Ing. Ivana Pilařová

Naše firma by ráda převedla zaměstnanci na kartu zaměstnance částku peněz, které by odpovídaly nároku zaměstnance dle zákona. Jednalo by se o částku 12 000 Kč na 6 měsíců. U zaměstnance je splněna podmínka min. 3 hodin pracovní směny. Daňový doklad je vystaven fy Sodexo pass. Jak by bylo ve firmě účtováno? 213/321 a následně do nákladů 527/513 jen tolik korun, kolik by bylo nároků u zaměstnance s tím, že firma by měla daňově a zaměstnanec osvobozeno?
Vydáno: 15. 03. 2024
Společnost nevyčísluje kurzové rozdíly při převodu peněz v souladu s § 24 odst. 6 zákona o účetnictví. Jak přepočíst na českou měnu převod peněz z eurového účtu (platba odešla 28. 12.) na eurový účet (platba připsána 29.12) tak, aby účet 261 byl nulový a nevznikl z této transakce rozdíl v české měně - společnost používá denní kurz ČNB pro přepočet cizí měny na českou?
Vydáno: 15. 03. 2024
Zákon č. 128/2022 v § 2 odst. 1 písme. a) osvobozuje poskytnuté ubytování bez omezení hodnoty zaměstnanci a jeho rodinnému příslušníkovi s bydlištěm na území Ukrajiny z důvodu, že tento rodinný příslušník opustil Ukrajinu v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na jejím území vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Osvobození se vztahuje na zdaňovací období roku 2022 a nyní schválený konsolidační balíček prodlužuje osvobození i pro rok 2023. Platí toto osvobození i pro rok 2024? To, že zaměstnanec opustil Ukrajinu v souvislosti s ozbrojeným konfliktem se dokazuje tím, že má vízum strpění?
Vydáno: 14. 03. 2024
Společnost pronajímá dlouhodobě prostory k nebytovým účelům. Poskytované "RENT FREE" (tj. v prvních obdobích doby nájmu je nájem za 1,- Kč bez DPH) časově společnost rozlišuje a to tak, že přes účet 385 rozpouští po celou dobu nájmu rozdíly v čase a to mezi spočítanými výnosy za celou dobu nájmu a výnosy, které se dle nájemní smlouvy skutečně fakturují (příklad: smlouva na 3 roky: 1 rok fakturace 1,- Kč, druhý rok 10.000,- Kč, třetí rok 10.000,- Kč - celkem výnosy 20.001 Kč - ročně vychází nájemné tedy 20.001/3 = 6.667 Kč, skutečně se fakturuje 1,- Kč - rozdíl 6.666,- Kč zaúčtuji 385/602 v prvním roce nájmu, v druhém roce nájmu -3.333,- Kč 385/602 a v třetím roce -3.333 Kč 385/602.) Jiný příklad nájemní smlouvy: dohodnuté nájemné: v prvních 2 měsících 1,- Kč, od třetího do dvanáctého měsíce nájemné 118.000 Kč, od třináctého měsíce plné nájemné 100.000 Kč - vychází tedy zvýšené nájemné v prvních měsících doby nájmu - takže opačná situace než u RENT FREE - je možné toto také časově rozlišit pod dobu nájemní smlouvy - v tomto případě by firma zaplatila v prvním roce, kdy je poskytované zvýšené nájemné nižší daň z příjmů, protože by přes časové rozlišení dosáhla nižších výnosů?
Vydáno: 14. 03. 2024
  • Článek
Jednou z mnoha podstatných změn, které přinesl konsolidační balíček, je omezení možnosti uplatnění daňových odpisů a daňové účinnosti nákladů na finanční leasing vozidel kategorie M1 a s tím související omezení nároku na odpočet DPH. V tomto článku se nebudeme zabývat ani definicí, ani výpočtem těchto omezení pro účely daně z příjmů a DPH, ale jejich účetními dopady. Ačkoliv v účetnictví k žádným restrikcím nedochází, je zajímavé se na účetní souvislosti zaměřit. Předmětem našeho zkoumání bude tedy osobní automobil, který je definován pro účely daně z příjmů v § 30g odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), a pro účely DPH pak v § 72 odst. 9 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty (dále jen „ZDPH “), (dále jen „nadlimitní osobní vozidlo“).
