Ing. Jiří Vychopeň

Společník s r. o. obdržel vypořádací podíl v nepeněžní podobě s peněžním doplatkem. Nepeněžní část měla formu nabytí nemovité věci od s. r. o. Oproti příjmu z vypořádacího podílu bude pro společníka nabývací cenou, tudíž výdajem, nabývací cena podílu na s. r. o. Společník následně nemovitost, kterou nabyl jako vypořádací podíl v nepeněžní podobně, prodá, a to jako fyzická osoba nepodnikající (nemovitost nemá v obchodním majetku). Tento prodej nelze osvobodit od daně z příjmů fyzických osob a je třeba ho zdanit. Jakou částku může společník, fyzická osoba, uplatnit jako výdaj oproti tomuto příjmu z prodeje nemovitosti?
Vydáno: 16. 01. 2025
Občan (neplátce DPH) pronajímá společnosti s.r.o. výrobní halu. Tato společnost nyní provádí technické zhodnocení ve výši 13 mil. Kč. Mají zájem se dohodnout na nepeněžním plnění nájmu na 15 let formou provedeného technického zhodnocení. Pronajímatel v okamžiku ukončení technického zhodnocení zahrne TZH jednorázově do příjmů jako nepeněžní příjem, navýší hodnotu nemovitého majetku a bude od této chvíle odepisovat ze zvýšené vstupní ceny. Pro společnost budou výdaje na technické zhodnocení považovány za nájemné po dobu 15 let. Co s DPH, která byla uplatněna u výdajů na technické zhodnocení v rámci režimu přenesené daňové povinnosti? Pronajímatel v dalších letech již nebude mít žádný příjem, ale bude uplatňovat daňové odpisy? Tzn. vykáže daňovou ztrátu, kterou ale nebude mít možnost započíst s žádným příjmem?
Vydáno: 16. 01. 2025
Fyzická osoba, plátce DPH, pronajímatel, daní příjmy z pronájmu v § 9 ZDP. Na nemovitosti má umístěnou reklamní tabuli pro jinou cizí firmu. Daníme 21% DPH jako poskytnutí práva využití věci. Můžeme ale tento příjem ponechat v § 9 ZDP, nebo se jedná o § 10 ZDP?
Vydáno: 16. 01. 2025
Je povinnost vytvářet dohodnou položku na nevyčerpanou dovolenou k 31. 12. daného roku u HPP vč. dohadu na sociální a zdravotní pojištění? Pokud ano, vypočtu, jako kdyby se celá dovolená proplatila v 01/2025, tj. výpočet vycházel z průměru za IV. čtvrtletí 2024. Účtování: MD 521/D 389 (hrubá mzda) a MD 524/D 389 (sociální a zdravotní pojištění).
Vydáno: 16. 01. 2025
  • Článek
Slevy na dani jsou částky, o které se podle příslušných ustanovení zákona č. 586/1992 Sb. , snižuje vypočtená daň z příjmů. Tím se slevy na dani odlišují od nezdanitelné části základu daně a odčitatelných položek, které snižují pouze základ daně z příjmů. O slevy na dani nelze snížit daň (část daně) ze samostatného základu daně zdaňovaného sazbou daně podle § 16a nebo § 21 odst. 4 ZDP ani daň vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně dle § 36 ZDP . Za zdaňovací období roku 2024 a také od 1. 1. 2025 mohou poplatníci daně z příjmů fyzických osob i poplatníci daně z příjmů právnických osob uplatňovat tyto slevy na dani: – slevu za zaměstnance se zdravotním postižením (§ 35 odst. 1–3 ZDP ), – slevu na zastavenou exekuci (§ 35 odst. 4 ZDP ), – slevu na dani ve formě investiční pobídky (§ 35a a 35b ZDP ). Poplatníci daně z příjmů fyzických osob mohou uplatňovat také osobní slevy na dani podle § 35ba a 35bb ZDP .
Vydáno: 10. 01. 2025
Společnost s r. o., neplátce DPH, poskytující zdravotní služby, funguje od r. 2016. Jejími společníky jsou 2 fyzické osoby. V roce 2023 došlo ke změně ve struktuře společnosti, změnil se jeden ze společníků. Administrativní chybou nedošlo zároveň se zápisem změny ve výpisu z obchodního rejstříku i ke změně v evidenci skutečných majitelů. K tomu došlo až v 10/2024. Společnost má na účtu nerozděleného zisku minulých let nějaké finance, které nikdy nerozdělovala. Může si nový společník po všech nutných úkonech (schválená účetní závěrka za rok 2024) rozdělit peníze, na jejichž tvorbě se nepodílel?
