Podíl (287)

Půjčka jednatele

Jednatel s. r. o. v minulých letech poskytl půjčky společnosti, s. r. o. má 2 společníky s rovnoměrným podílem. Nyní se jednatel rozhodl, že půjčky nechce vrátit, že je nechá ve společnosti, ale navyšovat základní jmění nechce. Jakým způsobem to ošetřit v účetnictví a na jaký účet tuto částku zaúčtovat? Nyní je na účtě 365. 

Nepeněžní vypořádací podíl společníka s. r. o. - převod nemovitosti

Jak se vypořádat se společníkem a jak tento vypořádací podíl danit, pokud se jedná o vypořádání v podobě nemovitosti? Ve společenské smlouvě mají společníci uvedeno, že vypořádací podíl bude stanoven z vlastního jmění společnosti, a to poměrově k podílu na základním kapitálu. Tato částka nám vyšla přibližně na 9 800 000 Kč. Společník chce svůj podíl v podobě majetku, a to konkrétně: areál skládající se z pozemku (v účetnictví 2 500 000 Kč) a nezkolaudované stavby (tato hala je v účetnictví zatím na pořízení majetku v hodnotě 670 000 Kč). Na tento areál byl udělán odhad ve výši 10 500 000 Kč). Nevíme si rady jak dále postupovat a zda bude muset být odvedena DPH ze stavby. Mysleli jsme si následující postup - nárok společníka 9 800 000 Kč, z toho se spočítá 15% srážková daň, kterou odvedeme na FÚ (cca 1 470 000 Kč), dále bychom FU vrátili uplatněnou DPH z prací a materiálu na výstavbě haly (cca 650 000 Kč)? Ale také nám vychází, že společník by měl ještě nám doplatit částku, protože hodnota nemovitosti, je vyšší než výše jeho vypořádacího podílu. Nejsme si jisti, zda po společníkovi chtít doplatek za nemovitost 10 500 000 Kč – 9 800 000 Kč, anebo 10 500 000 – 8 330 000 Kč (tedy výše podílu minus srážková daň). A bude tento doplacený rozdíl nějak daněn?

Změna společníků v s. r. o. a dopad na účetnictví

Společnost s. r. o. byla založena 2 společníky - A měl 51% a B měl 49% podíl. Takto podnikali a po 2 letech měli nerozdělený zisk ke konci roku např. 600 000 Kč. V dubnu se společníci rozhodli společnost částečně prodat. Vznikla nová struktura - společník C má 70% a původní společník A má jen 30% podíl. Společník B již nemá nic. Jak správně tuto skutečnost zaúčtovat - pouze nové rozdělení účtu 411-Základní kapitál? Měla společnost sestavit účetní závěrku k datu změny společníka? Jak se vypořádat s nerozděleným ziskem původních společníků? 

Rozdělení zisku minulých let

Termín odevzdání přiznání k dani jsme měli k 31. 3. (jsme s. r. o.) Do 30. 6. se sešla valná hromada, kde si společníci řekli, kolik byl vytvořen zisk za předchozí rok a zisk převedli na účet č. 428 - Nerozdělený zisk minulých let. Nyní, v říjnu jsme se rozhodli, že vytvořený zisk minulých let si částečně společníci vyplatí. Připravíme opět zápis z valné hromady k rozdělení zisku a odvedeme srážkovou daň ve výši 15 %. Je tento postup v pořádku? Někdo tvrdí, že abychom si vybrali zisk minulých let, musíme udělat mimořádnou účetní závěrku.

Výplata podílu na zisku s. r. o. fyzické osobě

Společnost s r. o. vyplatila majiteli podíl na zisku. Bude částku sražené 15% daně posílat na finanční úřad pod IČ dané s. r. o. nebo pod rodným číslem fyzické osoby, která peníze přijímá? Kam vyplní fyzická osoba příjem z podílu na zisku ve svém přiznání za fyzickou osobu (jaký řádek přiznání)?

