Daň z hlavy v českém daňovém systému 21. století

Vydáno: 23 minut čtení
Daň z hlavy v českém daňovém systému 21. století
Mgr. et Mgr.
Alena
Vlachová
Mgr.
Martin
Snížek
Je to možné?
Ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout v jednom ze svých článků v roce 2008 napsal:
"Daň z hlavy definovaná jako paušální poplatek bez ohledu na příjem poplatníka je exemplárním příkladem nespravedlivé daně. Proto není v současnosti praktikována snad nikde na světě, třebaže je jednoduchá a administrativně velmi nenáročná, a vlastně rovná."
1)
Bohužel nemá tak úplně pravdu. Daň z hlavy totiž již více než 10 let existuje v České republice. Je vybírána od poplatníků bez ohledu na jejich příjmy a majetek. Je vybírána dokonce i od dětí, a to od okamžiku jejich narození. Dítě se díky zákonnému ustanovení stává poplatníkem této daně z hlavy jen tím, že se narodí a žije.
Zdá se vám to neuvěřitelné? Myslíte si, že něco takového není možné v zemi, která se považuje za civilizovaný evropský demokratický právní stát?
V České republice to však možné je.
A to není všechno...
Představte si, že jste dítě, které mělo takovou smůlu, že se narodilo ne zrovna milujícím rodičům. Netušíte, co jsou hračky nebo narozeninový dort.
V lepším případě si od dětství zvykáte na to, že bydlíte v zanedbaném a špinavém obydlí, kde se v zimě netopí, máte často hlad a občas na ulici žebráte o jídlo. V horším případě vás ještě vaši rodiče fyzicky týrají nebo pohlavně zneužívají.
Pokud máte štěstí a příslušná sociální pracovnice aspoň někdy dělá to, co je její povinností, budete na základě zásahu státu umístěni do ústavní výchovy. Stát se o vás postará, dá vám najíst, budete spát v teple v čisté posteli a budete v bezpečí. Budete chodit do školy jako všechny ostatní děti, potom se vyučíte třeba kuchařem, a nakonec v dospělosti vyjdete z dětského domova ven. Nemáte kam jít, protože na rozdíl od většiny ostatních nemáte žádné rodinné zázemí. Pokud jste dostatečně schopný nebo máte opravdu velké štěstí, podaří se vám sehnat nějaké zaměstnání a ubytování. Kromě jednoho kufru se svým oblečením, výučního listu a pár tisíc, které jste od státu dostal do začátku, nemáte vůbec nic.
Ačkoli, máte ještě něco, ale vůbec o tom netušíte. Máte v té chvíli několikatisícový dluh, o kterém nemáte ani ponětí a který od vás začne nějaký čilý exekutor vymáhat v okamžiku, kdy se vám konečně podaří nějakou tu práci za minimální mz