228/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 302/2001 Sb., o technických prohlídkách a měření emisí vozidel, ve znění pozdějších předpisů

Schválený:
228/2017 Sb.
VYHLÁŠKA
ze dne 19. července 2017,
kterou se mění vyhláška č. 302/2001 Sb., o technických prohlídkách a měření emisí vozidel, ve znění pozdějších předpisů
Ministerstvo dopravy stanoví podle § 91 odst. 1 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 103/2004 Sb., zákona č. 411/2005 Sb., zákona č. 226/2006 Sb., zákona č. 170/2007 Sb., zákona č. 297/2009 Sb., zákona č. 152/2011 Sb., zákona č. 239/2013 Sb., zákona č. 260/2014 Sb. a zákona č. 63/2017 Sb., k provedení § 54 odst. 4 zákona:
Čl.I
Vyhláška č. 302/2001 Sb., o technických prohlídkách a měření emisí vozidel, ve znění vyhlášky č. 99/2003 Sb., vyhlášky č. 9/2006 Sb., vyhlášky č. 83/2012 Sb., vyhlášky č. 342/2014 Sb. a vyhlášky č. 132/2016 Sb., se mění takto:
1. V § 3 odst. 1 písm. b) se slova " ; číslo protokolu se skládá z pořadového čísla měření emisí provedeného v kalendářním roce lomeného posledním dvojčíslím kalendářního roku" zrušují.
2. V § 9 odst. 2 se za druhou větu vkládá věta "Pokud je vozidlo vybaveno motorem s pohonem na plynné palivo CNG, v případě, že tak stanoví výrobce, žadatel přistaví vozidlo s demontovanými kryty palivových nádrží.".
3. V § 14 odst. 1 se za slova "Činnost stanic technické kontroly" vkládají slova "a stanic měření emisí.
4. V § 14 odstavec 2 zní:
"(2) Základní funkcí automatizovaného systému je tvorba a evidence protokolů o technické prohlídce a protokolů o měření emisí, evidence kontrolních a ochranných nálepek, evidence výsledků měření ze stanic měření emisí a shromažďování a ukládání dat v reálném čase v datovém úložišti správce systému. Tisk protokolů o technické prohlídce a protokolu o měření emisí je možný výhradně z těchto dat a pouze programem správce systému.".
5. V § 14 odst. 3 se ve větě první za slova "Stanice technické kontroly" vkládají slova "a stanice měření emisí" a za slova "technických prohlídkách" se vkládají slova "a měření emisí".
6. V § 14 se na konci textu odstavce 3 doplňují slova "a stanice měření emisí".
7. V § 14 odst. 4 se ve větě první za slova "stanicím technické kontroly" vkládají slova "a stanicím měření emisí".
8. V § 14 odst. 5 úvodní části ustanovení se za slova "stanice technické kontroly" vkládají slova "a stanice měření emisí".
9. V § 14 odst. 6 se za slova "Stanice technické kontroly" vkládají slova "a stanice měření emisí.
10. V § 14 odst. 7 se za slova "stanice technické kontroly" vkládají slova "a stanice měření emisí" a za slova "technické prohlídky" se vkládají slova "a měření emisí".
11. Za § 14a se vkládá nový § 14b, který včetně nadpisu zní:
 
"§ 14b
Předávání údajů správci Informačního systému stanic technické kontroly provozovatelem stanice měření emisí
(K § 48a odst. 4 zákona)
(1) Údaje dokumentující přítomnost vozidel na stanici měření emisí jsou pořizovány v průběhu měření emisí. Jsou to snímky vozidla z místa konání měření emisí, které musí obsahovat pohled na vozidlo zpředu a boku, na vozidlo zezadu a opačného boku, na VIN umístěný na karoserii nebo rámu a výrobní štítek vozidla s VIN, pokud je jím vybaveno. Údaje jsou v reálném čase ukládány do sběrného zařízení, které je propojeno s CIS STK a umožňuje přenos těchto snímků do systému. Podrobnější popis obsahu snímků, technického vybavení k jejich pořizování a ukládání, rozhraní pro komunikaci s CIS STK a způsob přenosu dat s ohledem na rozvoj informačních technologií publikuje ministerstvo ve Věstníku dopravy.
