Ukončení nebo přerušení podnikání kvůli povodním

Vydáno: 14 minut čtení

V důsledku povodní 2024 se může podnikatel rozhodnout pro ukončení nebo přerušení svého podnikání, například kvůli zatopení prostor používaných k podnikání a zničení obchodního majetku.

  • Podnikatel musí při ukončení nebo přerušení podnikání kvůli povodním upravit základ daně z příjmů podle ZDP [§ 23 odst. 8 písm. b) ZDP].
  • Postupy úprav se liší podle toho, zda podnikatel vede účetnictví, daňovou evidenci nebo uplatňuje paušální výdaje.
  • Speciální pravidla platí pro zemědělské podnikatele při převodu majetku osobám blízkým.
Ukončení nebo přerušení podnikání kvůli povodním
Ing.
Ivan
Macháček
Z hlediska daňového je důležitá skutečnost, že
poplatník s příjmy ze samostatné činnosti (§ 7 ZDP) nebo s příjmy z nájmu (§ 9 ZDP) musí v případě ukončení a přerušení podnikání nebo nájmu postupovat dle § 23 odst. 8 písm. b) ZDP a příslušně upravit základ daně z příjmů fyzických osob.
Postup úpravy základu daně je odlišný podle toho, zda poplatník vede účetnictví, nebo vede daňovou evidenci (§ 7b ZDP), nebo vede záznamy o příjmech a výdajích (§ 9 odst. 6 ZDP), anebo uplatňuje k příjmům z podnikání nebo k příjmům z nájmu paušální výdaje, resp. jde o poplatníka s příjmy dle § 7 ZDP, který je v paušálním režimu a uplatňuje paušální daň dle § 7a ZDP.
Speciálním případem je postup dle § 3 odst. 4 písm. f) ZDP týkající se zemědělského podnikatele
, kdy v souvislosti s ukončením provozování zemědělské činnosti zemědělským podnikatelem dochází k převodu majetku mezi osobami blízkými, pokud osoba blízká pokračuje v činnosti zemědělského podnikatele. Více informací >>>
 
Ukončení podnikání a obchodní majetek
Při ukončení podnikatelské činnosti fyzická osoba vyřadí majetek z obchodního majetku jeho převedením do svého osobního užívání
. Vyřazením z obchodního majetku nevzniká fyzické osobě žádný zdanitelný příjem. Pokud fyzická osoba ukončí podnikání v průběhu zdaňovacího období, může u odpisovaného hmotného majetku uplatnit do daňových výdajů odpis ve výši poloviny ročního odpisu vypočteného podle § 31 nebo 32, resp. postupovat ve smyslu znění § 30a a 30e ZDP.
Pokud dojde k následnému prodeji movitých a nemovitých věcí, které byly zahrnuty do obchodního majet­ku poplatníka, je pro posouzení osvobození příjmů z tohoto prodeje nebo jejich zdanění nutno zkoumat lhůty, po které byly věci v obchodním majetku [viz § 4 odst. 1 písm. a) až c) ZDP].
 
Ukončení podnikání a jeho dopady při vedení daňové evidence
Pokud podnikatel s příjmy ze samostatné činnosti zdaňované dle § 7 ZDP vede daňovou evidenci vymezenou v § 7b ZDP, pak při ukončení svého podnikání postupuje dle § 23 odst. 8 písm. b) bodu 2 ZDP a musí upravit rozdíl mezi příjmy a výdaji, z něhož se vychází pro zjištění základu daně za zdaňovací období (část zdaňovacího období) předcházející dni ukončení samostatné výdělečné činnosti. Úprava rozdílu příjmů a výdajů (základu daně) obsahuje položky zvyšující základ daně a položky snižující základ daně.
 