Vydáno: 13. 03. 2024
Máme dovoz obědů. Ve směrnici jsme v minulosti ukotvili postup, že fakturu za obědy dáme celou do daňově uznatelných nákladů a uplatníme DPH, oproti tomu zaúčtujeme interním daňovým dokladem do výnosů částky obědů ve výši 45% u zaměstnanců, kteří oběd měli a následně částku srazíme ze mzdy a DPH odvedeme, čímž daňově zbyde zákonných 55%. Zaměstnanci, kterému vznikl nárok na stravné a přesto si oběd objednal, účtujeme a srážíme 100%. Částky fakturovaných obědů byly vždy ve výši, že spadaly do limitu 70%. Od roku 2024 si nejsem jistá postupem. Fakturu za obědy dám i nadále celou do daňově uznatelných nákladů, ale mám za to, že cena oběda je pro zaměstnance nulová, jelikož se cenou vejdeme do osvobozeného příspěvku, jelikož cena oběda je 95,- a 105,- Kč. Jak postupovat u zaměstnance, kterému vznikl nárok na stravné a i přes to si oběd objednal? Do mzdy zahrnout plnou částku oběda jako benefit nad limit a celá částka bude podléhat odvodům a zdanění nebo mám postupovat jako dříve, kdy vystavím daňový doklad v celé částce oběda a odvedu DPH a následně částku buď srazím ze mzdy nebo přijmu do pokladny. Pokud příspěvek nad limit zahrnu do mzdy, dle nových podmínek nemusím část vyjmout z daňově uznatelných nákladů?
Vydáno: 11. 03. 2024
Naše účetní jednotka (odštěpný závod) provádí pro německého zřizovatele tzv. práci ve mzdě. Dle dohody nemáme žádné zásoby, majetek ani materiál. Do nákladů se nám dostávají mzdy, služby spojené přímo se zaměstnanci, faktury za kancelářské potřeby a ochranné pracovní pomůcky. Kolegové přišli s tím, že u nás externí firma umístí automat na kancelářské potřeby a ochranné pomůcky. Vznikne tak určitá zásoba ze které budou zaměstnanci čerpat. V automatu budou umístěny jak naše již zakoupené pracovní pomůcky, které máme zaúčtované v nákladech, tak nové, které nám firma vyfakturuje až po vydání z automatu. Prosím o radu, jestli takto můžeme postupovat. Nemáme sklad, evidenci kancelářského materiálu, vše je rovnou v nákladech, popř. na přelomu roku to časově rozlišuji. Tento rok spadáme již mezi střední účetní jednotky. Asi ta nejdůležitější otázka je: Mohu mít v automatu, popř. někde v příručním skladu ochranné pomůcky a kancelářské potřeby, které jsem již zaúčtovala do nákladů?
Vydáno: 11. 03. 2024
Společnost s r. o. nakoupila v roce 2023 vstupenky na olympijské hry, které bude věnovat obchodním partnerům. Tyto vstupenky budou zaúčtovány jako nedaňové položky - náklady na reprezentaci, účet 513. Může na tento účet zaúčtovat již v roce 2023, kdy byla faktura organizátorovi olympijských her zaplacena, nebo až v roce 2024, kdy olympijské hry proběhnou a vstupenky budou teprve vygenerované? Pokud až v roce 2024, na jaký účet zaúčtovat platbu v roce 2023, náklady příštích období nebo zálohový účet?
