Daně a pojištění

Česká s.r.o., neplátce DPH, přijala IT službu od studenta z Indie. Student vystavil fakturu, ale je prý soukromou osobou. Protože spolupráce se navázala přes reklamu na sociálních sítích, dá se usuzovat, že ekonomická činnost poskytovatelem je vykonávaná soustavně. Přitom není známo, zda indické právo vyžaduje formální registraci fyzické osoby provádějící soustavnou ekonomickou činnost jako podnikatele (třeba v USA nikoliv). Vznikne v tomto případě české s.r.o. povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba podle §6h a přiznat a uhradit DPH z této přijaté služby?
Vydáno: 26. 04. 2024
Otec, jehož syn je společníkem a zároveň jednatelem, půjčí do společnosti syna peníze. Společnost mu hradí úroky. Je otec spojenou osobou pro účely testu nízké kapitalizace? Máme totiž záporný VK, takže řešíme, zda úroky budou daňové či nedaňové. 
Vydáno: 26. 04. 2024
Fyzická osoba, která není OSVČ, má příjmy z pronájmu v § 10 ve výši 3 000 000 Kč. Dále má příjmy ze zaměstnání. Když tato fyzická osoba bude mít navíc příjem za pronájem ochranné známky společnosti, kde je 100% společník (co jsem pochopil, tak tento příjem bude v paragrafu 7), stane se plátce DPH?
Vydáno: 26. 04. 2024
Podnikatel vede účetnictví a zároveń má příjem z pronájmu svého soukromého bytu, který není v obchodním majetku, má tento příjem zmínit v účetní závěrce, kterou posílá s dańovým přiznáním, i když nepatří do obchodního majetku, potažmo promítnout i do předpisu daně, který se pak objeví ve výkazech..?
Vydáno: 26. 04. 2024
AAA s.r.o. provozuje zubní ordinaci a pronájem nebytových prostor. Zdravotní péče je osvobozena od DPH. Pokud tržba za pronájem a zdravotní péče dohromady přesáhne 2 000 000 za 12 měsíců, musí se společnost registrovat DPH a stát se plátcem DPH? Nebo zdravotní služby se do obratu nezapočítávají? Například, tržba z pronájmu nebytových prostor bude 750 000 Kč, tržba z zubní ordinace bude 1 250 001 Kč, musí se společnost registrovat k DPH? Pronájem nebytových prostor se bude danit sazbou 21 %? 
Vydáno: 25. 04. 2024
Neplátce DPH poskytuje služby na Slovensku v oblasti vzdělávání pedagogických pracovníků. Doposud firma postupovala dle § 57 odst. 1 písm. d), vlastnila akreditaci MŠMT. Platnost akreditace skončila v dubnu 2024 a další akreditaci už nevydají, jelikož prý záleží na školách a školských zařízeních na co peníze na vzdělání vydají. Tyto služby - vzdělávání pedagogických pracovníků - poskytuje podnikatel i nadále a také na Slovensku. Musí se stát osobou identifikovanou?
Vydáno: 25. 04. 2024
Občan (není OSVČ, zaměstnanec ani nemá s. r. o.) pronajímá byty, nemovitosti v § 9 ZDP - roční příjmy z pronájmu činí cca 3 mil Kč. Proč se na něho nevztahuje obrat pro DPH 2 mil. Kč? Určitě to má správně, protože podává DP a FÚ by jistě reagoval. 
Vydáno: 25. 04. 2024
Česká společnost „A“, neplátce DPH, vlastní mobilní domy, které jsou umístěné v Itálii. Pronajímá si od italské firmy místo, kde jsou umístěné. Mobilní domy jsou napojené na technické sítě a na místě jsou celoročně. Firma „B“, která je cestovní agenturou, plátce DPH, je částečně kapitálově spojená s firmou „A“, mobilheimy technicky zhodnotila a provozuje na nich cestovní služby. Firma „A“ zatím nefakturovala žádný pronájem firmě „B“ Lze vyřešit pronájem mobilheimů tím, že se započte s technickým zhodnocením, které firma „B“ provedla? TZ bylo provedeno v letech 2021-2023? Od sezóny 2023 se již provozovaly. Od roku 2024 by pak mobilní domy normálně pronajímala firmě „B“ Má povinnost firma „A“ se registrovat k dani z příjmu (případně i DPH) v Itálii, když vlastní mobilheimy, které tam jsou celoročně umístěné a pronajímá je jen české firmě, nebo podléhá zdanění jen v ČR? Byl by rozdíl – co se týká místa zdanění, kdyby tam firma „A“ měla stany, které by takto pronajímala?
Vydáno: 25. 04. 2024
Za jakých podmínek může mateřská společnost (100% vlastník dceřiné společnosti) obdržet půjčku od své dceřiné společnosti? Lze poskytnout tuto půjčku i bezúročně?
Vydáno: 25. 04. 2024
OSVČ, plátce DPH, má uzavřenou smlouvu o nájmu vozidla od 8. 1. 2024 do 31. 12. 2024. Může si OSVČ jako nájemce vozidla uplatnit v roce 2024 uplatnit paušální výdaj na dopravu 5 000 Kč měsíčně? Vozidlo je využíváno pouze pro ekonomickou činnost, PHM nebudou uplatňovány jako výdaj.
