V minulém příspěvku jsme probrali čtyři základní varianty darování zemědělského závodu nebo jeho vybraných složek potomkovi. Na což nyní navážeme úplatnou alternativou - prodejem, což je v praxi mezi nejbližšími rodinnými příslušníky ale spíše výjimkou. S úplatou se navíc daňové řešení dosti komplikuje, a také na ně dopadá obávané daňové ustanovení o tzv. cenách obvyklých mezi osobami blízkými, resp. obecněji mezi spojenými osobami. Další práce navíc oproti bezúplatnému převodu bude s daní z nabytí nemovitých věcí.
Prodej zemědělského závodu potomkovi
Ing.
Martin
Děrgel
Varianty prodeje zemědělského závodu
Ať neopakujeme již řečené, tak ohledně vymezení zemědělského závodu, jeho pobočky (funkčně samostatná část závodu), „otce“ a „potomka“ odkážeme na minulý příspěvek pojednávající o darování.
Z daňového hlediska je třeba rozlišovat
čtyři varianty prodeje
zemědělského závodu nebo jeho částí:1.
Otec prodá celý závod, nebo více potomkům všechny pobočky a sám už podnikat nebude.
2.
Otec prodá potomkům pouze některé pobočky a sám ještě bude s jednou pobočkou podnikat.
3.
Otec prodá potomkům jen vybrané majetkové položky závodu a sám už podnikat nebude.
4.
Otec prodá potomkům jen vybrané majetkové položky závodu a sám ještě bude podnikat.
Poznámka:
Budeme předpokládat, že
otec je registrován jako plátce
daně z přidané hodnoty.Pravidla společná všem variantám
Než se blíže podíváme na jednotlivé čtyři varianty prodeje zemědělského závodu potomkům, uvedeme si několik skutečností platících pro všechny, takže je už pak nebudeme muset u každé varianty znovu opakovat.
Začněme informační povinností vůči správci daně zavedenou nenápadně v § 127 odst. 3 písm. c) zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého je registrovaný daňový subjekt povinen
předložit správci daně smlouvu o koupi obchodního závodu
nebo jeho části. A to do 15 dnů od jejího uzavření, což platí pro kupujícího i prodávajícího.Co se týče
daně silniční,
tak prakticky opět můžeme odkázat na minulý článek. O daňové povinnosti zde totiž nerozhoduje právní titul převodu vozidla - darovací versus
kupní smlouva, ale zejména, kdy došlo ke změně zápisu provozovatele vozidla v jeho technickém průkazu, a tedy ke změně poplatníka daně silniční. Z téhož důvodu můžeme být obdobně struční i v případě daně z nemovitých věcí, jsou-li předmětem obchodu.Nově se ale musíme věnovat dani z nabytí nemovitých věcí, která od roku 2014 nahradila daň z převodu nemovitostí. Podle § 2 zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí (dále jen „DNNV“), má spadeno na úplatné nabytí vlastnického práva k nemovité věci (až na malé výjimky).
Poplatníkem daně
je:a)
převodce
vlastnického práva k nemovité věci, jde-li o nabytí vlastnického práva koupí nebo směnou
a převodce a nabyvatel