Podnikání (158)

Příjem po ukončení podnikání

Fyzická osoba ukončila v roce 2017 podnikání (OSVČ s daňovou evidencí, přerušená živnost). Od roku 2016 vede soudní spor s pojišťovnou, kdy v rámci pojistného plnění (z pojištění automobilu) pojišťovna vyplatila v roce 2016 jen část pojistného plnění s tím, že zbývající část neuznala. V roce 2019 soud vydal rozsudek, ve kterém pojišťovně nařídil uhradit neuznanou část pojistného plnění. Jakým způsobem zdanit tento příjem v roce 2019, když fyzická osoba už nepodnikala? A je případně možné uplatnit související výdaje (část nákladů na advokáta, které byly soudem přiznány jen v menší výši)? Doplňujeme, že v roce ukončení podnikání se o uvedenou částku nezvyšoval základ dně, neboť se v té době nejednalo o pohledávku.

Obnovení živnosti a placení záloh na zdravotní a sociální pojištění v nouzovém stavu

Bude platit současné osvobození od placení minimálního zdravotního a sociálního pojištění do srpna 2020 i pro obnovené živnosti? Např. zaměstnanec na HPP ukončí k 30. 4. 2020 pracovní poměr a od 1. 5. 2020 si obnoví pozastavenou živnost a stane se OSVČ na hlavní činnost. 

Silniční daň - auto registrované na Slovensku, používané k podnikání v ČR

OSVČ slovenské národnosti podnikající a platící daně v ČR využívá ke své podnikatelské činnosti automobil, který je registrovaný na Slovensku, má slovenskou poznávací značku. Kde by se měla platit silniční daň, na Slovensku nebo v Česku? 

Přechod OSVČ na s .r. o.

Lékař je po léta činný jako OSVČ. Jako nastávající důchodce zvažuje v budoucnu předání ordinace mladší generaci. Proto připravuje založení s. r. o.

1)     Ordinace je v nájmu. Řešení převod nájemní smlouvy, bez v účetnictví. Je to tak?

2)     Majetek jednoduchý - stůl, židle, kartotéka, sedačky v čekárně, několik drobných lékařských přístrojů … sami oceníme a prodáme do založeného s. r. o. Znalecký posudek bychom předpokládali při vkladu do základního kapitálu nebo u majetku významné hodnoty?

3)     Změny smluv se zdravotní pojišťovnou jsou mimo účtování. Je to tak?

4)      Kartotéka, listy pacientů nemohou být předmětem prodeje mezi OSVČ a s. r. o. Přestože mají hodnotu goodwillu, nebudou nijak oceněny. Přejdou v kartotéce jako takové z OSVČ do s. r. o.? Případný další prodej s. r. o., prodej obchodního podílu, již může tento nehmotný majetek zhodnotit. Otázka ceny obchodního podílu není vázána na položky majetku firmy?

Využití prostor rodinného domu pro podnikání

OSVČ (plátce DPH) bydlí s rodinou (2 malé děti) v rodinném domě. Vlastníkem rodinného domu (před svatbou) je manželka, která je zaměstnaná. Manžel by chtěl využít prostory rodinného domu pro své podnikání, včetně samostatné dílny na zahradě. Tato dílna potřebuje kompletní opravy. Jak postupovat - manželé mezi sebou sepíšou nájemní smlouvu? A náklady na opravu dílny jsou daňově uznatelné v manželově účetnictví? A daň z nemovitosti, bude navýšena o komerční činnost?

Úmrtí podnikatele - fyzická osoba

Dne 17. 8. 2019 mě náhle zemřel manžel. Podnikal jako fyzická osoba, vedl daňovou evidenci, byl měsíční plátce DPH. V jeho činnosti se rozhodl pokračovat jeho syn. Tuto skutečnost jsme nahlásili na živnostenském úřadě a do ukončení dědického řízení bude pokračovat na IČ manžela. Na finančním úřadě jsem zjistila, že budu podávat přiznání k dani z příjmu fyzických osob za období od 1. 1. - 16. 8. 2019 a od 17. 8. 2019 ke dni předcházejícímu dni skončení řízení o pozůstalosti. Dále jsem tam dostala tyto informace, které potřebuji ověřit. V přiznání od 1. 1. do 16. 8. 2019 si mohu uplatnit základní slevu na poplatníka pouze za 8 měsíců, s čímž nesouhlasím. Myslím, že celou částku Kč 24 840 Kč. Dále mě bylo řečeno, že základ daně nebudu upracovat podle § 23 odst. 8 v žádném daňovém přiznání z důvodu pokračování syna v činnosti. Myslím si, že bych měla základ daně upravit v přiznání za období od 17. 8. do ukončení pozůstalosti. Dále měl manžel s. r. o., byl plátce DPH, a v tomto případě se podávají veškerá daňová přiznání v řádných termínech?

