Družstvo (183)

Převod hotovosti z bytového družstva na SVJ

Převzala jsem účetnictví bytového družstva a SVJ v jednom domě. SVJ dělám, BD mám poprvé. Předchozí účetní vyřešila pár věcí tím, že je posouvala do dalších let. Mám teď na BD pohledávku vůči SVJ z let 2016-2018 a ta vznikla tak, že se převedly peníze z účtu BD na účet SVJ a bylo jim řečeno, že se to nemusí danit, ale stále to visí v rozvaze a oni by to chtěli vyřešit. Já jsem ale došla k názoru, že se jedná o dva subjekty, nejde jen tak mezi sebou přelévat peníze a že by bylo řešení odvést z toho 15% srážkovou daň a převést to na SVJ po zdanění. Můžete mi prosím poradit, jak tuhle situaci správně uchopit? 

Výklad § 710 zákona o obchodních společnostech a družstvech

Může jedna fyzická osoba být: 1) členem výboru ve 2 různých SVJ, 2) v 1 SVJ členem a zároveň předsedou a ve druhém SVJ není členem, ale jen předsedou, 3) na jedné adrese je předsedou DB i SVJ a na jiné adrese je jen předsedou SVJ.

Jaký je výklad § 710 zákona o obchodních společnostech a družstvech v této souvislosti? Tento paragraf zní: „(1) Člen představenstva nesmí podnikat v předmětu činnosti družstva, a to ani ve prospěch jiných osob, ani zprostředkovávat obchody družstva pro jiného. (2) Člen představenstva nesmí být členem statutárního orgánu jiné právnické osoby se shodným předmětem činnosti nebo osobou v obdobném postavení, ledaže se jedná o koncern, společenství vlastníků jednotek nebo družstvo, jehož členy jsou pouze jiná družstva. (3) Člen představenstva se nesmí účastnit na podnikání jiné obchodní korporace jako společník s neomezeným ručením nebo jako ovládající osoba jiné osoby se stejným nebo obdobným předmětem činnosti. (4) Stanovy mohou upravit zákaz konkurence odchylně od odstavců 1 až 3.“

Reklamní předměty pro klienty a pro zaměstnance družstva

Při příležitosti výročí našeho družstva jsme nechali vyrobit různé reklamní předměty - propisky, tichá vína, deštníky - vždy opatřená logem, cena za 1 ks do 500 Kč bez DPH. Tyto reklamní předměty rozdáme postupně jak našim zákazníkům, tak i zaměstnancům. Musí se z hodnoty těchto předmětů vč. DPH odvádět záloha na daň z příjmu a pojistné na sociální a zdravotní pojištění ze mzdy zaměstnanců nebo se jedná o příjem osvobozený (propagace družstva prostřednictvím našich zaměstnanců)?

Údržba plastových oken v panelovém domě

BD instalovalo v domě plastová okna v r. 2004 a do r. 2011 je neudržovalo. Servis prováděn nebyl. V r. 2013 vzniklo ze zákona SVJ a podle Prohlášení vlastníka jsou okna společným majetkem. Okna jsou v dobrém stavu a výbor tedy dosud o servisu neuvažoval. Vlastníci si pravděpodobně křídla oken udržují sami. Životnost oken je 15 - 20 let. - musí se okna po době životnosti měnit nebo, je-li jejich stav dobrý, mohou se jen dál udržovat - jak často by měl být prováděn servis oken (předpokládáme správně, že tato povinnost je uložena správci domu se zodpovědností výboru SVJ) - je možné, aby výbor rozhodl o tom, že údržba oken bude dána do povinností uživatele jednotky, tedy vlastníkovi nebo toto musí rozhodnout Shromáždění? 

