Zaměstnanecké benefity (59)

Služební byt

Dobrý den, je možné, aby společnost v některých situacích či některé profesi poskytla zaměstnanci „služební byt“? Konkrétně hradila za něho nájem, poplatky internet atd.? Nebo je to vždy považováno za nepeněžní příjem, který se dodaňuje a odvádí se pojistné? (nejedná se o přechodné ubytování zaměstnance, který má trvalý pobyt v jiné obci než je výkon práce)

Stravenky pro zaměstnance - vnitřní předpis

Zaměstnavatel s. r. o. poskytuje zaměstnancům příspěvek na stravování formou stravenek, výše příspěvku činí 55 % hodnoty stravenky při odpracovaných 3 hodinách. Je zaměstnavatel povinen mít toto stanoveno vnitřním předpisem? Zajímá mě především hledisko zákoníku práce - z tohoto pohledu se jedná o právo zaměstnance, a je tedy potřeba mít vnitřní předpis? A co když se zaměstnavatel rozhodne přestat stravenky poskytovat? Pokud by poskytování stanovil vnitřním předpisem, tak by zrušením tohoto předpisu dle zákoníku práce i přesto nadále trvalo právo zaměstnance na poskytování těchto stravenek? Takový vnitřní předpis by pak podléhal případné kontrole Oblastního inspektorátu práce? 

Služební vozidlo pro soukromé účely

Zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci služební vozidlo i pro soukromé účely. Vozidlo je pořízeno na operativní leasing. Pohonné hmoty bude zaměstnanec dostávat od zaměstnavatele jako benefit. Jaký to bude mít dopad na zaměstnavatele z pohledu DPH a daně z příjmů a jaký to bude mít dopad na zaměstnance?

Stravenky a stravné

Firma, autodoprava, vyplácí zaměstnancům stravné. Nyní se rozhodla, že by zaměstnancům jako benefit poskytovala stravenky. Tyto stravenky by byly zaúčtovány jako nedaňový náklad. Je možné vyplácet zaměstnancům jak stravné, tak i stravenky? Jak by se stravenky chovaly u zaměstnanců, museli by zaměstnanci dodaňovat hodnotu stravenek? 

Doplňující otázka:

V původním dotazu DAUCID: 23404, na který mi odpověla p. Pilařová, jsem se nejspíše špatně vyjádřila. Jde o to, zda lze současně vyplácet stravné a stravenky týkající se jednoho a toho samého zaměstnance. 

Oprávněnost podmiňování dobou zaměstnání poskytnutí příspěvku z FKSP

Žádám o sdělení, zda lze poskytnutí příspěvků z FKSP zaměstnancům v pracovním poměru a jejich rodinným příslušníkům na dovolenou, včetně rehabilitace a lázeňské léčby, rekreační pobyty, rehabilitace a masáže, popř. i na poskytnutí příspěvku na penzijní připojištění, podmínit vnitřní směrnicí délkou minimálního trvání pracovního poměru. Např. textem " Příspěvky jsou poskytovány zaměstnancům, pokud jejich pracovní poměr u organizace trvá minimálně 2 roky a následně vždy po dvou letech".

Bonus 15 000 Kč ve mzdě nebo v dárkových poukázkách

Vedení společnosti bude proplácet bonus za odpracované roky. Každý zaměstnanec obdrží 15 000 Kč. Prosím o uvedení rozdílu v pohledu na náklady u zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel vyplatí a) prémii 15 000 Kč hrubého ve mzdě nebo b) 15 000 nákupem dárkové poukázky (např. na nákup zájezdu, nákup v obchodě). Kolik korun v dárkových poukázkách může zaměstnanec obdržet, aniž by tento příjem musel danit ve své mzdě? Je nějaký limit?

Jednatel bez odměny a benefit

Má jednatel a společník s. r. o, který nepobírá žádnou odměnu za výkon funkce jednatele, nárok na benefit ve formě příspěvku na sport? Případně za jakých podmínek? Pokud by to v tomto případě nebylo možné, stačilo by, aby například jednou ročně dostal odměnu ve výši 10 000 Kč a pak by nárok měl, pokud by to tak měl sjednáno ve smlouvě o výkonu funkce?

Úrazové pojištění řidiče na kartě CCS

Společnost CCS začala poskytovat v rámci služeb úrazové pojištění řidiče. Jedná se o částku 4 Kč za měsíc - mohu zaúčtovat do daňových nákladů? 

Doprava do zaměstnání

Zaměstnanec používá k cestě do zaměstnání a ze zaměstnání svůj soukromý automobil. Pracuje ve směnném provozu a nemá jinou možnost dopravy. Firma mu částečně přispívá na ujeté kilometry. Jaké jsou daňové dopady pro firmu a jaké pro zaměstnance? Jak se o této náhradě účtuje?

Registrační poplatek za Do práce na kole

Zaměstnavatel zaplatil za své zaměstnance registrační poplatek za účast v soutěži Do práce na kole. Je možné tento náklad dát do daňově uznatelných nákladů? Je možné si nárokovat odpočet DPH? Firma se zabývá poradenstvím a její zaměstnanci vykonávají kancelářskou práci.