(2) Údaje o zahájení a provedení měření emisí se vkládají do systému automaticky pomocí čárových kódů přidělených mechanikovi a konkrétnímu číslu protokolu prováděného měření emisí. Upřesnění způsobu vkládání těchto údajů s ohledem na rozvoj informačních technologií publikuje ministerstvo ve Věstníku dopravy.
(3) Údaje o vozidlech, na kterých bylo měření emisí provedeno, a výsledcích měření zjištěných v průběhu měření emisí se vkládají do systému automaticky prostřednictvím zápisu do aplikace CIS STK na základě údajů zjištěných z dokumentace předkládané k provedení měření emisí a výpisů z měřicích přístrojů pro provádění měření emisí. Upřesnění způsobu vkládání těchto údajů s ohledem na rozvoj CIS STK a informačních technologií publikuje ministerstvo ve Věstníku dopravy.
(4) Údaje o mechanicích provádějících měření emisí se předávají za účelem přiřazení mechanika k provozovně stanice měření emisí. Provozovatel stanice měření emisí neprodleně předá údaje o zahájení nebo ukončení pracovního poměru mechanika. Tyto údaje musí obsahovat jméno, příjmení a datum narození mechanika, číslo osvědčení mechanika, datum zahájení nebo ukončení pracovního poměru a na jaké provozovně pracuje a evidenční číslo provozovny. Upřesnění způsobu vkládání těchto údajů s ohledem na rozvoj CIS STK a informačních technologií publikuje ministerstvo ve Věstníku dopravy.".
12. V § 15 písm. b), c) a d) se text "T, O
T1
, O
T2
, O
T3
a O
T4
" nahrazuje textem "T, C, O
T
, R, S a Z".
13. Za § 15 se vkládá nový § 15a, který včetně nadpisu zní:
 
"§ 15a
Výpočet kapacitní potřeby technických prohlídek, kapacity kontrolních linek stanic technické kontroly a počtu skutečně provedených technických prohlídek
(K § 54 odst. 4 zákona)
(1) Výpočet kapacitní potřeby technických prohlídek, kapacity kontrolních linek stanic technické kontroly a počtu skutečně provedených technických prohlídek je uveden v příloze č. 19.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na stanice technické kontroly, které provádí pouze technické prohlídky vozidel Ministerstva vnitra, Ministerstva obrany, Policie České republiky a Bezpečnostní informační služby.".
14. V § 16 se odstavec 3 zrušuje.
Dosavadní odstavce 4 až 11 se označují jako odstavce 3 až 10.
15. V § 16 odst. 6 a 10 se text "1, 2, 4 a 5" nahrazuje textem "1 až 4".
16. V § 16 odst. 7 písmeno e) zní:
"e) telefonním přístrojem s veřejným telefonním číslem a zařízením umožňujícím elektronickou komunikaci.".
17. V § 16 odst. 8 se číslo "8" nahrazuje číslem "7".
18. § 16a se včetně nadpisu zrušuje.
19. V § 22 odst. 1 se věta poslední zrušuje.
20. V § 22 se doplňuje odstavec 3, který zní:
"(3) Stanice musí být kromě přístrojů a zařízení uvedených v odstavci 2 dále vybavena nejméně
a) zařízením na odsávání výfukových plynů, větráním a vytápěním,
b) počítačem s hardwarovým a softwarovým vybavením splňujícím požadavky informačního systému stanic technické kontroly,
c) telefonním přístrojem s veřejným telefonním číslem a zařízením umožňujícím elektronickou komunikaci,
d) kontrolní jámou nebo zvedákem na vozidlo, popřípadě jiným technickým zařízením nebo technologií umožňující kontrolu palivového a výfukového systému,
e) ochozem nebo rampou k přístupu na střechu vozidla v případě stanice měření emisí kategorie vozidel M
3
, popřípadě jiným technickým zařízením nebo technologií umožňující kontrolu střechy vozidla kategorie M
2
a M
3
poháněná CNG.".
