Problémy u "vyvolaných investic" a příklady na vedlejší pořizovací náklady vstupující do ocenění DM

Vydáno: 27 minut čtení

1) V praxi se někdy setkáváme s problémy, které se dají i s pomocí stávající legislativy řešit variantně. Tento článek je spíše zamyšlením nad hledáním argumentace a možnými doporučeními k postupu. Je to jen příspěvek k diskuzi nebo spíše podnět k zamyšlení, nejedná se o striktní názory. Je možné, že dílčí závěry časem změníme, tak zároveň prosíme o shovívavost.

Problémy u „vyvolaných investic“ a příklady na vedlejší pořizovací náklady vstupující do ocenění DM
Ing.
Ivana
Schneiderová,
auditorka
Na www.obecuctuje.cz se v roce 2014 a v roce 2015 objevily dotazy k tzv. vyvolaným investicím. U tohoto tématu je problémů k diskusi více, tak bychom se na některé z nich zaměřili.
 
Právní rámec
-
§ 55 vyhláška č. 410/2010 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky, ve znění pozdějších předpisů.
Jedná se o vymezení nákladů souvisejících s pořízením dlouhodobého majetku. V ustanovení vyhlášky jsou uvedeny příklady vedlejších pořizovacích nákladů, které vstupují do pořizovací ceny dlouhodobého majetku jako součást jeho ocenění, ale nejedná se o úplné vyjmenování všech nákladů (je uveden demonstrativní výčet).
Máme brát ohled na povahu pořizovaného majetku a způsob jeho pořízení do doby zařazení majetku do užívání.
Mimo jiné zde najdeme ustanovení v písmenu f), které hovoří o náhradách majetkových újem, vlastnických práv nebo omezení v obvyklém užívání vlastníka majetku v souvislosti s výstavbou.
Zjednodušeně můžeme říci, že součástí ocenění dlouhodobého majetku jsou veškeré vedlejší pořizovací náklady, které by nevznikly v případě, že by se „nestavělo“ (výjimky z tohoto pravidla jsou výslovně definovány v § 55 odst. 2). Mezinárodní účetní standardy navíc dávají přednost zahrnutí takových nákladů, které v rámci užívání majetku přinášejí budoucí prospěch nebo využitelný potenciál. Aplikujeme jeden ze základních účetních principů - nenadhodnocování aktiv. Tento argument při rozhodování ve sporných příkladech, zda se jedná o náklad vstupující do ocenění dlouhodobého majetku nebo o provozní náklad, někde využijeme.
 
Vyvolaná investice - vznik jiného samostatného DM nebo jeho TZ a předání oprávněnému vlastníkovi
2) Při pořizování dlouhodobého majetku, především u staveb, dochází k případům tzv. vyvolaných investic.
Pro lepší chápání problému si uvedeme pár příkladů:
Příklady
Při rekonstrukci komunikace dojde k poškození zděného plotu jiného vlastníka. Náklady na opravu tohoto plotu se považují za vedlejší pořizovací náklad při pořizování technického zhodnocení komunikace.
Při výstavbě kulturního domu se plánuje využít plochu, na které jsou garáže občanů. Garáže budou zbourány a postaveny na jiném místě, následně budou předány občanům. Náklady na jejich zbourání a výstavbu jsou také náklady souvisejícími s pořízením stavby kulturního domu, i když se jedná o pořízení samostatného DM netvořícího s kulturním domem žádný funkční celek.
Při stavbě sportovního areálu se musí upravit kruhový objezd (někdy i zřídit) z důvodu dostupnosti, rozšířit veřejné osvětlení...
Již je vám asi jasné, kam směřujeme. Může dojít k případům, že dle pravidel oceňování dlouhodobého majetku vstoupí do ocenění i hodnota „vyvolané investice“, tj. hodnota jiného samostatného dlouhodobého majetku. A následně bychom měli řešit nejen fyzické, ale i účetní předání nově vzniklého majetku nebo jeho TZ oprávněnému vlastníkovi.
V roce 2014 a 2015 jsme se setkali u obcí s několika opakujícími se případy, které zde jako dotaz ocitujeme:
V loňském roce jsme začali budovat cyklostezku. V letošním roce byla dokončena. Problém je v tom, že celá stavba se skládá ze dvou částí. Jedna část vede po železniční přejezd a druhá část pokračuje až za ním.
Cyklostezka pokračuje přes přejezd, který patří Správě železničních dopravních cest. Byla provedena úprava přejezdu a přeložka drážního osvětlení. To vše bylo provedeno se souhlasem Správy železničních dopravních cest. Tato částka byla také finančně vyčíslena na cca 1 mil. Kč.
Teď se jedná o to, co máme udělat s částí majetku, která byla zhotovena na železničním přejezdu (cizí majetek). Tyto práce byly účtovány také jako investiční výdaj na účet 2219, položku 6121 a na účet 042 (v letech 2013 a ž 2015).
Zhotovitel byl jeden, rovněž jedna smlouva o dílo. Dle uzavřené smlouvy - smlouva o zajištění změny zabezpečení drážního přejezdu a jeho rozšíření o přechod, smlouva o zajištění přeložky drážního osvětlení na základě předávajícího protokolu - se toto předá Správě železniční dopravní cesty bezplatně.
Jak máme dále postupovat? V této části stavby proběhla i vlastní
kolaudace
.
Máme tuto část z majetku vyřadit?
 
