Zaměstnanecké benefity u veřejně prospěšných poplatníků

Vydáno: 21 minut čtení

V současné době je už zcela zaběhlou praxí, že odměňování ve formě pouze finanční odměny je nedostačující a pro udržení a vhodného motivování kvalitních zaměstnanců je nutné zapojit také nefinanční formy odměňování. Tyto formy ale mají také svůj daňový a pojistný režim, který je nutné znát a vzít jej v úvahu. Na tyto souvislosti bychom se zaměřili v následujícím příspěvku.

Zaměstnanecké benefity u veřejně prospěšných poplatníků
Ing.
Zdeněk
Morávek,
daňový poradce
Na úvod je potřeba zdůraznit, že pojem zaměstnanecký benefit není v žádném právním předpise vymezen, v zásadě se tedy jedná o nějakou nefinanční odměnu poskytnutou v souvislosti s výkonem závislé činnosti, která má ve smyslu obecné teorie pracovního práva zejména motivační, výkonnostní a stabilizační funkci.
Problematika zdanění
zaměstnaneckých benefitů vychází zejména z § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“). Z pohledu obecných principů zdanění platí, že za příjmy ze závislé činnosti se považují příjmy pravidelné nebo jednorázové bez ohledu na to, zda je na ně právní nárok, či nikoli, zda je od zaměstnavatele dostává zaměstnanec nebo jiná osoba a zda jsou vypláceny nebo připisovány k dobru anebo spočívají v jiné formě plnění prováděné zaměstnavatelem za zaměstnance nebo v jeho prospěch. Je tedy zřejmé, že vymezení těchto příjmů je velmi široké a zaměstnanecké benefity do tohoto vymezení jednoznačně spadají. Následně je pak nutné rozhodnout, zda tyto příjmy nevylučuje příslušné ustanovení ze základu daně nebo zda nespadají do poměrně širokého okruhu příjmů osvobozených od daně. Pokud nikoliv, je nutné rozhodnout, jakým způsobem příslušný benefit zdanit a zahrnout do vyměřovacího základu pro odvod pojistného.
 
Služební automobil pro soukromé účely
Častým zaměstnaneckým benefitem je
možnost využití majetku zaměstnavatele
, přičemž čím dál častějším případem i v oblasti veřejně prospěšných poplatníků je možnost
využití služebního automobilu i pro soukromé účely
. Příslušná úprava zdanění je obsažena v § 6 odst. 6 ZDP, jedná se o úpravu, která je vcelku známá, upozorněme tedy pouze v bodech na aspekty, které by se mohly jevit jako problematické:
-
Za příjem zaměstnance se považuje částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla, a to ze vstupní ceny včetně DPH, minimální částka, která se považuje za příjem zaměstnance, je 1 000 Kč za každý kalendářní měsíc.
-
Rozhodující je poskytnutí služebního vozidla pro soukromé účely, nikoliv jeho použití, to tedy znamená, že pokud zaměstnanec v příslušném kalendářním měsíci vozidlo pro soukromé účely vůbec nepoužije, ale má tu možnost, je příjem zaměstnance 1 % ze vstupní ceny tohoto vozidla.
-
V návaznosti na výše uvedené je nutné doplnit, že rozhodující tak bude vždy příslušná dohoda či smlouva zaměstnavatele a zaměstnance, která by měla být v případě potřeby odpovídajícím způsobem upravena. Pokud by například došlo k „vybodování“ řidiče (zaměstnance), ale dohoda by se v tomto směru nijak nezměnila, i nadále by muselo docházet ke zdaňování odpovídajícího příjmu plynoucího z poskytnutí služebního vozidla pro soukromé účely.
-
Poskytne-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně v průběhu kalendářního měsíce více motorových vozidel současně, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % z úhrnu vstupních cen všech motorových vozidel poskytnutých pro služební i soukromé účely. Tato situace může nastat například tehdy, pokud původní vozidlo bude dlouhodobě v servisu a zaměstnavatel místo něj poskytne zaměstnanci jiné. V takovém případě je nutné správně stanovit příjem zaměstnance ze součtu obou vstupních cen vozidel.
-
Příjem ve výši 1 % vstupní ceny vozidla se uplatní i v případě, že toto poskytnutí bude pouze krátkodobé, například v situaci stěhování zaměstnance a zapůjčení odpovídajícího vozidla. Nebude tedy v tomto případě postupováno stanovením příjmu v obvyklé výši příslušného nájemného.
-
Z pohledu zaměstnavatele a jeho daňového režimu doplňme ještě ustanovení pokynu GFŘ D-22, podle kterého při využívání motorového vozidla, které je zahrnuto v obchodním majetku poplatníka nebo v nájmu jak pro služební, tak i pro soukromé účely zaměstnanců, a u kterého proto nemůže být uplatněn paušální výdaj na dopravu [§ 24 odst. 2 písm. zt) ZDP], se neuplatňuje režim poměrné výše výdajů například podle § 28 odst. 6 ZDP, neboť tento režim není uplatňován ani pro poměrnou výši pořizovací ceny motorového vozidla zahrnované podle § 6 odst. 6 ZDP do základu daně zaměstnance (společníka), která rovněž není závislá na skutečném fyzickém opotřebení, respektive na počtu ujetých kilometrů. Přitom výdaje za pohonné hmoty jsou daňovým výdajem pouze při použití vozidla pro služební účely.
-
Výše uvedené body samozřejmě platí za situace, že vozidlo je poskytováno bezplatně, tak jak vyplývá z úpravy § 6 odst. 6 ZDP.
-
Poměrně komplikovanou záležitostí je stanovení příjmu za spotřebované PHM pro soukromé účely. Zaměstnavatel buď postupuje tak, že po zaměstnanci požaduje úhradu takto vynaložených nákladů, nebo úhradu nepožaduje, ale potom musí tento bezúplatný příjem zaměstnanci přidanit. Konkrétní způsob zjištění příjmu zaměstnance daňové přepisy v tomto případě nestanoví, lze tak doporučit, aby byl příslušný postup vymezen vnitřní směrnicí zaměstnavatele, potom by neměl být správcem daně zpochybňován. Osobně bych se přikláněl k variantě zvolit stejný postup, jaký upravuje zákon č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“), pro případy použití vozidla zaměstnancem pro služební účely a výplatu cestovních náhrad.
-
Ne zcela výjimečná je situace, že zaměstnanci je při řízení služebního vozidla udělena pokuta za porušení pravidel silničního provozu. V takovém případě je zaměstnanec povinen tuto pokutu uhradit, a pokud ji zaplatí zaměstnavatel a nepožaduje od zaměstnance náhradu, musí mu být dodaněna.
 
Služební mobilní telefon
Dalším častým případem využití majetku zaměstnavatele
je používání mobilního telefonu zaměstnavatele
, který zaměstnanec, ať už pravidelně, či příležitostně používá i pro soukromé účely, zejména pro hovory a datové služby. V takovém případě by zaměstnavatel měl mít nastavena pravidla pro jeho využívání a měl by mít optimálně vysledováno, v jakém rozsahu zaměstnanec služební telefon využívá, i když samozřejmě je třeba připustit, že to není jednoduchá záležitost a vzhledem k vývoji tarifů mobilních operátorů to je také záležitost nepříliš finančně zajímavá. Nicméně zaměstnavatel by měl být argumentačně připraven na případný požadavek správce daně, aby obhájil svůj postup při posuzování této situace.
Co se týká samotné hodnoty mobilního telefonu, která v řadě případů také není zrovna zanedbatelná, tak pokud je mi známo, správci daně tyto případy nijak neřeší, a to zejména z důvodu absence konkrétní úpravy, jak je tomu například u výše uvedených případů služebních vozidel.
 