Sazba DPH - správné zařazení

Jaká sazba DPH (15 %, 21 %), by se měla účtovat v případě montáže automatické závory na pozemku, který náleží k bytovce (bytovému domu) o 4 bytech. Byty jsou ve vlastnictví jednotlivých vlastníků (každý byt vlastní někdo jiný). Společné prostory jsou děleny a každý vlastník bytu vlastní 1/4 všech společných prostorů. Tudíž i pozemek na který bude automatická závora namontována má 4 vlastníky. Vlastníci nemají založené bytové družstvo.

 

Daň z nabytí nemovitých věcí

Fyzická osoba od bytového družstva koupila dva nebytové prostory s tím, že bude přijata za člena družstva. Bohužel se během měsíce dnes již bývalé družstvo rozhádalo a rozjelo akci SVJ. Bytové a nebytové jednotky byly vydány. Fyzická osoba v domnění, že převod bytů a nebytových jednotek procesem prohlášení vlastníka je osvobozen od daně z nabytí, nic neřešila. Po roce přišla výzva FÚ k podání daně z nabytí a následně docela slušná penalizace za pozdní podání přiznání daně k nabytí a zaplacení 4% daně. Stále se domníváme, že převod bytových a nebytových jednotek z družstva do vlastnictví nového SVJ není klasickým převodem, ale jen změnou podstaty domu. Dům byl a je, družstevníci přešli na statut vlastníka, ale nic nepřibylo, nic neubylo?

Dědictví - daně

Dvě české fyzické osoby (ve vztahu neteř a teta) nabydou v rámci dědictví majetek. V rámci usnesení o nabytí dědictví je uvedeno, že neteř obdrží celou výši družstevního podílu na bytovém družstvu. Dále je v rámci usnesení uvedeno, že pokud nedojde do jednoho roku k prodeji tohoto družstevního podílu, tak je povinna neteř zaplatit své tetě částku 500 000,00 Kč, oproti tomu, pokud v rámci jednoho roku k prodeji podílu v bytovém družstvu dojde, tak své tetě je povinna zaplatit částku ve výši poloviny převodní ceny za tento podíl. Členský podíl nebyl prodán a teta v roce 2019 obdržela částku 500 000,00 Kč od své neteře. Nevíme, zda lze tuto částku považovat u tety jako majetek (pohledávku) nabytou v dědictví a osvobodit ji od daně nebo představuje nějaký zdanitelný příjem této osoby (pokud ano, existuje vůbec nějaký výdaj co by šel k tomuto příjmu uplatnit) a o jaký druh příjmu by se vůbce jednalo?

Převod členských práv v bytovém družstvu

Fyzická osoba - občan chce převést bezúplatně členská práva v bytovém družstvu na svou matku, ta by si chtěla v budoucnu byt převést do osobního vlastnictví. Vzniknou z těchto transakcí nějaké daňové povinnosti?

Prodej družstevního podílu - zdanění DPFO

Dobrý den. Ráda bych si jen ověřila správnost řešené situace, kdy syn zdědí od matky družstevní byt/podíl, následně ho prodá a může příjem osvobodit od daně z příjmů. Matka byt (družstevní podíl) nabyla v červenci 2013. Následně v červnu 2018 zemřela. Usnesením v témže roce bylo rozhodnuto, že byt/podíl zdědil syn. Syn se nyní rozhodl byt/podíl prodat a převod bytu/podílu na nového majitele se uskutečnil k měsíci listopadu 2019. Můžeme příjem z takto prodaného bytu/podílu osvobodit od daně z příjmů? Domnívám se, že jsme splnili 5letý test pro osvobození. Jsou s prodejem bytu/podílu spojeny nějaké jiné daňové povinnosti? Děkuji za odpověď.

Převod družstevního bytu a odpisu

Občan si v roce 2010 pořídil členský podíl v bytovém družstvu. V roce 2011 byl byt převeden na občana na základě smlouvy o převodu vlastnictví členu družstva (tj. převod do OV). Od roku 2018 tento byt pronajímá. Lze tento byt odpisovat? Na základě jakého paragrafu to lze, nebo nelze?