21. V § 23 odst. 8 se slova "oprávněná zkušebna (§ 19 odst. 7)" nahrazují slovy "technická zkušebna (§ 27 odst. 1)".
22. Příloha č. 19 včetně poznámky pod čarou č. 10 zní:
 
"Příloha č. 19 k vyhlášce č. 302/2001 Sb.
Výpočet kapacitní potřeby technických prohlídek, kapacity kontrolních linek stanic technické kontroly a počtu skutečně provedených technických prohlídek
Potřebné podklady pro výpočet se stanoví z centrálního registru vozidel a informačního systému stanic technické kontroly a to vždy k 1.1. a 1.7. každého roku z dat za předchozí kalendářní rok.
1. Výpočet kapacitní potřeby technických prohlídek
Ke stanovení kapacitní potřeby technických prohlídek na území okresu10) z hlediska zajištění potřebného počtu technických prohlídek se vychází z počtu vozidel evidovaných v tomto území. Jednotlivé druhy a kategorie vozidel se výpočtem převádějí na základní druh vozidla, kterým je osobní automobil (OA) nebo užitkový automobil (UA). Konkrétně počet vozidel kategorií M
1
, N
1
, O
1
, O
2
a L se převádí na počet OA, počet vozidel kategorií M
2
, M
3
, N
2
, N
3
, O
3
a O
4
na počet UA. Tím se dostane tzv. upravený počet OA nebo UA, dále označovaný jako OA
U
nebo UA
U
.
Kromě počtu vozidel evidovaných na území okresu se do výpočtu zahrnuje i rozdílná pracnost technických prohlídek (dále jen "TPr") vozidel kategorií O a L vůči automobilům a rozdílná pracnost evidenčních kontrol (dále jen "EK"), opakovaných technických prohlídek (dále jen "OP"), technických prohlídek před registrací (dále jen "PR") a technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla (dále jen "PS") vůči pravidelným technickým prohlídkám (dále jen "PT").
1.1. Pracnost TPr vozidel kategorií O a L je vyjádřena koeficientem k
p
podle jednotlivých kategorií vozidel.
k
pOOA
= T
OOA
/ T
OA
k
pOOA
je koeficient vozidel kategorie O
1
a O
2
k
pLOA
= T
LOA
/ T
OA
k
pLOA
je koeficient vozidel kategorie L k
pOUA
= T
OUA
/ T
UA
k
pOUA
je koeficient vozidel kategorie O
3
a O
4
Pro účely této přílohy se rozumí:
a) T
OOA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky, které se provádí načtením čárového kódu záznamníku závad a kontrolního technika na kontrolní lince STK (dále jen "zahájení technické prohlídky") po ukončení technické prohlídky, které se provádí opětovným načtením čárového kódu záznamníku závad na kontrolní lince STK (dále jen "ukončení technické prohlídky"), počítaný ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie O
1
a O
2
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
b) T
LOA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
c) T
OA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie M
1
a N
1
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
d) T
OUA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie O
3
a O
4
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
e) T
UA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie N
2
, N
3
, M
2
a M
3
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
1.2. Pracnost EK, OP, PR a PS vůči PT je vyjádřena koeficientem k
EK
, k
OP
, k
PR
a k
PS
pro linky OA a UA
k
EKOA
= T
EKOA
/ T
PTOA
k
EKOA
je koeficient pracnosti EK vůči PT u OA k
EKUA
= T
EKUA
/ T
PTUA
k
EKUA
je koeficient pracnosti EK vůči PT u UA k
OPOA
= T
OPOA
/ T
PTOA
k
OPOA
je koeficient pracnosti OP vůči PT u OA k
OPUA
= T
OPUA
/ T
PTUA
k
OPOA
je koeficient pracnosti OP vůči PT u UA k
PROA
= T
PROA
/ T
PTOA
k
PROA
je koeficient pracnosti PR vůči PT u OA k
PRUA
= T
PRUA
/ T
PTUA
k
PROA
je koeficient pracnosti PR vůči PT u UA k
PSOA
= T
PSOA
/ T
PTOA
k
PSOA
je koeficient pracnosti PS vůči PT u OA k
PSUA
= T
PSUA
/ T
PTUA
k
PSOA
je koeficient pracnosti PS vůči PT u UA
Pro účely této přílohy se rozumí:
a) T
EKOA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech evidenčních kontrol vozidel kategorií M
1
, N
1
, O
1
, O
2
a L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