Pozice předávajícího
V tomto dotazu jsme v pozici předávajícího a máme rozhodnout o vyřazení části stavby, která bude řádně, ale již jako samostatná stavba dle smlouvy předána vlastníkovi. Dle oceňovacích předpisů se jedná o vedlejší pořizovací náklad, který do ocenění DM patří. O nadhodnocení aktiv se nejedná, protože jak „Dráhy“, tak obec budou řádně užívat majetek, je správné i jeho zobrazení v nákladech; opotřebení užívaného majetku bude vyjádřeno odpisy u obce. V případě, že bychom část ocenění cyklostezky vyřadili přes darovaný majetek jiné než vybrané účetní jednotce, tak by se jednalo o jednorázový náklad (účet 543), což z hlediska opotřebení neodpovídá skutečnosti, ale jedná se alespoň o zobrazení nákladů, které se k účetní jednotce vztahují. V případě převodu jiné než vybrané účetní jednotce dojde ke zkreslení výsledku hospodaření (dále jen „VH“) v letech užívání (vysvětlení - místo odpisů za roky používání se zobrazí jednorázový náklad z bezúplatného převodu).
Ale v případě převodu DM vybrané účetní jednotce by se převod nákladově neprojevil vůbec (mezi vybranými účetním jednotkami se účtuje při bezúplatných převodech jen rozvahově). Zde by došlo k trvalému zkreslení VH (z důvodu budoucích nižších odpisů).
Při snaze nezkreslit VH a také dodržet předpisy k oceňování majetku bychom zde volili postup, že „upravený přejezd“ ponecháme v ocenění, účetně nesnížíme hodnotu stavby cyklostezky a „přejezd“ předáme vlastníkovi pouze protokolárně, bez účetního zobrazení.
Tato volba má výhodu i v ocenění pro daňové účely. Kdyby nás např. jako DSO3) zajímal daňově uznatelný náklad, tak bychom se asi bránili nemožnosti odpisování nákladů z vyvolané investice.
Poznámka:
K daňové problematice jsme si dovolili na závěr článku přiložit posouzení vyvolaných investic z koordinačního výboru daňových poradců.
 