Vklad pozemku v SJM do podnikání

Manželé vlastní pozemek, který společně koupili (SJM). Manžel je OSVČ, plátce DPH, vede daňovou evidenci, manželka na rodičovské dovolené. Manžel chce v rámci podnikání na pozemku postavit dům a následně prodat. Může pozemek vložit do svého obchodního majetku (manželka souhlasí) za cenu znaleckého odhadu? Pokud ano, nebude platit daň z nabytí? Pokud ne, jak jinak lze provést převod? Při následném prodeji domu se bude odvádět DPH jen z prodeje domu, prodej pozemku bude osvobozen od DPH?

Odměna jednatele za výkon funkce

Jednatel má odměnu ve výši 2 500 Kč - odvádíme zdravotní pojištění a zálohově daň z příjmů - předpokládám, že tak je to správně. Sociální pojištění neodvádíme? Je to tak správně? Jednatel podepsal prohlášení. Zdravotní pojištění je odvedeno z částky 13 350 Kč, protože svoji podnikatelskou činnost bude provozovat jako vedlejší - je to tak správně? Jak je to prosím s dovolenou - musí dle zákona nějakou mít nebo ne? Funkci vykonává maximálně 2 hodiny týdně. Má odměna jednatele nějaký vliv na jeho podnikatelskou činnost?

Podnikatel - živnostník z EU

Fyzická osoba z EU mimo ČR ve svém státě bydliště vlastní živnostenský list, na jehož základě je ve své mateřské zemi oprávněn podnikat v oboru oprav zařízení. Rozhodne se podnikat v ČR, zřídí si živnostenský list na nákup a prodej. Podniká dále i v ČR a mimo jiné nakoupí poškozené zařízení, opraví jej ve své mateřské zemi ve své dílně mimo ČR, doveze zpět a následně prodá jako repasované zboží. Neporušuje něco z hlediska živnostenského oprávnění (když toto začne dělat soustavně), neměl by mít v ČR živnostenský list na opravy, nebo stačí ten, který má tj. nákup za účelem dalšího prodeje? A jak je to s fakturací?

OSVČ zakládá jako jediná společnice s. r. o.

OSVČ se rozhodla založit v létě 2019 s.r.o. Bude v ní vystupovat jako jediná společnice a zároveň bude jako jediná vykonávat práci - šití oděvů. Sama si bude zajišťovat komunikaci s klientelou, a to především přes e-shop a dále bude zajišťovat chod firmy, jako např. komunikace s účetní, dovoz přiznání na finanční úřad a takové ty běžné činnosti, které k podnikání patří. Měli bychom dotazy k té situaci.

1) OSVČ bude jedinou společnicí - může ve firmě dostávat vyplaceny pouze podíly na zisku sraženy srážkovou daní ačkoliv bude pro firmy vytvářet hodnoty, tj. hlavní činností bude šití a prodej oděvů nebo musí mít uzavřen klasický pracovní poměr?

2) Může být odměnová jako jednatel za výkon funkce či odměňována jako společníka za práci pro společnost - bez jakékoliv smlouvy nebo smlouvy musí být písemné? Může znít smlouva na výkon funkce jednatele a za výkon práci společníka pro společnosti na činnost švadlenky nebo musí znít na činnosti pouze v odborné rovině  jakože činnost "manažerské"?

3) Jaký je rozdíl z právního hlediska v těchto dvou činnost ve společnosti - výkon funkce jednatele x práce společníka pro společnost. V náplni práce či odměňování? Ve smlouvě?

4) Musí si sama společnice ustanovit jednatele, tj. musí se sama zvolit nebo může být firma bez "jmenovaného" jednatele?

5) OSVČ má pracovnu ve svém rodinném domě. Bude zde mít i své sídlo společnosti. Musí mít s.r.o. a fyzická osoba - vlastník domu (paní společnice a její manžel) uzavřenou nějakou smlouvu o využití dvou místností v jejím rodinném domě, nebude vadit, že případně smlouvu podepíše jako FO a jako zástupce s.r.o.? Bude např. případný nájem daňový pro společnost?

6) Je možné, aby měla s.r.o. sídlo a svou provozovnu (dílnu, kde šije) ve svém vlastním rodinném domě? Není to pro finanční úřad na překážku?