Mgr. Václav Pikal (155)

Silniční daň a odpisy

Podnikatel OSVČ, podvojné účetnictví, má v majetku osobní automobil a nákladní přívěs, které nevyužívá každý měsíc. Osobní automobil je určen jako náhradní vozidlo pro zákazníky, kteří mají u podnikatele auto v opravě a nákladní přívěs je určen pro dovoz ojetých aut z EU. Musí platit silniční daň za osobní automobil a za přívěs i v měsících, kdy je celý měsíc nepoužíval? Jak by to následně bylo s daňovou uznatelností odpisů a povinného ručení a havarijního pojištění?

Silniční daň - prodané auto

Auto jsme prodali dne 7. 5. 2019, ale v technickém průkazu bylo auto přepsáno na nového majitele až 18. 6. 2019. Za jaký měsíc máme v tomto případě odvést silniční daň? A dále prosím o upřesnění: když je auto prodáno 24. 5. 2019, poslední silniční daň se platí za měsíc 4/2019, je zde nějaký rozdíl, když se auto prodá bazaru anebo jakékoliv jiné osobě? Poslední otázka se týká karavanu, který je v obchodním majetku, je to osobní auto do 3,5 tuny. Je nutné odvádět silniční daň za celý rok, i přesto, že z roku je v provozu pouze 2 měsíce? Značky do depozitu nedáváme, ale v zákoně o SD jsem se ani tuto podmínku nedočetla. Jediné co mám k dispozici, je placené hlídané parkoviště za období celého roku. 

Výpočet průměrné spotřeby u soukromého automobilu použitého pro služební účely

Jak je to s výpočtem průměrné spotřeby u soukromého automobilu použitého pro služební účely. Jedná se o aritmetický průměr z TP vozu, nebo je výpočet ovlivněn další metodikou? 

Výpočet silniční daně u obytného vozidla

Vozidlo má uvedeno v technickém průkazu - vozidlo zvláštního určení SA obytný automobil, kategorie M1. Jakým způsobem se počítá u tohoto vozidla silniční daň - dle zdvihového objemu nebo dle počtu náprav a hmotnosti?

Silniční daň a zahraniční vozidlo

Občan z Rakouska vlastní na území ČR nemovitost, kterou pronajímá. Ke zdanitelným příjmům uplatňuje skutečné výdaje, nyní se rozhodl, že chce také uplatnit dopravní paušál ve výši 4 000 Kč/měs., jelikož jezdí na území ČR k této pronajímané nemovitosti. Vozidlo je registrované v Rakousku, musí z tohoto vozidla platit silniční daň v ČR?

Silniční daň - soukromé auto jednatele

Jednočlenná s. r. o. vznikla v 9-2018. Jednatel od té doby používá svůj soukromý automobil pro firemní účely. Automobil firmě nikdy nepronajal. V TP je provozovatelem vozidla jednatel. Od 9-2018 do 5-2019 byl jednatel bez odměny. Jak za toto období vyřešit silniční daň? Je nutné ji zaplatit a kdo ji má zaplatit? Od 6-2019 už má jednatel smluvně sjednánu odměnu i cestovní náhrady, tudíž poplatníkem silniční daně bude s. r. o. 

Silniční daň

Společnost U. s.r.o. je vlastníkem automobilu. Provozovatelem je FO (není to ani jednatel společnosti). Předpokládám, že silniční daň musí platit provozovatel automobilu? Za jakých podmínek by mohl vlastník platit silniční daň? Provozovatel ani auto nepoužívá. Automobil používá vlastník. Předpokládám, že vlastník, který si vloží auto do majetku, tak může uplatňovat odpisy, i když je provozovatelem někdo jiný, ale co ostatní náklady? Opravy, paušál na automobil, doklady za naftu - myslím odpočet DPH + další výdaje. Ještě jednou zdůrazňuji, že provozovatel je někdo jiný, ale auto používá vlastník. A co provozovatel? Má to na něj nějaký dopad? Pokdu by byl provozovatel jednatel společnosti - mění se nějak situace? 

Silniční daň

Kdo je plátcem silniční daně - vlastník automobilu a nebo provozovatel automobilu? 

Silniční daň - automobil

Fyzická osoba, podnikatel, má v evidenci automobil (kategorie N1, hmotnost 3 t - dodávka). Od února 2018 je automobil nepojízdný v důsledku závady, nepoužívá ho tedy k podnikání, ale stále ho eviduje v majetku. 1) Je potřeba od února do prosince 2018 platit silniční daň? 2) Bylo by to stejné v případě, pokud by poplatníkem právnická osoba?

Silniční daň - značka do depozita

Klient koupil nákladní automobil 3. 12. 2018 (3 nápravy, nad 11t), do velkého technického průkazu byl zapsán jako vlastník 10. 12. 2018. Dne 11. nebo 12. 12. 2018 odevzdal značky do depozita = dočasně vyřazen z registru silničních vozidel. Má povinnost za prosinec 2018 povinnost platit silniční daň? Má vliv to kdy odevzdal značky do depozita?