Ing. Lukáš Taragel

Francouzský dodavatel, má platné francouzské VAT, nám – české společnosti s. r. o., plátce DPH, – vyfakturoval materiál s DPH, protože nevěděli, že jsme plátci DPH taky. Po naší žádosti, aby tuto fakturu stornovali a poslali nám fakturu bez DPH, nám odpověděli, abychom kontaktovali náš finanční úřad, aby nám částku DPH vrátili. Existuje takováto možnost? A pokud ano, napište prosím postup, jak o toto DPH požádat.
Vydáno: 16. 05. 2024
Firma, plátce DPH, nakoupila nového bytu v roce 2021, který sloužil pro účely dlouhodobého pronájmu. U tohoto bytu si neuplatnila odpočet DPH (i když dodavatel odvedl na faktuře DPH 15 % v hodnotě 600 000 Kč), firma 3 roky fakturovala měsíční nájemné jako osvobozené od DPH. Nyní má kupce a musí prodat s DPH 12 %, protože se nevejde do osvobození (lhůta 5 let). Pokud dojde k prodeji s DPH 12%, je možné si v roce 2024 dodatečně využít úprava odpočtu daně skrz změnu rozsahu použití dlouhodobého majetku. Tzn. úpravou odpočtu daně by si mohla v daňovém přiznání 7/10 z DPH 600 000 Kč vrátit, protože došlo ke změně účelu nemovitosti v roce 2024?
Vydáno: 15. 05. 2024
V Praze se bude konat konference, pro účastníky jako část jejich programu bude prohlídka Prahy s profesionálním průvodcem. Naše firma poskytne tyto průvodcovské služby a bude je fakturovat firmě do Belgie, která si je objednala. Má se fakturovat v režimu reverse charge nebo s tuzemskou DPH 21 %? Dále poskytujeme průvodcovské služby individuální - klient si sám vybere, co by chtěl v Praze navštívit a nebo skupinové, kdy máme předem daný okruh/objekt, kdy se tato prohlídka koná pravidelně v určitý den v týdnu a daném čase, v určeném cizím jazyce a lze si dopředu zakoupit. Je toto možné považovat za „vstupné“ na tuto pravidelnou akci a fakturovat s tuzemskou DPH i do zahraničí nebo by mělo být fakturováno v režimu reverse charge? Nepřihlíží se nějak k tomu, že se jedná o prohlídku památek na území ČR, a tedy místo plnění je v ČR? 
Vydáno: 14. 05. 2024
V 7/2021 bylo koupeno firemní vozidlo s odpočtem DPH, který byl celý uplatněn. Firma s. r. o. se rozhodla prodat vozidlo plátci DPH. Musíme dorovnat DPH z původní kupní ceny vozidla, když nebylo v majetku 5 let. Jak to uvedu do přiznání DPH?
Vydáno: 09. 05. 2024
Česká s.r.o., neplátce DPH, přijala IT službu od studenta z Indie. Student vystavil fakturu, ale je prý soukromou osobou. Protože spolupráce se navázala přes reklamu na sociálních sítích, dá se usuzovat, že ekonomická činnost poskytovatelem je vykonávaná soustavně. Přitom není známo, zda indické právo vyžaduje formální registraci fyzické osoby provádějící soustavnou ekonomickou činnost jako podnikatele (třeba v USA nikoliv). Vznikne v tomto případě české s.r.o. povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba podle § 6h a přiznat a uhradit DPH z této přijaté služby?
Vydáno: 26. 04. 2024
Firma občas poskytne půjčku, z níž jí dle smlouvy plyne nárok na úroky vypočítané vždy k 31. 12. Jak se promítnou tyto nároky v krátícím koeficientu pro DPH dle § 76 zákona o DPH? Bude se jednat o osvobozená plnění a do jakého řádku DPH se uvádí?
Vydáno: 23. 04. 2024
Jsme společnost zabývající se kovovýrobou. Jako hlavní činnost provozujeme výrobu strojů, přístrojů, kde neuplatňujeme režim přenesení daň. povinnosti. Jako doplňující činnost máme ostatní kovovýrobu, která spočívá v nákupu mat, ohnutí, přivařování, ,povrchové úpravě,drobné smontování apd.- vyrábíme různorodé kovové díly/výrobky (většinou jde o díly, dále montované do dalších sestav, výrobků u odběratelů, v mnoha případech přesně nevíme, kde bude díl montován dále..). Co se týče zatřídění, tak bychom některé z této doplňkové výroby mohli zařadit zřejmě do skupiny XVI. stroje , mechanické zařízení, jejich části a součásti(jelikož se jedná o díly do strojů). Další bychom mohli použít zatřídění skupiny XV. Obecné kovy a výrobky z obecných kovů / kapitola 7326.90-Ostatní. Pokud zakázka přesáhne 100 000 Kč, u těchto blíže neurčitých výrobků aplikovat režim přenesené daňové povinnosti, nebo je správnější použít základní sazbu DPH? 
