Nové podmínky využití DPP v zemědělství

Vydáno: 15 minut čtení

Zákon č. 262/2006 Sb. , zákoník práce v § 2 odst. 1 ve znění zákona č. 365/2011 Sb. vymezuje s účinností od 1. 1. 2012 nově pojem závislá práce.

Nové podmínky využití DPP v zemědělství
Ing.
Ivan
Macháček
Závislou prací je práce, která je vykonávána:
*
ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance,
*
jménem zaměstnavatele,
*
podle pokynů zaměstnavatele,
*
a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.
Závislá práce musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele a v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě. Závislá práce může být vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu.
Základními pracovněprávními vztahy jsou pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr
, přičemž zaměstnavatel má podle § 74 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., ZP, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZP“), zajišťovat plnění svých úkolů především zaměstnanci v pracovním poměru. K dohodám o pracích konaných mimo pracovní poměr patří dohoda o provedení práce (dále jen „DPP“) a dohoda o pracovní činnosti (dále jen „DPČ“). Jejich právní řešení je obsahem § 74 až 77 ZP. A právě
u DPP dochází na základě zákona č. 365/2011 Sb. s účinností od 1. 1. 2012 k výrazným změnám.
 
Řešení DPP v ZP
Pro uzavření DPP platí ustanovení § 75 (specifické ustanovení) a 77 (společné ustanovení pro dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti) ZP. DPP může být uzavřena jak na jednorázovou činnost, tak na déletrvající pracovní činnost zaměstnance s tím, že jediným omezením je časový limit v daném kalendářním roce.
Zatímco do konce roku 2011 platilo, že rozsah práce, na který se DPP uzavírá, nesměl být větší než 150 hodin, počínaje rokem 2012 se tento rozsah zvyšuje na 300 hodin v kalendářním roce.
Do tohoto rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné DPP.
Nově musí být v dohodě o provedení práce uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. DPP musí být stejně jako dohoda o pracovní činnosti uzavřena písemně
(do konce roku 2011 platila povinnost uzavřít písemně pouze DPČ). Na práci konanou na základě obou druhů dohod se vztahuje úprava pro výkon práce v pracovním poměru, což neplatí, pokud jde o:
*
převedení na jinou práci a přeložení,
*
dočasné přidělení,
*
odstupné,
*
pracovní dobu a dobu odpočinku (výkon práce však nesmí přesáhnout 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích),
*
překážky v práci na straně zaměstnance,
*
dovolenou,
*
skončení pracovního poměru,
*
odměňování s výjimkou minimální mzdy,
*
cestovní náhrady.
„Právo“ zaměstnance činného na základě DPP i dohody o pracovní činnosti na jiné důležité překážky v práci a na dovolenou je možné sjednat, popřípadě stanovit vnitřním předpisem, a to za podmínek uvedených v příslušných ustanoveních ZP.
Výše odměny u DPP a u DPČ
a podmínky pro její poskytování se dle znění § 138 ZP sjednávají v příslušné dohodě. Výše odměny není nikterak omezena, přičemž by měl ale zaměstnavatel při jejím sjednávání dodržovat zásadu rovného zacházení se všemi zaměstnanci podle § 16 odst. 1 ZP.
Cestovní náhrady
je možné zaměstnanci, který koná pro zaměstnavatele práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, poskytnout dle § 155 ZP pouze v případě, že bylo sjednáno toto právo, jakož i místo pravidelného pracoviště zaměstnance. Má-li zaměstnanec podle DPP vykonat pracovní cestu mimo obec bydliště, má právo na cestovní náhrady, bylo-li jejich poskytnutí sjednáno, i když není sjednáno místo pravidelného pracoviště.
 
