Lze požádat o zpětvzetí přiznání k dani z příjmu fyzických osob prosím? Vysvětlení: manželka s příjmem 65 000 Kč (v roce 2019) podala přiznání k dani z příjmů za rok 2019 již v únoru roku 2020. Manžel zpracovává své daňové přiznání až teď a chtěl by uplatnit plnou slevu na manželku podle § 35 ba odst. 1 písm. b) ZDP, se kterou žije ve společně hospodařící domácnosti.
Otázky a odpovědi: Žádost o zpětvzetí přiznání k dani z příjmů
Ing.
Ivana
Pilařová
Nejprve bych se zastavila u důvodu podání daňového přiznání manželky a důvodu přání toto daňové přiznání zrušit.
Aby manželka byla vyživovanou osobou, musí splnit podmínky § 35ba odst 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), kde je uveden roční limit příjmů ve výši 68 000 Kč. Pokud tedy manželka získala pouze příjmy do výše 68 000 Kč (v daňovém přiznání byly uvedeny příjmy ve výši 65 000 Kč), případně další příjmy, které se do tohoto limitu nezahrnují, podmínky uplatnění slevy na vyživovanou manželku jsou splněny a není třeba daňové přiznání nijak opravovat.
Pokud jste v kolizi s § 13 odst. 4 písm. c) ZDP – tj. použili jste manželku jako spolupracující osobu, pak slevu uplatnit skutečně nelze.
V každém případě je možné do 1. 4. 2020 (lhůta pro podání řádného daňového přiznání je zákonem zachována i v nouzovém stavu) podat opravné daňové přiznání na nulové příjmy manželky (nebude mít příjmy jako spolupracující osoba). Tím dojde ke „zrušení“ řádného daňového přiznání tímto opravným a výsledkem budou nulové příjmy manželky a možnost uplatnění slevy (navíc bude vyplněn 6. oddíl daňového přiznání). Úkon zpětvzetí daňového přiznání daňový řád neumožňuje.
Pokud lhůtu 1. 4. 2020 nestihnete, podáte dodatečné daňové přiznání a výsledek bude stejný.