Ing. Jiří Vychopeň

Mám  při výstavbě nemovitosti mám zahrnout do ř. 47 i dílčí plnění fakturované měsíčné po dobu výstavby?
Vydáno: 26. 07. 2024
Společnost vlastní budovu skladů, zařazeno v odpisové skupině 5. Budova bude v roce 2027 zcela odepsána. V roce 2024 dojde k technickému zhodnocení ve výši cca 1 mil. Kč. V účetnictví toto technické zhodnocení navýší cenu (hodnotu) budovy. Bude i po tomto navýšení ukončeno odpisování v roce 2027, odpisy budou vypočítány ze zvýšené vstupní ceny o hodnotu TZ nebo dojde k prodloužení doby odpisování?
Vydáno: 26. 07. 2024
OSVČ, mající příjmy z podnikání dle § 7 ZDP a příjmy z pronájmu dle § 9 zapůjčí svému známému OSVČ ze svých soukromých prostředků (tedy ne „podnikatelskou“ hotovost) pro účely podnikání hotovost ve výši např. 1.000.000 Kč. Za tuto půjčku obdrží OSVČ 125.000 Kč jako úrok. Úrok bude splácen v průběhu 5 let, stejně jako jistina. Pokud bude každý rok splácen úrok ve výši 25 000 Kč, je to pod hranicí 50 000 Kč pro příležitostný příjem. Zápůjčitel na tutu službu nemá živnostenské oprávnění ani žádné jiné speciální povolení ani nikomu dalšímu peníze nepůjčuje. Je možné těchto 25 000 Kč zahrnout do „příležitostného příjmu“ a jelikož nepřekročí hranici 50 000 Kč, vůbec je neuvádět do daňového přiznání? Nebo musí v každém případě tento příjem zahrnout do § 8 ZDP a tuto částku zdanit? A naopak může si vydlužitel tento úrok (půjčka slouží pro podnikatelské účely) zahrnout do daňově uznatelných výdajů? 
Vydáno: 26. 07. 2024
Jedná se v následujícím případě o opravu nebo technické zhodnocení budovy při výměně dvoukřídlých protipožárních dveří za protipožární roletový uzávěr? V hale máme nainstalovány dvoukřídlé protipožární dveře, které byly nabourány, a v rámci jejich opravy se místo nich namontuje protipožární roletový uzávěr. Velikost dveřího otvoru zůstane stejná, na místo původních dveří se osadí rolovací nehořlavá textilní roleta. Hodnota nových protipožárních dveří by byla cca 170.000 Kč, cena rolovacího protipožárního uzávěru bude cca 238.000 Kč. Protipožární funkce je stejná.
Vydáno: 17. 07. 2024
Bratr prodává sestře výrobní areál za 13 mil. Kč, sestra zaplatí bratrovi po podpisu kupní smlouvy 3 mil. Kč, zbylých 10 mil. Kč bude sestra bratrovi splácet po dobu 10 let (každoročně tedy 1 mil. Kč). Toto splácení je ale bezúročné. Může se u bratra nebo sestry jednat o vznik nepeněžního příjmu dle § 3 ZDP?
Vydáno: 16. 07. 2024
Ve firmě jsme měli staré rozvody chladící vody ke strojům, které byly z kovových trubek. Byla třeba výměna rozvodů, protože už byly zrezivělé. Firma nám je vyměnila za plastové. Jinak všechny parametry zůstaly stejné. Můžeme náklady spojené s výměnou rozvodů účtovat rovnou do nákladů nebo je to technické zhodnocení?
Vydáno: 06. 07. 2024
V případě technického zhodnocení vozidla M1, které bylo pořízeno v limitu např. 1,9miliónu po 1.1.2024, dojde k navýšení pořizovací ceny na hodnotu např. 2,1miliónu v dalším roce a tím dojde k překročení limitu, kdy je nutno dle zákona o dani z příjmu uplatnit krácený opdpis v poměru limit/zvýšená pořizovací cena. Je toto správná interpretace pro rok, kdy byl překročen limit? Platí tento postup pro rok modernizace a roky následující?