Vydáno: 25. 04. 2024
OSVČ, plátce DPH, by si chtěl koupit zdravotní regenerační přístroj na regeneraci kloubů. Jako OSVČ pracuje na stavbách, je mu 58 let a má zdravotní problémy s klouby, bolest ho omezuje v práci, někdy dokonce ani práci nemůže vykonávat. Na doporučení lékaře by si chtěl pořídit zdravotní přístroj, který by mu mohl snížit bolest kloubů, a tím pádem by došlo i ke zlepšení pohybu a kvality vykonávané práce. OSVČ vede daňovou evidenci. Předpokládaná cena přístroje bude cca 100 000 Kč. Je možné, aby si OSVČ při nákupu uplatnila DPH a částečně přístroj uplatnila jako daňový výdaj? Jak DPH tak i výdaj za nákup přístroje by bylo kráceno z důvodu osobní spotřeby OSVČ např. 40 % osobní spotřeba, 60 % daňový výdaj?
Vydáno: 25. 04. 2024
S. r. o. prodalo v roce 2022 osobní automobil manželce společníka (manželka je zaměstnaná v s.r.o. na dohodu o provedení práce). Automobil byl zahrnut v obchodním majetku s.r.o. Manželka chce automobil v roce 2024 prodat. Manželka neměla osobní automobil zahrnutý ve svém obchodním majetku, koupila ho jako občan od s. r. o. Bude tento příjem z prodeje automobilu v roce 2024 osvobozen?
Vydáno: 25. 04. 2024
Společnost, plátce DPH, staví pro FO, neplátce, zahradní domek. Jedná se o přízemní, samostatně stojící dřevostavbu cca 50 m2. Domek bude stát na jednom pozemku vedle rodinného domu. Bude připojen k vodě, elektřině apod. V katastru i stavebním povolení bude evidován jako zahradní domek. Nicméně „víme“, že bude moci sloužit také k bydlení. Jakou sazbu v tomto případě použít?
Vydáno: 24. 04. 2024
OSVČ má živnostenský list - oprava motorových vozidel. Během roku však občas zákazníkovi poskytne službu: příprava na STK a provedení STK. Nevede účetnictví, ale pouze uplatňuje výdaje paušálem, což v jeho případě činí 80 % z příjmů. Jaké procento se však vztahuje na příjmy ve věci té přípravy a provedení STK u vozidel? Existuje na toto nějaký speciální živnostenský list, nebo se tyto příjmy zahrnují k příjmům za opravy vozidel? 
Vydáno: 24. 04. 2024
S. r. o. pořídila e-shop ve výši 120 000 Kč bez DPH, jedná se z pohledu zařazení do majetku o ocenitelná práva, a jak dlouho budeme pořízený e-shop odpisovat?
Vydáno: 24. 04. 2024
Akciová společnost má 50% podíl v s. r. o. V roce 2023 došlo k výplatě zisku s. r. o. U matky se výnosy převedly na účet 665. Tento účet bude vyjmut v DPPO 23 jako nedaňový výnos. Bylo mi řečeno, že se musí dodanit náklady související s držbou podílu a že to lze řešit formou nepřímých nákladů ve výši 5 % vyjmutého zisku. Je to tak? V DPPO bude mít a. s. vyjmut nedaňový účet 665 a k tomu 5% náklady? Na jaký řádek v DP se tyto náklady uvádějí? Předpokládám, že se o nich neúčtuje, je to jen v rámci DPPO. Účet 665 vstupuje do hospodářského výsledku firmy a po odvodu 15% srážkové daně FO může být vyplacen akcionářům (FO). Platí to tak?
Vydáno: 23. 04. 2024
Český plátce DPH nakupuje zboží od britského dodavatele, který má ale sklad a registraci k DPH v Holansku. Zboží je tedy přepravováno z NL do CZ, český plátce DPH vyměřuje jako při pořízení zboží z jiného členského státu. Nyní se část jedné dodávky vrací dodavateli jako reklamace. Zboží ale fyzicky z ČR odešlo přímo do Británie, bylo dopravcem proclené. Dodavatel ale vystavil opravný daňový doklad s NL DIČ. Je tento postup správný? V jakých řádcích DPH český plátce uvede tuto vratku zboží?
Vydáno: 23. 04. 2024
Máme fakturu přijatou za zboží od dodavatele, na hlavičce je uvedená adresa např. USA, Anglie. Níže je informace o VAT např. DE, FR. Zároveň zde někdy je také uvedená informace o intrakomunitárním plnění - fakturováno bez DPH. Někdy informace o intrakomunitárním plnění chybí, a přesto je faktura bez DPH. Je to takto v pořádku? Jedná se o pořízení zboží z EU a stačí udělat DPH - vstup a výstup? Z faktury nelze zjistit kudy zboží šlo.
Vydáno: 23. 04. 2024
Máme firemní automobil, který během letních prázdnin poskytujeme zaměstnanci bezúplatně pro soukromé účely. Zaměstnanci strháváme 1 % ze vstupní ceny automobilu vč.DPH ze mzdy tyto měsíce, ale jak je to s uplatňováním DPH při servisech, kontrolách, opravách vozů, které jsou prováděny během celého roku? V jaké výši si společnost neuplatní DPH na vstupu, když auto pro soukromé účely je jen na 2 měsíce v roce, a to v poměru 70 na 30 %?
Vydáno: 23. 04. 2024
Firma občas poskytne půjčku, z níž jí dle smlouvy plyne nárok na úroky vypočítané vždy k 31. 12. Jak se promítnou tyto nároky v kráticím koeficientu pro DPH dle § 76 zákona o DPH? Bude se jednat o osvobozená plnění a do jakého řádku DPH se uvádí?
Vydáno: 23. 04. 2024