Položky zvyšující základ daně
hodnota pohledávek,
které by při úhradě byly zdanitelným příjmem,
 
s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y) ZDP a s výjimkou zaplacených záloh. Pokud fyzická osoba obdrží pohledávky, o které zvýšila při ukončení činnosti základ daně, plně nebo částečně uhrazeny v následujících zdaňovacích obdobích, kdy již neprovozuje podnikání, bude postupovat dle § 23 odst. 4 písm. d) ZDP. Z tohoto ustanovení vyplývá, že do základu daně se nezahrnují částky, které již byly u téhož poplat­níka zdaněny podle zákona; to znamená, že výše následně uhrazených pohledávek již neovlivní jeho zdanitelný příjem.
cena nespotřebovaných zásob
v poři­zovací ceně zjištěná z inventární knihy zásob. Je tomu tak proto, že při zakoupení zásob poplatník, který vede daňovou evidenci, uplatní tento nákup zásob v plné výši jako své daňové výdaje v tom zdaňovacím období, kdy zásoby pořídil a zaplatil. Při dalším prodeji nespotřebovaných zásob po ukončení podnikání se zahrne do základu daně jako ostatní příjmy dle § 10 ZDP ke zdanění pouze rozdíl, o který převyšuje cena, za kterou byly nespotřebované zá­soby prodány, cenu nespotřebovaných zásob zahrnutých do základu daně, a to v případě, že k prodeji těchto zásob dojde do pěti let po ukončení podnikatelské činnosti. Při pozdějším prodeji nespotřebovaných zásob jsou tyto movité věci od daně z příjmů osvobozeny dle § 4 odst. 1 písm. c) ZDP. Přitom drobný hmotný majetek není považován za zásoby a při ukončení samostatné činnosti není nutno upravit základ daně o cenu evidovaného drobného hmotného majetku.
zůstatky vytvořených rezerv dle zákona o rezervách (nejčastěji půjde o rezervy na opravy hmotného majetku)
, které je nutno v plné výši zahrnout do základu daně.
V bodu 3 pokynu GFŘ-D-59 k § 23 odst. 8 ZDP se uvádí, že podle § 23 odst. 8 ZDP se neposuzují pohledávky, které vznikly z titulu příjmů fyzických osob, které nejsou předmětem daně (např. z titulu úvěrových finančních nástrojů) nebo jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny.
 
