Registrace k dani (566)

DPH u prodeje piv do Německa

Pokud český plátce DPH zašle zásilkovou službou piva (jako prodej zboží, se kterým obchoduje) fyzické osobě nepodnikateli v Německu, měl by se správně registrovat k DPH v Německu [dle § 8 odst. 1 zákona o DPH]?

Povinná registrace k DPH na Slovensku

Má česká firma plátce DPH povinnost se registrovat k DPH na Slovensku, pokud jako plátce DPH poskytuje na Slovensku stavební práce české firmě, která je registrovaná k DPH na Slovensku? Práce na stavbě započala v září 2020 s předpokladem ukončení duben 2021. Fakturuje měsíčně, za období 9/2020 – 3/2021 vyfakturovala 2 mil. Kč. Nebo je dostačují, že je ke slovenské DPH registrován příjemce služby, tj. česká firma s registrací k DPH na Slovensku?

Služby poskytované do Spojeného království

OSVČ, neplátce DPH začal v roce 2020 poskytovat služby do Spojeného království (UK). Jedná se o práci formou chatování (SMS chat). Zaregistroval se k této službě na internetu. Faktury jsou vystaveny v eurech - firma z United Kingdom a česky je na faktuře napsáno přenesená daňová povinnost. Myslím si, že se jedná službu dle § 9 odst. 1 zákona o DPH. Stal se v r. 2020 identifikovanou osobou? Měl podávat souhrnná hlášení? Jak to bude nyní v roce 2021 po brexitu?

Neplátce DPH a nákup zboží ze třetí země

Malé s. r. o., neplátce DPH, nakoupilo zboží z Číny ve výši 280 000 Kč. Musí se toto s. r. o. stát plátcem DPH nebo identifikovanou osobou? A jak zaúčtovat?

Příjmy z YouTube

Jak zdanit příjmy youtubera – předpokládám, že jako příjmy z podnikání? Na základě smlouvy o spolupráci při spravování kanálu obdrží od slovenského dodavatele odměnu CZK (původní částka byla v USD podle Google AdSense). Bude se registrovat jako osoba identifikovaná k dani (DPH)? Pokud ano, vypočítá 21 % shora a z každé částky odvede? Jak se bude chovat daň z příjmů, pokud bude v roce 2021 zdaněno společností Google srážkovou daní?

Zrušení registrace DPH/odvod DPH z auta v OM

Jsem fyzická osoba, koupil jsem v roce 2018 od plátce DPH osobní automobil a vložil ho do obchodního majetku. Nyní budu v roce 2020 ukončovat plátcovství DPH. Jak je tomu s DPH? Musím odvést DPH z jaké ceny? Obvyklé na trhu, nebo musím použít výpočet DPH při změně použití účelu v časovém testu 5 let? Jaký je správný výpočet? Po 5 letech bych nemusel při zrušení registrace odvádět DPH?

Stěhovací služby do zahraničí

Fyzická osoba, neplátce DPH, stěhuje nábytek pro nepodnikatele z ČR do Anglie a Belgie. Může se stát, že přijme zakázku z těchto zemí pro odvoz do ČR, od firmy nebo nepodnikatele. Musí být plátcem DPH v ČR nebo v zemi, kam nebo odkud stěhuje? 

Ukončení činnosti a vyřešení DPH

Podnikatel (fyzická osoba) přerušila svoji ekonomickou činnost. Je plátce DPH, registraci k DPH neukončil. Může jeho registrace pokračovat neomezeně dlouho nebo je nutné např. po roce registraci ukončit a vypořádat DPH? Konkrétní problém - tato osoba koupila před rokem automobil, a pokud by ukončila registraci, musela by zřejmě aktuálně část DPH vrátit (5letý test)

Tábor pro děti

OSVČ pořádá tábory pro děti zaměřené na různé zájmy dětí (taneční, sportovní, hudební, paintball), stejně tak i kroužky pro děti po škole. OSVČ se musí registrovat k plátcovství DPH. Do jaké sazby bude účtovat tyto tábory? Děti tam mají stravu a ubytování, vše je zaplaceno v jedné částce na účet nejdříve jako záloha, potom doplatek. Je potřeba nějak rozdělovat do sazeb? Kroužky budou v 21 % sazbvě? 

Přiznání k DPH zahraničního subjektu registrovaného k DPH i v ČR

Zahraniční firma (e-shop) se sídlem v zahraničí (ale v EU) se v ČR v minulosti registroval k DPH (má CZ DIČ) a DPH zde i podává a odvádí. Mělo dojít k možnosti podávat a odvádět DPH v domácí zemi i za plnění v ostatních členských zemích. Od kdy je tato možnost, je to jen možnost, či přímo povinnost, jakmile to je/bude možné (nebo lze postupovat „postaru“ a podávat DPH v každé zemi)? Pokud to bude již jen v domácí zemi, jak postupovat s českou registrací a DIČem (zrušit/ponechat)?