Žádost o platební výměr

Vydáno: 6 minut čtení

Jelikož se v praxi při konkludentním stanovení daně nezasílá platební výměr daňovému subjektu, tak si může daňový subjekt vyžádat od správce daně stejnopis platebního výměru, který správce daně zašle daňovému subjektu do 30 dnů ode dne, kdy obdržel jeho žádost (případně pokud je žádost podána před okamžikem vydání platebního výměru, tak běží tato lhůta ode dne jeho vydání).

Základní pojmy

Platební výměr

Správce daně ukládá povinnosti nebo přiznává práva anebo prohlašuje práva a povinnosti stanovené zákonem rozhodnutím. Správce daně v nalézacím řízení stanoví daňovému subjektu daň rozhodnutím o stanovení daně, které se označuje jako platební výměr, pokud se jedná o vyměření daně, dodatečný platební výměr, pokud se jedná o doměření daně, nebo hromadný předpisný seznam, v situaci, kdy tak stanoví jiný zákon. Rozhodnutí o stanovení daně se neodůvodňuje, což ale neplatí, pokud se stanovená daň odchyluje od daně tvrzené daňovým subjektem, nebo dojde ke stanovení daně z moci úřední. Jestliže dojde ke stanovení daně výlučně na základě výsledku daňové kontroly, popřípadě výsledku postupu k odstranění pochybností, považuje se za odůvodnění zpráva o daňové kontrole, popřípadě protokol o projednání výsledku postupu k odstranění pochybností. Skutečnost, zda již existuje platební výměr, může v informativní rovině zjistit daňový subjekt, pokud používá daňovou informační schránku anebo případně nahlédnutím do spisu.

Založení do spisu

V případě, že se vyměřovaná daň od daně tvrzené daňovým subjektem neodchyluje, správce daně nemusí daňovému subjektu výsledek vyměření oznamovat platebním výměrem. V takovém případě je daň stanovena „konkludentně“. Platební výměr správce daně založí do spisu. Toto však neplatí, pokud byl zahájen postup k odstranění pochybností nebo byla zahájena daňová kontrola, kdy se platební výměr zasílá. Za den doručení platebního výměru daňovému subjektu se považuje poslední den lhůty pro podání daňového přiznání nebo vyúčtování, a bylo-li daňové přiznání nebo vyúčtování podáno opožděně, den, kdy došlo správci daně.

V případě doměření platí, že pokud se doměřovaná daň neodchyluje od daně dodatečně tvrzené daňovým subjektem, tak správce daně nemusí daňovému subjektu výsledek doměření oznamovat dodatečným platebním výměrem. Dodatečný platební výměr správce daně založí do spisu. V takovém případě je daň stanovena „konkludentně“. Toto však neplatí, pokud byl zahájen postup k odstranění pochybností nebo byla zahájena daňová kontrola. Za den doručení dodatečného platebního výměru daňovému subjektu se považuje poslední den lhůty pro podání dodatečného daňového přiznání nebo dodatečného vyúčtování, a bylo-li dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování podáno opožděně, den, kdy došlo správci daně.

Zaslání platebního výměru

Daňový subjekt může z různých důvodů potřebovat vydat platební výměr. Například se platební výměr dokládá při žádosti o úvěr u banky, pro cizineckou policii, při žádosti o udělení státního občanství.

Platební výměr se vydává na základě toho, že platí, že daňový subjekt je oprávněn vyžádat si od správce daně stejnopis platebního výměru, respektive dodatečného platebního výměru, který správce daně zašle daňovému subjektu do 30 dnů ode dne, kdy obdržel jeho žádost.

Náležitosti a forma

Žádost musí splňovat standardní náležitosti podání, tedy z každého podání musí být zřejmé, kdo je činí, čeho se týká a co se navrhuje.

Podání lze učinit písemně, a to v listinné podobě nebo elektronicky, anebo ústně do protokolu; elektronicky lze podání učinit pouze datovou zprávou

  1. podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu,
  2. s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky,
  3. s využitím přístupu se zaručenou identitou, nebo
  4. prostřednictvím daňové informační schránky.

Specifika

Daňový subjekt by měl v praxi přemýšlet, zda nepodává dodatečné přiznání nepřípustné, jelikož v určitých situacích může být za nepřípustné dodatečné přiznání sankcionován stanovením penále. Právě díky dodatečnému platebnímu výměru je jasné, kdy došlo k doměření daně. V daném případě je také možné zjistit informaci jinými způsoby než zasláním platebního výměru.

Poznámky

V případě, že byl platební výměr doručen do datové schránky a je potřeba doložit jej jako důkazní určitému úřadu, tak lze provést tzv. konverzi dokumentu z elektronické podoby do listinné podoby. Konverze se provádí za poplatek na CzechPOINT.

Příklad

Finanční úřad pro ...
Územní pracoviště pro ... (ulice, město PSČ)

V ..., dne ...     

Daňový subjekt:
Jméno/Název: ...
Ulice: ... Město PSČ: ...
DIČ/RČ/IČ: ...  

Věc: Žádost o zaslání platebního výměru/dodatečného platebního výměru ...

Dobrý den,
tímto si dovoluje daňový subjekt ... správce daně Finanční úřad pro ... – Územní pracoviště pro ... zdvořile požádat o zaslání platebního výměru / dodatečného platebního výměru k přiznání k dani ... za zdaňovací období ...
Žádost se podává na základě zákona č. 280/2009 Sb., podle kterého platí, že daňový subjekt je oprávněn vyžádat si od správce daně stejnopis platebního výměru, respektive dodatečného platebního výměru, který správce daně zašle daňovému subjektu do 30 dnů ode dne, kdy obdržel jeho žádost.
Písemnost prosím zašlete do datové schránky daňového subjektu / poštou na adresu ...
Daňový subjekt předem děkuje za kladné vyřízení této žádosti.
V případě jakýchkoliv dotazů prosím kontaktujte ... na tel. čísle ... či emailu ...

S pozdravem

Jméno/Název: ...
Osoba oprávněná k podpisu: ...
Funkce: ...