Dědictví (36)

Zdanění darovaného pozemku

Dědic ze závěti můj otec, zdědil od své tetičky zemědělský pozemek. Usnesení nabylo plné moci zápisem do katastru nemovitostí v září 2019, kdy vzápětí otec daruje dceři pozemek v roce 2019 ve stejné výměře a zřejmě dojde i k nabytí právní moci na přelomu roku 2020. Jak postupovat z hlediska zdanění u mého otce a u mě, jeho dcery, z hlediska daně z příjmů a ostatních daní? Tento pozemek nebyl a nebude zahrnut do podnikání. Celý tento proces proběhne mezi dvěma nepodnikajícími osobami.

Úmrtí podnikatele a přehledy na OSSZ a VZP

Dne 17. 8. 2019 mě náhle zemřel manžel, který podnikal jako FO-OSVČ. V jeho činnosti se rozhodl pokračovat jeho syn. Tuto skutečnost jsme nahlásili na živnostenském úřadě a do ukončení dědického řízení bude pokračovat na RČ a IČ manžela. Jak budeme podávat přehledy na sociální a zdravotní pojištění? Daňové přiznání z příjmů FO budeme za manžela podávat od 1. 1. 2019 do 16. 8. 2019 a potom od 17. 8. 2019 ke dni předcházejícímu dni skončení o pozůstalosti na jeho rodné číslo a IČ.

Úmrtí podnikatele - fyzická osoba

Dne 17. 8. 2019 mě náhle zemřel manžel. Podnikal jako fyzická osoba, vedl daňovou evidenci, byl měsíční plátce DPH. V jeho činnosti se rozhodl pokračovat jeho syn. Tuto skutečnost jsme nahlásili na živnostenském úřadě a do ukončení dědického řízení bude pokračovat na IČ manžela. Na finančním úřadě jsem zjistila, že budu podávat přiznání k dani z příjmu fyzických osob za období od 1. 1. - 16. 8. 2019 a od 17. 8. 2019 ke dni předcházejícímu dni skončení řízení o pozůstalosti. Dále jsem tam dostala tyto informace, které potřebuji ověřit. V přiznání od 1. 1. do 16. 8. 2019 si mohu uplatnit základní slevu na poplatníka pouze za 8 měsíců, s čímž nesouhlasím. Myslím, že celou částku Kč 24 840 Kč. Dále mě bylo řečeno, že základ daně nebudu upracovat podle § 23 odst. 8 v žádném daňovém přiznání z důvodu pokračování syna v činnosti. Myslím si, že bych měla základ daně upravit v přiznání za období od 17. 8. do ukončení pozůstalosti. Dále měl manžel s. r. o., byl plátce DPH, a v tomto případě se podávají veškerá daňová přiznání v řádných termínech?

Úmrtí zaměstnavatele zaměstnávajícího rodinné příslušníky

Zemřel zaměstnavatel - OSVČ, který zaměstnával svého syna a jeho manželku. Syn bude patrně pokračovat v provozování živnosti. Když bude syn pokračovat v živnosti do té doby, než získá vlastní živnostenské oprávnění, jaký bude jeho statut? Může sám sebe a svou manželku zaměstnávat, či jejich pracovní poměr úmrtím zaniká? Jak to bude se sociálním a zdravotním pojištěním?

Závěť

Máme dvě dcery. Jedna je moje z prvního manželství a druhá je naše společná s manželem. Jelikož jsme s manželem oddáni již 28 let a před tím jsme spolu žili cca 4 roky, tak manžel mojí dceru, které letos bude 34 let, vychovával cca od dvou let. Má i jeho příjmení. Z pochopitelných důvodů chceme, aby případné dědictví, se i po manželovi, dělilo tak, jako by byly vlastní obě dvě dcery. Dcery spolu vycházejí naprosto ukázkově a nepředpokládáme, že by ta vlastní ošidila tu nevlastní, ale život může přinést různé změny, a tak bychom rádi dali vše do pořádku. Zajímáme se o případnou adopci, ale nevíme, zda je to ve věku 34 let možné. Proto nás ještě napadlo - sepsat závěť. Někde jsme ale slyšeli, že dědictví vlastních potomků nemůže být rozděleno na někoho jiného. Manžel chce, abychom po něm dědili všechny tři stejným dílem - já (manželka), dcera vlastní, dcera nevlastní. Po případě, kdybych nebyla již já na živu, tak dcery rovným dílem. Je možné sepsat takovouto závěť, aby byla právně podložená a byla nenapadnutelná? Všichni, i dcera vlastní, takovouto závěť podepíšeme bez problémů.

