denně je odpracováno 3 hod.? Stravenkový paušál vyplacený daný měsíc nezadávám do přehledu ČSSZ? Je možné poskytnout na DPP i příspěvek na dovolenou, pokud ho máme uvedený ve smlouvě? Je lepší vést mzdu v hodinové sazbě, nebo je možné stanovit si i měsíční mzdu 11 000 Kč (bez odvodu pojistného)?
Vydáno: 10. 06. 2025
  • Článek
V dnešním článku se podíváme na klíčové aspekty konsolidace účetních závěrek, které navazují na minulý příspěvek o odložené dani. Zaměříme se na následující klíčové body: – Konsolidační celek – jak se určuje, které společnosti spadají do skupiny pro účely konsolidace. – Metody konsolidace – zaměřeno na plnou konsolidaci, poměrnou konsolidaci a konsolidaci ekvivalencí. – Úpravy při konsolidaci – jak správně upravit účetní závěrky pro odstranění vnitřních transakcí. – Příklady a aplikace – jak tyto metody fungují v praxi. Tento přehled je zaměřen na ulehčení aplikace teoretických poznatků v praxi pro účetní odborníky a všechny, kdo se zabývají konsolidací účetních závěrek.
Vydáno: 05. 06. 2025
Syn, společník s. r. o., vystaví fakturu ze své firmy otci za zboží. Faktura není zaplacena, splatnost byla v r. 2022, fakturovaná částka 20 000 Kč. Lze k této vydané faktuře udělat v r. 2024 daňovou opravnou položku k pohledávce a před promlčením OPP rozpustit a pohledávku daňově odepsat? Nejsou tyto subjekty považovány za spojené osoby?
Vydáno: 03. 06. 2025
Vedeme účetní evidenci a na dvě větší akce (ve stavebnictví) máme v úmyslu najmout studenta, který nemá žádný jiný pracovní poměr, nepodniká a ani nemá žádný jiný příjem. Za tyto dvě akce by si student vydělal cca 40000Kč. Jelikož je to opravdu ojedinělé, tak nechceme sepisovat žádnou DPČ, či DPP. Je možné si tento výdaj dát jako daňový výdaj? Stačí napsat výdajový doklad? Student nám asi nemůže napsat žádnou fakturu, když nepodniká. Nebo jak se v tomto případě prosím postupuje. Předpokládám, že student, když je to nahodile, tak tento svůj příjem nikde hlásit nemusí, nepodává daňové přiznání, neodvádí z něj žádnou daň ani pojištění. Je to prosím tak? Jak je to ze situace studenta, který práci vykoná a ze situace podnikatele(nás), který si studenta najme?
Vydáno: 30. 05. 2025
Dostali jsme od dodavatele fakturu na měření elektrické energie analyzátorem sítě vč zpracování reportingu a zprávy k tomu. Bylo to měření stroje. Dodavatel fakturuje s přenesenou povinností. Je to tak v pořádku? Nevím, kam bych to přiřadila. Není toto jen poskytnutí služby, které by mělo být normálně s DPH? Děkuji
Vydáno: 23. 05. 2025
Společnost s ručením omezeným byla založena jediným společníkem v roce 2022. Společník nyní uvažuje o rozdělení svého podílu a převedení 10% části na další osobu bez jakéhokoliv finančního vyrovnání. Jaké budou daňové dopady tohoto rozhodnutí.
Vydáno: 23. 05. 2025
Klient bude prodávat pozemek, u kterého nesplnil časový test pro osvobození od daně z příjmu. Lze za vlastní bytovou potřebu považovat, pokud by nyní investoval do výstavby domu, který je psaný na jeho družku? Po kolaudaci domu dojte k přepsání 1/5 domu na klienta. 
Vydáno: 21. 05. 2025
Fyzická osoba prodala automobil v roce 2024 (účetně odepsán), přičemž jej vlastnila pět let. Je nutné tento příjem z prodeje na konci roku uvádět v analytické výsledovce jako výnos, konkrétně na účtu 641002? DPH z prodeje bylo odvedeno. Automobil byl zahrnutý v obchodním majetku fyzické osoby.
Vydáno: 21. 05. 2025
  • Článek
Dnes se vrátím k novele zákona o dani z přidané hodnoty , věnovat se budu daňovým subjektům. S ohledem na skutečnost, že novela je skutečně rozsáhlá, zvolil jsem dnes netradiční formu příspěvku. Daný paragraf popisuje, kdy a za jakých podmínek se osoba stává plátcem daně. Klíčové body: – Hranice obratu: 2 000 000 Kč (základní limit) a 2 536 500 Kč (vyšší limit). – Volitelnost registrace: Osoba se může dobrovolně zaregistrovat jako plátce – podá přihlášku k registraci. – Typ plnění: Důležité je, zda osoba uskutečňuje plnění, u kterých má nárok na odpočet daně. – Opětovné stání se plátcem: Pokud osoba přestala být plátcem, může se znovu stát plátcem, pokud splní stanovené podmínky.
Vydáno: 18. 05. 2025
Společnost s r. o. používá pro ekonomickou činnost elektromobil. Na tento elektromobil by chtěla uplatnit výdajový paušál 5 000 Kč, jelikož je auto používáno výhradně pro ekonomickou činnost. Nahlíží se na nabíjení auta stejně jako na nákup pohonných hmot? Výdaj za nabíjení je daňové neuznatelný a nelze nárokovat DPH?