Pozice nabyvatele
Kdybychom byli v pozici nabyvatele, tak bychom se asi určitě neodvážili na takto předaný majetek účetně nereagovat a zařadili bychom jej do majetku a zahájili jeho odpisování. Takto nabytý DM splňuje všechny podmínky pro povinnou evidenci DM u účetní jednotky.
V důsledku pak bude jeden majetek účetně odpisován u dvou účetních jednotek.
Zatím k tomuto případu můžeme jen sdělit, že Ministerstvo financí se přiklání k výše popsanému postupu, tj. u předávajícího nesnižovat ocenění. Je přislíbeno, že po dořešení obdobného dotazu od Pardubického kraje bude odpověď v tomto znění uvedena v dotazech a odpovědích k účetní reformě na stránkách Ministerstva financí České republiky.
Musíme si také uvědomit, že pokud developeři předávají takto majetek obcím při výstavbě určitých nemovitostí, tak bezesporu k duplicitě dochází, a tato duplicita je obecně přijímána jako správná (a příslušná úprava se projevila i v § 29 odst.1 ZDP - poslední části).
Do vstupní ceny hmotného majetku uvedeného v § 26 odst. 2 písm. b) a c) lze zahrnout i výdaje (náklady) na vyvolanou investici, kterou se pro účely tohoto zákona rozumějí výdaje (náklady) vynaložené na pořízení majetku převedeného do vlastnictví jiné osoby nebo předaného jiné osobě nebo týkající se změny majetku ve vlastnictví jiné osoby a podmiňujícího funkci nebo užívání hmotného majetku uvedeného v § 26 odst. 2 písm. b) a c).
Domníváme se, že logika shodného postupu při převodech, kdy na obou stranách stojí vybraná účetní jednotka, a těch, kdy minimálně jeden ze subjektů není vybranou účetní jednotkou, je více než namístě.
Dotace
a daně
Problém má navíc své rozšíření v případech
dotace
na pořízení cyklostezky. Pokud bychom volili variantu nesnižování ocenění, tak by nemělo v případech převodu na jinou vybranou účetní jednotku u předávajícího ani dojít k převodu poměrné části účtu 403, o případu by se u převodce vůbec neúčtovalo. A tady se problém navíc rozšiřuje o postup v zobrazení pomocného analytického přehledu, a to u nabývající vybrané účetní jednotky. Dle doporučení Ministerstva financí by měla zvolit typ změny „ostatní“ (kód 420), ne typ změny 409, u zdrojů pak 970, ne 909, jinak by došlo k narušení křížových kontrol.
Od roku 2014 se také nabízí otázka daně z příjmů. Může dojít k případům, kdy obec takto nabytý majetek bude danit v režimu bezúplatného nabytí.
V případě podmínky od vlastníka - povinnosti vybudování a následného nabytí, a pokud nabýváme a nebudou důvody pro osvobození, tak dle našeho názoru zdanění daní z příjmů podléhá toto nabytí. I v této otázce čekáme na odpovědi z Ministerstva financí.
Tyto případy nejsou v účetní legislativě pro vybrané účetní jednotky řešeny a nabízejí se otázky, zda by se nemělo začít na legislativním ošetření pracovat.
Ještě jedna zajímavost. Pokud by to bylo tak, že půjdeme na duplicitu, vznikne otázka, jak je to s oceněním -- máme přebírat ocenění, což je technika logicky určená pro situace, kdy jedna vybraná účetní jednotka vyřazuje majetek a druhá ho zařazuje? Nebylo by v tomto případě správnější spíše uvažovat o ocenění reprodukční pořizovací cenou?
 