Příspěvky na kulturu a sport atd.
Dalším případem zaměstnaneckého benefitu jsou různé
příspěvky na kulturu, sport, rekreaci, zdravotnické služby
apod. Některé tyto příspěvky ZDP osvobozuje od daně, a to v § 6 odst. 9 písm. d) ZDP, ovšem za přesně stanovených podmínek. Aby se jednalo o příjem osvobozený od daně, je nutné splnit následující podmínky:
-
musí být poskytnuty formou nepeněžního plnění, jakmile by se jednalo o peněžní formu příspěvku, osvobození by nebylo možné uplatnit,
-
plnění musí být poskytnuto z odpovídajících finančních zdrojů, tedy z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů,
-
plnění je poskytnuto zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníkovi, přičemž pokyn GFŘ D-22 k tomu stanoví, že plnění pro rodinné příslušníky zaměstnance může zaměstnavatel pro daňové účely založit nejen na principu příbuzenského vztahu nebo na manželském svazku, ale i například na faktickém soužití, neposkytuje-li zaměstnavatel plnění pro rodinné příslušníky zaměstnance podle zvláštního právního předpisu (například podle vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů [dále jen „vyhláška č. 114/2002 Sb.“]).
Osvobozeny od daně jsou takto:
-
použití zdravotnických, vzdělávacích nebo rekreačních zařízení,
-
použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, knihovny zaměstnavatele, tělovýchovných a sportovních zařízení,
-
příspěvek na kulturní nebo sportovní akce.
 
Využití zdravotnických zařízení
V praxi bývají asi největší problémy se
zdravotnickými zařízeními
, kdy není zcela zřejmé, na jaké zdravotnické služby a v jakých zdravotních zařízeních lze toto osvobození uplatnit (například oční optik, plastická chirurgie a další služby plastických lékařů, služby zubních lékařů atd.). Co se týká vymezení zdravotnického zařízení, podle mého názoru je nutné vycházet z § 4 odst. 1 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zdravotních službách“), který vymezuje, že zdravotnickým zařízením se rozumějí prostory určené pro poskytování zdravotních služeb. Poskytovatelem zdravotních služeb se potom rozumí fyzická nebo právnická osoba, která má oprávnění k poskytování zdravotních služeb podle tohoto zákona, a zdravotními službami poskytování zdravotní péče podle tohoto zákona zdravotnickými pracovníky a dále činnosti vykonávané jinými odbornými pracovníky, jsou-li tyto činnosti vykonávány v přímé souvislosti s poskytováním zdravotní péče. A co je nutné rozumět pod pojmem zdravotní péče, potom vymezuje § 2 odst. 4 zákona o zdravotních službách.
Seznam zdravotnických zařízení, která splňují výše uvedené podmínky, je veden Ministerstvem zdravotnictví ČR a je k dispozici pod odkazem https://eregpublicsecure.ksrzis.cz/Registr/NRPZS/ZdravotnickeZarizeni.
Problém může být také s tím, jak vykládat, co se rozumí použitím zařízení. Osobně se domnívám, že slovní spojení „použití zdravotnického zařízení“ je nutné vykládat bez nějakého zvláštního omezení, v podstatě tak, že se jedná o situaci, kdy toto zařízení poskytne zaměstnanci odpovídající zdravotní službu. Ze znění ZDP nelze dovodit, že by toto spojení mělo být omezeno pouze na úzký, zejména jazykový výklad, který by zamezoval některým možnostem čerpání sociálního fondu, protože by to neodpovídalo striktnímu jazykovému výkladu tohoto spojení.
Obdobně by potom tento výklad byl použit i v případech dalších zařízení.
 
Vitamíny a obdobné preparáty
I ve smyslu výše uvedeného platí, že osvobození nelze uplatnit v případě pořízení vitamínových a podobných preparátů, protože v tomto případě se o použití zdravotnického zařízení nejedná. Stejně tak nelze uplatnit osvobození v případě masáží, rehabilitací a podobných služeb, a to ze stejného důvodu. Jednotné výklady nepanují v případě očkování, v praxi je ale většinou v tomto případě osvobození uplatněno.
 
