Zákon o obchodních korporacích (253)

Přechod OSVČ na s .r. o.

Lékař je po léta činný jako OSVČ. Jako nastávající důchodce zvažuje v budoucnu předání ordinace mladší generaci. Proto připravuje založení s. r. o.

1)     Ordinace je v nájmu. Řešení převod nájemní smlouvy, bez v účetnictví. Je to tak?

2)     Majetek jednoduchý - stůl, židle, kartotéka, sedačky v čekárně, několik drobných lékařských přístrojů … sami oceníme a prodáme do založeného s. r. o. Znalecký posudek bychom předpokládali při vkladu do základního kapitálu nebo u majetku významné hodnoty?

3)     Změny smluv se zdravotní pojišťovnou jsou mimo účtování. Je to tak?

4)      Kartotéka, listy pacientů nemohou být předmětem prodeje mezi OSVČ a s. r. o. Přestože mají hodnotu goodwillu, nebudou nijak oceněny. Přejdou v kartotéce jako takové z OSVČ do s. r. o.? Případný další prodej s. r. o., prodej obchodního podílu, již může tento nehmotný majetek zhodnotit. Otázka ceny obchodního podílu není vázána na položky majetku firmy?

Převod části závodu na dceřinou společnost prodejem/nepeněžním vkladem/odštěpením

Akciová společnost má část závodu (nemovitost a s ní spojené činnosti, pohledávky a závazky). Zvažuje úplatné postoupení této části závodu na nově vytvořenou dceřinou společnost. Jedná se o 3 možné varianty, je potřebné zajistit, aby zároveň s nemovitostí přešly i závazky a pohledávky: - prodej části závodu - vklad části závodu jako nepeněžitého vkladu - rozdělení společnosti odštěpením Jak se odlišují jednotlivé varianty z pohledu daně z příjmů právnických osob a daně z nabytí nemovitých věcí? Co znamená nebo jak zajistit, aby převáděná část závodu splňovala definici samostatné ekonomické jednotky. Postačí, když je o ni účtováno v rámci společnosti na samostatných zakázkách? Co když součástí prodávaného/vkládaného/odštěpovaného závodu nejsou zaměstnanci? Je potřebné, aby představenstvo a valná hromada definovala a vyčlenila v rámci a.s. tyto prostory, tento majetek? Jakým způsobem uvedené provést? V daném případě se jedná o 2 parkovací domy, které na základě nájemní smlouvy provozuje cizí s r.o. Akciová společnost má ve svém účetnictví pouze výnosy z nájmu, případně náklady nad rámec běžné údržby. Splňují za daných skutečnosti tyto parkovací domy definici části závodu?

Zpráva o propojených osobách, finanční informace

Firma ABC je neauditovaná mikro účetní jednotka s jediným společníkem FO, který je zároveň jednatelem. Společník poskytl do společnosti půjčku a pronajímá ji nebytový prostor pro podnikání. Tento společník dále vlastní ze 100% i firmu DEF a tato firma DEF obchoduje s firmou ABC. Musí firma ABC sestavovat a zveřejňovat v OR zprávu o propojených osobách dle § 82 ZOK? Je třeba v této zprávě o prop. os. firmy ABC zachytit dle § 82 odst. 2 písm. e) ZOK - vztah mezi společníkem (ovládající osobou) a firmou ABC (ovládanou osobou) - nájemní vztah i půjčku včetně finančních informací např. o jakou výši půjčky a nájmu jde nebo stačí nefinanční informace ze smlouvy? A mezi firmou ABC a DEF je třeba ve zprávě o vztazích taktéž popsat vztah (jako ovládaných osob stejnou ovládající osobou) i včetně finančních informacích obchodu?

Nepeněžní vypořádací podíl společníka s. r. o. - převod nemovitosti

Jak se vypořádat se společníkem a jak tento vypořádací podíl danit, pokud se jedná o vypořádání v podobě nemovitosti? Ve společenské smlouvě mají společníci uvedeno, že vypořádací podíl bude stanoven z vlastního jmění společnosti, a to poměrově k podílu na základním kapitálu. Tato částka nám vyšla přibližně na 9 800 000 Kč. Společník chce svůj podíl v podobě majetku, a to konkrétně: areál skládající se z pozemku (v účetnictví 2 500 000 Kč) a nezkolaudované stavby (tato hala je v účetnictví zatím na pořízení majetku v hodnotě 670 000 Kč). Na tento areál byl udělán odhad ve výši 10 500 000 Kč). Nevíme si rady jak dále postupovat a zda bude muset být odvedena DPH ze stavby. Mysleli jsme si následující postup - nárok společníka 9 800 000 Kč, z toho se spočítá 15% srážková daň, kterou odvedeme na FÚ (cca 1 470 000 Kč), dále bychom FU vrátili uplatněnou DPH z prací a materiálu na výstavbě haly (cca 650 000 Kč)? Ale také nám vychází, že společník by měl ještě nám doplatit částku, protože hodnota nemovitosti, je vyšší než výše jeho vypořádacího podílu. Nejsme si jisti, zda po společníkovi chtít doplatek za nemovitost 10 500 000 Kč – 9 800 000 Kč, anebo 10 500 000 – 8 330 000 Kč (tedy výše podílu minus srážková daň). A bude tento doplacený rozdíl nějak daněn?

