Ing. Ladislav Pitner

 Jsme v procesu získání registrace k DPH v Rakousku. V dotazu tedy vycházíme z předpokladu, že při nákupu zboží a služeb od subdodavatelů můžeme využít buď našeho CZ DIČ nebo AT DIČ. Chystáme se v Rakousku realizovat zakázky, které budou zahrnovat dodání zboží a služeb (vybavení kancelářským nábytkem, recepce, akustické kabiny), pořízených i od subdodavatelů z jiných zemí EU vč. Rakouska. Náš odběratel bude registrovaný k DPH v AT. Možné varianty dodávek zboží v jedné zakázce: - Dodáme vlastní výrobky z ČR do AT, - Německý subdodavatel nám dodá zboží z DE přímo do AT, - Český subdodavatel nám dodá zboží s dopravou do AT. - Zboží nakoupíme od subdodavatele v AT. - Cena za montáž bude zpravidla součástí ceny zboží (nebude tedy na faktuře samostatně vyčíslena) Otázky: 1) Pokud mezi dodávanými produkty nebudou žádné stavební práce, můžeme celou zakázku fakturovat jednou fakturou jako instalační zakázku podle § 7 odst. 6 (tj. zboží včetně instalace movitého majetku) z českého DIČ? Pokud ano, není na překážku následující? a. Může taková fakturace instalační zakázky zahrnovat i zboží, které nakoupíme v Rakousku na naše AT DIČ, když ho prodáme s instalací? Budeme mít nárok na odpočet na vstupu v AT? b. Můžeme do takové fakturace zahrnout zboží nakoupené od DE dodavatele v AT fakturované na naše AT DIČ? c. Můžeme do takové fakturace zahrnout zboží nakoupené od DE dodavatele v AT fakturované na naše CZ DIČ, pokud ho v CZ vykážeme jako pořízení třístranným obchodem, ale na výstupu bude jako dodání s instalací? 2) V případě, že mezi námi dodávaným zbožím budou dodány např. vestavěné skříně nebo kuchyňské linky, bude nutné tyto položky oddělit a fakturovat v jiném režimu? Je v AT obdobné ustanovení jako v ČR § 92 zákona o DPH?
Vydáno: 25. 07. 2024
Firma nakupuje z EU drahé kovy - slitky, mince apod. Faktura obsahuje jak zlato (od DPH osvobozené), tak stříbro. V případě vyměření DPH firma vyměří z faktury pouze částku za stříbro, je to tak v pořádku? A když je účtována doprava, má tuto částku také vyměřit nebo se bere podle toho, čeho je fakturováno více?
Vydáno: 23. 07. 2024
Firma s r. o. je neplátce DPH a pro své podnikatelské účely nakupuje zboží z Číny. Čínský dodavatel umožňuje (především pro B2C obchody a evropské zákazníky) využití přepravy spojené se službou tzv. Tax Pre-paid, kdy za poplatek dopravce vyřeší kompletní odbavení cla a DPH při vstupu do EU, které následně naúčtuje dodavateli. Firma se zbožím obdrží fakturu, na které ale není vyčíslená česká DPH (pouze zaplacený poplatek přepravci obsahující clo/DPH), ani neobdrží JSD a zprávu o proclení a zaplacení DPH celnímu úřadu. Může zboží nakoupené tímto způsobem firma použít pro svou podnikatelskou činnost a obstál by takový doklad při případné kontrole celním úřadem? Nebo musí použít standardní proclení, zaplacení cla/DPH a propuštění zboží? Fakturovaná hodnota zboží vždy přesahuje 1 000 EUR.
Vydáno: 16. 07. 2024
Jsme plátci DPH v CZ a poslali jsme přístroj na opravu do Anglie v celním režimu 2100 Dočasný vývoz v pasivním zušlechťovacím styku (základní sazba DPH) v hodnotě 10 000 GBP. Nyní se nám přístroj vrací zpět po opravě v celním režimu 6121 Zpětný dovoz po pasivním zušlechtění. Cena opravy 500GBP (práce 200 GBP a náhradní díly 300 GBP). Jaká hodnota bude uvedena v řádku celního prohlášení v odstavci 47 pro DPH a kde se následně vykáže v přiznání DPH - cena práce 200 GBP a cena náhradních dílů 300 GBP - na řádku 7-Dovoz zboží nebo na ř. 12-Ostatní zdanitelná plnění, a je předmětem DPH? 