b) T
EKUA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech evidenčních kontrol vozidel kategorií M
2
, M
3
, N
2
, N
3
, O
3
a O
4
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
c) T
OPOA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech opakovaných technických prohlídek vozidel kategorií M
1
, N
1
, O
1
, O
2
a L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
d) T
OPUA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech opakovaných technických prohlídek vozidel kategorií M
2
, M
3
, N
2
, N
3
, O
3
a O
4
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
e) T
PROA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech technických prohlídek před registrací vozidel kategorií M
1
, N
1
, O
1
, O
2
a L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
f) T
PRUA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech technických prohlídek před registrací kategorií M
2
, M
3
, N
2
, N
3
, O
3
a O
4
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
g) T
PSOA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla vozidel kategorií M
1
, N
1
, O
1
, O
2
a L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
h) T
PSUA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla vozidel kategorií M
2
, M
3
, N
2
, N
3
, O
3
a O
4
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
i) T
PTOA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech pravidelných technických prohlídek vozidel kategorií M
1
, N
1
, O
1
, O
2
a L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
j) T
PTUA
je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech pravidelných technických prohlídek vozidel kategorií M
2
, M
3
, N
2
, N
3
, O
3
a O
4
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
k) Průměrný čas (T
OOA
, T
LOA
, T
OA
, T
OUA
, T
UA
) se vypočte takto: Sečtou se součiny počtu jednotlivých druhů technických prohlídek (pravidelná, opakovaná, před schválením, před registrací a evidenční kontrola) s průměrným časem jednotlivých druhů technických prohlídek (pravidelná, opakovaná, před schválením, před registrací a evidenční kontrola) a to se podělí součtem počtů jednotlivých druhů technických prohlídek (pravidelná, opakovaná, před schválením, před registrací a evidenční kontrola) pro dané kategorie vozidel.
l) Průměrný čas (T
EKOA
, T
OPOA
, T
PROA
, T
PSOA
, T
PTOA
, T
EKUA
, T
OPUA
, T
PRUA
, T
PSUA
, T
PTUA
) se vypočte takto: Sečtou se součiny počtu evidenční kontrol, opakovaných technických prohlídek, technických prohlídek před registrací, technických prohlídek před schválením technické způsobilosti, pravidelných technických prohlídek jednotlivých kategorií M
1
, N
1
, O
1
, O
2
, L pro linky OA a M
2
, M
3
, N
2
, N
3
, O
3
, O
4
pro linky UA s průměrným časem evidenční kontrol, opakovaných technických prohlídek, technických prohlídek před registrací, technických prohlídek před schválením technické způsobilosti, pravidelných technických prohlídek jednotlivých kategorií a to se podělí součtem počtů evidenční kontrol, opakovaných technických prohlídek, technických prohlídek před registrací, technických prohlídek před schválením technické způsobilosti, pravidelných technických prohlídek jednotlivých kategorií.
1.3. Potřebná kapacita STK pro OA (PKOA)
Ve výpočtu se zohledňují i různé lhůty provádění pravidelných TPr proti osobním automobilům, a to takto:
- pro přípojná vozidla koeficientem a (dvojnásobná lhůta, čtyři roky, a = 0,5),
- pro motocykly koeficientem b (lhůta 2 nebo 4 roky, b = 2/3).
Upravený počet OA pro daný správní obvod se vypočte ze vzorců:
OAU = M
1
+ N
1
+ a * k
pOOA
* (O
1
+ O
2
) + b * k
pLOA
* L
Po dosazení hodnot koeficientů:
OAU = M
1
+ N
1
+ 0,5 * k
pOOA
* (O
1
+ O
2
) + 0,66 * k
pLOA
* L
Potřebná roční kapacita technických prohlídek OA, PKOA, se vypočte vynásobením upraveného počtu OAU koeficientem kOA.
