Akciová společnost zabývající se zemědělskou výrobou vykupuje od fyzických osob pozemky. K tomuto účelu má sjednán úvěrový rámec. Do vstupní ceny pozemku se dle § 47 odst. 1 písm. a) vyhlášky č. 500/2002 Sb. zahrnují i výdaje s nákupem pozemku spojené - ověření podpisu, správní poplatek při vkladu do katastru nemovitostí apod. Jak naložit s poplatkem za otevření úvěru? Dosud není známo, kolik těchto smluv bude sepsáno do doby vyčerpání úvěrového rámce. Chápu správně, že tyto výdaje se nestanou náklady, vzhledem k tomu, že pozemky se neodepisují? V jedné smlouvě je navíc obsaženo více pozemků, je tedy nutno tyto náklady dělit mezi jednotlivé pozemky?
Vstupní cena pozemku
Ing.
Jan
Ployer,
ID dotazu 11707
odpověď:
Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení k zákonu č. 563/1991 Sb., o účetnictví, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli, ve znění pozdějších předpisů, v § 47 uvádí příkladný výčet vedlejších pořizovacích výdajů, které musí být zahnuty do vstupní ceny dlouhodobého majetku, tedy i pozemků. Výdaje zahrnuté do vstupní ceny lze uplatnit až v okamžiku prodeje pozemku. Pozemky nelze účetně, ani daňově odpisovat.
Do vstupní ceny pozemku musí být zahrnuty veškeré správní poplatky spojené s pořízením pozemku, včetně odměn za poradenské služby a zprostředkování koupě. Poplatky, které jsou vynaloženy na pořízení více pozemků je třeba poměrným způsobem rozdělit. Jako vhodné kritérium pro rozdělení pořizovacích výdajů je možné považovat cenu jednotlivých pořizovaných pozemků. Tímto poměrem je možné rozdělit i poplatek za otevření úvěru.