Vydáno: 15. 05. 2025
Firma s r. o. má se svým jednatelem smlouvu o výkonu funkce jednatele, kde účtujeme MD 522/D 366. Nyní firma uzavřela dohodu o provedení práce se svým společníkem (není jednatelem) na administrativní práce. Můžeme účtovat DPP společníka na MD 521/D 331 jako účtujeme všechny ostatní zaměstnance?
Vydáno: 15. 05. 2025
Koncem dubna byl na operativní leasing pořízen automobil, hybrid, jednatel bude od května používat i k soukromým účelům. Ve výplatě se přidaní 0,5%, to je mi jasné. Dále si bude hradit soukromé kilometry a tam nastává problém, jak bude vykazovat, když automobil je na hybridní pohon? Jak se vykáže, kolik km ujel na benzín a kolik na elektřinu pro soukromé účely? Navíc automobil bude dobíjet doma, takže tam by zase měl vyúčtovat nějakou částku na firmu (cesty pro firemní účely). Náhrady bychom použili dle vyhlášky, ale jak vykázat ten poměr? A DPH se vypočítá z celkové částky koeficientem? Výše náhrady ve vyhlášce je vč. DPH? A další dotaz se týká DPH. Jedná se o operativní leasing, takže nám každý měsíc bude chodit faktura za pronájem vozidla, plus budou nějaké další náklady myčka, spotřební materiál apod. DPH bychom tedy měli pokrátit poměrem soukromé/firemní km. Jaký je prosím správný a nejjednodušší postup? Máme krátit měsíčně vždy podle soukromých km u jednotlivých dokladů? A jak by se pak pokrácený daňový doklad účtoval a jak by se vykázalo v přiznání k DPH? Nebo můžeme v průběhu roku DPH uplatňovat v plné výši a pokrátit až v přiznání k DPH za prosinec podle skutečných soukromých km? PHM se krátit nebudou, když bude jednatel PHM za soukromé km hradit?
Vydáno: 14. 05. 2025
Naše společnost nakoupila MultiSport karty jak pro své zaměstnance, tak pro zaměstnance jiné společnosti. Je možné karty pro cizí zaměstnance přefakturovat? Jaký bude správný postup účtování u obou společností? 
Vydáno: 30. 04. 2025
Společnost nakoupila materiál ze třetí země (dovoz). Doprava a clo bylo uhrazené dodavatelem a společnosti přeúčtováno nebude, takže společnost bude hradit pouze cenu materiálu. Zásilka byla dle dodavatele zaslána službou DTP (Duties and taxes paid) a celní výměr byl přeúčtován dodavateli. Jak správně vyčíslit základ daně DPH? Bude to pouze cena materiálu, nebo cena materiálu včetně cla a dopravy)?
Vydáno: 28. 04. 2025
OSVČ pronajímají své s. r. o., kde jsou společníky, odepsané stroje již 7. rokem. Od roku 2025 uplatňují výdaje procentem z příjmů ve výši 30 % a jsou „na vedlejší činnosti“ bez překročení rozhodné částky. Na živnostenském úřadě mají zapsáno jako nájem věcí movitých, volná živnost a dále tam mají kovovýrobu - kde ale již 7. rokem nepodnikají, protože tuto činnost provozují na s. r. o. Pokud by nájem strojů chtěli zdaňovat dle § 9 ZDP, musí přerušit živnost a oznámit na živnostenský úřad? Nebo bude stačit, když jen pošlou daňové přiznání na § 9 ZDP? A musí oznámit zdravotní a sociální pojišťovně?
Vydáno: 28. 04. 2025
Naše společnost poskytla pro své zaměstnance MultiSport karty v hodnotě 980,- Kč. Přičemž zaměstnavatel bude každému zaměstnanci přispívat částkou 500,- Kč a 480,- Kč bude hradit zaměstnanec (srážkou ze mzdy). Bude tento příspěvek pro zaměstnavatele daňově účinný? Bude tento nepeněžní příjem pro zaměstnance osvobozen? Mimo tohoto benefitu dostávají naši zaměstnanci ještě příspěvek na stravenky.
Vydáno: 28. 04. 2025
Manželka jednatele a zároveň jediného společníka firmy s.r.o. je zaměstnancem této firmy. Nabízí se otázka, zda-li by mohla pronajímat své auto do firmy? V případě, že ano, bylo by možné na pronajímané auto uplatňovat servis na firmu? A dále paušál na auto 4 000 Kč měsíčně? Co by to znamenalo pro manželku jednatele ohledně příjmů, zdaňovala by pronájem v § 9 nebo vzhledem k tomu, že by se jednalo o dlouhodobý pronájem, musela by mít živnost?
Vydáno: 24. 04. 2025
OSVČ vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH, udělá domácí porážku. Bude spotřebováno „doma“ (vlastní potřeba, nebude dále obchodováno), jde o stejný předmět podnikání. Musí o tuto částku navýšit daňový základ v daňovém přiznání k dani z příjmu fyzických osob? V jaké výši musí odvédst DPH? Jak nastavit cenu domácí porážky pro účel daně z příjmu a DPH? Musí to být v ceně obvyklé, nebo může stanovit cenu, jakou sám uzná za vhodné? 
Vydáno: 24. 04. 2025