Koeficient kOA zohledňuje:
a) počet OA mladších 4 roky koeficient c, kde se uvádí procentuální podíl vozidel kategorie M
1
ve stáří do 4 let dle Registru silničních vozidel z celkového počtu vozidel kategorie M
1
a N
1
,
b) potřebu opakovaných technických prohlídek oOA, kdy se uvádí procentuální podíl opakovaných prohlídek ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie L, M
1
, N
1
, O
1
a O
2
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem k
OPOA
,
c) potřebu evidenčních kontrol ekOA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí počet (procentuální podíl) evidenčních kontrol ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie L, M
1
, N
1
, O
1
a O
2
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem k
EKOA
,
d) potřebu technických prohlídek vozidel před registrací vozidla prOA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí procentuální podíl technické prohlídky před registrací vozidla ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie L, M
1
, N
1
, O
1
a O
2
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem k
PROA
,
e) potřebu technických prohlídek vozidel před schválením technické způsobilosti vozidla psOA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí procentuální podíl technické prohlídky před schválením technické způsobilosti vozidla ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie L, M
1
, N
1
, O
1
a O
2
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem k
PSOA
,
f) lhůtu pravidelných technických prohlídek OA koeficient lh = 2 roky.
Upravený koeficient kOA:
kOA = (l - c) * (1 + oOA * k
OPOA
) * (1 + ekOA * k
EKOA
) * (1 + prOA * k
PROA
) * (1 + psOA * k
PSOA
) / lh
Kapacitní potřeba technických prohlídek STK pro OA:
PKOA = kOA * OAU
1.4. Potřebná kapacita STK pro UA (PKUA)
Upravený počet UA pro daný územní obvod se vypočte ze vzorce:
UAU = M
2
+ M
3
+ N
2
+ N
3
+ k
pOUA
* (O
3
+ O
4
)
Potřebná roční kapacita technických prohlídek UA, PKUA, se vypočte vynásobením upraveného počtu UAU koeficientem kUA.
Koeficient kUA zohledňuje:
a) potřebu opakovaných technických prohlídek oUA, kdy se uvádí procentuální podíl opakovaných prohlídek ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie N
2
, N
3
, M
2
, M
3
, O
3
a O
4
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem k
OPUA
,
b) potřebu evidenčních kontrol ekUA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí počet (procentuální podíl) evidenčních kontrol ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie N
2
, N
3
, M
2
, M
3
, O
3
a O
4
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem k
EKUA
,
c) potřebu technických prohlídek vozidel před registrací vozidla prUA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí procentuální podíl technických prohlídek před registrací vozidla ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie N
2
, N
3
, M
2
, M
3
, O
3
a O
4
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem k
PRUA
,
d) potřebu technických prohlídek vozidel před schválením technické způsobilosti vozidla psUA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí procentuální podíl technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie N
2
, N
3
, M
2
, M
3
, O
3
a O
4
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem k
PSUA
,
e) lhůtu pravidelných technických prohlídek UA koeficient lh = 1 rok.
Upravený koeficient kUA:
kUA = (1 + oUA * k
OPUA
) * (1 + ekUA * k
EKUA
) * (1 + prUA * k
PRUA
) * (1 + psUA * k
PSUA
) / lh
Kapacitní potřeba technických prohlídek STK pro UA:
PKUA = kUA * UAU
2. Kapacita kontrolních linek STK
2.1. Počet produktivních dnů v roce
Při kalkulaci se vychází z těchto údajů:
počet pracovních dnů /v kalendářním roce/                  Pr
dny
dovolená /den/ 20 nemoc /den/ n
den
(vychází ze statistiky ČSÚ přepočítané na všechny pracující a pracovní dny) sanitární dny, plnění jiných úkolů /den/ 7 počet produktivních dnů v roce (d) za kalendářní rok, který se vypočte tak, že d = Pr
dny
- 20 - n
den
- 7
2.2. Průměrná provozní doba STK (h
e
)
2.2.1 Průměrná provozní doba STK (h
e
), se spočítá ze skutečné týdenní provozní doby vydělené číslem 5. V případě, že stanici technické kontroly bylo uděleno pouze oprávnění, uvede se hodnota h
e
= 8.
