251/62 277/1995 Sdělení k uplatňování Smlouvy mezi ČR a Estonskou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku

Schválený:
251/62 277/1995
Pokyn
Ministerstva financí
ze dne 24. listopadu 1995
k uplatňování Smlouvy mezi ČR a Estonskou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku č. 184/1995 Sb.
ing. Václav Zíka,
tel.: 2454 3197
Ministerstvo financí ČR vydává k uplatnění mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Estonskou republikou tento pokyn:
Čl.1
Smlouva mezi ČR a Estonskou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku byla podepsána dne 24. října 1994 v Tallinnu a vstoupila v platnost dnem 26. května 1995. Podle článku 28 se její ustanovení uplatňují v obou státech takto:
a) pokud jde o daně vybírané srážkou u zdroje, na příjmy vyplácené k 1. lednu 1996 nebo později;
b) pokud jde o ostatní daně z příjmu a daně z majetku, na daně ukládané za každý daňový rok začínající 1. ledna 1996 nebo později.
Čl.2
Podle článků 10 (Dividendy), 11 (Úroky) a 12 (Licenční poplatky) smlouvy mají osoby, které jsou rezidenty jednoho smluvního státu, nárok na snížení daně vybírané srážkou ve druhém smluvním státě. Tento nárok se osobám, které mají bydliště nebo sídlo na území ČR, v Estonské republice povoluje automaticky u zdroje, ale příjemce těchto příjmů (skutečný vlastník) musí svému estonskému dlužníkovi předložit vyplněný estonský formulář žádosti (Vorm TM2).
Čl.3
V případě, že český příjemce obdrží během příslušného roku několik po sobě jdoucích plateb z Estonska a celková částka těchto plateb během roku překročí částku 18 000 estonských korun (přibližně 1 500 USD), musí rovněž, při uplatnění nároku na sníženou sazbu daně, předložit estonské daňové správě (Tax Board) potvrzení o svém daňovém domicilu vydané českým místně příslušným finančním úřadem (český formulář č. Mfin 5232). Pokud český příjemce předem ví, že celková částka plateb přesáhne 18 000 estonských korun, může předložit potvrzení o svém daňovém domicilu kdykoliv před platbou, která v souhrnu s předešlými platbami přesahuje stanovenou částku. Pokud českému příjemci není předem známo, kdy celková částka plateb přesáhne stanovenou částku, je povinen předložit potvrzení o svém daňovém domicilu v okamžiku, kdy obdrží platbu, která v souhrnu s předešlými platbami přesahuje částku 18 000 estonských korun.
Čl.4
Částka, při které je daňový nerezident Estonské republiky povinen předložit potvrzení o svém daňovém domicilu se počítá jako pětinásobek základního osvobození pro fyzické osoby - rezidenty Estonské republiky - které v současné době činí 3 600 estonských korun. Toto základní osvobození se může v budoucnu změnit, proto je možné, že se částka 18 000 estonských korun rovněž změní.
Čl.5
Pokud by estonský dlužník neuplatnil sníženou sazbu daně v souladu se Smlouvou, český příjemce má právo na refundaci částky daně, která byla sražena v rozporu se Smlouvou přímo vůči Estonian National Tax Board, Kohtu 12, EE0100 Tallinn, Estonia.
Uvedený formulář Vorm TM2, popř. další informace je možné rovněž získat u této instituce.
Ředitel odboru 25:
Ing. Václav Grammetbauer, v.r.