Přenesená povinnost u rodinného domu

Vydáno: 4 minuty čtení

Firma, plátce DPH, má pro podnikání pronajatý rodinný dům. Práce, opravy, rekonstrukce provádí na své náklady. Má dodavatel těchto prací vystavit fakturu v režimu přenesené povinnosti? Vystavil totiž s DPH 15 % s tím, že se jedná o práce na rodinném domě dle katastru nemovitostí.

Přenesená povinnost u rodinného domu
Ing.
Ladislav
Pitner
1.
Podle § 92e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“), jsou-li poskytnuty stavební nebo montážní práce, které odpovídají kódům 41 až 43 klasifikace produkce CZ-CPA ve znění platném k 1. 1. 2015, plátcem jinému plátci, použije plátce, poskytovatel služeb, režim přenesení daňové povinnosti. Důležité je tedy, aby byly splněny podmínky týkající se charakteru služeb a jejich poskytnutí plátcem jinému plátci, nikoliv např. zda jsou poskytnuty na stavbě pro bydlení nebo pro sociální bydlení.
Podle § 92a zákona o DPH je v režimu přenesení daňové povinnosti plátce, pro kterého bylo zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku uskutečněno, povinen přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. Přitom se režim přenesení daňové povinnosti nepoužije, pokud ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni přijetí úplaty přede dnem uskutečnění plnění, příjemce tohoto plnění nejedná jako osoba povinná k dani.
2.
Pokud jde o správnou výši sazby daně u stavebních nebo montážních prací na dokončené stavbě rodinného domu, který je nájemcem používán pro podnikání (pro ekonomickou činnost), je nutné vycházet z dále uvedených zásad.
První snížená sazba daně (15 %) se uplatní při poskytnutí stavebních nebo montážních prací provedených na dokončené stavbě, pokud se jedná o stavbu pro bydlení nebo stavbu pro sociální bydlení. Stavbou pro bydlení se pro účely DPH rozumí stavba rodinného domu podle právních předpisů upravujících katastr nemovitostí (zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí, vyhláška č. 357/2013 Sb., o katastru nemovitostí, a vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území). Podle § 2 písm. a) bodu 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb. je stavbou rodinného domu stavba pro bydlení, ve které více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomuto účelu určena; rodinný dům může mít nejvýše tři samostatné byty, nejvýše dvě nadzemní podlaží a jedno podzemní podlaží a podkroví.
Pro posouzení způsobu využití je rozhodující zápis v katastru nemovitostí, u staveb dosud nezapsaných lze vycházet z projektové dokumentace, stavebního povolení, situačních výkresů atp., tedy ze stavební dokumentace obsahující charakteristiku stavby. Je-li rozdíl mezi zapsaným a skutečným způsobem využití je pak rozhodný údaj v katastru nemovitostí. Pro účely DPH se stavba se zapsaným způsobem využití jako rodinný dům takto posuzuje, i když ve skutečnosti není využívána k bydlení, ale např. pro podnikání nebo pro rekreaci. To platí pro účely DPH i opačně, protože pokud je stavba zapsaná v katastru nemovitostí jako stavba pro rekreaci, pak nemůže být beze změny zápisu v katastru nemovitostí považována za rodinný dům.
3.
Upozorňuji současně, že s účinností od 1. 1. 2021 dojde ke změně v § 56a odst. 3 zákona o DPH, podle které sice zůstane v platnosti ustanovení, které umožňuje plátci, aby se rozhodl, že u nájmu nemovité věci jinému plátci pro účely uskutečňování jeho ekonomické činnosti uplatní daň, ale nově toto nebude již možné u stavby rodinného domu podle právních předpisů upravujících katastr nemovitostí, dále pak u obytného prostoru, jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, stavby, v níž je alespoň 60 % podlahové plochy této stavby nebo části stavby, je-li pronajímána tato část, tvořeno obytným prostorem, atd. (viz znění § 56a odst. 3 účinné od 1. 1. 2021).