Ing. Tomáš Brokl (202)

Sazba DPH u služeb fitcenter

Právnická osoba plátce DPH je provozovatelem fitcentra, jménem a na účet fitcentra poskytuje pro své klienty mimo jiné masáže a vstup do solária. Je možné poskytnutí masáží a vstupu do solária fitcentrem podřadit pod klasifikaci CZ-CPA 93.13 a pod textaci přílohy č. 2 zákona o DPH „služby posiloven a fitcenter“, tedy použít první sníženou sazbu DPH?

Pronájem lešení

Stavební společnost, plátce DPH, pronajala, smontovala a demontovala lešení pro odběratele - bytové družstvo, neplátce DPH. Domnívám se, že stavební společnost by měla vystavit daňový doklad se sazbou daně 21 %, protože se jedná o službu (pronájem, montáž, demontáž lešení pro neplátce DPH). Stavební společnost uvedla na daňovém dokladu sazbu 15 %.

Prodej zboží na konci roku - časové rozlišení

Jsme společnost zabývající se nákupem a prodejem zboží. Provozujeme i internetový obchod. Pokud si klient objedná 31. 12. 2019 zboží, vystaví se mu ihned automaticky faktura. Zboží ale bude zabaleno a expedováno až 3. 1. 2020. Jsou vystavené faktury pro společnost výnosem roku 2019 nebo 2020? Vyskladněné zboží bude, předpokládám, nákladem roku 2020.

Odpis osobního vozu

OSVČ, plátce DPH, si v roce 2013 pořídil osobní vůz. Tento vůz vložil do obchodního majetku s tím, že z 80 % bude vůz využívat firemně a z 20 % pro soukromé účely. V roce 2013 uplatnil odpis ve výši 80 %, v roce 2014, 2015, 2016, 2017 přerušil odpisování, v roce 2018 uplatnil odpis ve výši 80 %. V roce 2019 z důvodu ukončení podnikání vůz vyřadil do osobního vlastnictví. V roce 2019 si tedy může uplatnit 1/2 odpisu ve výši 80 %. Může si do daňových výdajů uplatnit 80 % daňové zůstatkové ceny vozu? 

Zdanění příjmů ze smlouvy o dílo mezi fyzickou osobou nepodnikající a s. r. o.

Společnost s. r. o. na základě smlouvy o dílo uzavřené s fyzickou osobou - nepodnikatelem - zaplatí za provedenou práci cca 60 000 Kč. Jaké jsou důsledky pro fyzickou osobu z hlediska daní a jaké povinnosti z toho vyplývají pro s. r. o.? Předpokládám, že fyzická osoba, která je zaměstnaná u jiného zaměstnavatele, musí tento příjem, protože je jednorázový, zdanit v daňovém přiznání - příjem dle § 10 zákona o daních z příjmů. Zdravotní a sociální pojištění z toho neplatí? Pro s. r. o. žádné další povinnosti z toho neplynou?

Dar na technické zhodnocení budovy ve vlastnictví s. r. o.

Společnost s ručením omezeným přijala dar na technické zhodnocení budovy, která je ve vlastnictví s. r. o. Dar přijala v roce 2019, ale technické zhodnocení bude provedeno až v roce 2020. Dar byl zaúčtován do výnosů. Je možné v roce 2019 snížit základ daně o částku poskytnutého daru na toto technické zhodnocení?

Postoupení pohledávky z titulu poskytnuté půjčky

Fyzická osoba, pan Novák je společníkem ve společnosti ALFA s. r. o. Právnická osoba ALFA s. r. o. je společníkem ve společnosti BETA s. r. o. Pan Novák má pohledávku za společností BETA, z titulu poskytnutí půjčky ve výši 6 mil. Kč (jistina bez úroků). Podle Smlouvy o postoupení pohledávky postupuje pan Novák pohledávku ve výši 6 mil. Kč úplatně, za 6 mil. Kč společnosti ALFA s. r. o.

Vznikne panu Novákovi zdanitelný příjem podle § 10 ZDP ? Tedy povinnost podat daňové přiznání k DPFO, ve kterém uvede příjem 6 mil. Kč a výdaj 6 mil. Kč? Nejedná se o úroky, pouze o jistinu.

A je správné následující zaúčtování pohledávky u postupníka (ALFA s. r. o.): MD 066- zápůjčky ovládaná osoba Dal 362 – Závazky podstatný vliv NEBO MD 315 – nakoupená pohledávka Dal 362 – Závazky podstatný vliv?

Vybavení bytu pro zaměstnance

Společnost má v pronájmu několik bytů pro zaměstnance na přechodné ubytování. Byty jsou částeně vybavené. Vzhledem k tomu, že se společnost smluvně zavázala k zajištění ubytování včetně vybavení pro tyto zaměstnance, bylo nutné tyto byty dovybavit. Je nákup takovéhoto vybavení (např. pračky) daňově uznatelným nákladem? A jak naložit s DPH? Vybavení nakoupené společností zůstane v majetku firmy i v případě ukončení pronájmu.

EET

OSVČ má v obchodním majetku víceúčelovou sportovní halu, kterou pronajímá ke krátkodobému pronájmu např. po hodinách na hraní tenisu, volejbalu apod. Bude se ho po schválení týkat elektronická evidence tržeb, nebo nikoli ?

Platba respondentům výzkumu veřejného mínění

Firma dělá pro svého klienta výzkum veřejného mínění. Respondentům vyplatí odměnu s tím, že na výplatní listině je uvedeno jejich jméno, bydliště, rodné číslo, vyplacená částka a podpis respondenta. Vyplacené částky se pohybují v řádech stovek korun, firma z nich nesráží daň. Je možno respondentům takto bez sražené daně uhradit? Pokud ano, je třeba v souvislosti s tím něco jiného na výplatních listinách uvádět?