Příklady
Co se týká
příspěvku na kulturní nebo sportovní akce
, zaměstnavatel může tento případ řešit tak, že zaměstnanci poskytne bezplatně vstupenku a nepožaduje žádnou částečnou úhradu nebo částečnou úhradu požaduje, a podílí se tak na jejím pořízení pouze zčásti. Vždy je ale nutné mít na paměti, že se musí jednat o formu nepeněžního plnění.
Otázkou je, jakým způsobem řešit případnou dopravu na tyto akce, pokud je fakturována a dodávána samostatně, tedy ne od poskytovatele kulturní či sportovní akce. Potom je otázkou, zda je možné tuto dopravu považovat za součást této kulturní nebo sportovní akce a podle příslušného ustanovení ji osvobodit. Osobně se domnívám, že nikoliv, a je otázkou, jak by na tento případ pohlížel správce daně při případné kontrole.
Příklad
Zaměstnanec navštívil kulturní představení a následně předložil zaměstnavateli vstupenku, která mu byla proplacena. V souladu s pravidly hospodaření s příslušnými prostředky (FKSP, sociální fond) zaměstnavatel přispívá na kulturní akce.
V tomto případě se ale nejedná o nepeněžní plnění, je poskytnut peněžní příspěvek, který ale v tomto případě není možné považovat za plnění osvobozené od daně u zaměstnance. Tento příspěvek tak bude představovat zdanitelný příjem zaměstnance, který bude vstupovat i do vyměřovacího základu pro odvod pojistného.
Příklad
Zaměstnavatel přispívá zaměstnancům na kulturní akce, po dohodě s nimi a zjištění zájmu objedná vstupenky na divadelní představení. Následně tyto vstupenky poskytne zaměstnancům, přičemž není rozhodné, zda zcela bezplatně nebo za částečnou úhradu.
V tomto případě je postup v pořádku a tento příspěvek na kulturní akci bude představovat příjem osvobozený od daně u zaměstnance.
Z pohledu
příspěvku na použití rekreačních zařízení
doplňme, že při poskytnutí rekreace a zájezdu je u zaměstnance z hodnoty nepeněžního plnění od daně osvobozena v úhrnu částka nejvýše 20 000 Kč za zdaňovací období. Jedná se o plnění ve formě možnosti používat rekreační zařízení, a to ať již patřící zaměstnavateli, nebo zaměstnavatelem pronajaté, včetně poskytnutí rekreačního zařízení prostřednictvím cestovní kanceláře.
V praxi se často vyskytují dotazy, zda je možné příspěvek poskytnout pouze na dopravu na tuto rekreaci, například na letenku. Ovšem rekreaci či zájezd je nutné chápat jako kombinaci alespoň dvou služeb cestovního ruchu (viz například zákon č. 159/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Pokud by byla poskytována pouze doprava, nejedná se o rekreaci nebo zájezd, a osvobození tak podle mého názoru na tento případ aplikovat nelze. Vždy je tedy nutné dobře posoudit, jaká služba je zaměstnanci vlastně poskytována, a zda tomu odpovídá i příslušný doklad.
Příklad
Příspěvková organizace poskytne v souladu s pravidly hospodaření s FKSP nepeněžní příspěvek na rekreaci zaměstnanci, jeho manželce i jeho dvěma nezaopatřeným dětem v celkové výši 10 000 Kč. Tento příspěvek ve formě nepeněžního plnění je u zaměstnance osvobozen od daně podle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP.
Pokud by příspěvek na rekreaci překročil částku 20 000 Kč, zdanitelným příjmem a součástí vyměřovacího základu pro odvod pojistného zaměstnance je právě částka nad 20 000 Kč, nikoliv celá částka. Do tohoto limitu se započítává i hodnota plnění poskytnutého rodinným příslušníkům zaměstnance, lze doplnit, že v souladu s pokynem GFŘ D-22 plnění pro rodinné příslušníky zaměstnance podle uvedeného ustanovení může zaměstnavatel pro daňové účely založit nejen na principu příbuzenského vztahu nebo na manželském svazku, ale i například na faktickém soužití, neposkytuje-li zaměstnavatel plnění pro rodinné příslušníky zaměstnance podle zvláštního právního předpisu (například podle vyhlášky č. 114/2002 Sb.
 