Vydáno: 11. 03. 2024
Společnost pořídila FVE, podmínky pro odpisování byly splněny v říjnu 2023, společnost by měla tedy v roce 2023 začít jak technické zhodnocení budovy tak technologickou část FVE odepisovat. Zároveň je zažádáno o investiční dotaci na tuto akci. V únoru 2024 je žádost schválena v 1.stupni, čekáme na schválení v 2.stupni a následné vyplacení. Výši dotaci známe. 1. O nároku na dotaci by mělo být účtováno až při jejím nezpochybnitelném přiznání, znamená to, že o nároku budeme účtovat až v roce 2024? 2. Daňové odpisy (i účetní) v roce 2023 budou počítány z ceny pořízení, bez snížení o dotaci? Pokud ano, tak to znamená, že daňové náklady z odpisů budou vyšší, než by byly v případě, že by dotace byla přiznaná v roce 2023. Nemůže tato skutečnost být zpochybněna při případné kontrole FÚ?
Vydáno: 08. 03. 2024
Společnost poskytuje svým zaměstnancům poukázky Flexi. Fakturována je hodnota poukázek, ale také částka za zprostředkování a za dopravu. Máme sociální fond, celá faktura je hrazena z fondu. Rozpočítávají se veškeré tyto náklady na zaměstnance? Tzn. do limitu pro benefity budu započítávat hodnotu poukázky a hodnotu navýším o poměrnou část ceny za zprostředkování a dopravu těchto poukázek? 
Vydáno: 07. 03. 2024
Jsem OSVČ, podnikání vedlejší činnost - vedení účetnictví + FVE provoz s licencí. Vedu podvojné účetnictví a v roce 2023 bych chtěla přejít na výdaje paušálem. V případě, že vedu podvojné účetnictví, tudíž pohledávky i závazky jsou ve výnosech i nákladech toho roku, nemusím již nic dodaňovat ani upravovat a mohu rovnou jen přejít na výdaje paušálem?
Vydáno: 06. 03. 2024
Společnost doposud časově rozlišovala přes účty 381, 383 náklady bez ohledu na jejich částku („významnost" vzhledem k výši obratu společnosti - obrat přibližně 32 mil. Kč). Od roku 2024 by ráda od časového rozlišení upustila a rozlišovala jen to co je nutné s ohledem na pokyn GFŘ. Přes účet 381 doposud časově rozlišujeme např.: fakturace od dodavatele za předplacení inzerce práce na portálech JOB, PRACE, dále různá pojištění (a to: pojištění majetku, odpovědnosti, pojištění aut, pojištění manažerů), hostingy pro domény a nájemné za nebytové prostory. Částky kromě nájemného, které je 45 000 Kč, se pohybují do hodnoty 30 000 Kč bez DPH. Je možné účtovat o nákladu až v době, kdy bude zaplacen? Je možné stanovit směrnicí, že jen některé náklady budeme časově rozlišovat, protože společnost některé náklady přeúčtovává, takže je chce časově rozlišit?
Vydáno: 05. 03. 2024
Rezident ČR (FO) přiznává za celý rok 2023 na základě přiznání k dani z příjmů FO své příjmy z termínovaných účtů ve Velké Británii - jakým kurzem přepočtu cizí měnu (v našem případě libry) - kurzem ČNB k 31. 12. 20203?
Vydáno: 01. 03. 2024
Který z postupů je správný? Jedná se o případ, kdy základ daně na faktuře je vyšší než vyúčtovaná a zdaněná záloha. První způsob vypořádání je ten, že se celý základ daně na faktuře převede do české měny kurzem faktury, záloha se také odečte kurzem faktury a rozdíl základů daně vzniklý díky různým kurzům při úhradě zálohy a vzniku faktury se zaúčtuje na účty kurzových rozdílů, takže se v konečném důsledku bude nyní danit jen kladný rozdíl základů daně. Jen na dokladu o přijaté platbě bude jiný základ daně než bude uveden na faktuře při vyúčtování zálohy. Druhý způsob vypořádání je, že na konečné faktuře bude uveden základ daně odečtené zálohy kurzem, kterým byla přepočtena úhrada a pouze rozdíl základů bude přepočten kurzem faktury. Tedy nebude vznikat ani žádný kurzový rozdíl. 