Vydáno: 09. 01. 2025
Společnost pronajímající komplex nebytových prostor pořídila nový transformátor (starý již nevyhovoval požadavkům - byl pořizován a je odpisován jako součást budovy). Nový tranformátor s lepším technickými parametry s PC 1,2 mil. Kč chce zařadit společnost do majetku v souvislosti s pokynem D-59 jako samostatnou movitou věc - 3. odpisová skupina - prosím o zařazení v rámci SKP a zda je 3. odpisová skupina správně? Je nutné udělat částečně vyřazení starého transformátoru s budovy a jak spočítat daňové odpisy při vyřazení?
Vydáno: 02. 01. 2025
Společnost s r. o., plátce DPH, zakoupila v prosinci 2024 materiál na opravu střechy budovy, kterou má spol. s r. o. v obchodním majetku. Cena materiálu bez DPH byla 5 000 Kč. Původní záměr společnosti byl, že oprava bude provedena ještě v prosinci 2024. Dodavatel prací ale z důvodu velké vytíženosti již nestihne opravu provést, takže oprava střechy bude realizována v roce 2025. Jak zaúčtovat nákup materiálu? Domnívám se, že materiál nelze zaúčtovat do nákladů roku 2024, číslo účtu 511 000 (oprava nebude realizována), ale materiál se zaúčtuje na účet 112 000 materiál na skladě?
Vydáno: 02. 01. 2025
Podnikatel, OSVČ, vede daňovou evidenci, plátce DPH koupil od plátce DPH hmotný majetek - automobil v ceně 550 tis. + DPH. Vzhledem k tomu, že z 80 % bude sloužit pro jeho podnikatelskou činnost a zbytek pro soukromé účely, v přiznání DPH byl nárok na odpočet DPH pokrácen o 20 %. Bude toto krácení DPH u OSVČ součástí vstupní ceny tohoto majetku při zařazení do užívání pro účely daňového odpisování majetku? V posledním přiznání DPH v roce bude proveden vypořádací koeficient.
Vydáno: 02. 01. 2025
Fyzická osoba pronajímá svůj byt. a) Může nepodnikající fyzická osoba uplatnit odpisy? b) Může fyzická osoba uplatnit odpisy, pokud má živnost?
Vydáno: 02. 01. 2025
Otec a matka vlastnili dům cca 20 let. V roce 01/2022 otec zemřel a dům zdědila matka (75 % z domu) a čtyři děti (6,25 % každý z nich). Ke dni úmrtí otce v rámci dědického řízení byl udělán znalecký posudek na 3,4 mil. Kč hodnota domu. V březnu 2024 matka darovala svůj podíl svým čtyřem dětem. Každé dítě tedy nabylo z matčina podílu 1/4 tj. 18,75 %. Celkem tedy každé z dětí získalo 25 % z hodnoty domu. Ke dni darování (03/2024) byl zpracován znalecký posudek, kde bylo celková hodnota domu vyčíslena na 4 mil. Kč. V prosinci 2024 se rozhodl jeden ze sourozenců, že od ostatních tří sourozenců odkoupí jejich podíly za cenu 1 mil. Kč pro každého sourozence. Musí podat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob jednotliví sourozenci, kteří peníze dostanou? Pokud dojde k výplatě samotných peněz v roce 2025, ale smlouva o koupi bude podepsána v roce 2024, v jakém zdaňovací období budou muset podávat daňové přiznání? Domnívám se, že zděděný podíl po otci 6,25 % bude osvobozen a podíl 18,75 % bude muset každý sourozenec zdaňovat v § 10. Jaká hodnota bude v příjmu a jaká ve výdaji?
Vydáno: 19. 12. 2024
Jaké náklady jsou 100% daňově odčitatelné pro vývoj a výzkum? Jedná se mi např. o službu přepravy zboží. Na jedné faktuře je hmotná věc 501 + doprava této věci. Běžně je v tomto případě doprava součástí ceny zboží. Existují jiná pravidla, pokud se bavíme o vývoji a výzkumu? Jaká nařízení, zákony se tohoto specifického tématu týkají? 
Vydáno: 19. 12. 2024
Dvě OSVČ (pan P a pan M) podnikají společně, dříve ve sdružení FO. Předmětem podnikání je maloobchodní prodej ve specializované prodejně. Za společnost vede daňovou evidenci pan P. Od 01/2025 by pan P rád přerušil na dva až tři měsíce svoji činnost. Byla by tím automaticky přerušena i činnost společnosti? Znamená to, že během měsíců, kdy pan P nebude činnost vykonávat, musí být provozovna uzavřena? Druhý ze společníků - pan M - by rád živnost provozoval, nechce podnikání přerušit. Za jakých podmínek by to bylo možné?
Vydáno: 07. 12. 2024
Může být živnostník v režimu paušální daně identifikovanou osobou k DPH na Slovensku? Příjmy, kterou jsou cca 1,5 mil. ročně mu plynou z českých a slovenských společností placené v eurech, přepočítávané denním kurzem ČNB. Jelikož v režimu paušální daně nemůže být plátcem DPH musí se k DPH na Slovensku identifikovat, nevadí to pro režim paušální daně, nebude kvůli tomu z něj muset vystoupit?
