Ing. Martin Novák (85)

Odpočet DPH při změně režimu

Právnická osoba, neplátce DPH, pořizovala v roce 2019 zásoby zboží od českých (s českou 21% sazbou DPH) a slovenských plátců DPH. Nakupovala nejdříve se slovenskou sazbou DPH a od 1. 11. 2019, kdy se stala identifikovanou osobou, již bez DPH, přičemž v českém přiznání k DPH vykázala (z těchto nákupů bez DPH od slovenských plátců) českou DPH na výstupu. Od 1. 1. 2020 se tato právnická osoba stala plátcem DPH. Předpokládám, že si v lednovém přiznání k DPH může uplatnit DPH ze zásob, které evidovala k 1. 1. 2020 na skladě, ale pouze z těch, které nakoupila v roce 2019 od českých plátců DPH a dále z těch, které nakoupila po 1. 11. 2019 od slovenských plátců DPH? Nemůže si uplatnit DPH ze zásob, které nakoupila od slovenských plátců se slovenskou DPH, je to tak? Na druhou stranu musí tato právnická osoba po 1.1.2020 již prodávat všechny zásoby zboží s DPH, tedy i ty, které byly nakoupeny od slovenských plátců se slovenskou DPH, kde není možné uplatnit nárok při změně režimu, je to tak? 

DPH - licence

OSVČ, plátce DPH, který poskytuje fotografické služby, poskytuje také licence k fotografiím. V jaké sazbě DPH mají být tyto licence? Zároveň, kdy je možné oddělit službu fotografické činnosti a poskytnutí licence? Fotograf tvoří volnou formou fotografie s vlastními prostředky ve svém ateliéru.

DPH při montážní práci a při dodání zboží do SRN

Jsem OSVČ, truhlář, plátce DPH. Pro firmu v SRN (sdělili mi VAT) budu montovat terasu u nemovitosti, která je v SRN a dále budu dodávat volně stojící i vestavěný nábytek. Jedná se o osvobození od DPH? Je to reverse charge? Na přijatou zálohu vystavím daňový doklad? Na jakém řádku přiznání k DPH vykáži tato plnění?

Zprostředkování krátkodobého pronájmu lodí v Chorvatsku

Klient chce provozovat zprostředkování krátkodobého pronájmu lodí v Chorvatsku. Klient je českým plátcem DPH. Na každý jednotlivý případ si krátkodobě - např. na do 14 dnů pronajme loď v Chorvatsku a loď dále podnajme slovenskému plátci DPH. Kde bude z pohledu klienta místo uskutečnění zdanitelného plnění a jak se vypořádá s DPH? 

DPH od 1. 5. 2020

Kavárna s výrobnou zákusků prosím o stanovení sazby DPH od 1. 5. 2020 : - kavárna - posezení v kamenné provozovně - podávání kávy, čaje... zákusků.... chlebíčků - kavárna také provozuje prodej zákusků do krabičky - s odnesením mimo kavárnu, nekonzumují se v kavárně.

Prodej zboží do třetí země

Společnost s r. o., tuzemský plátce DPH, prodá nefunkční kombajn do Polska neplátci DPH. Je tento prodej zdanitelným plněním osvobozeným od DPH dle § 66 zákona o DPH, nebo je nutno vystavit fakturu včetně DPH?

Registrace k DPH v JČS

Právnická osoba, plátce DPH v ČR, se nově zaregistruje v jako plátce DPH v Německu. Tato právnická osoba bude přemisťovat své zásoby zboží do externího skladu v Německu, aby toto zboží dále prodávala konečným zákazníkům (většinou nepodnikatelům) v Německu. Přemístění zboží uvede tato právnická osoba do řádku č. 20 českého přiznání k DPH a zároveň do souhrnného hlášení. Následné prodeje zboží z externího skladu v Německu s 19% německou sazbou DPH již nijak v českém přiznání uvedeny nebudou. Je tento postup správný? 

Doprava zboží do EU, faktura tuzemské firmě

Jsme firma (s. r. o.), prodávající náhradní díly. Odebírá od nás i firma K z tuzemska. Nyní však chce, abychom zaslali zboží z naší firmy prostřednictvím přepravní služby PPL přímo zákazníkovi na Slovensko (plátce DPH). My budeme zboží a dopravu účtovat firmě K v tuzemsku (CZ). Jak to bude s DPH za přepravu zboží - můžeme si odečíst DPH na vstupu (česká PPL - české firmě, tj. nám) a dále při naší fakturaci firmě K (česká firma - české firmě) - všichni plátci DPH? Je třeba tuto skutečnost, že zboží je zasláno od nás do EU uvést v souhrnném a kontrolním hlášení, ev. ještě na jiných řádcích než na ř. 1 v přiznání k DPH?

Prodej osobního auta a DPH

Fyzická osoba OSVČ plátce DPH v roce 2011 koupila podle technického průkazu starší osobní automobil, datum první registrace vozu je 1. 10. 2007, faktura na nákup vozu byla s DPH 20 %, klient chtěl nárokovat odpočet DPH. Bylo to správně, když se jednalo o osobní automobil a odpočet DPH byl u osobních automobilů až od 1. 4. 2009? V roce 2019 klient osobní automobil prodal, mám odvést DPH z prodejní ceny?

DPH - projektové práce

V jaké sazbě budou projektové stavební práce, resp. dá se projektová práce považovat za stavební práci podle zákona o DPH?