S novým vydáním Účetnictví v praxi nabízíme další přehled aktualit, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Je zajímavé sledovat aktuální návrhy daňových zákonů, které procházejí legislativním procesem a doznávají díky množství pozměňovacích návrhů zcela jinou podobu. Není jednoduché se zorientovat v nepřeberném množství novinek a informací, které potřebujeme k naší práci, a proto vám tímto článkem přiblížíme alespoň některé z nich.
Legislativní novinky k 13. 2. 2017
Ing.
Lenka
Kohanová,
tax Consultant Brantl & Partners
ZMĚNY V CELNÍM SAZEBNÍKU
Dne 1. 1. 2017 vstoupil v platnost nový celní sazebník EU pro rok 2017. Evropská komise vydala prováděcí nařízení komise (EU) 2016/1821 dne 6. 10. 2016, kterým se mění příloha I nařízení Rady (EHS) č. 2658/87 o celní a statistické nomenklatuře a o společném celním sazebníku. Nový celní sazebník ruší mnoho kódů a zavádí naopak zcela nové. Navíc dochází ke změnám v textové části jednotlivých nomenklatur. V praxi to bude například znamenat, že původní kód nomenklatury bude zachován, ale změní se rozsah jeho použití. Použití správných kódů má dopad nejen v celním řízení, ale také ve vykazování v systému Intrastat. S ohledem na tyto změny doporučujeme zaktualizovat správné zatřídění výrobků dle platného celního sazebníku.
Pro tyto účely publikovalo Generální ředitelství cel pracovní pomůcku s názvem Změny kombinované nomenklatury platné od 1. 1. 2017 (pracovní pomůcka), která má usnadnit vyhledávání změn v celních nomenklaturách. Pomůcku najdete na stránkách Celní správy ČR: .
K REŽIMU PŘENESENÍ DAŇOVÉ POVINNOSTI U SLUŽEB ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍ
Jak již bylo publikováno, od 1. 10. 2016 došlo k rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti pro služby přistupování k sítím elektronických komunikací nebo jejich propojování. Tato úprava vyvolala nesčetné dotazy adresované na Generální finanční ředitelství týkající se uplatňování režimu, především u plátců, kteří přijatou službu pouze přeúčtovávají.
Z tohoto důvodu vydalo GFŘ dne 2. 2. 2017 dodatek k „Informaci k aplikaci režimu přenesení daňové povinnosti u poskytnutí služby elektronických komunikací“ v oblasti nákupu a prodeje služeb elektronických komunikací. Dle této informace je zřejmé, že režim přenesení nemá být uplatněn vůči tomu plátci, který přijatou službu pouze přeúčtovává (např. vůči mateřské společnosti, která službu bez přirážky přeúčtovává dceřiným společnostem; vůči pronajímateli, který službu přeúčtovává svým nájemcům apod.).
INFORMACE K DANI ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI
Dne 1. 2. 2017 Finanční správa zveřejnila informace k příjmům ze závislé činnosti za rok 2016 a 2017 a komentovala uplatnění daně ze závislé činnosti v souboru otázek a odpovědí. Je možné zde najít praktické informace k uplatnění slev, bonusů, odčitatelných položek, ale také lhůtám, tiskopisům, formám podání atd. Obě informace jsou dostupné na stránkách Finanční správy v sekci daně a pojistné.
Sleva na dítě druha a družky
Finanční správa setrvává na názoru, že v případě druha a družky se má počet dětí ve společně hospodařící domácnosti pro účely daňového zvýhodnění na dítě samostatně posuzovat u druha a samostatně u družky – nikoli tedy v úhrnu za celou společně hospodařící domácnost, jak dosud stanovuje § 35c odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“).
S chystanou novelou ZDP, která má být účinná od 1. 4. 2017, by se měl výklad Finanční správy dostat do souladu se zákonem.
Nové náležitosti mzdového listu
Dle § 38j odst. 2 písm. b) ZDP musí mzdový list pro účely daně obsahovat datum narození, číslo a typ dokladu prokazujícího totožnost poplatníka a kód státu, který tento doklad vydal, identifikaci pro daňové účely ve státu daňové rezidence a kód státu daňové rezidence, jehož je poplatník daňovým rezidentem. Z tohoto důvodu byly tyto údaje mzdového listu přidány na nový vzor tiskopisu Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 MFin 5457 – vzor č. 25, který byl vydán pro zdaňovací období 2017.
