Ing. Zuzana Pšeničková (278)

Doprava do zaměstnání

Zaměstnanec používá k cestě do zaměstnání a ze zaměstnání svůj soukromý automobil. Pracuje ve směnném provozu a nemá jinou možnost dopravy. Firma mu částečně přispívá na ujeté kilometry. Jaké jsou daňové dopady pro firmu a jaké pro zaměstnance? Jak se o této náhradě účtuje?

Dodatečné daňové přiznání k dani z příjmů

Společnost s r. o. prodala v roce 2018 ze svého obchodního majetku osobní vůz. Vůz byl zakoupen v roce 2007, byl plně odepsán, výhradně se používal pouze pro ekonomickou činnost společnosti. Prodej vozu v roce 2018 byl zaúčtován zápisem MD 311/D 641 a MD 311/D 343, ale vůz nebyl vyřazen zápisem MD 082/D 022 z obchodního majetku společnosti. Je nutné v daném případě podat dodatečné daňové přiznání na daň z příjmu za rok 2018? Nebo může být vůz vyřazen vnitřním účetním dokladem a zápisem na účty MD 082/D 022 v roce 2019 v pořizovací ceně?

Výroba nábytku

Jak správně zaúčtovat výrobu skříní pro vlastní potřebu? Máme na skladě materiál - na účtu 112. Z tohoto materiálu vyrobíme skříně do vlastní kanceláře. Jak toto vše správně zaúčtovat?

Zvláštní režim dle § 90 zákona o DPH

Podnikatel, OSVČ, vedoucí podvojné účetnictví, koupil osobní automobil ve zvláštním režimu podle § 90 zákona o DPH za 283 000 Kč. Automobil opravil a dal k prodeji prostřednictvím autobazaru. Automobil byl prodán za 399 000 Kč, autobazar si naúčtoval provizi 14 000 Kč bez DPH + 21 % DPH 2 940. Na účet tedy podnikateli převedl částku Kč 382 060. Z jaké částky bude odvedeno DPH podle § 90 zákona o DPH a jakým způsobem se celý případ zaúčtuje v podvojném účetnictví?

Oprava účtování mezd

V 09/2018 bylo zaměstnanci neoprávněně uplatněno daňové zvýhodnění na dítě. Nyní opravujeme chybu. Prosím o kontrolu zaúčtování:

1. doúčtovat neoprávněně uplatněné daňové zvýhodnění k 30. 9. 2018:     1 267 Kč         MD 331/D 342

2. odvod zálohy na daň FÚ 28. 1. 2019:                                                     1 267 Kč         MD 342/D 221

3. rozúčtování vyplacené mzdy 9. 10. 2018:                                            15 963 Kč          MD 331/D 221

                                                                                                               1 267 Kč         MD 335/D 221

4. srážka ze mzdy neoprávněně uplatněného daňového zvýhodnění v 02/2018:          1 267 Kč             MD 331/D 335.

Daňová účinnost poplatku za vynětí ze zemědělského půdního fondu

V lednu 2019 jsme obdrželi výzvu k uhrazení neuhrazeného poplatku za dočasné vynětí ze zemědělského půdního fondu na období 04/2018-09/2018. Poplatek jsem zaúčtovala do roku 2018, uhrazen bude až v roce 2019. Je tento poplatek daňově účinný již v roce 2018 nebo až při zaplacení v roce 2019? 

Pořizovací cena zboží pořízeného neplátcem DPH

Firma, neplátce DPH, obdrží fakturu ze Slovenska, faktura je v Kč a je zde vyčísleno DPH 20 %. Do skladu zaúčtuje cenu nákupní (vstupní) ve výši DPH 20 %. Jak postupovat, když se firma stane v únoru plátcem DPH a část neprodaného zboží zůstane na skladě?

Zaúčtování postoupeného závazku

Firma "A" (dlužník - plátce DPH) měla závazek vůči firmě "B" (postupitel). Firma "B" postoupila pohledávku (závazek firmy "A") firmě "C" (postupník) a firma "A" nyní dluží firmě "C". Jak zaúčtovat u firmy "A"? Přijatou fakturu má zaúčtovanou v nákladech. Jedná se pouze o změnu věřitele? Může být zaúčtováno MD 321/D 395 věřitel původní a MD 395/D 321 věřitel nový? Následně firma "A" s firmou "C" postoupenou pohledávku (závazek firmy "A") započetla s pohledávkou, kterou měla firma "A" za firmou "C".

Nevyplacená mzda při úmrtí zaměstnance

Náš zaměstnanec zemřel. Nebyla mu vyplacena mzda za poslední dva měsíce práce. Již nás kontaktoval notář a sdělili jsme mu zůstatek nevyplacené mzdy. Jak s touto částkou naložit v účetnictví - máme ji nechat na účtě 331-Zaměstnanci, či ji přeúčtovat na jiný účet?

Dárkový poukaz jako poskytnutý bonus od dodavatele

Jako podnikatel fyzická osoba (OSVČ) kupuji chemické látky pro svůj provoz. Jednou ročně dostanu dárkové poukazy jako bonus za odebranou chemii. Tyto poukazy slouží k nákupu v různých e-shopech uvedených na poukaze na jakékoli zboží. Poukazy jsou v hodnotě desítek tisíc. Jak mám tyto poukazy zaúčtovat? Musím o nich vůbec účtovat? K poukazům nedostanu žádný doklad. Pokud si nevyberu poukazy můžu dostat finanční odměnu. Peníze dostanu na účet. Tuto odměnu zaúčtuji jako příjem a zdaňuji (včetně sociálního a zdravotního pojištění) 1. Musím o bonusech účtovat? A pokud ano tak podle § 7 nebo § 10 odst. 2 ZDP? Mám je zaúčtovat jako snížení nákladů na chemii nebo jako dar? 3. Musím účtovat o finanční náhradě? A taky podle kterého paragrafu? A zase jako snížení nákladů nebo dar nebo jinak?