Vydáno: 06. 07. 2024
Nemovitost je vedena na KÚ jako zemědělská stavba, ale v nemovitosti zděné, né dřevěné, jsou byty. Jak správně určit odpisovou skupinu, podle skutečnosti , anebo musíme vycházet z evidence katastrálního úřadu? Pokud zařadíme do 5 odpisové skupiny, bude toto správně? 
Vydáno: 06. 07. 2024
S. r. o. má z minulosti nehmotný majetek (výrobní postupy a receptury). Některé z nich postupem času nejsou již využitelné pro výrobu a společnost by je chtěla odepsat či začít odepisovat, samozřejmě daňově, což od roku 2021 není možné. Je nějaká cesta?
Vydáno: 03. 07. 2024
Společnost pořídila plachtovou halu (ocelová konstrukce a pvc plachta) v hodnotě 838 180 Kč. Hala slouží pro skladování. Je možné halu zařadit do 3. odpisové skupiny a bude se účtovat na účet 021? Zároveň společnost pořídila stacionární vapku s plynovým ohřevem v hodnotě 580 408 Kč. Je možné vapku zařadit do 2. odpisové skupiny? 
Vydáno: 02. 07. 2024
Nájemce v pronajatých nebytových prostorech provedl bourací práce pro propojení dvou místností a dále zhotovil vstup do nebytových prostor (skladu). Celkové práce byly ve výši 50 tis. Žádné další práce provedené nebyly. Tyto práce byly se schválením pronajímatele. Nájemce tyto práce pronajímateli nebude přeúčtovávat. Jsou tyto práce daňově účinný náklad u nájemce jako oprava (přímo do nákladů), nebo bude muset nájemce tyto práce odepisovat dle odpisové skupiny nemovitosti?
Vydáno: 02. 07. 2024
Společnost vlastní administrativní budovu a poskytla nájemci příspěvek na výstavbu terasy v hodnotě 200tis. Kč. Terasa je v podstatě volně stojící položený rošt na štěrkovém podloží (tedy není připevněna k budově ani k zemi). Na roštu jsou přišroubovaná terasová prkna. Dílo je dle dodavatele kvalifikováno jako zahradní doplněk nikoliv stavební dílo. Rádi bychom tímto zkonzultovali, zda je vhodnější dílo zařadit do majetku jako samostaný movitý majetek (případně v jaké odpisové skupině), nebo technické zhodnocení k administrativní budově. Dále pracujeme i s variantou, že bychom k dílu přistoupili tak, že bychom ho po dobu trvání nájemního vztahu postupně rozpouštěli do nákladů, jelikož po ukončení nájemní smlouvy má nájemce terasu odstranit (pokud se s pronajímatelem nedohodne jinak). 
Vydáno: 28. 06. 2024
Firma pořídila v roce 2023 lesní techniku /traktor, shrnovač klestu, rampovač, sněžný pluh...../ Vše nové, první vlastník - uplatnila zde mimořádné odpisy na 24 měsíců. V roce 2024 ji byla na tuto techniku přiznaná investiční dotace. Můj dotaz zní jestli není nějaké omezení jak účtovat snížení hodnoty majetku o tuto dotaci, když se uplatňují mimořádné odpisy. Zmátlo mě, že technické zhodnocení se musí vést zvlášť. Odpisy lze uplatnit jen ve vypočtené výši. A tady by se odpisy snížily.
Vydáno: 28. 06. 2024
Společnost s r. o. pořídila do pronajatého prostoru vířivou vanu - 180 000 Kč. Máme ji zařadit samostatně a do jaké odpisové skupiny?
Vydáno: 24. 06. 2024
K nájemní smlouvě jsme v budově pronajímatele provedli TZ – vsazená světla, která se souhlasem pronajímatele odpisujeme. V letošním roce dojde ke změně nájemního vztahu, pronajímatel prodá budovu a sám se stane nájemcem, my v prostoru rovněž zůstaneme, ale jako podnájemce. Naše nájemní smlouva bude ukončena a vznikne nová smlouva podnájemní. Rádi bychom naše TZ – osvětlení plynule odpisovali nadále. Od nynějšího pronajímatele – budoucího nájemce máme přislíbeno, že u nového pronajímatele - vlastníka zajistí souhlas s odpisováním (zatím našeho) osvětlení. Lze to provést tak, že v nové podnájemní smlouvě bude souhlas s odpisováním TZ z minulého vztahu a rovněž v nájemní smlouvě nového vlastníka s nájemcem bude převod práva s pokračováním odpisování TZ podnájemcem? Anebo se s ukončením NS musí TZ vypořádat?