Nemocenské pojištění a DPP
Počínaje dnem 1. 1. 2012 jsou účastni nemocenského pojištění podle doplněného ustanovení § 5 písm. a) bodu 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o nemocenském pojištění“), zákonem č. 365/2011 Sb. rovněž zaměstnanci činní na základě DPP. Podmínky pro pojištění zaměstnanců činných na základě DPP jsou stanoveny v ustanovení § 7a zákona o nemocenském pojištění, ve znění zákona č. 365/2011 Sb.
Zaměstnanci činní na základě DPP jsou účastni pojištění, jestliže splňují podmínku uvedenou v § 6 odst. 1 písm. a) zákona a byl jim zúčtován započitatelný příjem
(odměna z dohody)
v částce vyšší než 10 000 Kč
, přičemž jsou účastni pojištění jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání této dohody, do nichž jim byl zúčtován započitatelný příjem z DPP v částce vyšší než 10 000 Kč. Započitatelný příjem zúčtovaný až po skončení zaměstnání se považuje pro účely pojištění za příjem zúčtovaný do kalendářního měsíce, v němž toto zaměstnání skončilo.
Pojištění vzniká zaměstnanci činnému na základě DPP dnem, ve kterém poprvé po uzavření DPP začal konat sjednanou práci, a zaniká dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla tato dohoda sjednána.
Pokud je například uzavřena DPP na jednorázovou činnost provedenou v jednom dni a odměna činí více než 10 000 Kč, je zaměstnanec pouze v tomto dni účasten nemocenského pojištění a z této částky je pak odvedeno pojistné na sociální a zdravotní pojištění.
Zaměstnanec činný na základě DPP je rovněž účasten nemocenského pojištění, jestliže vykonával v kalendářním měsíci u téhož zaměstnavatele více dohod o provedení práce a úhrn započitatelných příjmů z těchto dohod dosáhl v kalendářním měsíci aspoň částky 10 000 Kč.
Zaměstnanci, který pracuje na základě DPP, přísluší dle § 194 ZP v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náhrada odměny z DPP za podmínek stanovených v § 192 a 193 ZP. Pro účely poskytování této náhrady je zaměstnavatel povinen rozvrhnout týdenní pracovní dobu do směn (rozvržení je pouze fiktivní pro účely poskytování náhrady odměny a nemusí odpovídat skutečnému výkonu práce podle dohody).
 
Pojistné na sociální pojištění a DPP
Z doplněného ustanovení § 3 odst. 1 písm. b) bodu 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, provedeného zákonem č. 365/2011 Sb. vyplývá, že poplatníky pojistného jsou rovněž zaměstnanci činní na základě DPP. Přitom platí podle § 3 odst. 3 tohoto zákona, že
poplatníky pojistného na důchodové pojištění jsou zaměstnanci, kteří jsou účastni důchodového pojištění a zároveň jsou účastni nemocenského pojištění.
 
Pojistné na zdravotní pojištění a DPP
Z doplněného znění § 5 písm. a) bodu 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, provedeného zákonem č. 365/2011 Sb. vyplývá, že
pojištěnec je plátcem pojistného na zdravotní pojištění, pokud je zaměstnancem
, za kterého se pro účely zdravotního pojištění považuje fyzická osoba, které plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti nebo funkčních požitků podle zákona o daních z příjmů,
s výjimkou osoby činné na základě DPP, která v kalendářním měsíci nedosáhla příjmu ve výši částky, jež je podmínkou pro účast takové osoby na nemocenském pojištění (částka vyšší než 10 000 Kč) podle zákona upravujícího nemocenské pojištění
.
Osoby činné na základě DPP jsou od 1. 1. 2012 považovány pro účely zdravotního pojištění za zaměstnance, pokud jejich příjem v kalendářním měsíci dosáhl aspoň částky 10 001 Kč.
Každá tato dohoda se pro účely zdravotního pojištění posuzuje samostatně
. Pokud má osoba uzavřeno v kalendářním měsíci více dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele a na základě žádné z těchto dohod nedosáhne příjmu alespoň 10 001 Kč v měsíci, není tato osoba považována pro účely zdravotního pojištění za zaměstnance.
 