Vydáno: 16. 07. 2024
Česká společnost plátce DPH dodala našemu odběrateli zboží do Polska. Daňové doklady byly vystaveny včetně české DPH, jelikož nebyly naplněny podmínky pro osvobození při dodání zboží dle § 64 zákona o DPH kvůli tomu, že odběratel přestal být registrován k DPH v jiném členském státě (Polsko). Nyní se odběrateli podařilo získat zpětnou DPH registraci v Polsku a žádá nás o převystavení daňových dokladů a uplatnění osvobození při dodání zboží. Výpadek DPH registrace trval od 8/2023 do 10/2023. Je možné provést formou vystavení opravných daňových dokladů a nových daňových dokladů s uplatněním osvobození při dodání zboží a s jakými daty?
Vydáno: 16. 07. 2024
Máme fakturovat uložení biologického odpadu (uložení kalů z bio ČOV) včetně dopravného. Jaká je od roku 2024 sazba DPH v takovém případě, tzn. v případě fakturování uložení biologického odpadu a související dopravy? Dle mého názoru došlo i v případě biologického odpadu k přesunu do základní sazby DPH, tzn. že bychom měli fakturovat se základní sazbou daně? 
Vydáno: 16. 07. 2024
Celní úřad vyměřil dodatečně clo a DPH z faktury, které nebyly procleny. Vystavil dokument, na jehož základě máme zaplatit DPH a clo. Jak máme danou fakturu zaúčtovat? Můžeme si zaplacené DPH uplatnit v rámci přiznání k DPH? Jak se má v tomto případě postupovat, na jaké řádky DPH se má částka uvést?
Vydáno: 16. 07. 2024
Vstupuje oprava základu daně dle § 46 zákona o DPH do výpočtu koeficientu DPH?
Vydáno: 16. 07. 2024
Stává se nám, že obdržíme z celní deklarace JSD, přičemž je u zboží špatně stanovená sazba DPH. Clo není žádné. U zboží používáme režime reverse-charge. Chtěl jsem se zeptat, zda je možné zahrnout doklad do daňového přiznání se správnou (v našem případě nižší sazbou) a / nebo ho musíme reklamovat. Také prosím o sdělení, jak reklamovat a na koho se obrátit. V tomto konkrétním případě je to jednoduché tím, že se jedná o sazbu nižší než uplatněnou, avšak do budoucna se může stát i opačný případ. 
Vydáno: 06. 07. 2024
Naše firma dodala náhradní díly firmě "B" na základě kupní smlouvy. Díly byly dodání ve dvou termínech (březen a květen) , ale fakturace proběhla až po dodání všech objednaných dílů, tedy v květnu. A chci se zeptat z pohledu DPH, zda se správně mělo fakturovat po každé dodávce dílů( tedy v březnu a v květnu) nebo zda je možné díly vyfakturovat, až když byly dodány všechny. Ve smlouvě není uvedeno, že fakturace musí být až s kompletní dodávkou dílů. Ale zákazník chtěl pouze jednu souhrnnou fakturu.
Vydáno: 06. 07. 2024
Nově založená společnost nakoupila velkou botanickou sbírku, kterou rozprodává. Zatím nepřekročila obrat 2 mil. Kč, ale prodává do EU osobám neidentifikovaným k dani a překročila částku 10.000,- EUR. Dříve se režim na prodej zboží na dálku nepoužil na použité zboží, umělecká díla, sběratelské předměty a starožitnosti. Od roku 2024 mě být režim OSS aplikován i na ně. Po telefonátu na specializovaný FÚ nám bylo řečeno, že podle par. 7 je místem plnění u použitého zboží, uměleckého díla, sběratelských předmětů tuzemsko. V zákoně to však nikde nevidíme. Firma překročila obrat 10.000,- EUR už v dubnu. Co tedy platí a jak dále postupovat? 
Vydáno: 06. 07. 2024
Jsme plátci DPH, posíláme na opravu stroj do 3. země (Anglie), náš majetek, nedochází k přechodu vlastnického práva a oprava v rámci záruky. Hodnota majetku 10 000GBP. Je správně režim 2100 a vykáže se tento vývoz v přiznání DPH na ř. 22? 
Vydáno: 06. 07. 2024
S.r.o., plátce DPH, vystavuje faktury za "členství Coworking". Prostory jsou v Praze. Jaký vliv má tento předmět fakturace na DPH? a) při fakturaci plátci DPH s českým DIČ b) při fakturaci slovenské firmě - neplátci DPH c) při fakturaci českému neplátci DPH?