Vydáno: 20. 06. 2024
Jediným společníkem společnosti ABC s.r.o. je společnost DEF s.r.o. Splaceno 100 % podílu ve výši 240 000 Kč. Rozvaha společnosti ABC s.r.o. k 8.12.2023 - účty MD 211/ D 411 240 000 Kč. K 8.12.2023 byla uzavřena smlouva o převodu podílu ve výši 100 % a jediným společníkem (nabyvatelem) společnosti ABC s.r.o. se stala fyzická osoba LH. Nabyvatel (fyz.osoba LH) zaplatil převodci (společnost DEF s.r.o.) za podíl dohodnutou kupní cenu ve výši 257 900 Kč. Účtuje se ve společnosti ABC s.r.o. o tomto převodu podílu (uhrazené kupní ceně ve výši 257 900 Kč)?
Vydáno: 13. 06. 2024
Společnost pronajímající administrativní budovy k pronájmu je má v dlouhodobém majetku evidovány dle evidence v katastru jako nebytové jednotky - dle klasifikace stavebních děl CZ-CC jde také o 122 - budovy administrativní (společnost se rozhodla udělat z budovy nebytovou jednotku, která je takto zapsána v katastru)? Dále má v majetku evidovány světelné pylony jako samostatné stavby v 5. odpisové skupině - můžeme to zatřídit dle kódu CZ-CC je 2420 - ostatní inženýrská díla pokud nejsou uvedena v jiné položce této přílohy?
Vydáno: 13. 06. 2024
Společník s. r. o. zemřel (s. r. o. měla celkem 3 společníky). Dědicové se o podíl v s. r. o. nepřihlásili, a protože společenská smlouva neumožnuje dědění podílů, nedošlo tak ani k výplatě uvolněného podílu na s. r. o. dědicům. Nárok na výplatu podílu se tak promlčel. Základní kapitál  s. r. o. tak byl snížen o tento podíl zemřelého společníka. Jak máme toto snížení zaúčtovat? V rozhodnutí valné hromady to uvedeno není – MD 411/D 428? 
Vydáno: 05. 06. 2024
Společnost r. o. je každým rokem v zisku, a proto vyplácí zálohy na podílu na zisku a následující rok vždy rozhodne o podílu na zisku (ve stejné výši jako byly vyplaceny zálohy). Jaké položky rozvahy, resp. účtů musí testovat, aby mohly být zálohy vyplaceny, resp. následující rok podíly na zisku schváleny? Případně jiné podmínky dle zákona, tj. jaké konkrétní ustanovení zákona musí s.r.o. splňovat. Jedná se o malou s. r. o. (jednatel = společník), základní kapitál je 200 000 Kč, nerozdělený zisk minulých let je 2 000 000 Kč a výsledek hospodaření běžného účetního období je 300 000 Kč (jiné položky PASIV krom závazků - cizí zdroje ve výši 120 000 Kč v oddíle C v rozvaze s. r. o. nemá).
Vydáno: 04. 06. 2024
Paní zubařka je jedinou společnicí v její mikro účetní jednotce - s. r. o. (zaměstnankyni má pouze jednu, paní sestřičku). Nyní uvažuje paní zubařka, že si postaví rodinný dům, a protože má již na účtu s. r. o. přes 5 000 000 Kč na ziscích z minulých let, chtěla by „tyto peníze“, resp. stav účtu zisků minulých let využít právě na výstavbu rodinného domu. Je možné nechat zadat zakázku výstavby rodinného domu přes s. r. o., nebo by to byla příliš velká komplikace z hlediska účetního a daňového? Rodinný dům bude cca ze 2/3 sloužit k bydlení a z 1/3 pro s. r. o. jako administrativní kancelář (nebude zde ordinace). Jak správně tento požadavek v s. r. o. řešit, je to vůbec možné a praktické?
Vydáno: 04. 06. 2024