Zvyšování DPH je v Evropské unii "moderní"

Vydáno: 7 minut čtení

Ekonomická krize výrazně zvýšila zadlužení všech vyspělých zemí světa. Velký nárůst veřejného dluhu je problém. I proto evropské země za posledních pár let značně zvýšily sazby DPH. Zvýšení sazeb DPH totiž pocítí státní pokladna okamžitě a je legislativně nejsnáze proveditelné. Evropským trendem je zvyšování nepřímých daní.

Zvyšování DPH je v Evropské unii „moderní“
Petr
Gola
Cestou ke snižování veřejných schodků a celkového zadlužení je mix mnoha opatření. Především zlepšování podnikatelského prostředí, provedení potřebných reforem (především zdravotnictví a penzí), omezování státních výdajů a zvýšení daňového výnosu. Trendem v členských zemích Evropské unie (dále jen „EU“) je jednoznačně zvyšování nepřímých daní. Výhodou je, že státní pokladna zvýšení pocítí okamžitě, na rozdíl od zvýšení přímých daní, které snižuje čistou mzdu nebo čistý zisk zaměstnancům a podnikatelům. Vliv na naše peněženky je tedy ihned viditelný. U DPH je vliv nepřímý. Zdraží se zboží a služby. To je pro většinu občanů přijatelnější.
 
Krize změnila daňový trend
Většina vyspělých zemí světa snižovala před rokem 2008 daňové zatížení, klesaly především sazby přímých daní. Snahou bylo oživit podni