2.2.2 Pro potřeby výpočtu h
e
se z důvodu zohlednění časové pracnosti zohlední počet kontrolních stání na kontrolních linkách a počet kontrolních techniků provádějících technické prohlídky na těchto kontrolních linkách. V rámci výpočtu se bere v úvahu, že na kontrolní lince provozovny STK pro základní provozní dobu 40 hodin pracovního týdne se započte každý kontrolní technik, který pracuje na této kontrolní lince. Je-li na této kontrolní lince počet kontrolních techniků roven počtu kontrolních stání, považuje se kontrolní linka stanice technické kontroly v provozu za plně vytíženou. V případě, že počet kontrolních techniků neodpovídá počtu kontrolních stání na kontrolní lince, započte se u
a) kontrolní linky o čtyřech kontrolních stání (OA) za každého kontrolního technika 1/4 kapacity kontrolní linky.
b) kontrolní linky o třech kontrolních stání (OA) za každého kontrolního technika 1/3 kapacity kontrolní linky.
c) kontrolní linka o dvou kontrolních stání (UA) za každého kontrolního technika 1/2 kapacity kontrolní linky.
2.2.3 V případě, že v provozní době STK, která přesahuje základní provozní dobu 8 hodin pracovního dne, není zajištěn počet kontrolních techniků, který je roven počtu kontrolních stání, započítává se pro účely výpočtu pouze základní provozní doba STK upravená dle ustanovení 2.2.2 a přepočtená na denní pracovní čas. V tomto případě může být kontrolní technik započten pouze tehdy, nebyl-li již zahrnut do počtu v základní provozní době.
2.2.4 Pracuje-li kontrolní technik na více provozovnách je započítán pouze na jedné z nich.
2.3. Kapacita kontrolní linka STK pro osobní automobily (KLOA)
Pro účely výpočtu kapacity kontrolní linky STK pro osobní automobily (KLOA) se vychází z TPr OA
M1
, kdy se jedná o průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky kontrolním technikem na kontrolní lince STK po ukončení technické prohlídky kontrolním technikem na kontrolní lince STK počítaný z pravidelných technických prohlídek kategorie M
1
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
a) čtyři kontrolní stání
pracnost TPr OA
M1
přepočtená na 1 hodinu tLOA4 = TPr OA
M1
/60 h počet kontrolních stání na lince p = 4 ztráta počtu TPr (zahájení a ukončení práce) z = 3 Kapacita kontrolní linky (počet TPr/rok) KLOA4 = (p * h
e
/ tLOA4 - z) * d = ((4 * h
e
/ (TPr OA
M1
/60) - 3) * d = TPr/rok
b) tři kontrolní stání
pracnost TPr OA
M1
přepočtená na 1 hodinu tLOA3 = TPr OA
M1
/60 h počet kontrolních stání na lince: p = 3 ztráta počtu TPr: z = 2 Kapacita kontrolní linky (počet TPr/rok) KLOA3 = (p * h
e
/ tLOA3 - z) * d = ((3 * h
e
/ (TPr OA
M1
/60) - 2) * d = TPr/rok
2.4. Kontrolní linka STK pro užitkové automobily (KLUA)
Pro účely výpočtu kapacity kontrolní linky STK pro užitkové automobily (KLOA) se vychází z TPr UA
N3
, kdy se jedná o průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky kontrolním technikem na kontrolní lince STK po ukončení technické prohlídky kontrolním technikem na kontrolní lince STK počítaný z pravidelných technických prohlídek kategorie N
3
na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
pracnost TPr UA
N3
přepočtená na 1 hodinu tLUA = TPr UA
N3
/60 h počet kontrolních stání na lince: p = 2 ztráta počtu TPr: z = 1 Kapacita kontrolní linky (počet TPr/rok) KLUA = (p * h
e
/ tLUA - z) * d = ((2 * h
e
/ (TPr UA
N3
/60) - 1)) * d = TPr/rok
3. Počet skutečně provedených technických prohlídek
Počet skutečně provedených technických prohlídek se stanoví z počtu jednotlivých technických prohlídek vozidel jednotlivých kategorií a časové pracnosti provedení jednotlivých technických prohlídek pro jednotlivé kategorie vozidel vztažené ke stanici technické kontroly pro osobní automobily (SOA) a užitkové automobily (SUA), kdy data pro výpočet vycházejí z Informačního systému stanic technické kontroly za předcházející rok pro jednotlivé stanice technické kontroly.
