Ing. Tomáš Brokl (195)

Vybavení bytu pro zaměstnance

Společnost má v pronájmu několik bytů pro zaměstnance na přechodné ubytování. Byty jsou částeně vybavené. Vzhledem k tomu, že se společnost smluvně zavázala k zajištění ubytování včetně vybavení pro tyto zaměstnance, bylo nutné tyto byty dovybavit. Je nákup takovéhoto vybavení (např. pračky) daňově uznatelným nákladem? A jak naložit s DPH? Vybavení nakoupené společností zůstane v majetku firmy i v případě ukončení pronájmu.

EET

OSVČ má v obchodním majetku víceúčelovou sportovní halu, kterou pronajímá ke krátkodobému pronájmu např. po hodinách na hraní tenisu, volejbalu apod. Bude se ho po schválení týkat elektronická evidence tržeb, nebo nikoli ?

Platba respondentům výzkumu veřejného mínění

Firma dělá pro svého klienta výzkum veřejného mínění. Respondentům vyplatí odměnu s tím, že na výplatní listině je uvedeno jejich jméno, bydliště, rodné číslo, vyplacená částka a podpis respondenta. Vyplacené částky se pohybují v řádech stovek korun, firma z nich nesráží daň. Je možno respondentům takto bez sražené daně uhradit? Pokud ano, je třeba v souvislosti s tím něco jiného na výplatních listinách uvádět?

Registrační poplatek za Do práce na kole

Zaměstnavatel zaplatil za své zaměstnance registrační poplatek za účast v soutěži Do práce na kole. Je možné tento náklad dát do daňově uznatelných nákladů? Je možné si nárokovat odpočet DPH? Firma se zabývá poradenstvím a její zaměstnanci vykonávají kancelářskou práci.

EET

Pokud podnikatel začne vozit ojetá auta z EU, která následně opraví a opravená pak prodá v hotovosti v tuzemsku, vztahuje se na něho již v současnosti platná vlna EET?

Zápůjčka společníkovi s. r. o.

Společnost s r. o. má dva společníky, kteří nejsou zaměstnanci. Může s. r. o. poskytnout společníkovi bezúročnou půjčku ve výši 300 000 Kč?

Pronájem automobilu

Společnost K s. r. o. si od společnosti T s. r. o. dlouhodobě pronajímá automobil ke své podnikatelské činnosti - na základě faktury a smlouvy. Předpokládám, že opravy a náklady spojené s provozem vozidla hradí a účtuje si společnost, která si automobil pronajala. Mám na mysli - opravy a servisní práce, náhradní díly atd. Lze uplatnit i paušál na dopravu ve výši 60 000 Kč? A co lze ještě uplatnit a nebo co nelze?

Dodatečné přiznání k dani z příjmů z důvodu dopravního paušálu

OSVČ uplatňovala skutečné náklady na pohonné hmoty a parkovné a podala přiznání. Lze podat dodatečné přiznání za minulé roky, kdyby se rozhodla, že je pro ni výhodnější dopravní paušál?

Krácení DPH u operativního leasingu

Náš zaměstnanec používá služební vůz z 90% pro soukromé účely. DPH na vstupu např. z operativního leasingu ponižuji o 90 % a převádím do nákladů. Mám informaci od daňového poradce, bohužel již z roku 2009, že je celý základ daně (100 %) daňový náklad a krácená daň je poté také daňovým nákladem. Ve vašem časopise Otázky & odpovědi z praxe 03/2019 str. 20 jsem se dočetla, že se má určitá část vylučovat z daňových do nedaňových nákladů. Prosím o radu, jak účtovat operativní leasing, popř. náklady na PHM. Bude nějaká část nedaňový náklad?

Paušál na dopravu u automobilu

Jaké jsou podmínky pro uplatnění paušálu u osobního automobilu u plátce DPH?