Položky snižující základ daně
hodnota dluhů,
které by při úhradě byly výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů, s výjimkou přijatých záloh.
Úplata z finančního leasingu
se do základu daně zahrne pouze v poměrné výši připada­jící ze sjednané doby na příslušné zdaňovací období do ukončení samostatné činnosti.
Příklad 1
Daňová evidence: Ukončení podnikání z důvodu povodně
OSVČ podnikající v řemeslné výrobě vede daňovou evidenci a za rok 2024 vyčíslí základ daně dle § 7 ZDP ve výši 240 000 Kč. Z důvodu zatopení a zničení vnitřního vybavení dílny se podnikatel rozhodne ke dni 31. 12. 2024 ukončit podnikání. Jedná se o občana, který již několik let pobírá starobní důchod. K 31. 12. 2024 má podnikatel v evidenci neuhrazené pohledávky ve výši 105 000 Kč a dluhy z titulu neuhrazené faktury dodavateli za provedení opravy provozovny ve výši 39 000 Kč. Dále má dluh vůči OSSZ za nezaplacené pojistné na sociální pojištění ve výši 8 900 Kč a vůči zdravotní pojišťovně za nezaplacené pojistné na zdravotní pojištění ve výši 5 450 Kč. Na inventárních kartách zásob má nespotřebované zásoby materiálu ve výši 12 000 Kč.
Poplatník musí upravit v daňovém přiznání za zdaňovací období roku 2024 dílčí základ daně dle § 7 ZDP následovně:
zvýšení základu daně:
- o výši neuhrazených pohledávek 105 000 Kč
- o výši materiálu na skladě 12 000 Kč
celkem zvýšení základu daně 117 000 Kč
snížení základu daně:
- o výši nezaplacených dluhů 39 000 Kč
O výši dlužného pojistného na sociální a zdravotní pojištění nemůže poplatník snížit základ daně, protože tyto dluhy při jejich úhradě nejsou daňově uznatelným výdajem. Poplatník zvýší dílčí základ daně dle § 7 ZDP za zdaňovací období roku 2024 z důvodu ukončení podnikatelské činnosti o částku 117 000 Kč – 39 000 Kč = 78 000 Kč. V daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2024 tak bude po úpravě činit jeho dílčí základ daně dle § 7 ZDP 318 000 Kč.
V případě, že
poplatník s příjmy ze samostatné činnosti současně pronajímá hmotný majetek zařazený v obchodním majetku
, je příjem z nájmu tohoto hmotného majetku zdaněn dle § 7 odst. 2 písm. b) ZDP, tedy je zdaněn současně s příjmy z podnikání v rámci dílčího základu daně dle § 7 ZDP. V bodu 2 pokynu GFŘ-D-59 k § 23 odst. 8 ZDP se uvádí, že ukončí-li poplatník samostatnou výdělečnou činnost s tím, že bude pronajímaný hmotný majetek zahrnutý v obchodním majetku nadále pronajímat a příjmy vykazovat v rámci § 9 zákona, upraví poplatník základ daně podle § 23 odst. 8 ZDP jen o ty částky, které se nevztahují k nájmu tohoto majetku (základ daně se neupraví např. o pohledávky a dluhy z titulu nájmu příslušného majetku, rezervu na opravu najímaného majetku).
Ve smyslu znění § 23 odst. 8 písm. b) bodu 2 ZDP obdobně jako při ukončení podnikání se postupuje u poplatníků, kteří mají příjmy z nájmu zdaňované dle § 9 ZDP a výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů uplatňují v prokázané výši, přičemž nevedou účetnictví.
V § 16b ZDP se uvádí, že
zdaňovacím obdobím daně z příjmů fyzických osob je kalendářní rok
. Ukončí-li podnikatel své podnikání během kalendářního roku, na termínu pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob se nic nemění. Ve smyslu § 136 odst. 1 daňového řádu se daňové přiznání u daně vyměřované za zdaňovací období, které činí nejméně 12 měsíců, podává nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období, resp. podle znění § 136 odst. 2 daňového řádu se tato lhůta prodlužuje na 4 měsíce po uplynutí zdaňovacího období, pokud je daňové přiznání podáno elektronicky. Pokud tedy ukončí např. podnikatel své podnikání v důsledku povodní ke dni 30. 9. 2024, pak podá daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2024 nejpozději v zákonném termínu elektronicky 2. 5. 2025. V tomto daňovém přiznání provede úpravy základu daně ve smyslu § 23 odst. 8 písm. b) bodu 2 ZDP za část zdaňovacího období předcházející dni ukončení činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti.
Příklad 2
Daňová evidence: Ukončení podnikání z důvodu zatopení provozovny
Podnikatel ukončí z důvodu zatopení oblasti, ve které má provozovnu a tato je zcela zničena, podnikání ke dni 30. 9. 2024. Vede daňovou evidenci a za část zdaňovacího období od 1. 1. do 30. 9. 2024 vyčíslí dílčí základ daně ze samostatné činnosti ve výši 220 000 Kč. Ke dni 30. 9. 2024 má v evidenci neuhrazené pohledávky v souhrnné výši 124 000 Kč, přičemž do konce roku 2024 dojde k úhradě jedné pohledávky, takže zbývá k úhradě pro další kalendářní rok částka 82 000 Kč.
Poplatník zvýší v daňovém přiznání za zdaňovací období roku 2024 podávaném elektronicky do 2. 5. 2025 dílčí základ daně z příjmů dle § 7 ZDP o částku neuhrazených pohledávek ke dni ukončení podnikání k 30. 9. 2024, tedy o částku 124 000 Kč. Uhrazená pohledávka v období od ukončení podnikání do konce roku 2024, případně zbývající pohledávky uhrazené v dalších letech již nebudou předmětem zdanění dle § 10 ZDP.
 
