Dokumenty - strana 3

OSVČ vede pro svůj přehled účetnictví (vlastní rozhodnutí a ze zákona nemusí) a pro DPFO využívá paušální výdaje OSVČ - 60 % vývoj software. Každý rok přikládám k DPFO rozvahu, výsledovku a přílohu, ale snad zcela zbytečně. Je to v případě paušálních výdajů nutné? Mohu v jeho případě použít jednotný kurz, protože jeho příjmy jsou výhradně mimo ČR?
Vydáno: 26. 03. 2024
Česká s r. o. – neplátce DPH a není identifikovaná osoba, pořizuje z EU od plátců zboží. Vztahuje se k pořízení zboží z EU nějaký limit, při nepřekročení kterého česká s r. o. nemusí platit DPH? Dřív ten limit existoval. 
Vydáno: 26. 03. 2024
Firma A, která má sídlo v ČR a je plátcem DPH poskytuje službu do EU. Službu poskytuje firmě B, která je plátcem DPH a má slovenské DIČ. Služba obsahuje vykládku, balení a nakládku zboží. Firma B SK pošle firmě A CZ své zboží. Firma A CZ zboží vyloží z transportu, zabalí do patřičných beden a naloží zboží do dalšího transportu ke konečnému zákazníkovi, který je na území ČR. Bude tato služba balení pro slovenskou firmu s místem plění podle § 9 ZDP nebo bude místo plnění v tuzemskou a faktura za službu balení by se vystavovala s tuzemkou daní? Je podmínkou pro PDP aby se zboží vrátilo zpět na území EU? 
Vydáno: 26. 03. 2024
Plátce DPH prodává vozidlo do třetí země. Vozidlo je opatřeno vývozovou registrační značkou, v technickém průkazu je uveden nový majitel ze třetí země. Je toto dostačující doklad k osvobození prodeje od DPH? 
Vydáno: 26. 03. 2024
Občan podává každý rok přiznání k dani z příjmu fyzických osob z důvodu souběhu více pracovních poměrů. V ČR nepodniká ani nevykonává jinou činnost. Rezidentem je v České republice, má zde bydliště a rodinu, ale národností je Slovák. V roce 2023 koupil na Slovensku apartmán, který pronajímá ke krátkodobému pronájmu. Bylo mu sděleno, že má na Slovensku podat daňové přiznání a příjmy z pronájmu na Slovensku zdanit. Je tento postup správný? Patří příjmy z nájmu ze Slovenska i do českého daňového přiznání? Pokud ano, jaký doklad máme po slovenském FU chtít? Doklad o zaplacení daně na Slovensku, kopie přiznání?
Vydáno: 26. 03. 2024
Společnost má zálohový koeficient na DPH z důvodu osvobozených plnění bez nároku na odpočet. Osvobozené plnění bez nároku na odpočet jsou úroky z poskytnutých půjček. Nyní společnost pořizuje vozidlo, které bude používat pro svoji ekonomickou činnost. Musí DPH z nákupu vozidla krátit zálohovým koeficientem? 
Vydáno: 26. 03. 2024
Jednočlenná s. r. o půjčí vlastníkovi této s. r. o. 1 mil. Kč. Může to být půjčka bezúročná, nebo musí být  úročená a jakou výší úroku?  A jak by tomu bylo naopak, při půjčce vlastníka do své s. r. o., bude bezúročná nebo úročená?
Vydáno: 26. 03. 2024
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, v roce 1993 získal osvědčení jako daňový poradce. Od uvedeného roku provozuje vlastní daňovou poradenskou kancelář v Šumperku. Ing. Vychopeň se věnuje také autorské činnosti (publikuje články, zodpovídá odborné dotazy čtenářů z poradny, je autorem několika publikací v řadě Otázky a odpovědi z praxe a také publikace v řadě meritum Daň z příjmů) a působí také jako lektor seminářů k účetní a daňové problematice.
Auditorka, držitelka certifikací účetní expert, ACCA a CISA, poradkyně a školitelka v účetnictví a daních se zaměřením na neziskové organizace. Kromě neziskového sektoru se specializuje na konsolidace dle CAS i IFRS, fúze a rozdělení a dále obecně na účetní a daňovou problematiku právnických osob. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, specializace Informační technologie a Účetnictví a finanční řízení podniku, doplněnou semestrálním studiem na University of Stirling ve Velké Británii. Je součástí 22HLAV, organizace se sebeřízenými týmy bez šéfů, kariérních žebříčků a korporátních struktur, jejímž posláním je umožňovat lidem a organizacím rozhodovat se s klidnou myslí.
Absolvoval vysokou školu na Mendelově univerzitě v Brně, obor Hospodářská politika a správa. Jako absolvent nastoupil do velké čtyřky, kde působil v daňovém oddělení se zaměřením na oblast DPH. Nyní se věnuje daním, zejména DPH, v menší účetní a daňové kanceláři.
Vydáno: 25. 03. 2024
Vydáno: 25. 03. 2024
Vydáno: 25. 03. 2024
Biskupství zřídilo charitu (nestátní nezisková církevní organizace). Farnost, která je také zřízena biskupstvím, vlastní nemovitost, kterou pronajímá charitě (nájemní smlouva) za symbolickou 1 Kč. Režim nájemní smlouvy byl za symbolické nájemné byl zvolen z důvodu čerpání dotace na opravu a rekonstrukci budovy charitou. Použije se na nájemné § 23 odst. 7 ZDP, tzn. je pro účely ZDP nutné použít obvyklé nájemné, případně může mít popsaný stav jiné daňové konsekvence?
Vydáno: 25. 03. 2024
Nezisková organizace (z.s.) vlastní nemovitost, kterou přenechá formou výpůjčky jiné neziskové organizaci. Vypůjčitel provede na nemovitosti technické zhodnocení (se souhlasem vlastníka) a vlastník dá souhlas s daňovým odpisováním vypůjčiteli. Otázka je, zda v případě ukončení výpůjčky bude mít provedené technického zhodnocení nějaký daňový dopad (daň z příjmů) u vlastníka nemovitosti, když nedojde k žádné finanční kompenzaci z titulu provedeného tech. zhodnocení a toto zhodnocení nebude ani odstraněno (tzn. vlastník převezeme zpět zhodnocenou nemovitost. § 23 odst. 6 řeší prakticky stejnou situaci, ale výslovně uvádí pouze nájem. Pokud by vlastník musel dodanit hodnotu tech. zhodnocení k datu převzetí nemovitosti zpět do vlastního užívání, bylo by možné, aby takový příjem byl od daně z příjmů osvobozený v situaci, kdy užití nemovitosti vlastníkem (tj. včetně tech. zhodnocení) je čistě pro jeho hlavní, tedy neekonomickou činnost?
Vydáno: 25. 03. 2024
Fyzická osoba OSVČ, plátce DPH, si zakoupil osobní automobil pro podnikání. Faktura od dodavatele osobního automobilu je adresována výše zmíněné FO. Tato FO zaplatila zálohu na pořízení OA z dokladu o přijaté platbě si odečetla DPH. Dosud OK. Na doplatek OA si vzala úvěr od Unicredit Leasing CZ.. a byla sepsána smlouva o financování, vystaven splátkový kalendář - platební kalendář - na splátku jistiny, úroku a pojistného na 48 splátek s tím, že splátky jsou od cca 5 tisíc do 8 tisíc během trvání úvěru a jedna splátka , konkrétně 4. cca 200 tisíc. Ve smlouvě jsou strany nazvány jako - poskytovatel úvěru a příjemce úvěru. Ve velkém technickém průkazu je jako majitel zapsána společnost poskytující úvěr a provozovatel je podnikající FO. Jak postupovat v případě odpisů tohoto majetku - část zaplatila FO a část úvěr. společnost ? Jak se v tomto případě postupuje s paušálním výdajem na phm a parkování ? Splátky rozpočítat na 60 měsíců ? Děkuji za odpověď.
Vydáno: 25. 03. 2024
Obec má 100% podíl na s.r.o. Obec ze svého majetku vyčlení nemovitosti a na základě znaleckého posudku je vloží do společnosti. Mohou být náklady na znalecký posudek v nákladech s.r.o.?
Vydáno: 25. 03. 2024
Družstvo (nejedná se o bytové družstvo, ale o obchodní) má zhruba 50 členů. Jeden z členů si od družstva pronajal nebytový prostor. Nájemné je nižší než obvyklé. Podmínky nájemní smlouvy odsouhlasilo představenstvo i členská schůze. Člen družstva má podíl na družstvu ve výši 10% a pro družstvo nevykonává žádnou činnost. Bude mít nižší než obvyklé nájemné nějaký daňový dopad (z pohledu daně z příjmů) na člena nebo na družstvo? 
Vydáno: 25. 03. 2024
Podnikatel fyzická osoba, plátce DPH, podniká více než 10 let. Předmětem podnikání mimo ostatních má taky "Pronájem a půjčování věcí movitých" Skutečný popis podnikání, resp. výkony: dlouhodobý pronájem nemovitosti, souboru strojů, 6-ti osobních vozidel vyšší cenové kategorie již několik roků. V minulém roce objednal další vozidlo vyšší cenové kategorie (překročení limitu 2 mil. Kč bez DPH) , které bude dodáno až v roce 2024. Má nějakou možnost v rámci podnikání, případně krátkodobějších nájmu na uplatnění odpočtu DPH nad výše uvedený limit a taky možnost uplatnění daňových odpisů ?
Vydáno: 25. 03. 2024