Vydáno: 22. 04. 2024
OSVČ, plátce DPH, paušální výdaje (vědecká činnost), pořídil 9/2019 auto, nárokoval si odpočet DPH. V roce 2024 chce auto prodat. Z pohledu daně z příjmů je prodej osvobozen od daně dle § 4 odst. 1 písm. c) bodu 2 ZDP a nebude se uvádět v DPFO. 1. Uvažujeme správně, že z pohledu DPH nelze použít úpravu odpočtu daně dle § 78 odst. 3 ZDPH, ale musíme odvést DPH na výstupu z ceny obvyklé dle § 36 odst. 6 písm. a) ? 2. Jak se v praxi stanoví cena obvyklá, aby FÚ při případné kontrole neměl pochybnosti o výši DPH? 3. Vypočtená DPH z ceny obvyklé se uvede v přiznání k DPH v měsíci prodeje na řádek 60?
Vydáno: 19. 04. 2024
Když česká s. r. o. koupí zboží v Čině, doveze na sklad do Polska, pak zboží prodá na Ukrajinu. 1. Společnost není plátce DPH. 2. Společnost je identifikovaná osoba. Vznikne povinnost zaplatit DPH, nebo ne? 
Vydáno: 10. 04. 2024
Společnost s ručením omezeným v dřívějších letech zakoupila bytovou jednotku a uplatnila si plný nárok na odpočet. Na majetkových kartách vyčlenila zvlášť bytovou jednotku a pozemek vztahující se k bytu. Společnost uzavřela smlouvu na pronájem bytové jednotky, jedná se tedy o osvobozené plnění. Je tedy třeba provádět úpravu odpočtu uplatněného nároku DPH z bytu. Provádí se též úprava odpočtu ze souvisejícího pozemku k bytu, který není předmětem smlouvy?
Vydáno: 03. 04. 2024
Společnost Zdraví je prodejcem produktu Stále fit zařazeného v celním sazebníku jako 210690 se sazbou DPH 12 %. Na tento produkt společnost Zdraví vlastní výrobní recepturu (tzn. přesnou definici kvality a množství surovin, výrobní postup). Společnost Zdraví však pro výrobu tohoto produktu nemá výrobní kapacitu, nechává si jej tedy vyrobit u společnosti Linka. Společnost Zdraví dodá společnosti Linka své vlastní suroviny. Mezi společností Zdraví a Linka není uzavřena smlouva, vše probíhá na základě osobní dohody. Společnost Zdraví je uvedena na produktu Stále fit jako výrobce. Podstatou celého procesu ve společnosti Linka je použití dodaných surovin společností Zdraví, jejich navážení, smíchání dle výrobní dle výrobní receptury, naplnění do obalů, označením etiketou, zabalením do sekundárního obalu. Jaká sazba bude použita v případě v rámci vztahu mezi společností Linka a společnosti Zdraví? Jedná se o poskytnutí služby – kompletaci výrobku dle zadání společnosti Zdraví se sazbou DPH 21%, nebo o dodání zboží se sazbou DPH 12 %? Byl by rozdíl v sazbě DPH v případě, že by část surovin dodávala společnost Linka?
Vydáno: 28. 03. 2024
Jsme soukromá škola poskytující mezinárodní maturitu IB. Firma z UK, která IB zkoušky poskytuje, nám náklad vyfakturuje s nulovou DPH, jelikož v Anglii tyto zkoušky dani nepodléhají. Škola náklad v plné výši přefakturuje studentům. Jak máme prosím naložit s DPH v Čechách? Podléhají tyto zkoušky v ČR DPH? Má probíhat přefakturace s nebo bez DPH? Má být na faktuře DPH vyčísleno? Jen dodám, že tyto zkoušky jsou nezbytné pro dosažení středoškolského vzdělání.
Vydáno: 21. 03. 2024
1. Plátce s DIČ CZ pořizuje zboží z Německa od dodavatele s VAT DE . Má plátce vyměřit DPH jako u pořízení zboží s nárokem na odpočet? Poté zboží odešle do Německa zboží (fólie) k otestování nové výrobní linky (Plátce CZ objedná dopravce z ČR do Německa). Firma Plátce CZ bude výrobní linku kupovat a testuje se nová výrobní linka. Domníváme se, že plátce CZ nemá povinnost registrovat se v Německu z důvodu "dodání zboží", neboť fólie nebude "prodána", ale testována na výrobní lince. 2. Plátce s DIČ CZ pořizuje zboží z České republiky od dodavatele s DIČ CZ. Má pořizovatel nárok na odpočet? Zboží (fólie) jsou přepraveny do tuzemska a poté odeslány do Německa k otestování nové výrobní linky (Plátce CZ objedná dopravce z ČR do Německa). Firma Plátce CZ bude výrobní linku kupovat a testuje se nová výrobní linka. Domníváme se, že plátce CZ nemá povinnost registrovat se v Německu z důvodu "dodání zboží", neboť fólie nebude "prodána", ale testována na výrobní lince. Výrobní stroj bude po otestování instalován v ČR. 