Ukončení podnikání a jeho dopady při vedení účetnictví
Při ukončení podnikatelské činnosti nebo nájmu poplatníkem daně z příjmů fyzických osob, který vede účetnictví, postupuje poplatník dle § 23 odst. 8 písm. b) bodu 1 ZDP a upraví svůj výsledek hospodaření za zdaňovací období (část zdaňovacího období) předcházející dni ukončení činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti o:
Položky zvyšující účetní výsledek hospodaření
zůstatky vytvořených rezerv podle zákona o rezervách
zůstatky vytvořených opravných položek
zůstatky přijatých záloh, které by byly zúčtovány prostřednictvím účtů výnosů, pokud o částkách z daného titulu nebylo zároveň účtováno prostřednictvím dohadných účtů
zůstatky účtu výnosů příštích období
zůstatky účtu výdajů příštích období.
Položky snižující účetní výsledek hospodaření
zůstatky zaplacených záloh, které by byly zúčtovány prostřednictvím účtů nákladů, pokud o částkách z daného titulu nebylo zároveň účtováno prostřednictvím dohadných účtů
zůstatky účtu příjmů příštích období
zůstatky účtu nákladů příštích období.
Nájemné a úplata u finančního leasingu
se do základu daně zahrne pouze v poměrné výši připadající ze sjednané doby na příslušné zdaňovací období do ukončení činnosti, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti a do ukončení nájmu.
Příklad 3
Vedení účetnictví: Ukončení podnikání v důsledku povodně
Podnikatel, provozující živnost, vede účetnictví ve zjednodušeném rozsahu. V důsledku škod způsobených povodní se rozhodne k 30. 11. 2024 ukončit své podnikání. Na účtu 451 má ke dni ukončení činnosti zaúčtovanou částku ve výši 89 000 Kč – zůstatek vytvořené rezervy na opravu provozní budovy, ve které provozuje podnikatelskou činnost.
Podnikatel musí v řádném termínu pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2024 zvýšit základ daně o částku 89 000 Kč. Termín podání daňového přiznání v elektronické formě je 2. 5. 2025, i když dojde k ukončení podnikání v průběhu roku 2024 nebo až k 31. 12. 2024.
 
Ukončení podnikání a jeho dopady při uplatnění paušálních výdajů
Pokud podnikatel nevede účetnictví ani daňovou evidenci, ale uplatňuje výdaje procentem z příjmů dle § 7 odst. 7 ZDP, pak při ukončení samostatné činnosti upraví dle § 23 odst. 8 písm. b) bodu 3 ZDP rozdíl mezi příjmy a výdaji, z něhož se vychází pro zjištění základu daně, za zdaňovací období předcházející dni ukončení činnosti o:
Položky zvyšující základ daně
hodnota pohledávek,
které by při úhradě byly zdanitelným příjmem s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y) ZDP
Příklad 4
Paušální výdaje: Ukončení podnikání v důsledku povodně
Podnikatel provozuje řemeslnou živnost a uplatňuje paušální výdaje ve výši 80 % z dosažených příjmů. Jeho provozovna je postižena povodní. Proto se ke dni 31. 12. 2024 rozhodne ukončit své podnikání a odejde do starobního důchodu. K tomuto dni eviduje pohledávku za odběratelem ve výši 75 000 Kč a dluh z titulu nezaplacené faktury za opravu provozovny ve výši 68 000 Kč.
Podnikatel musí upravit základ daně podle znění § 23 odst. 8 písm. b) bodu 3 ZDP za zdaňovací období roku 2024. V daňovém přiznání za rok 2024 bude zvýšen dílčí základ daně dle § 7 ZDP o výši pohledávky 75 000 Kč. Pokud tuto pohledávku obdrží poplatník uhrazenu v průběhu roku 2025 nebo později, nebude již příjem podléhat zdanění s odvoláním na znění § 23 odst. 4 písm. d) ZDP. O neuhrazenou fakturu za opravu provozovny nemůže poplatník snížit základ daně, protože v rámci paušálních výdajů jsou zahrnuty veškeré výdaje poplatníka.
Obdobně jako při ukončení podnikání bude postupovat poplatník s příjmy z nájmu zdaňované dle § 9 ZDP, který uplatňuje k příjmům z nájmu paušální výdaje dle § 9 odst. 4 ZDP. Při ukončení nájmu poplatník musí zvýšit základ daně o hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y) ZDP.
 

Náš tip: