Daňové zvýhodnění na děti

Vydáno: 3 minuty čtení
Daňové zvýhodnění na děti
Josef
Rajdl
Syn zaměstnankyně studoval na středním odborném učilišti. Závěrečné zkoušky řádně nevykonal a šel na opravný termín v září a v prosinci. Do kdy byl tento syn uznán studentem a do kdy měla matka nárok na daňové zvýhodnění? Je nárok na daňové zvýhodnění ovlivněn výdělkem syna?
Související předpisy:
-
§ 35c zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
-
§ 10, 12, 15 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře
Dle § 35c odst. 1 zákona o daních z příjmů má poplatník nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti. Za vyživované dítě se (mimo jiné) dle § 35c odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů považuje zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a soustavně se připravuje na budoucí povolání. Příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře (dále jen „ZSSP“), kde je v § 13 odst. 2 písm. c) uvedeno, že za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole se považuje také doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia. Výjimku tvoří situace, které ZSSP uvádí v témže paragrafu v odst. 3, kde je uvedeno, že dobu školních prázdnin uvedenou v odst. 2 písm. c) nelze považovat za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole, jestliže:
a)
dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost (činnost, která zakládá účast na nemocenském pojištění; činnost osoby samostatně výdělečně činné; činnost vykonávaná v zahraničí za účelem dosažení příjmu),
b)
dítě mělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,
c)
výdělečná činnost uvedená v písm. a) a nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci uvedený v písmenu b) na sebe v průběhu kalendářního měsíce navazují tak, že trvají po celý kalendářní měsíc,
d)
poslední ročník studia probíhal po dobu výkonu vojenské základní nebo náhradní služby nebo za trvání služebního poměru.
Dále ZSSP uvádí, že tato omezení neplatí, stalo-li se dítě studentem vysoké školy v kalendářním roce, v němž ukončilo soustavnou přípravu na povolání na střední škole.
Nárok na daňové zvýhodnění je tedy ovlivněn výdělečnou činností dítěte během školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia. Pokud by syn splnil některou ze skutečností v bodech a) až d), za vyživované dítě po dobu školních prázdnin se nepovažuje, a matka by tak měla nárok na daňové zvýhodnění do měsíce června. V případě že není splněna některá z podmínek výše uvedených pod písmeny a) až d), syn je uznán studentem až do měsíce srpna a matka má nárok na daňové zvýhodnění na dítě i po dobu školních prázdnin (červenec, srpen).