V případě poplatníka, který je daňovým nerezidentem, se nově dle § 38j odst. 2 písm. e) ZDP uvádí i den ukončení zaměstnání v České republice (míněno u zaměstnavatele) a odděleně se uvedou údaje o odměně člena orgánu právnické osoby a sražené dani z této odměny.
Dále musí mzdový list obsahovat údaje o výpočtu daně a provedeném ročním zúčtování záloh a daňovém zvýhodnění. Pro účely mzdového listu za zdaňovací období 2016 se jedná o údaje o ročním zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 2015, které bylo provedeno v roce 2016, a to včetně výpočtu daně za období 2015.
S ohledem na nezbytnou úpravu mzdových softwarů Finanční správa nebude rozporovat případy, kdy na mzdovém listě za zdaňovací období 2016 bude uveden výsledek ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 2016 včetně výpočtu daně za toto období. Pro rok 2017 již však musí být tato náležitost mzdového listu uvedena do souladu se ZDP.
DPH – NOVINY A ČASOPISY
I přes
veto
prezidenta Miloše Zemana z prosince 2016 Poslanecká sněmovna definitivně schválila novelu zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“), kterou se snižuje sazba DPH u novin a časopisů na 10 %. Novela má vyjít v nejbližších dnech ve Sbírce zákonů ČR a její účinnost nabude dnem vyhlášení. Položka „noviny a časopisy“ se tak přesouvá z přílohy 3 ZDPH do přílohy 3a, přičemž definice novin se neměnila a zůstává stejná jako ve stávajícím znění ZDPH.LEGISLATIVNÍ NOVINKY VE ZKRATCE
-
Novely daňových zákonů obsahující změny v daních z příjmů, DPH a v daňovém řádu (zákon č. 280/2009 Sb.) byly projednány ve třetím čtení a nyní putují do Senátu jako sněmovní tisk č. 873. Tyto daňové změny měly být již schváleny a předpokládalo se, že novely příslušných daňových zákonů budou účinné od 1. 1. 2017. V současné době se počítá s posunutou účinností od 1. 4. 2017.
-
Ve Sbírce zákonů byla dne 9. 2. 2017 publikována Vyhláška č. 30/2017 Sb., k provedení zákona o centrální evidenci účtů. Vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. 6. 2017.
-
Dne 1. 2. 2017 vstoupila v platnost Smlouva mezi Českou republikou a Albánskou republikou o sociálním zabezpečení, podepsaná dne 13. 10. 2015 (dále jen „Smlouva“). K její aplikaci byl sjednán prováděcí dokument – Správní ujednání k provádění smlouvy mezi Českou republikou a Albánskou republikou o sociálním zabezpečení, které vstoupí v platnost spolu se Smlouvou. Oba smluvní dokumenty (Smlouva a Správní ujednání) byly publikovány ve Sbírce mezinárodních smluv ČR pod č. 2/2017 Sb. m. s. a č. 3/2017 Sb. m. s.
-
ČSSZ zahájila rozesílání tzv. inventur OSVČ za rok 2016. Inventury budou rozesílány postupně v etapách až do poloviny února. Mezi prvními je obdrží majitelé datových schránek, kteří inventury obdrží v elektronické podobě. Kromě toho mají všechny OSVČ tyto inventury k dispozici online na ePortálu ČSSZ, a to i zpětně za období 2013 až 2016.
-
Bankovní Rada ČNB na svém zasedání 2. 2. 2017 ponechala v platnosti úrokové sazby ve výši změněné naposledy v roce 2011, tj. repo sazba ve výši 0,05 %,
lombardní sazba
ve výši 0,25 % a diskontní sazba
ve výši 0,05 %.-
V souvislosti s výkazem kontrolního hlášení připomínáme, že od 1. 1. 2017 dochází ke změně v popisu XML struktury EPO formuláře následného kontrolního hlášení. V situacích, kdy je následným kontrolním hlášením potvrzována správnost naposledy podaného kontrolního hlášení (tzn. volbou „rychlá odpověď na výzvu“ / „Potvrzuji správnost naposledy podaného KH“) a nemění se tedy žádná data oproti původně vykázaným v řádném kontrolním hlášení, nesmějí být od 1. 1. 2017 vyplněny žádné řádky v oddílech A, B a C. Nově se v případě podání s vyplněnými údaji jedná o nepropustnou chybu a je třeba počítat s tím, že správce daně by na toto podání mohl hledět jako na neúčinné, tzn. jako by nebylo vůbec podáno.