Poukázky
Z důvodu různorodosti požadavků zaměstnanců je situace často řešena
formou poukázek
od specializovaných společností, které mají uzavřené smlouvy se širokou sítí poskytovatelů těchto služeb tak, aby jejich využití odpovídalo podmínkám § 6 odst. 9 písm. d) ZDP. V praxi lze uvést například Unišeky, Flexipasy, Ticket Benefits a řadu dalších. Samozřejmě předpokladem je, aby poukázky nebylo možné využít na nákup jiných služeb či zboží, které těmto podmínkám neodpovídají. To by měl mít zaměstnavatel smluvně zajištěno s dodavatelem těchto poukázek, protože za splnění podmínek pro osvobození odpovídá zaměstnavatel, který tento nepeněžní příjem od daně osvobodí.
Z pohledu daňového režimu zaměstnavatele doplňme, že v souladu s § 25 odst. 1 písm. h) ZDP se za daňový náklad nepovažují nepeněžní plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnanci ve formě:
1.
příspěvku na kulturní pořady, zájezdy a sportovní akce,
2.
možnosti používat rekreační, zdravotnická a vzdělávací zařízení, závodní knihovny, tělovýchovná a sportovní zařízení, s výjimkou zařízení uvedených v § 24 odst. 2 písm. j) bodech 1 až 3 ZDP (tedy zejména pracovnělékařské služby a odborný rozvoj a rekvalifikace zaměstnanců).
Z pohledu zaměstnance se tak bude jednat o nedaňový náklad.
 
Závodní stravování
Nepochybně nejrozšířenějším zaměstnaneckým benefitem je
závodní stravování
či přesněji příspěvek na něj. Problematika stravování zaměstnanců je upravena v § 236 zákoníku práce, zaměstnavatel je povinen umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování s tím, že tuto povinnost nemá vůči zaměstnancům vyslaným na pracovní cestu. Znamená to tedy, že povinností zaměstnavatele je stravování umožnit, ale nikoliv poskytnout. Stravování se zaměstnancům poskytuje pouze v případě, že to bylo dohodnuto v kolektivní smlouvě nebo to bylo stanoveno ve vnitřním předpisu. Zároveň mohou být dohodnuty nebo stanoveny další podmínky pro vznik práva na toto stravování a výše finančního příspěvku zaměstnavatele, jakož i bližší vymezení okruhu zaměstnanců, kterým je stravování poskytováno, organizace stravování, způsob jeho provádění a financování zaměstnavatelem, nejsou-li tyto záležitosti upraveny pro určený okruh zaměstnavatelů zvláštním právním předpisem, což je typicky pro organizační složky státu a státní příspěvkové organizace vyhláškou č. 430/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Povinnost umožnit zaměstnancům stravování může zaměstnavatel splnit mnoha způsoby, předně rozvržením pracovní doby s odpovídající přestávkou na oběd, ale také například provozováním jídelny, kantýny či obchodu s potravinami a občerstvením, umístěním jídelních automatů, poskytnutím stravenek atd.
Co se týká možnosti poskytování finančního příspěvku, v praxi se nejčastěji vyskytuje provozování vlastního stravovacího zařízení a poskytování stravenek.
Na straně zaměstnance je v souladu s § 6 odst. 9 písm. b) ZDP osvobozena od daně hodnota stravování poskytovaného jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti nebo v rámci závodního stravování zajišťovaného prostřednictvím jiných subjektů. Základní podmínkou tak bude nepeněžní forma plnění, to znamená, že není možné postupovat tak, že zaměstnanec obdrží přímo peněžní příspěvek na zajištění svého závodního stravování. Za nepeněžní formu se považuje také poskytování stravenek, i když striktní výklad uvedeného ustanovení by mohl tento závěr podle mého názoru zpochybňovat. Nicméně jedná se o všeobecně přijímaný výklad a postup, který nikdo včetně finanční správy nezpochybňuje.
Příklad
Příspěvková organizace zřízená krajem má uzavřenu smlouvu o zajištění závodního stravování s jinou příspěvkovou organizací, cena oběda je stanovena na 55 Kč, z toho 10 Kč je příspěvek z FKSP, 20 Kč je příspěvek z provozních nákladů organizace a 25 Kč doplácí zaměstnanec.
Částka 30 Kč, kterou za zaměstnance hradí zaměstnavatel (10 Kč z FKSP a 20 Kč z provozu), je u zaměstnance příjmem, který je osvobozen od daně na základě § 6 odst. 9 písm. b) ZDP. Poskytování příspěvku musí probíhat tak, že příspěvková organizace, která poskytuje závodní stravování, musí cenu oběda fakturovat přímo druhé příspěvkové organizaci, není možný například takový postup, že by příspěvková organizace poskytla zaměstnancům příspěvek v peněžní formě, a ti by potom hradili celou cenu oběda poskytovateli závodního stravování.
 
