Změny v předpisech - strana 1

Sledujeme za vás: Celní správa ČR letos získala novou kompetenci, kterou je vymáhání justičních pohledávek. Ministr financí chce navrhnout zkrácení účinnosti daně z mimořádných zisků. Dejte si pozor na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB ve snaze vylákat citlivé údaje. Sociální podniky mohou od 1. dubna 2024 žádat o poskytnutí bezúročného úvěru až do výše 25 mil. Kč.
Vydáno: 17. 04. 2024
Sledujeme za vás: Ministerstvo financí shrnuje praktické informace k pojištění odpovědnosti z provozu vozidel. Do 30. dubna 2024 můžete zasílat své připomínky k návrhu nové interpretace NÚR. Daňová podpora výzkumu a vývoje přesáhla v roce 2022 poprvé v České republice tři mld. Kč. Až do 31. května 2024 můžete požádat o grant na podporu principů cirkulární ekonomiky ve vaší firmě.
Vydáno: 10. 04. 2024
  • Článek
Jako každý měsíc, vám nyní opět přinášíme přehled novinek a zajímavostí, které se ve světě daní a účetnictví narodily. Aktuálně za období těsně před Velikonocemi. V prvním příspěvku stručně probereme technickou novelu konsolidačního balíčku, která je aktuálně projednávána v Poslanecké sněmovně. Jak vidno, za tři měsíce fungování změn se projevily určité nedostatky, jež je potřeba napravit. V uplynulé době nelenila ani Národní účetní rada, která přišla s novou interpretací týkající se problematiky cenin. Užitečný počin vyšel z dílny Finanční správy, která zveřejnila dva dokumenty obsahující ucelený pohled na změny v zákoně o daních z příjmů tak, jak vyplývají z konsolidačního balíčku a novely zákonů v souvislosti s rozvojem finančního trhu.
Vydáno: 04. 04. 2024
  • Článek
V článku se budeme věnovat zejména vymezení čistého obratu v širších účetních, daňových a dalších souvislostech. Konsolidační balíček neušetřil změn ani oblast českého účetnictví. Očekávaná novela od 1. 1. 2024 a následně i nový zákon o účetnictví plánovaný od 1. 1. 2025 přinášejí mnohé významné změny, kdy předmětem našeho zájmu se stane zejména vymezení čistého obratu a navazující kategorizace účetních jednotek. Pojďme se tedy blíže podívat na tuto velmi zajímavou oblast a otázky s tímto související právě v níže uvedeném příspěvku!
Vydáno: 04. 04. 2024
Sledujeme za vás: Finanční správa komentuje výsledky svých kontrol v oblasti převodních cen. Systém zpojistnění pracovních dohod zřejmě dozná změn. Nezapomeňte na termín pro elektronické podání daňového přiznání.
Vydáno: 03. 04. 2024
  • Článek
V následujícím příspěvku vám přinášíme druhý díl seriálu, ve kterém se věnujeme účetní závěrce. V minulém příspěvku, který jsme uveřejnili v časopisu UNES č. 2/2024 na s. 9, jsme se věnovali mj. přípravným pracím, inventarizaci majetku, zaúčtování závěrkových operací, v tomto čísle pokračujeme sestavením účetní závěrky.
Vydáno: 30. 03. 2024
Účetní období je i nadále vymezeno základním pravidlem, že trvá 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Nově je stanovena možnost pro účetní jednotky, které jsou obchodní korporací a zároveň jsou zahrnuty v konsolidované účetní, vymezit své účetní období podle kalendářních týdnů, a to tak, aby co nejvíce odpovídalo vymezení podle kalendářních měsíců. Tímto vymezením se tedy rozumí období 52 nebo 53 kalendářních týdnů. Tato nová úprava je inspirována mezinárodními účetními standardy.
Vydáno: 29. 03. 2024
Oceňování je věnována relativně dlouhá pasáž v důvodové zprávě. Níže shrnuji, v čem se budou nejdůležitější zásady prvotního a následného ocenění lišit, a v čem naopak zůstanou shodné se stávající právní úpravou.
Vydáno: 29. 03. 2024
Navrhovaná právní úprava umožňuje účetním jednotkám, s výjimkou účetních jednotek veřejného sektoru, používat pro účely účetnictví i jinou než českou měnu. Za tímto účelem navrhovaná právní úprava zavádí nový institut tzv. funkční měny, který vychází z Mezinárodního účetního standardu 21.