Vydáno: 26. 02. 2024
Stavební firma dokončila v prosinci 2023 zakázku, ale k faktickému předání díla došlo až v únoru 2024, kdy bude také fakturováno. Vzhledem k tomu, že v současnosti neznám přesnou částku fakturace (investor ještě některé položky rozporuje), je správný postup udělat na konci roku 2023 dohadnou položku na výnosy této zakázky přes účet 388? Nebo by se mělo spíše účtovat o nedokončené výrobě, i když v roce 2024 už zakázka nepokračuje?
Vydáno: 21. 02. 2024
V převzatém účetnictví s. r. o. byla chybně nasazena jistina úvěru na pořízení majetku, místo 500.00 Kč (účet 479) jen 400.000 Kč. Úroky z úvěru za aktuální rok byly vždy účtovány do nákladů. V roce 2023 byl celý úvěr doplacen (jistina 500.000 + úroky). Na účtě 479 nám ale zbyl „přeplatek“ 100.000 Kč, tzn. nezaúčtovaná část jistiny. Jak zlikvidovat zůstatek na účtě 479?
Vydáno: 21. 02. 2024
Firma uzavřela velkou zakázku na smlouvu o dílo, dle které měly být práce dokončeny v červenci 2023. Z provozních a jiných důvodů došlo k ukončení zakázky až v prosinci 2023, k předání díla až začátkem ledna 2024, protože se jednalo ještě o reklamaci nedodělků. Odběratel není plátcem DPH, dodavatel ano. V dani z příjmů je na obou stranách účtováno časově do výnosů dodavatel, do nákladů odběratel. Jak to má být správně s DPH (DUZP), když se v průběhu díla vyplácely zálohy dle smlouvy o dílo, o zálohách bylo účtováno dle data v bance, tj. červen + srpen + září/2023 a doplatek v lednu 2024? 
Vydáno: 20. 02. 2024
Stavební firma zahájila v listopadu 2023 zakázku, která přechází do dalšího roku. Fakturovat se bude celá zakázka až po dokončení díla (předpoklad je v březnu 2024). Firma o nákladech účtuje zakázkově, není tedy problém zjistit výši nákladů na dané zakázce. Pokud výnosy z této zakázky budou až příští rok, je správný postup, že na konci roku 2023, všechny náklady této zakázky "odúčtujeme" na nedokončenou výrobu? Lze do nedokončené výroby kromě přímého materiálu a subdodávek, zahrnout i mzdové náklady (hrubé mzdy, soc., zdav.), když je rozúčtováváme přímo na konkrétní zakázky? Měla by se v tomto případně započítávat i správní režie? Pokud bylo v roce 2022 účtováno o nedokončené výrobě ve výši 150 000 Kč, ale po rozporu zákazníkem bylo v roce 2023 vyfakturováno pouze 90 000 Kč, je možné i přesto celou nedokončenou výrobu, tedy těch 150 000 Kč rozpustit do nákladů roku 2023, i když výnosy tomu neodpovídají?
Vydáno: 19. 02. 2024
OSVČ - plátce DPH - vedoucí daňovou evidenci vystavil v roce 2022 daňový doklad na stavební práce v přenesené daňové povinnosti - na odběratele A. Odběratel A - tuzemský plátce DPH fakturu nezaplatil a je víceméně pro tuto OSVČ nedohledatelný. Tuto činnost už nevykonává, nahradil ho odběratel B, který nadále používá tuto zmíněnou OSVČ jako svého subdodavatele a spolupráce pokračuje bez problému. Nicméně nezaplacená faktura zůstává v účetní evidenci, z hlediska OSVČ je nevymahatelná (m.j. i vzhledem k výši částky nemají smysl žádné právní kroky). Jakým způsobem se dá v daňové evidenci naložit s takovou fakturou? 
Vydáno: 16. 02. 2024
Právnická osoba dovezla v prosinci 2023 na STK služební auto. Jelikož nám byla doporučena urychlená oprava, vozidlo jsme v opravně rovnou nechali, ale oprava zasáhla až do letošního roku. Jedná se o částku necelých 80 tisíc a byla v lednu zaplacená. Máme možnost vytvořit v podvojném účetnictví daňově účinný náklad ještě do roku 2023? Nejsme plátci DPH, ale dodavatel ano.
Vydáno: 15. 02. 2024