Vydáno: 03. 12. 2024
Společnost s r.o. má na účtu nerozděleného zisku z minulých let zisk v řádu desítek milionů. Jednatel a zároveň společník společnosti by si rád tento zisk vyplatil, ale na účtu ani v pokladně není dostatek finančních prostředků na vyplacení celé částky. Napadlo ho, jestli nelze tento zisk vybrat v nemovitosti, která je majetkem s.r.o. s tím, že by nemovitost byla z obchodního majetku vyjmuta a stala se tak majetkem fyzické osoby, v našem případě jednatele zmiňované s.r.o. Jak v tomto případě postupovat?
Vydáno: 27. 11. 2024
Naše firma zařizuje novou kancelářskou budovu, dokončení, včetně dokončení technického zhodnocení budovy se plánuje na začátek roku 2025. Již se však nakupuje vybavení do budovy (nábytek, IT zařízení..), které bude zařazeno jako samostatný majetek. Jak se máme k tomuto postavit z hlediska zařazení majetku, zadařit majetek klasicky po nákupu, dle faktury? Nebo počkat, až na dokončení budovy, kdy se začne majetek opravdu fyzicky používat? 
Vydáno: 16. 11. 2024
Firma, s.r.o., plátce DPH má 2 společníky, kteří jsou zároveň jednateli. Jeden z nich chce z firmy odejít. Odchod si mimo jiné smluvně podmínil tím, že mu bude darováno auto, které je zařazeno v majetku firmy (pořízeno na úvěr, právě splaceno a plně odepsáno). Dotyčný je ve firmě zaměstnán na DPČ malého rozsahu. Jak to prosím bude s oceněním automobilu a s daněním (nejen DPH, ale i DPFO - bude hrát roli, že je společník ve firmě zaměstnán a tudíž se bude jednat o nepeněžní příjem zaměstnance se všemi odvody nebo tím, že je to uvedeno ve smlouvě a týká se to společníka, tak si nepeněžní příjem bude muset společník zdanit sám)? 
Vydáno: 16. 11. 2024
Zadali jsme znalci ocenění nemovitosti před vrácením příplatku mimo ZK společníkovi. Znalec chce po nás přesné určení předpisu, podle kterého má být cena stanovena s odůvodněním, že různí správci daně požadují různě. Prosím o předpis a "název ceny", která má být stanovena.
Vydáno: 16. 11. 2024
Fyzická osoba je majitelem budovy, která je zapsaná v katastru nemovitostí jako objekt občanské vybavenosti. Tento objekt pronajímá s.r.o., která je plátcem DPH a v objektu provozuje služby fitness. V nájemní smlouvě má souhlas s technickým zhodnocením této budovy. S.R.O. je investorem výstavby na této budově. Výstavba má 2 stavební povolení: 1) rekonstrukce 1.podlaží, ve kterém budou provedeny stavební úpravy pro zajištění provozu fitness + výstavba 10 ubytovacích jednotek, 2 technických prostor + schodiště 2) nástavba 2 podlaží s malometrážními byty a nebytovými prostory, technické zázemí Záměr investora: pronájem bytových i nebytových prostor (vyjma prostor, kde provozuje služby fitness) jinému plátci DPH. Ten bude jednotky pronajímat jako krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem. Dotaz č.1: Je možné uplatňovat PDP u výstavby, případně uplatňovat DPH na vstupu v případě, že bude budova mít méně než 60 % bytové části? Dotaz č.2: Jak postupovat v případě, že se budova stane bytovým domem (byty budou více, než 60% podlahové plochy)? Investor nyní účtuje faktury s PDP a uplatňuje DPH na vstupu u dílčích dodávek. Dotaz č.3: Jak postupovat v případě, že by investor sám pronajímal prostory koncovým nájemcům? V případě bytů i nebytových prostor by se jednalo o dlouhodobý pronájem neplátcům DPH i plátcům DPH. Dotaz směřuje k §78 ZDPH. V průběhu nájmů by pronajímatel postupoval dle §76 ZDPH.
Vydáno: 14. 11. 2024
Žádáme o radu při zatřídění dobíjecí stanice pro elektromobily umístěné na našem parkovišti pro hotel v hodnotě asi 300 tis. Kč. Úhradu za kabelový přívod a betonový stojan hodláme účtovat jako technické zhodnocení parkoviště . Samotnou stanici s platebním terminálem chceme zařadit jako samostatnou movitou věc buď to do 3. odpis skupiny s CZ-CPA 27.11. Elektrické motory, generátory a transformátory, nebo do 2. odpis. skupiny s CZ-CPA 27.90. Ostatní elektrická zařízení j. n. Jaká varianta je vhodná pro zatřídění samostatné stanice? 
Vydáno: 12. 11. 2024