Senátoři dnes schválili v pořadí druhý zákon, který se týká zřízení a fungování jednotného evropského přístupového místa (ESAP). V ESAP budou na jednom veřejně dostupném místě soustředěny finanční informace a informace související s udržitelností. Cílem je přispět k integraci kapitálových trhů v EU, zpřístupnit financování evropským společnostem a umožnit jednotlivcům bezpečně dlouhodobě investovat. ESAP bude sloužit nejen investorům, ale všem zainteresovaným subjektům a široké veřejnosti. Přístup k informacím v ESAP proto bude zajištěn všem bez jakéhokoliv omezení a bude bezplatný.

Schválený zákon obsahuje druhou fázi implementace ESAP, která centralizuje umístění a sjednocuje formát údajů, které subjekty již povinně zveřejňují, bez vzniku nových informačních povinností z hlediska obsahu. Plánovaná účinnost návrhu zákona je 10. ledna 2028 s tím, že některá ustanovení nabývají účinnosti dříve, a to 10. července 2026, a některá až 10. ledna 2030.
V České republice budou funkci sběrného místa pro informace zajišťovat především Česká národní banka a v menší míře i Komora auditorů ČR.
Zdroj: Ministerstvo financí ČR