Těhotenství a zrušení zaměstnavatele

Vydáno: 2 minuty čtení

Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou a mám u svého současného zaměstnavatele odpracovaný rok a 7 měsíců. Teď jsme zjistili, že náš zaměstnavatel u nás ve městě končí (další pobočky si zachovává) a po víkendu nám dá podepsat výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou. Já jsem ale těhotná, ale těhotenskou průkazku dostanu až za týden; teď se chci zeptat: mám výpověď po víkendu podepsat? Dostanu odstupné dva měsíční platy, ale pak se asi musím přihlásit na úřad práce a tam nedostanu nic. Nebo je možnost zařídit si nějak rychle nemocenskou, a tím pádem by mi nemohl dát výpověď?

Těhotenství a zrušení zaměstnavatele
JUDr.
Jitka
Kocianová
Odpověď:
V době, kdy je zaměstnankyně těhotná, je chráněna proti výpovědi ze strany zaměstnavatele, jelikož se jedná o ochrannou dobu. Zákaz výpovědi se nevztahuje na výpověď, kterou dostane zaměstnanec z důvodu, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší.
Před výpovědí pro nadbytečnost jste v době těhotenství chráněna, ale zaměstnavatel musí o vašem těhotenství vědět. Těhotenství mu můžete zatím jen oznámit a písemně ho doložit až později. Pokud se však pobočka zaměstnavatele opravdu ruší, výpověď obdržet můžete, i kdybyste byla z důvodu těhotenství v pracovní neschopnosti.
Doplňuji ještě, že ochranná lhůta pro nemoc je 7 dní od skončení pracovního poměru. Co se týká výše podpory v nezaměstnanosti, bude ve vašem případě počítána z vaší průměrné mzdy, kterou vám potvrdí zaměstnavatel. Doporučuji, abyste se hlásila na úřad práce do 3 pracovních dnů od skončení pracovního poměru (stát za vás bude platit zdravotní pojištění). Výplata podpory pak bude odložena o dva měsíce, které máte pokryty odstupným. Podpůrčí doba uchazeče o zaměstnání ve věku do 50 let činí 5 měsíců. Výše podpory je v prvních dvou měsících podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % vašeho průměrného měsíčního výdělku.

Související dokumenty