Nealkoholické nápoje na pracovišti
V řadě případů jsou zaměstnancům na pracovišti
poskytovány nealkoholické nápoje
. V tomto případě platí, že od daně je osvobozena hodnota nealkoholických nápojů poskytovaných jako nepeněžní plnění ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů zaměstnavatelem zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti. Nealkoholické nápoje nelze poskytovat z fondu kulturních a sociálních potřeb.
Aby se jednalo o příjem osvobozený od daně, musí být nealkoholické nápoje poskytnuty jako nepeněžní plnění, opět tedy zaměstnanec musí dostat nápoj, nikoliv peníze, aby si nápoj sám koupil. Nealkoholické nápoje musí být poskytovány ke spotřebě na pracovišti, pokud by tomu tak nebylo, opět není možné osvobození uplatnit. Na straně zaměstnavatele se jedná o nedaňový náklad, a to v souladu s § 25 odst. 1 písm. zm) ZDP.
Jenom pro úplnost doplňme, že jiný režim mají ochranné nápoje, které je zaměstnavatel povinen zaměstnancům poskytovat v souladu s § 104 zákoníku práce, v tomto případě se ale nejedná o zaměstnanecký benefit, ale o povinné plnění zaměstnavatele. Ochranné nápoje představují na straně zaměstnance příjem, který není předmětem daně, a to v souladu s § 6 odst. 7 písm. b) ZDP, na straně zaměstnavatele se jedná o daňový náklad v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bodem 1 ZDP.
Za zaměstnanecký benefit lze jistě považovat také některé výdaje vynaložené na
zlepšení pracovního prostředí
. Obvyklou praxí je vybavení pracoviště v podstatě běžnými spotřebiči, jako jsou ledničky, mikrovlnné trouby, varné konvice. V některých případech zaměstnavatel vybaví pracoviště i některými nadstandardními zařízeními, jako jsou televize, myčka nádobí nebo kávovary. Z pohledu daně z příjmů ze závislé činnosti ZDP neobsahuje žádnou speciální úpravu, na zaměstnance tak možnost využití těchto spotřebičů a zařízení nemá žádný daňový dopad.
Obdobně by byly posuzovány další případy charakteru zlepšení pracovního prostředí, například nákup novin a časopisů pro zaměstnance.
 
Závěr
Cílem příspěvku bylo věnovat se podrobněji nejčastějším případům zaměstnaneckých benefitů, které se mohou vyskytnout u veřejně prospěšných poplatníků, a zaměřit se na jejich daňový režim. Vynechali jsme oblast soukromého životního pojištění a penzijního pojištění, která je sama o sobě poměrně rozsáhlá a vydala by na samostatný článek. V budoucnu se k tomuto tématu můžeme samostatně vrátit.