Zdanění DPP u poplatníka s podepsaným prohlášením
Pokud poplatník podepsal na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 ZDP, vypočtenou měsíční zálohu na daň sníží zaměstnavatel nejprve o prokázanou částku měsíční slevy na dani
na poplatníka, na invaliditu a na studenta a následně o prokázanou částku měsíčního daňového zvýhodnění na vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti. K případné slevě na dani na manželku přihlédne plátce daně až při ročním zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období.
Základ pro výpočet měsíční zálohy na daň se zaokrouhluje do 100 Kč na celé koruny nahoru a nad 100 Kč na celé stokoruny nahoru.
Pokud poplatník pobíral ve zdaňovacím období mzdu pouze od jednoho nebo více plátců daně postupně a podepsal u těchto plátců prohlášení k dani, může požádat písemně o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění posledního z uvedených plátců daně, a to nejpozději do 15. února po uplynutí zdaňovacího období.
Při ročním zúčtování daně za rok 2012 provede poslední plátce odečet roční slevy na dani na poplatníka ve výši 24 840 Kč a odečet roční slevy na dani na studenta ve výši 4 020 Kč
, pokud student splňuje podmínky stanovené v § 35ba odst. 1 písm. f) ZDP.
Roční sleva na dani je odečtena bez ohledu na dobu pobírání příjmů ze závislé činnosti v příslušném kalendářním období.
Rovněž tak lze odečíst roční slevu na invaliditu a uplatnit slevu na manželku ve smyslu znění § 35ba ZDP. Při ročním zúčtování se přihlédne k případným odčitatelným položkám od základu daně dle § 15 ZDP.
příklad č. 1
Zemědělský podnikatel uzavře v letním období se studentem dohodu o provedení práce od 1. 7. 2012 do 10. 9. 2012 se sjednanou souhrnnou odměnou 34 000 Kč. Tato odměna byla zúčtována následovně: za červenec v částce 9 000 Kč, za srpen v částce 15 000 Kč a za září v částce 10 000 Kč. Student u zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani.
Řešení:
Zaměstnanec (student) je z titulu uzavření DPP účasten nemocenského pojištění v měsíci srpnu, protože zúčtovaná odměna z DPP přesáhla v tomto měsíci částku 10 000 Kč, a proto v tomto měsíci odměna z dohody podléhá odvodu pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Za měsíc červenec a září odměna z dohody nepřekročila částku 10 000 Kč, proto se z obou odměn neodvádí pojistné.
 +------------------------------------------------------------------------------------+-----------+--------+--------+ |                 Výpočet měsíční zálohy na daň a čisté odměny v Kč                  | červenec  | srpen  | září   | +------------------------------------------------------------------------------------+-----------+--------+--------+ | Odměna z DPP                                                                       |  9 000    | 15 000 | 10 000 | | Povinné pojistné na sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem (34 %)  |           |  5 100 |        | | Základ daně (zaokrouhlený pro výpočet zálohy na daň)                               |           |        |        | | Záloha na daň (sazba daně 15 %)                                                    |  9 000    | 20 100 | 10 000 | | Sleva na poplatníka                                                                |  1 350    |  3 015 |  1 500 | | Sleva na studenta                                                                  | -2 070    | -2 070 | -2 070 | | Záloha na daň po slevě                                                             |   -335    |   -335 |   -335 | | Pojistné hrazené zaměstnancem (11 %)                                               |      0    |    610 |      0 | |                                                                                    |           |  1 650 |        | | Čistá odměna                                                                       |  9 000    | 12 740 | 10 000 | +------------------------------------------------------------------------------------+-----------+--------+--------+ 
Po skončení kalendářního roku může zaměstnanec požádat o roční zúčtování daně z příjmů, pokud splňuje podmínku uvedenou v § 38ch ZDP. V rámci ročního zúčtování daně bude odečtena sleva na dani na poplatníka ve výši 24 840 Kč a sleva na studenta ve výši 4 020 Kč.
 
Zdanění DPP u poplatníka s nepodepsaným prohlášením
Plátce daně, u kterého poplatník nepodepsal na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 ZDP, nepřihlédne při výpočtu zálohy na daň ze závislé činnosti k žádné měsíční slevě na dani podle § 35ba ani k měsíčnímu daňovému zvýhodnění.
 
Příjem poplatníka do 5 000 Kč měsíčně
Pokud zaměstnanec nemá podepsáno u zaměstnavatele prohlášení k dani, pak podle znění § 6 odst. 4 ZDP příjmy zúčtované nebo vyplacené zaměstnavatelem se sídlem nebo bydlištěm na území ČR a příjmy od plátců daně vymezených v § 38c jsou po jejich zvýšení podle § 6 odst. 13
samostatným základem daně pro zdanění daní vybíranou srážkou sazby daně
podle § 36 odst. 2 písm. p) ZDP, pokud se jedná o příjmy vymezené v § 6 odst. 1 písm. a) a d) a podle odst. 10, a jejich
úhrnná výše před zvýšením podle odst. 13 u téhož zaměstnavatele nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 5 000 Kč
.
příklad č. 2
Starobní důchodce uzavřel se zemědělským družstvem dohodu o provedení práce na dobu od 1. 6. 2012 do 31. 7. 2012 za účelem výpomoci při sklizni jahod v rozsahu 50 hodin měsíčně. Za oba měsíce je mu zúčtována odměna vždy ve výši 4 400 Kč. Důchodce u zaměstnavatele nepodepsal prohlášení k dani.
Řešení:
S ohledem na výši odměny z dohody tato nepodléhá odvodu pojistného na sociální a zdravotní pojištění.
 +-----------------------------+---------+-----------+ | Výpočet srážkové daně v Kč  | červen  | červenec  | +-----------------------------+---------+-----------+ | Odměna z DPP                | 4 400   | 4 400     | | Samostatný základ daně      | 4 400   | 4 400     | | Srážková daň (15 %)         |   660   |   660     | | Čistá odměna                | 3 740   | 3 740     | +-----------------------------+---------+-----------+
 