Vydáno: 14. 03. 2024
Správce z registračního oboru FÚ nám sdělil, že společnos, plátce DPH, má hlásit všechny bankovní účty, které používá ve své ekonomické činnosti. Je to tak?
Vydáno: 07. 03. 2024
Stavební firma ČR fakturuje stavební práce slovenské firmě. Práce probíhají na nemovitosti na Slovensku. Česká firma vystavila zálohovou fakturu na práce a ta byla v lednu 2024 slovenskou firmou uhrazena. Uvádí se někde v DPH za leden přijatá záloha ze Slovenska? Při PDP v tuzemsku vystavujeme daňový doklad až při vyúčtování zakázky. Musíme vystavit DD při přijetí zálohy ze Slovenska a do souhrnného hlášení dát tento doklad?
Vydáno: 07. 03. 2024
S. r. o., plátce DPH, nakupuje a prodává krmné obilí. Pokud bude základ daně do 100 000 Kč, sazba DPH bude 12 %? Další položkou na faktuře je přeprava tohoto obilí, jaká u ní bude sazba DPH? Tuto přepravu zajišťujeme soukromým přepravcem, na jeho faktuře je sazba DPH 21%. Pokud základ daně překročí 100 000 Kč a bude použit režim přenesené daňové povinnosti, s jakou sazbou DPH bude přeprava?
Vydáno: 05. 03. 2024
Mám dotaz k přenesené daňové povinnosti u montáží nábytku při kombinaci volných prvků a vestavěných a kotvených nábytkových prvků. Předmět naší činnosti je vybavování prodejen, trafik a shopů nábytkem volným (skříňky, židle, stoly apod.) a nábytkem vestavěných a kotveným (kuchyně, pultové systémy, regálové systémy, obklady..) Nábytek nám vyrábí náš generální dodavatel A, pořizujeme jako nákup zboží. Montáže na místě u klientů (v prodejnách) nám provádí naše smluvená externí montážní firma B, která nám bohužel odmítá fakturovat po jednotlivých objednávkách (prodejnách), ale vystavuje „hromadné faktury“ za několikero provedených montáží. Jelikož je vždy část nábytkových prvků kotvená/vestavěná, dává tato montážní firma celou každou fakturu do přenesené daňové povinnosti. Nám tím vzniká problém při naší fakturaci, když fakturujeme na jednotlivé klienty, protože někdy pro některého klienta se dodával a montoval (myšleno rozmístil v prostoru na své pozice) pouze volně stojící nábytek, čímž bychom měli fakturu vystavit v klasickém režimu se zdaněním 21% DPH. Je nutnost dodržet a přenést dál do našich vystavovaných faktur původní režim od našeho dodavatele montáží, tzn. musíme použít vždy přenesenou daňovou povinnost z titulu, že přijaté faktury byly pořízeny v přenosu? Nebo můžeme použít režim dle „reality“ a v případě montáže pouze volně stojícího nábytku použít zdanění v běžném režimu? Obhájíme to pak před FÚ, že jsme „změnili“ režim a že důvodem je fakt, že faktura od dodavatele zahrnovala prvky obojí volné i vestavné a my nyní fakturujeme jen ty volné? 
Vydáno: 04. 03. 2024
Klient, právnická osoba, neplátce DPH, s obratem nad 2 mil. Kč vykonávající činnost mimoškolní výchova a vzdělávání, uskutečňuje pouze příjmy osvobozené od DPH dle § 57 odst. 1 písm. b) ZDPH. PO by chtěla pořídit nemovitost. Horní část - byty, by sloužila k pronájmu běžným občanům, spodní část by sloužila k vlastní podnikatelské činnosti, nepronajímala by se dalším osobám. Neohrozí souběh těchto příjmů osvobození dle výše uvedeného a PO se nestane plátcem DPH?
Vydáno: 27. 02. 2024
OSVČ, neplátce DPH, provádí stavební úpravy na nemovitosti v Holandsku. Tyto práce fakturuje slovenské firme plátce DPH. Plyne pro OSVČ nějaká povinnost registrace z pohledu DPH? 
Vydáno: 22. 02. 2024
Jakou sazbu DPH použít v případě, když hotel fakturuje svým hostům zvlášť ubytování a zvlášť snídaně? Když by na faktuře byla jedna položka - ubytování se snídaní bylo by to jinak? 
Vydáno: 22. 02. 2024