3.1 Počet skutečně provedených prohlídky STK pro OA
SOA = SOA
p
+ SOA
o
+ SOA
e
+ SOA
r
+ SOA
s
Upravený počet OA pro STK OA se vypočte ze vzorců:
a) Počet pravidelných technických prohlídek na stanici technické kontroly SOA
p
je dán součtem počtu pravidelných technických prohlídek podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na OA:
SOA
p
= M
1
+ N
1
+ k
pOOA
* (O
1
+ O
2
) + k
pLOA
* L
b) Počet opakovaných technických prohlídek na stanici technické kontroly SOA
o
je dán součtem počtu opakovaných technických prohlídek podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na OA:
SOA
o
= (M
1
+ N
1
+ k
pOOA
* (O
1
+ O
2
) + k
pLOA
* L) * k
OPOA
c) Počet evidenčních kontrol na stanici technické kontroly SOA
e
je dán součtem počtu evidenčních kontrol podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na OA:
SOA
e
= (M
1
+ N
1
+ k
pOOA
* (O
1
+ O
2
) + k
pLOA
* L) * k
EKOA
d) Počet technických prohlídek před registrací vozidla na stanici technické kontroly SOA
r
je dán součtem počtu technických prohlídek před registrací vozidla podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na OA:
SOA
r
= (M
1
+ N
1
+ k
pOOA
* (O
1
+ O
2
) + k
pLOA
* L) * k
PROA
e) Počet technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla na stanici technické kontroly SOA
s
je dán součtem počtu prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na OA:
SOA
s
= (M
1
+ N
1
+ k
pOOA
* (O
1
+ O
2
) + k
pLOA
* L) * k
PSOA
3.2 Počet skutečně provedených prohlídky STK pro UA
SUA = SUA
p
+ SUA
o
+ SUA
e
+ SUA
r
+ SUA
s
Upravený počet UA pro STK UA se vypočte ze vzorců:
a) Počet pravidelných technických prohlídek na stanici technické kontroly SUA
p
je dán součtem počtu pravidelných technických prohlídek podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na UA:
SUA
p
= M
2
+ M
3
+ N
2
+ N
3
+ k
pOUA
* (O
3
+ O
4
)
b) Počet opakovaných technických prohlídek na stanici technické kontroly SUA
o
je dán součtem počtu opakovaných technických prohlídek podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na UA:
SUA
o
= (M
2
+ M
3
+ N
2
+ N
3
+ k
pOUA
* (O
3
+ O
4
)) * k
OPUA
c) Počet evidenčních kontrol na stanici technické kontroly SUA
e
je dán součtem počtu evidenčních kontrol podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na UA:
SUA
e
= (M
2
+ M
3
+ N
2
+ N
3
+ k
pOUA
* (O
3
+ O
4
)) * k
EKUA
d) Počet technických prohlídek před registrací vozidla na stanici technické kontroly SUA
r
je dán součtem počtu technických prohlídek před registrací vozidla podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na UA:
SUA
r
= (M
2
+ M
3
+ N
2
+ N
3
+ k
pOUA
* (0
3
+ 0
4
)) * k
PRUA
e) Počet technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla na stanici technické kontroly SUA
s
je dán součtem počtu prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na UA:
SUA
s
= (M
2
+ M
3
+ N
2
+ N
3
+ k
pOUA
* (O
3
+ O
4
)) * k
PSUA
.
10) Vyhláška č. 564/2002 Sb., o stanovení území okresů České republiky a území obvodů hlavního města Prahy, ve znění pozdějších předpisů.".
Čl.II
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem jejího vyhlášení, s výjimkou ustanovení čl. I bodu 20, které nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2018.
Ministr:
Ing. Ťok v. r.