Česká CZ, s. r. o., o několika společnících, založila (1993) na Slovensku SK, s. r. o., kde je jediným společníkem. Na slovenské straně je nerozdělený zisk, který odsouhlasila valná hromada SK k rozdělení. Ten by se měl převést jedinému společníkovi do CZ. Pak by mělo být provedeno rozdělení mezi společníky - fyzické osoby v CZ. Slovenská firma je v podstatě prázdná s nulovou činností a bude se následně prodávat - převodem obchodního podílu. Česká společnost nevykonává již žádnou činnost a bude se zřejmě následně Jak se má zdanit a zaúčtovat na CZ straně převedení rozděleného zisku ze SK strany? Musí být převod proveden přes účet nebo i hotově? Kdy se může rozdělit zisk mezi společníky na CZ straně? Ve stejném roce, v němž dojde k převodu z SK nebo se musí započítat do výsledku hospodaření v tomto roce a rozdělit až případný zisk v následujícím roce? Jak se má správně účtovat? Jak se má zdanit rozdělení zisku mezi společníky - fyzické osoby (15% srážkovou daní)? Vklad CZ společnosti v SR (obchodní podíl) by se měl převést též do CZ firmy nebo účtovat následníkovi na SK straně? Může se ho CZ společnost rozhodnutím valné hromady vzdát?
Převedení zisku
Vydáno:
4 minuty čtení
Převedení zisku
Ing.
Jiří
Vychopeň
Související předpisy:
-
§ 113 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů,
-
§ 8 odst. 1 písm. a), § 19 odst. 1 písm. ze) a zi), § 36 odst. 2 písm. b), § 38d odst. 1 až 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů,
-
§ 233, 237 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů.
Podíl na zisku plynoucí české mateřské společnosti (CZ s. r. o.) od slovenské dceřiné společnosti (SK s. r. o.) na základě rozhodnutí valné hromady o rozdělení zisku je podle ustanovení § 19 odst. 1 písm. zi) zákona o daních z příjmů osvobozen od daně. Úhrada rozděleného zisku nemusí být vždy provedena převodem z účtu, tj. může proběhnout i hotově.
U české mateřské společnosti se podíl na zisku zaúčtuje podle bodu 4.6.4. Českého účetního standardu pro podnikatele č. 019 jako finanční výnos na příslušném účtu v účtové skupině 66 a tento výnos se v přiznání k dani z příjmů právnických osob za příslušné zdaňovací období vyloučí ze základu daně v rámci úprav výsledku hospodaření před zdaněním. Česká mateřská společnost nezahrnuje podíl na zisku, který je osvobozen od daně, ani do samostatného základu daně.
V CZ s. r. o. by mělo dojít k rozdělení zisku mezi společníky až po schválení účetní závěrky za příslušné účetní období valnou hromadou a jejím rozhodnutí o rozdělení zisku. Podíly na zisku plynoucí společníkům CZ s. r. o., kteří jsou fyzickými osobami, podléhají zvláštní sazbě daně z příjmů ve výši 15%. Tato daň se podle ustanovení § 38d zákona o daních z příjmů vybírá srážkou z příjmů, přičemž tuto srážku je povinen provést plátce příjmu, který je v tomto případě plátcem daně, při výplatě podílů na zisku, nejpozději však do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž valná hromada schválila účetní závěrku a rozhodla o rozdělení zisku. Sraženou daň je plátce daně povinen odvést svému místně příslušnému správci daně do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byl povinen provést srážku této daně.
Příklad účtování:
1.
Rozdělení zisku mezi společníky na základě rozhodnutí VHMD 431/D 364
2.
Srážka daně zvláštní sazbou 15% z podílů na zisku MD 364/D 342
3.
Výplata podílů na zisku společníkům v hotovosti MD 364/D 211
4.
Odvod sražené daně správci daně převodem z účtu s. r. o. MD 342/D 221
Je třeba uvést, že pro konání valné hromady, která schvaluje účetní závěrku a rozhoduje o rozdělení zisku, není stanovena žádná zákonná lhůta. Při vybírání daně srážkou a při jejím vyúčtování se plátce daně řídí ustanoveními § 233 až 237 daňového řádu.
Převod obchodního podílu se uskutečňuje na základě smlouvy o převodu obchodního podílu uzavřené mezi stávajícím společníkem, který převádí svůj obchodní podíl (tj. účast na společnosti s ručením omezeným a z této účasti vyplývající práva a povinnosti), a novým společníkem, který tento podíl nabývá. Z titulu převodu obchodního podílu nevznikají převádějícímu společníkovi žádné nároky vůči společnosti (tj. ani na vrácení jeho vkladu) a ani společnosti tím nevznikají žádné nároky vůči nabyvateli převáděného obchodního podílu. Jedná se o transakci výhradně mezi převodcem a nabyvatelem obchodního podílu, která nemá žádný vliv na majetkovou situaci společnosti a ani na její daňové povinnosti.
Podle ustanovení § 19 odst. 1 písm. zi) zákona o daních z příjmů jsou příjmy mateřské společnosti, která je českým daňovým rezidentem, z převodu obchodního podílu v dceřiné společnosti, osvobozeny od daně.