Vydáno: 05. 07. 2024
V roce 2024 jsme byli finančním úřadem upozorněni, že nemáme ukončený vývoz zboží do Chile, protože nebyl prokázán výstup zboží z EU a musíme zboží dodanit. Původní faktura je z listopadu 2022. Jaký je teď postup? Jaké doklady máme vystavit a do jakého období, s jakým DUZP? Za kým půjde doměřená daň? Vstup zatím neřešíme. 
Vydáno: 03. 07. 2024
Fakturujeme zboží a zvlášť vedlejší náklady jako je poštovné a balné. V odpovědi na otázku ID 12201 je, že vedlejší náklady budou zdaněny sazbou DPH dle sazby zboží. Jak je to v případě, že na faktuře je zboží v základní i snížené sazbě DPH. Jako další položka faktury je poštovné. V jaké sazbě bude vyfakturováno?
Vydáno: 03. 07. 2024
OSVČ, neplátce DPH, prodává na dálku (ebay.com) zboží zákazníkům v EU, jak koncovým spotřebitelům, tak i podnikajícím osobám neplátcům DPH a firmám s EU DIČ. Při překročení hranice tržeb u EU přeshraničních prodejů 10 000 EUR/rok je nutné z těchto prodejů odvádět DPH v zemi dodání zboží. Započítávají se do tohoto limitu i prodeje podnikajícím osobám/firmám s EU DIČ? Jaké další povinnosti z pohledu DPH mohou OSVČ vzniknout? Může se do systému OSS zaregistrovat neplátce DPH?
Vydáno: 03. 07. 2024
Společnost je investičním zprostředkovatelem podle § 29 Zákona o podnikání na kapitálovém trhu; společnost je na základě povolení České národní banky oprávněna k poskytování hlavní investiční služby.. Tato společnost uzavřela smlouvu s jinou společností, která na základě smlouvy má příležitostně vyhledávat oprávněné investory s tím, že se zavazuje, že nebude poskytovat jakoukoli investiční službu dle § 4 Zákona o podnikání na kapitálovém trhu a nebude vůči investorům jednat způsobem, který by mohl být považován za přijímání a/nebo předávání pokynů týkajících se investičních nástrojů, investiční poradenství týkající se investičních nástrojů ani podnikat jakékoli kroky směřující k samotnému získání závazku investorem uskutečnit Investici. Má jen v obecné rovině zjistit zájem investora o investici a na předání údajů o investorovi naší společnosti, nemá investora jakkoli k investici přesvědčovat. Odměna bude stanovena procentem z uhrazeného vstupního poplatku investora. Může se i v tomto případě jednat o finanční službu osvobozenou od DPH? V draftu fakturace tato společnost fakturuje s 21% DPH, což je možná správně, pokud se jedná jen o zprostředkování kontaktu s investorem, ale zároveň na draftu faktury uvádí větu: "jedná se o plnění, které je osvobozeno od DPH podle § 51 zákona o dani z přidané hodnoty bez nároku na odpočet" Nejsem si jistá, zda si to neodporuje. Naše společnost DPH nebude uplatňovat, protože poskytuje služby osvobozené od DPH a tento náklad s tím bude souviset, ale přesto si nejsem jistá, zda pak FÚ nemůže mít problém s tím, že DPH budeme brát jako daňový náklad pro účely DPPO, když bude na faktuře uvedené, že se jedná o plnění osvobozené od DPH. Jestli to nemůžou brát tak, že vůbec být na faktuře nemělo. 
Vydáno: 01. 07. 2024
Fyzická osoba, plátce DPH, bude poskytovat catering – jedná se o vaření na soukromých akcích – narozeniny, svatby, večírky. Zákazník si dodá materiál a fyzická osoba z toho u něho doma nebo v kuchyni na pronajatém místě uvaří. Fakturovat bude tedy svou práci, dopravu svého vybavení na místo akce a pronájem svého párty stanu. Lze vše fakturovat jako celek – cateringové služby a jaká zde bude použita sazba DPH?
Vydáno: 25. 06. 2024
Do kterého řádku přiznání uvedu nákup zboží přes anglický e-shop. Přijatá faktura obsahuje české DPH ve výši 21%, VAT ID dodavatele je GB. Další registrace VAT má v DE, NL, IT a EU registration number. Jedná se o nárokování DPH v ČR.
Vydáno: 24. 06. 2024
Jsem fyzická osoba, plátce DPH, provozujeme penzion na horách. Jakou použijeme sazbu DPH u pobytových balíčků - ubytování s jogou, ubytování s wellnes apod. Domnívám se správně, že od 1. 1. 2024 je DPH sjednocená, tudíž u fakturace použijeme 12% DPH? 
Vydáno: 24. 06. 2024