Mgr. Václav Pikal (159)

Silniční daň - tahač

Společnost s r. o. poskytující na základě koncese nákladní dopravu, tuto koncesi v březnu 2019 na rok přerušilo. Přes bazar prodalo jediný tahač (v srpnu 2019 kupní smlouva a odvedena DPH), který mělo v majetku. Jednatel poskytl plnou moc k přepisu technického průkazu na nového majitele. Toto i po urgencích bazar ani kupující neprovedli. Oznámili jsme to i na policii. K přepisu došlo v prosinci 2019. Pokud doložíme výše uvedené skutečnosti máme povinnost uhradit silniční daň do 8/2019, nebo po celý rok? 

Silniční daň - právnická osoba

Právnická osoba vlastní silniční motorové vozidlo (do 3,5t). V roce 2019 bylo vozidlo použito jen ve dvou měsících. Musí právnická osoba platit silniční daň za rok rok 2019, nebo jen za dva měsíce, ve kterých bylo vozidlo použito? 

Náhrada za použití soukromého vozidla

Syn předal svůj osobní automobil k užívání své matce. Stále je zapsán v technickém průkazu jako majitel, sám s ním nejezdí. Ta ho občas používá ke své podnikatelské činnosti. Pokud zaplatí silniční daň, může si do nákladů uplatnit náhrady za používání tohoto vozidla?

Nákup automobilu

Fyzická osoba, OSVČ, si pořídila osobní automobil za účelem podnikání, který je zařazen do HIM, FA je uvedená na IČO fyzické osoby, ale registrace v technickém průkazu je uvedena na rodné číslo, má být záznam v TP opraven na IČO podnikatele?

Silniční daň a odpisy

Podnikatel OSVČ, podvojné účetnictví, má v majetku osobní automobil a nákladní přívěs, které nevyužívá každý měsíc. Osobní automobil je určen jako náhradní vozidlo pro zákazníky, kteří mají u podnikatele auto v opravě a nákladní přívěs je určen pro dovoz ojetých aut z EU. Musí platit silniční daň za osobní automobil a za přívěs i v měsících, kdy je celý měsíc nepoužíval? Jak by to následně bylo s daňovou uznatelností odpisů a povinného ručení a havarijního pojištění?

Silniční daň - prodané auto

Auto jsme prodali dne 7. 5. 2019, ale v technickém průkazu bylo auto přepsáno na nového majitele až 18. 6. 2019. Za jaký měsíc máme v tomto případě odvést silniční daň? A dále prosím o upřesnění: když je auto prodáno 24. 5. 2019, poslední silniční daň se platí za měsíc 4/2019, je zde nějaký rozdíl, když se auto prodá bazaru anebo jakékoliv jiné osobě? Poslední otázka se týká karavanu, který je v obchodním majetku, je to osobní auto do 3,5 tuny. Je nutné odvádět silniční daň za celý rok, i přesto, že z roku je v provozu pouze 2 měsíce? Značky do depozitu nedáváme, ale v zákoně o SD jsem se ani tuto podmínku nedočetla. Jediné co mám k dispozici, je placené hlídané parkoviště za období celého roku. 

Výpočet průměrné spotřeby u soukromého automobilu použitého pro služební účely

Jak je to s výpočtem průměrné spotřeby u soukromého automobilu použitého pro služební účely. Jedná se o aritmetický průměr z TP vozu, nebo je výpočet ovlivněn další metodikou? 

Výpočet silniční daně u obytného vozidla

Vozidlo má uvedeno v technickém průkazu - vozidlo zvláštního určení SA obytný automobil, kategorie M1. Jakým způsobem se počítá u tohoto vozidla silniční daň - dle zdvihového objemu nebo dle počtu náprav a hmotnosti?

Silniční daň a zahraniční vozidlo

Občan z Rakouska vlastní na území ČR nemovitost, kterou pronajímá. Ke zdanitelným příjmům uplatňuje skutečné výdaje, nyní se rozhodl, že chce také uplatnit dopravní paušál ve výši 4 000 Kč/měs., jelikož jezdí na území ČR k této pronajímané nemovitosti. Vozidlo je registrované v Rakousku, musí z tohoto vozidla platit silniční daň v ČR?

Silniční daň - soukromé auto jednatele

Jednočlenná s. r. o. vznikla v 9-2018. Jednatel od té doby používá svůj soukromý automobil pro firemní účely. Automobil firmě nikdy nepronajal. V TP je provozovatelem vozidla jednatel. Od 9-2018 do 5-2019 byl jednatel bez odměny. Jak za toto období vyřešit silniční daň? Je nutné ji zaplatit a kdo ji má zaplatit? Od 6-2019 už má jednatel smluvně sjednánu odměnu i cestovní náhrady, tudíž poplatníkem silniční daně bude s. r. o.