Mezinárodní den účetních!

Vydáno: 2 minuty čtení
Mezinárodní den účetních se slaví 10. listopadu a je svátkem všech profesionálních účetních. Ačkoliv některé státy mají svůj vlastní svátek účetních, datum 10. listopadu spojuje všechny lidi této profese na celém světě.

Proč se slaví 10. listopadu? Základ pro tento svátek je v historické události, kdy 10. listopadu 1494 byla v Benátkách vytištěna první učebnice moderního podvojného účetnictví v rámci matematické učebnice „Summa de arithmetica, geometria, proportii et proporcionalita“. O účetnictví pojednává 11. oddíl knihy – traktát „Particularis de computis et scriptus, který je v dějinách účetnictví znám jako první tiskem vydaná učebnice. Autorem této italsky psané učebnice je profesor matematiky na universitě v Perguii a františkánský mnich Luca Pacioli. Právě Pacioli měl obrovský význam pro rozvoj a standardizaci profesních účetních metod a díky tomu je považován za zakladatele účetnictví.

Svaz účetních České republiky, z. s., je dobrovolnou a nezávislou profesní organizací s celostátní působností, která na území České republiky sdružuje účetní, auditory, daňové poradce a ostatní zájemce o účetní problematiku. Hlásí se k odkazu Luca Pacioli a k oslavám mezinárodního dne účetních.

Všem účetním tedy přejeme vše nejlepší, hodně úspěchů i spokojených klientů!

(Zdroj: Svaz účetních České republiky, www.svaz-ucetnich.cz)

Dárek pro vás

Všem účetním otevíráme zdarma náš expertní příspěvek Nejen o konsolidačním balíčku 2023 a českém účetnictví!

Brzy se také můžete těšit na další novinky z účetní oblasti na téma:

  • funkční měna
  • zpráva o udržitelnosti
  • zpráva o daních z příjmů
  • dopady novely zákona o účetnictví do dalších právních předpisů

 

Tip redakce

Úspěšné účetní odměníme v soutěži SLUTO DAŇOVÁ & ÚČETNÍ firma roku 2023, kterou pořádá Wolters Kluwer ČR!

Až do 14. listopadu 2023 můžete nominovat sebe nebo své oblíbené účetní do kategorie Účetní osobnost. Své nominace můžete posílat ale i do dalších kategorií. Více informací naleznete na soutez.dauc.cz

Porota následně vybere finalisty, pro které pak bude možné hlasovat do 10. ledna 2024. Vyhlášení výsledků se uskuteční ve středu 7. února 2024 během slavnostního galavečera. Těšíme se na všechny účastníky soutěže!