Prodej spoluvlastnického podílu na nemovitosti

Dvě fyzické osoby - Čech a Němec - si pořídily dne 4. 7. 2014 halu, kterou pronajímají, odepisují a zdaňují v § 9 zákona o daních z příjmů. V 8/2019 chce Němec prodat svůj podíl Čechovi. Němec trvale žije v Německu, v ČR nemá žádné jiné aktivity. Je tento majetek neobchodní dle § 4 odst. 4 zákona o daních z příjmů, a tudíž je možné, aby příjem Němce byl od daně z příjmu osvobozen dle § 4 zákona o daních z příjmů? Pak by se jen oznámil osvobozený příjem dle § 38v zákona o daních z příjmů. Nebo je nutné zdanit tento příjem dle § 10 zákona o daních z příjmů, výdajem by byla 1/2 zůstatkové ceny haly? Předpokládám, že skutečnost, že si na pořízení majetku vzali úvěr, který splácejí, nemá žádný vliv. Jaká cena bude předmětem daně z nabytí nemovitých věcí u Čecha v případě, že se převádí spoluvlastnický podíl?

Vyplacení části podílu na zisku v cizí měně

Jsme s. r. o., pro přepočet z cizí měny používáme denní kurs ČNB. Valná hromada odsouhlasila výši nerozděleného zisku k vyplacení mezi společníky, srážková daň je uhrazena FÚ. Je v tuto chvíli možné, protože si společníci daný zisk vyplácí po částech dle možností firmy, aby si někteří nechali vyplatit část zisku v eurech (část již mají vyplacenou v CZK)? V rozhodnutí je napsáno, že „podíly na zisku budou vyplaceny způsobem určeným společníky“. O cizí měně tam není zmínka. Pokud je to možné, jaký zvolit postup? Valná hromada, která rozhodovala o rozdělení zisku, se sešla 20. 6. 2017. Dejme tomu, že chce společník vyplatit zbývající podíl ve výši 300 000 Kč v eurech. Mám použít kurz na přepočet této částky z 20. 6. 2017 a oproti kurzu ze dne vyplacení vznikne kurzový rozdíl? Nebo použít pro přepočet rovnou kurz ze dne výplaty? Popř. s daným společníkem ještě sepsat nějaký dodatek a k tomuto datu udělat přepočet?

Oznamovací povinnost u výplaty podílů na zisku mateřské firmě do EU

Francouzská firma má 100% podíl v českém s. r. o. V současné době byla oznamovací povinnost při výplatě podílů na zisku mateřské společnosti do ciziny dle § 38da zákona o daních z příjmů rozšířena i na povinnost oznámení, pokud je úhrnná hodnota osvobozených příjmů daného druhu v kalendářním měsíci nad 100 000 Kč.

1) Pokud valná hromada v 6/2020 rozhodne, že bude mateřské společnosti vyplacen podíl na zisku vytvořeném v r. 2019 ve výši 300 000 Kč a tato výplata proběhne ve 4 libovolných měsících a jednotlivá platba bude menší než 100 000 Kč, znamená to, že nebude povinnost podat oznámení dle § 38da?

2) Týká se oznamovací povinnost i podílů na ziscích vytvořených v r. 2018 a pozdějších letech, o jejichž výplatě by bylo rozhodnuto v 4/2019?

Převod nemovitosti z vlastního jmění na jediného společníka

Firma má jediného společníka a vlastní pozemek. Společník jako jediný přijme rozhodnutí o přeměně ve formě převodu jmění na společníka podle § 337 a násl. zákona č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev.

Na základě tohoto postupu by pak pravděpodobně nebyla placena daň z nabytí nemovitých věcí, nebot' předmětem daně je pouze úplatné nabytí vlastnického práva. Bude se platit daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % a jak bude daněn nepeněžní příjem společníka?

Podíl v účetní jednotce

Naše firma s. r. o. vložila v roce 2009 do nově založené firmy s. r. o. finanční podíl ve výši 250 000 Kč. Ve firmě, která tento podíl vložila, byla tato platba zaúčtována na účtu 062000-Podíly v účetních jednotkách pod podstatným vlivem. V roce 2012 byl na firmu, do které byl vložen finanční podíl, vyhlášen konkurz. V roce 2019 bylo vydáno usnesení o zrušení konkurzu. Jak se v tomto případě účtuje o částce 250 000 Kč, která je stále na účtu 062000 a nebude nikdy vrácena ?