Vydáno: 29. 03. 2024
Konsolidovaná účetní závěrka je důležitá zejména pro potřeby vnějších uživatelů. Jedním z důvodů je i skutečnost, že Česká republika je zemí dceřiných společností, a proto je nutná větší transparentnost. Nová právní úprava se tak snaží zohlednit rovnováhu mezi zájmy vnějších uživatelů konsolidované účetní závěrky a zájmem účetních jednotek nebýt zbytečně zatěžován administrativními požadavky.
Vydáno: 29. 03. 2024
Nový zákon o účetnictví zavádí pojem účetní závěrka jako obecný termín, čímž sjednocuje terminologii a usnadňuje výklad právních předpisů. Zároveň rozlišuje dva typy účetní závěrky, a to individuální účetní závěrku (sestavuje se za jednu účetní jednotku) a konsolidovanou účetní závěrku (sestavuje se za uskupení konsolidovaných entit (mateřská společnost a její dceřiné společnosti).
Vydáno: 29. 03. 2024
Nová právní úprava se zaměřuje na několik oblastí: zvyšování transparentnosti, postavení výroční zprávy v právním řádu, statutární výroční zpráva, zpráva vedení a terminologické změny.
Vydáno: 29. 03. 2024
Návrh novely zákona o účetnictví zachovává povinnost zveřejňovat účetní závěrku a případně další dokumenty ve veřejném rejstříku. V návaznosti na změnu koncepce účetního výkaznictví a s ohledem na naplnění jeho cíle, kterým je poskytování relevantních informací vnějším uživatelům, dochází k úpravě konstrukce této povinnosti.
Vydáno: 29. 03. 2024
Nový zákon o účetnictví zavádí povinný audit místo ověřování účetní závěrky a výroční zprávy. Povinný audit je spojen s novým institutem statutární výroční zprávy a ověřuje, zda údaje v ní jsou v souladu s účetní závěrkou. Toto poskytuje vyšší vypovídací hodnotu výstupů z auditu. Povinný audit bude, stejně jako doposud, prováděn v souladu se zákonem o auditorech.
Vydáno: 29. 03. 2024
Zákon o úpravě účetnictví se zaměřuje na zobrazování dějů a jejich důsledků pro účetní jednotku. Cílem je reflektovat aktuální potřeby účetní praxe a vedení účetnictví ve vazbě na účetní výkaznictví. Úprava se týká: vymezení vedení účetnictví a požadavku na jeho ověřitelnost, definice účetního systému a vymezení účetní dokumentace a dokumentů, včetně jejich základních náležitostí.
Vydáno: 29. 03. 2024
Navrhovaný zákon zachovává povinnost inventarizace pro účetní jednotky. Vnímá ji jako klíčovou součást vnitřního kontrolního systému pro zajištění řádného vedení účetnictví. Inventarizace slouží ke kontrole věcné správnosti účetnictví, a je tak důležitým nástrojem pro splnění požadavku na poctivé a věrné zobrazení a pro zajištění spolehlivosti účetních informací.
Vydáno: 29. 03. 2024
Nový zákon o účetnictví představuje lex specialis ve vztahu k úpravě přestupkového práva obsažené v zákoně č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich (dále jen „zákon o přestupcích“). V důsledku toho obsahuje zákon o účetnictví pouze dílčí úpravu vybraných institutů, které se od obecné úpravy odchylují. V případech neupravených tímto zákonem se subsidiárně použijí ustanovení zákona o přestupcích.
Vydáno: 29. 03. 2024
Sledujeme za vás: Start-upy v oblasti finančních inovací a decentralizovaných technologií podpoří Digitální regulatorní sandbox. Bankovní rada ČNB snížila úrokové sazby. Vláda schválila mechanismus valorizace minimální mzdy – pro výpočet a aktualizaci minimální mzdy se bude používat zákonem daný vzorec. Vyšla nová interpretace NÚR I-49: Vykazování a oceňování cenin, která se týká např. poštovních známek, ale i jízdenek nebo vstupenek.
Vydáno: 27. 03. 2024
  • Článek
Leasing je jedno z účetně-daňových témat, o kterých toho bylo napsáno již mnoho. Píší se o něm články, bakalářské i diplomové práce, v podnikových financích se počítá tzv. čistá výhoda leasingu (srovnávající finanční leasing a úvěr). A jak se zdá, téma leasingu bude i v blízké budoucnosti stále hojně popisováno. Proč? Protože po mnoha letech, kdy česká účetní legislativa v tomto směru ustrnula, se (konečně) posouváme blíže k mezinárodním účetním standardům IFRS.
Vydáno: 26. 03. 2024
V měsíčním přehledu nové legislativy informujeme o vládním nařízení a vyhlášce týkající se mýtného. Vyšel také Finanční zpravodaj a několik informací na webu Finanční správy.
Vydáno: 24. 03. 2024