Příjem poplatníka překračuje částku 5 000 Kč měsíčně
Podle znění § 38h odst. 5 ZDP plátce daně, u kterého poplatník nepodepsal na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4, vypočte zálohu na daň podle znění § 38h odst. 2 a 3, pokud nejde o příjmy zdaněné daní vybíranou srážkou sazbou daně podle § 36 odst. 2 nebo § 36 odst. 1 písm. a).
Pro výpočet zálohy na daň z těchto příjmů bude použita sazba daně 15 %, a to ze superhrubé mzdy.
Zaměstnanec pak po skončení zdaňovacího období může v daňovém přiznání uplatnit veškeré slevy na dani a daňové zvýhodnění na dítě, a rovněž tak uplatnit odčitatelné částky od základu daně dle § 15 ZDP.
příklad č. 3
Student uzavřel se zemědělským podnikatelem dohodu o provedení práce na dobu od 5. 7. 2012 do 20. 8. 2012. Za měsíc červenec je mu zúčtována odměna ve výši 10 100 Kč a za měsíc srpen odměna ve výši 10 000 Kč. Poplatník nepodepsal u zaměstnavatele prohlášení k dani.
Řešení:
Počínaje od 5. 7. 2012 a konče dnem 31. 7. 2012 je zaměstnanec účasten nemocenského pojištění, protože jeho zúčtovaná odměna z DPP za měsíc červenec přesáhla 10 000 Kč a odměna z dohody podléhá odvodu pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Za měsíc srpen odměna z dohody nepřekročí částku 10 000 Kč, proto se z odměny neodvádí pojistné.
 +------------------------------------------------------------------------------------+-----------+--------+ |                    Výpočet měsíční zálohy na daň a odměny v Kč                     | červenec  | srpen  | +------------------------------------------------------------------------------------+-----------+--------+ | Odměna z DPP                                                                       | 10 100    | 10 000 | | Povinné pojistné na sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem (34 %)  |  3 434    |        | | Základ daně (zaokrouhlený pro výpočet zálohy na daň)                               | 13 600    | 10 000 | | Záloha na daň (sazba daně 15 %)                                                    |  2 040    |  1 500 | | Pojistné hrazené zaměstnancem (11 %)                                               |  1 111    |        | | Čistá odměna                                                                       |  6 949    |  8 500 | +------------------------------------------------------------------------------------+-----------+--------+
příklad č. 4
Školitel provádí pro zemědělské družstvo v měsíci září 2012 školení zaměstnanců o BOZP. Tyto práce zajišťuje na základě uzavřené DPP, přičemž tato dohoda je uzavřena na příslušné dny prováděného školení, a to na 7. 9. 2012, 14. 9. 2012 a 21. 9. 2012. Za jednotlivá školení je mu vždy proplacena částka 4 000 Kč. Za měsíc září je souhrnně proplacena zaměstnanci částka 12 000 Kč. U tohoto zaměstnavatele nepodepsal zaměstnanec prohlášení k dani.
Řešení:
Zaměstnanec je účasten na nemocenském pojištění dne 7. 9. 2012, 14. 9. 2012 a 21. 9. 2012, protože úhrn započitatelných příjmů ze tří dohod je za měsíc září vyšší než 10 000 Kč. Z částky 12 000 Kč se za měsíc září odvede sociální pojištění. Pro účely zdravotního pojištění se však každá tato dohoda posuzuje samostatně. Protože na základě žádné z těchto dohod nedosáhne příjmu alespoň 10 001 Kč v měsíci, není tato osoba považována pro účely zdravotního pojištění za zaměstnance a z dohod se neodvádí zdravotní pojištění.
 +------------------------------------------------------------------------+--------+ |           Výpočet měsíční zálohy na daň a čisté odměny v Kč            | září   | +------------------------------------------------------------------------+--------+ | Odměna ze tří dohod o provedení práce                                  | 12 000 | | Povinné pojistné na sociální pojištění hrazené zaměstnavatelem (25 %)  |  3 000 | | Základ daně (zaokrouhlený pro výpočet zálohy na daň)                   | 15 000 | | Záloha na daň (sazba daně 15 %)                                        |  2 250 | | Pojistné na sociální pojištění hrazené zaměstnancem (6,5 %)            |    780 | | Čistá odměna                                                           |  8 970 | +------------------------------------------------------------------------+--------+