Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 30. 5. 2019, čj. 9 Afs 137/2016-176
Daň z přidané hodnoty (dodání zboží)
JUDr.
Milan
Podhrázký,
Ph.D.
K předpisům:
–
§ 2 odst. 1 písm. c) a § 13 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty
Převod práva nakládat s věcí jako vlastník (ve smyslu dodání zboží pro účely DPH) nelze zcela ztotožnit s převodem vlastnického práva podle příslušných vnitrostátních předpisů, nicméně ve většině případů k dodání zboží dochází převodem vlastnického práva.
V tomto rozsudku se Nejvyšší správní soud zabýval komplikovaným vztahem režimu podmíněného osvobození od spotřební daně a DPH při pořízení zboží podléhajícího zároveň spotřební dani. S odkazem na rozsudek Soudního dvora EU ze dne 19. 12. 2018 ve věci C-414/17
AREX CZ
, předně poukázal na to, že pohonné hmoty nabývané osobou povinnou k dani, jejíž ostatní pořízení jsou předmětem DPH, nemají podle směrnice Rady 2006/112/ES odlišný režim, než má jiné jí pořizované zboží. Pro určení toho, které plnění v řetězci dodávek je třeba považovat za pořízení zboží uvnitř území EU, není podstatné, který subjekt zaplatil spotřební daň, ani že přeprava pohonných hmot probíhala v režimu podmíněného osvobození od spotřební daně. I v těchto případech se uplatní obecná pravidla pro určení, kterému pořízení má být přeprava přičtena, vyvěrající z určení toho, které plnění je předmětem DPH dle čl. 2 odst. 1 písm. b) bod i) směrnice Rady 2006/112/ES a jemu odpovídajícího § 2 odst. 1 písm. c) zákona o DPH. Z daného rozsudku Nejvyššího správního soudu dále plyne závěr, že dodáním zboží se pro účely DPH rozumí převod práva nakládat se zbožím jako vlastník. Převod práva nakládat s věcí jako vlastník nelze zcela ztotožnit s převodem vlastnického práva podle příslušných vnitrostátních předpisů, nicméně ve většině případů k dodání zboží dochází převodem vlastnického práva. K tomu nicméně Nejvyšší správní soud poukázal na to, že z tohoto obecného pravidla existují výjimky, pokud jsou na nabyvatele převedena taková práva, která ho opravňují nakládat se zbožím v obdobném rozsahu, jako může činit vlastník, ačkoliv na něj vlastnické právo podle vnitrostátního práva převedeno nebylo.Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2019.