Jednatel s. r. o. jako ředitel společnosti

Od kdy nesmí být jednatel s. r. o. ředitelem společnosti na manažerskou smlouvu?

Zpráva o vztazích

Chtěla bych se zeptat, jestli je povinnost zveřejňovat na OR Zprávu o vztazích, případně jakých firem se tato povinnost týká?

OSVČ zaměstnána ve vlastním s. r. o.

Podnikatel, OSVČ, má v živnostenském rejstříku mimo jiné jako hlavní činnosti „projektové činnosti ve výstavbě, provádění staveb, jejich změn a odstraňování, přípravné a dokončovací stavební práce, specializované stavební činnosti“. Jako OSVČ vykonává převážně činnosti technického dozoru na stavbách. Zároveň je jediným společníkem a jednatelem v s. r. o., které má v obchodním rejstříku jako činnosti uvedené „provádění staveb, jejich změn a odstraňování, projektová činnost ve výstavbě“. Zvažuje možnost zaměstnání se v s. r. o. Domníváme se, že by se činnosti, které by vykonával jako zaměstnanec s. r. o., neměly shodovat s činnostmi OSVČ a činnostmi jednatele (obchodní vedení společnosti) v s. r. o. Je to tak v pořádku? Může mít v pracovní smlouvě uvedenou pracovní pozici např. stavební dělník, pomocné stavební práce, atd. i vzhledem k tomu, že tyto práce ve skutečnosti pro s. r. o. vykonává?

Finanční úvěr

Jak správně posoudit a zvolit podmínky pro poskytnutí úvěru? Matka, OSVČ (neplátce DPH, náklady paušálem), poskytne finanční prostředky spol. s r. o., kde jediný společník a jednatel je její syn. Jedná se o částku 300 000 Kč se splatností 3 roky. Jsou tyto osoby považovány na spojené? Jaký zvolit úrok, jak přijatý úrok u OSVČ zdanit, jsou zaplacené úroky spol. s r. o. daňově uznatelné? Je možné hradit splátky úvěru i nepravidelně dle možností společnosti? Bylo by poskytnutí finančních prostředků možné i jako bezúročná půjčka?

Rozdělení zisku podléhající povinnosti schválení úvěrující bankou

Společníci společnosti s r. o. by poprvé chtěli vyplatit podíl na zisku. Vyplacení bude schváleno valnou hromadou při schvalování účetní závěrky. Problém ovšem je, že výplata podílu podléhá schválení ze strany banky, která poskytla společnosti investiční úvěr. Banka byla požádána, ovšem zatím nemáme rozhodnutí. Jak to bude se srážkovou daní, kdyby náhodou banka výplatu zamítla? A v řádku M - Převod podílu výsledku hospodaření společníkům - ve Výkazu zisku a ztráty se mi objeví až v roce 2019? 

Poplatky bance při provádění srážek zaměstnancům (z daňového hlediska)

Našim zaměstnancům odesíláme mzdu vždy na jeden jimi uvedený bankovní účet. Jak je to v případě, že zaměstnanec má uzavřen pracovní poměr a zároveň pobírá odměnu za jednatelství na základě smlouvy o obchodních korporacích? Mohu mu na jeho žádost mzdu za každý z těchto dvou pracovního poměru odesílat na odlišný účet, nebo to musí být stejný účet? Zaměstnavatel zároveň měsíčně přispívá zaměstnancům na penzijní připojištění. Tento příspěvek zaměstnavatele je měsíčně odesílán příslušným penzijním fondům. Zároveň ve směrnici máme stanoveno, že tento příspěvek zaměstnavatele je podmíněn vlastní platbou zaměstnance na penzijní připojištění a tato jeho vlastní platba mu bude měsíčně ve mzdě stržena a odeslána penzijnímu fondu. Jedná se mi o to, jestli poplatek bance za tuto srážku (vlastní platba zaměstnance), je daňovým nákladem firmy a u zaměstnance nemusí být přidaňován, a nemusí se z něj odvádět zdravotní a sociální pojištění?