Povolené a zakázané kompenzace v účetnictví

Vydáno: 15 minut čtení

Zákon č. 563/1991 Sb. , o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, v ustanovení § 7 odst. 6 používá pojem „vzájemném zúčtování“, nicméně v účtárnách častěji zaslechneme pojem „kompenzace“, zejména ve spojení se zákazem kompenzace. Z důvodu „vžitého odborného slangu“ budu i v tomto článku používat pojem „kompenzace“. Jedná se o účetní zásadu, která je v obecné rovině zákonem o účetnictví definována, nicméně tato definice již není podzákonnými předpisy dále rozvedena, proto panují dohady, jak ji správně uchopit a v praxi realizovat.

 

Povolené a zakázané kompenzace v účetnictví
Ing.
Ivana
Pilařová
 
1. Zásada zákona o účetnictví
Nejdříve ale podrobme zkoumání samotnou definici:
První část zní:
„Účetní jednotky jsou povinny účtovat o aktivech a pasivech, nákladech a výnosech účetních knihách a zobrazovat je v účetní závěrce samostatně, bez jejich vzájemného zúčtování.“
Tato část se vztahuje nejen k vedení účetnictví, ale také k účetní závěrce, kde není povoleno náklady, výnosy, aktiva a pasiva zobrazovat (vykazovat v účetních výkazech) kompenzovaně, tj. po vzájemném započtení.
Druhá část povoluje výjimku:
„Účetní jednotky mohou provádět vzájemné zúčtování jen v případech upravených účetními metodami, pokud jsou zúčtovávané částky uvedeny v příloze v účetní závěrce.“
Budeme tedy hledat v účetních metodách výjimky, kdy kompenzované zachycení dané skutečnosti je povinným účetním postupem a zároveň tedy výjimkou ze zákazu
kompenzace
. Některé z povolených výjimek se týkají vedení účetnictví a následně také zobrazení v účetních výkazech, jiné jsou záležitostí pouze účetního výkaznictví.
 
2. Co kompenzovat lze a jakými způsoby
2.1 Výjimky ze zákazu
kompenzace
Účetních metod, které pracují s kompenzací nákladů a výnosů je celá řada, jen si je v běžné praxi neuvědomujeme. Přehled získáme v ustanovení § 58 odst. 1 vyhlášky č. 500/2002 Sb. které uvádí příklady, kdy je
kompenzace
dovolenou účetní metodou. Za porušení zákazu
kompenzace
se nepovažuje (a nevzniká ani povinnost tyto situace zmiňovat v příloze v účetní závěrce) vzájemné zúčtování následujících situací:
a)
dobropisy nebo refundace týkající se konkrétní nákladové či výnosové položky ve stejném účetním období,
PŘÍKLAD 1
Účtování dobropisů
Účetní jednotka v roli dodavatele poskytuje