Příspěvková organizace (491)

DPPO - příspěvková organizace

Jsme příspěvková organizace a každoročně cca do 20. 1. musíme uzavřít účetnictví, odeslat na kraj a předložit zřizovateli. Máme i vedlejší hospodářskou činnost, takže nám vzniká daň z příjmu. Jak zaúčtovat tuto daň, jejíž výše nám není v době uzávěrky známa, protože přiznání zpracovává daňový poradce v průběhu února - března a není možné už do uzavřeného účetnictví vstoupit?

FKSP - věcné dary

Jsme základní škola - příspěvková organizace - zřizovatel město. Je možno v zásadách o hospodaření s finančními prostředky FKSP stanovit výši daru při životním jubileu takto: Při 50. narozeninách bude zaměstnancům poskytnut věcný dar do výše 2 000 Kč a peněžní dar ve výši 3 000 Kč. Myslíme si, že vyhláška o FKSP neukládá udělovat buď peněžní dar, nebo nepeněžní dar, z čehož vyplývá, že by námi uvedená možnost byla možná. 

Účtování daru příspěvkové organizaci ve formě bezplatného využití vozidla

Jsme příspěvková organizace zřízená městem (poskytujeme sociální služby pobytové i terénní) a obdrželi jsme darovací smlouvou od podnikatelského subjektu na dobu určitou (část roku) na bezplatné využití vozu, my budeme hradit jen pohonné hmoty. Ve smlouvě je vyčíslena maximální výše nákladů spojených s provozem tohoto (reklamního) vozu po dobu zapůjčení ve výši 96 000 Kč bez DPH. Nejsme plátci DPH. Jak budeme o zapůjčení účtovat, když se nejedná o převod vlastnictví k předmětnému majetku, a je toto plnění osvobozeno od daně z příjmu? 

Účet 649 - Jiné výnosy

Jsme střední škola, zřízená krajem. Co lze účtovat na účet 649 - Jiné výnosy? Účtujeme zde například poplatky za opis maturitních vysvědčení nebo poplatek za přijímačky nanečisto. 

Pronájem hrazený nepeněžně

Jsme plátci DPH, příspěvková organizace, pořádali jsme ples pro městskou část, s jednou firmou jsme uzavřeli smlouvu na pronájem reklamní plochy (v praxi to znamená, že na plesu visí cedule s jejich logem). Nicméně tato firma uhradila nájemné nepeněžně - mobilním telefonem v hodnotě pronájmu. Tento telefon nám ale nezůstal, byl vložen jako cena do tomboly. Ještě jsem se s tímto postupem nesetkala, předpokládám, že i tak je nutno odvést DPH, ale jak to celé zaúčtovat? Jsme příspěvková organizace zřízená (mj.) za účelem pořádání kulturních akcí, tyto výstupy jsou osvobozeny od DPH, doplňková činnost je pronájem, pronájmy reklamních ploch, běžně účtujeme vč. DPH 21 %.

Neoprávněně uplatněné daňové zvýhodnění na dítě

Zaměstnankyně (příspěvková organizace) měla na rok 2018 podepsané Prohlášení k dani, kde má uvedené daňové zvýhodnění na 1 dítě. V průběhu roku předložila Potvrzení o studiu dítěte s datem 12. 6. 2018, že je studentem ve školním roce od 1. 9. 17 do 31. 5. 18 - 4. ročník. (Předchozí potvrzení bylo vystaveno 11. 9. 2017 s tím, že zde je uvedeno datum ukončení školního roku 31. 8. 2018. Student poté (od 9/2018) začal pracovat. Zaměstnankyně neoznámila žádnou změnu a účetní uplatňovala nadále daňové zvýhodnění (přesto, že doložené studium měla jen do 31. 8. 18). Jednalo se o měsíce 11, 12/2018 a 1/2019. Od 4/2018 do 10/2018 byla totiž pracovnice v DPN.

1) Je to pochybení účetní a měla by rozdíl v odvodu daně zaplatit, anebo pochybení zaměstnance?

2) Pokud se jedná o pochybení zaměstnance, jak toto napravit?

a) V r. 2018 opravit platy a v ročním zúčtování daní provést korekci Vzhledem k tomu, že tato pracovnice byla několik měsíců nemocná, bude mít i takto přeplatek. Nesprávně odvedenou daň by organizace odvedla FÚ.

b) Anebo roční zúčtování nechat i s chybou (což platí i pro Vyúčtování daně za organizaci) a vše řešit až srážkami v r. 2019? Toto řešení je složitější, ale důležité je, aby bylo vše v souladu se zákonem.

Dar školce - příspěvkové organizaci

Může si poplatník - FO, který podává přiznání, uplatnit dar školce - příspěvkové organizaci -, kterou provozuje město? Lze podmínky daru školce zařadit do organizačních složek státu dle § 15 odst. 1 zákona o daních z příjmů? Dar je ve výši 20 000 Kč. Kdyby daroval tento dar školce - s.r.o.-, pak si také může uplatnit odpočet? Jaké potvrzení musí poplatník k přiznání dodat? Stačí kopie smlouvy, kterou uzavřel se školkou, nebo potřebuje speciální potvrzení o přijetí daru školkou? Najdu toto někde v zákoně upraveno, případně kde - jaké podklady k daru musím do přiznání přiložit? 

Předpis pohledávek

Jsme střední škola, zřízená krajem. Máme internát a školní jídelnu. Předpis tržeb stravného a ubytování účtujeme na konci měsíce, dle předaných podkladů od vedoucí školní jídelny zápisem MD 311/D 602, následně pak uděláme zúčtování záloh MD 324/D 311. U vystavených faktur účtujeme předpis pohledávky dle zdanitelného plnění. Slyšeli jsme, že se musí na začátku příslušného měsíce účtovat pohledávka o předpokládané tržbě za stravování. Jak by se potom účtovalo a dorovnala skutečná pohledávka?

Výpočet poměrné části odměny do průměrného výdělku pro náhrady

Příspěvková organizace, zřizovatelem je město, zaměstnanci dostávají měsíční plat, za svátky nedostávají náhrady, ale plat, jako kdyby pracovali. Dostávají pololetní odměny. Postupuji tedy při zápočtu odměny do průměrného výdělku podle § 358 zákoníku práce. Výši odměny vydělím počtem odpracovaných hodin za příslušné pololetí a potom započtu poměrnou část odměny do čtvrtletí podle počtu odpracovaných hodin. Mohou být v odpracovaných hodinách započteny i neodpracované svátky, za které je poskytován plat, jak výše uvedeno?

Odměny z hospodářské činnosti

Jsme příspěvková organizace zřízená městem. Ve zřizovací listině máme kromě vymezení hlavního účelu činnosti uvedenou i vedlejší hospodářskou činnost (pronájem prostor, hostinskou činnost - praní a žehlení prádla pro cizí organizaci, stravování zaměstnanců zřizovatele, důchodců a zaměstnanců školských organizací ve městě). Podíl z tržeb z těchto činností je možno použít na výplatu odměn zaměstnancům školy, jejichž výši určuje ředitel organizace. Je možno část těchto mzdových prostředků použít i na odměnu řediteli organizace. Pokud ano, kdo stanoví její výši? Může tak učinit statutární zástupce ředitele a je její výše omezena (např. % z celkového ročního objemu takto získaných finančních prostředků)?