Osvobození prodeje obchodního podílu

Společnost s. r. o., společník zemřel. Dědic v dědickém řízení. Obchodní podíl oceněn pro dědické řízení. Po skončení dědického řízení dědic nehodlá pokračovat v činnosti s. r. o. a zděděný obchodní podíl prodá. V některých případech, např. u družstevních bytů, přechází lhůta pro osvobození i na nabyvatele. Lze zahrnout lhůtu držení obchodního podílu po zemřelém, nabytého dědickým řízení i na nabyvatele, do lhůty 5 let pro osvobození? 

Prodej nemovité věci z dědictví - zdanění

Když zdědí fyzická osoba po rodičích dům a ten následně prodá cca za 2 mil. Kč, má povinnost platit nějakou daň? Daň dědickou, z nemovitosti, z příjmu, případně jinou?

Oznamovací povinnost osvobozených příjmů

Povinnost se vztahuje na všechny příjmy přijaté od 1. ledna 2015 a osvobozené od daně z příjmů fyzických osob, tj. osvobozené podle § 4, § 4a, § 6 a § 10 ZDP (výjimkou jsou příjmy, které správce daně může zjistit z rejstříků či evidencí, do kterých má přístup a které zveřejní na úřední desce a způsobem umožňujícím dálkový přístup). Tolik citace.

Fyzická osoba, žijící trvale ve Švýcarsku zdědila po tatínkovi dům, který pronajímá. Nadále pokračuje prostřednictví správce v pronájmu. Proběhlo dědické řízení, notářský zápis, soudní schválení, zaplacené poplatky státu za úřadování. Nyní po roce podáno "dodatečně oznámení o osvobozených příjmech" z důvodů opatrnosti. FÚ sdělil, že bude vyměřeno penále 0,1 % z částky dědictví 16 mil. Kč. Dědictví se skládá z domu, věci movitých, úložek v bance, tedy i z jednotlivých příjmů, které se jinak nesčítají. Pokutu klient uhradí, ale kdybychom si tuto povinnost neuvědomili a byli bychom vyzváni FÚ, jde o částku 10 %, což je 1,6 mil. Kč. Dědictví bylo řádně "zdaněno", prošlo státním úřadem = tedy evidováno, nejde o žádné tzv. černé peníze? Přesto možný trest nepřiměřený skutkové podstatě! Dědiců je v této republice hodně, a pokud tedy notáři neupozorní na tuto až nesmyslnou povinnost, bude možná jednou stát mít dobrý zdroj příjmů, až bude doměřovat babičkám a dědečkům neznalých zákona, kteří když šli od notáře a od soudu opomněli zajít na FÚ?

Mimo vlastní dotaz, Nejvyšší kontrolní úřad uloží ministerstvu dopravy za pochybení v tendru na mýto za 3,5 miliardy pokutu 1 mil. Kč, s možností odvolání? A chudák dědic ze 16 mil. Kč zaplatí 1,6 mil. Kč bez možnosti odvolání? Někdy vzniká pochybnost, zda jsou zákony pro lidi, nebo na lidi.

Spadá dědické řízení sepsané notářem a schválené rozhodnutím soudu do oznamovací povinnosti, nebo lze považovat za „dohledatelné FÚ“? Sčítají se položky dědického řízení k oznamovací povinnosti nebo se považují jednotlivé položky dědického řízení za samostatné plnění?

Úmrtí OSVČ - DPH, odpisy

OSVČ provozující zemědělskou činnost (plátce DPH vedoucí daňovou evidenci) zemřela v r. 2017. Následně provozoval tuto živnost syn do konce dědického řízení, které proběhlo 21. 2. 2019. Jak vypořádat DPH v daňové evidenci, kde zůstává neodepsaný majetek, závazky a skladový materiál? Syn pokračuje v živnosti na své IČ od 22. 2. Je možné uplatnit odpisy z majetku v daňovém přiznání v roce 2018? 

Dědictví

Jak to bude s dědictvím, pokud se po X letech se muž a žena vezmou (nemají předmanželskou smlouvu). On má dvě děti z předchozího manželství, ona má dvě děti z předchozího manželství. Před vstupem do manželství má muž svůj byt ve vlastnictví, žena svůj byt ve vlastnictví. Finanční prostředky má každý na svém účtu. Po svatbě jeden z nich zemře bez závěti. Jak se bude řešit toto? Bude se řešit např. to, že byt ženy, která zemře, zůstane pouze jejím dětem? Nebo i manželovi, i když byl pořízen ještě před svatbou? Jak to bude s finančními prostředky na účtech? Bude se rozeznávat, co je na účtu jednotlivců, nebo se to spojí dohromady a nic takového se řešit nebude? Příklad: Žena zemře, má byt a finanční prostředky na účtu 1 mil. korun. Budou dědit pouze její děti a manžel, manžela ne? Bude se rozeznávat, co je u koho na účtu, co tam bylo před svatbou, a co až po svatbě? Bude se nějak zohledňovat, že byt vlastnila už před svatbou?