Legislativní novinky s komentářem - Novela zákona o obchodních korporacích

Vydáno: 5 minut čtení
Legislativní novinky s komentářem
JUDr.
Petra
Berrová
Dne 14. ledna 2017 nabyl účinnosti zákon č. 458/2016 Sb., který novelizuje zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), a o kterém pojednává tento článek.
V důvodové zprávě k zákonu č. 458/2016 Sb. se mj. uvádí, že zastupování zaměstnanců v řídicích orgánech obchodních společností je významným evropským základním právem, které je zakotveno v Chartě základních sociálních práv zaměstnanců Evropské unie, přijaté v roce 1989, a přímo článek 153 odst. 1 písm. f) Lisabonské smlouvy výslovně stanoví, že EU podporuje a završuje aktivity členských zemí mj. při zastupování a kolektivní obraně zájmů zaměstnanců a zaměstnavatelů, včetně účasti při rozhodování o obchodní politice. V české právní úpravě platné do konce roku 2013 byla účast zaměstnanců v dozorčích radách upravena, ale zákon o obchodních korporacích, který nabyl účinnosti od 1. ledna 2014, povinné zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách obchodních společností zrušil. Ačkoliv odůvodněním tohoto kroku bylo, že tato spoluúčast zaměstnanců vede ke zhoršení konkurenceschopnosti českých podniků, nebylo uvedené tvrzení podloženo žádnými informacemi či analytickými údaji.
Zmíněná novela tedy opětovně do zákona o obchodních korporacích zavádí povinnou účast zaměstnanců v dozorčích radách akciových společností, a to u společností s více než 500 zaměstnanci v pracovním poměru. Rovněž však novela umožňuje zakotvit povinnost účasti zaměstnanců v dozorčích radách ve stanovách i u společností s nižším počtem zaměstnanců.
Dále tato novela do ustanovení § 448 odst. 1 zákona o obchodních korporacích zavádí úpravu, podle které musí být počet členů dozorčí rady v akciových společnostech s více než 500 zaměstnanci v pracovním poměru dělitelný třemi. V těchto společnostech volí dvě třetiny členů dozorčí rady valná hromada a jednu třetinu pak zaměstnanci společnosti. Ve stanovách je také možné určit vyšší počet členů dozorčí rady volených zaměstnanci, ale tento počet nesmí být vyšší než počet členů volených valnou hromadou. Také je možné ve stanovách sjednat i při nižším počtu zaměstnanců společnosti volbu části členů dozorčí rady zaměstnanci. Pouze však zaměstnanci, kteří jsou ve společnosti v pracovním poměru, mají právo volit členy dozorčí rady, a stejně tak mohou zvoleného člena dozorčí rady odvolat.
Zvýšenou pozornost je třeba věnovat přechodnému ustanovení zákona č. 458/2016 Sb., podle kterého mají akciové společnosti s více než 500 zaměstnanci v pracovním poměru povinnost uvést ujednání stanov a složení dozorčí rady do souladu s touto novelou zákona o obchodních korporacích do 2 let ode dne nabytí její účinnosti. Pokud by tak akciová společnost v zákonem stanovené lhůtě neučinila, nejprve od rejstříkového soudu obdrží výzvu ke splnění společně s přiměřenou lhůtou dodatečně stanovenou soudem k provedení uvedené povinnosti, a pokud by ani během této dodatečné lhůty povinnost nesplnila, pak soud takovou akciovou společnost i bez návrhu zruší a nařídí její likvidaci.
Určitou nevýhodou je, že popsaná úprava účasti zástupců zaměstnanců v dozorčích radách je velmi stručná a neupravuje řadu otázek s tím souvisejících, např. organizaci volby zaměstnanců do dozorčí rady společnosti či způsob navrhování kandidátů.
Rovněž není jednotná odpověď na otázku, zda se novela zákona o obchodních korporacích vztahuje na oba systémy řízení akciové společnosti či pouze na některý z nich. V této souvislosti se objevují dva názory. Podle prvního z nich se uvedená novela na akciové společnosti s monistickým systémem nevztahuje, neboť přechodné ustanovení zákona č. 458/2016 Sb. výslovně ukládá akciovým společnostem uvést do souladu ujednání stanov o složení dozorčí rady s tímto zákonem a není zde jakákoliv zmínka o složení správní rady. Jelikož přechodná ustanovení zákona č. 458/2016 Sb. nejsou součástí zákona o obchodních korporacích, nelze v tomto případě aplikovat ustanovení § 456 odst. 2 zákona o obchodních korporacích, kde se stanoví, že „kde se v tomto zákoně stanoví o dozorčí radě, rozumí se tím podle okolností správní rada nebo předseda správní rady anebo jiný orgán s obdobnou kontrolní působností“. Na podporu tohoto názoru lze uvést, že teorie i
judikatura
dovodila, že správní rada může být jednočlenná a v popsané novele zákona o obchodních korporacích není žádná zmínka o tom, že správní rada musí mít tři členy a počet jejích členů musí být dělitelný třemi, jak je to popsanou novelou stanoveno u dozorčí rady.
Naopak zastánci názoru, že se novela vztahuje na oba typy řízení akciových společností, argumentují zejména tím, že jejím účelem bylo bez jakýchkoliv pochyb zajistit účast zaměstnancům v kontrolním orgánu akciové společnosti, a pokud by se novela vztahovala pouze na akciové společnosti s dualistickým systémem, a nikoliv s monistickým, pak by byl zcela jistě účel novely zmařen.