Vyvolaná investice a DPH
V posledním období jsme se také často setkali s dotazy a s žádostí o pomoc s argumentací u kontrol ze strany finančních úřadů při nároku uplatňovaném na odpočet u vyvolaných investic. Nejčastěji se jedná o případy budování vodohospodářských zařízení a následnou opravu nebo rekonstrukci komunikací a poškozených chodníků. Finanční úřad neuznává nárok na odpočet z vyvolaných investic s argumentací:
„... komunikace, silnice a chodníky jsou samostatné stavby, které nejsou součástí pozemku ani vodního díla a výstavba veřejných komunikací, vozovek, chodníků, jejich oprava, údržba, rekonstrukce atd. je z hlediska daně z přidané hodnoty veřejnoprávní činností“.
Tvrzení jsou uváděna i v případech, kdy je přímo v rozhodnutích pro stavební povolení uváděna podmínka, např.:
-
„S uděleným povolením přejímá stavebník veškerou odpovědnost za škody vzniklé stavbou, trváním nebo poruchou zařízení jak na tělese uvedené komunikace, tak i všem jejím uživatelům.“
-
„Případné jiné poškození vozovky nebo silničních pozemků bude uvedeno do původního stavu.“
Zde ocituji část materiálu k odpočtům DPH, které zpracovává Ing. Nejezchleb jako manuály pro obce - plátce DPH - viz následující příklad.
Příklad
Obec (DSO, případně příspěvková organizace) provádí rekonstrukci kanalizace, která mimo jiné vede pod vozovkou. Akce je prováděna v následujících variantách:
a)
Komunikace je říznuta přesně pro výkop kanalizace, po jejím zasypání dojde jen ke zhutnění a položení asfaltové vrstvy na rýhu (vypadá to tak, že po celé straně komunikace je dlouhá, 1 metr široká, postupně se propadající vozovka, přerušovaná vždy zhruba po 30 metrech další příčnou záplatou nad přípojkami).
b)
Je provedeno odstranění celé komunikace (vrchní vrstvy) a po položení kanalizace je proveden zbrusu nový povrch - přitom může být třeba dokazatelné, že původní technický stav komunikace byl dobrý (komunikace je třeba stará cca 10 let).
c)
Práce jsou provedeny v rozsahu podle písmene b), přitom původní komunikace již byla v havarijním stavu. V rámci akce ještě došlo k tomu, že se udělaly nové obrubníky a chodník podél komunikace.
Ve variantě a) nebudeme vůbec pochybovat o tom, že u celé akce budeme mít nárok na plný odpočet DPH na vstupu (pokud kanalizace slouží k ekonomické činnosti) - tedy včetně položení svrchní vrstvy na část dotčené komunikace. Všichni ale dobře víme, že po takové komunikaci se za několik let skutečně nebude dát jezdit (známe z praxe tyto komunikace připomínající tankodrom právě v důsledku výstavby kanalizace či třeba plynofikace) - tedy touto technologií osoba stavějící kanalizaci neuvádí komunikaci do původního stavu, ale zpravidla do stavu horšího.
Na druhou stranu ve variantě c) uplatnit plný odpočet DPH na vstupu (i z části týkající se stavby nového chodníku případně vybudování nové komunikace, kde před tím stála velice zdevastovaná komunikace) považuji za „neomalenost“ - cílem takové akce je v zásadě vybudování nové kanalizace a vybudování nové komunikace a stavěl bych se k tomu tak, že bych DPH uplatňoval v poměrné výši (abych zohlednil to, že na výstavbu komunikace DPH neuplatňuji a na výstavbu kanalizace ano).
Potom je tady ale situace pod písmenem b) (a jen na okraj upozorňuji, že takový způsob uvedení komunikace do původního stavu může být někdy nařízen i správcem komunikace). V tomto případě skutečně nejsem schopen předjímat výsledek. Čím více dokážeme, že původní stav komunikace byl dobrý a udělání komunikace bylo nezbytné pro uvedení do původního stavu (případně nejlépe vynucené stavebním povolením ...), tím spíš bychom měli obhájit plný odpočet daně.
Všichni ale velice dobře víme, že hranice mezi variantami a), b) a c) jsou nesmírně jemné a bude záležet na osobní statečnosti, případně také na postoji finančního úřadu. Zatím nevíme o žádné kauze, která by se dostala třeba k Nejvyššímu správnímu soudu. Asi nezbývá než doporučit řádné dokumentování včetně fotodokumentace stavu komunikací, chodníků a přilehlých prostor před zahájením, v průběhu i po dokončení výstavby. Dle praxe jen můžeme říct, že uznání výše nároků na odpočet se velmi liší mezi jednotlivými finančními úřady.
 
Služby jako vedlejší pořizovací náklad
Někdy je také velmi těžké rozhodnutí, co ještě je a co není vedlejším pořizovacím nákladem.
Příklady
1) Město provádí rekonstrukci komunikace včetně mostu. Musí zabezpečit dočasnou výstavbu vedlejšího mostku (ten do pořizovací ceny bezpochyby patří [dle § 55 odst. 1 písm. h) vyhlášky č. 410/2009 Sb.]. Mostek však nemá dostatečnou nosnost a autobusy musí jezdit objížďkou, což zvedá náklady na MHD a dopravce požaduje kompenzaci.
2) Město buduje nový kulturní dům na místě starého, zbouraného. Musí zajistit náhradní prostory pro činnost, a vzniká mu tak nový náklad, a to na nájemném za náhradní prostory.
Zde uznáváme, že v případě, že by se „nestavělo“, tak by tyto náklady nevznikly. Na druhou stranu souvisejí nejen s tím, že se staví, ale také s tím, aby byly zajištěny služby a činnosti, což zase hovoří pro variantu provozního nákladu. Mohli bychom využít snahu o nenadhodnocení aktiv o vstupy do ocenění, které nepřinášejí v majetku budoucí ekonomický prospěch, a spíše volit náklady provozní, sloužící k zajištění činnosti.
U této problematiky se však dle naší zkušenosti názory účetních i daňových poradců velmi liší a variant případů může být velmi mnoho, stejně tak jako různých argumentů. Otázkou je, zda by nám nepomohla dopracovaná
legislativa
pro vyšší právní jistotu.
Pro vyšší právní jistotu je vždy dobré do směrnice k DM doplnit příklady vedlejších pořizovacích nákladů, které do ocenění DM budou vstupovat a které budou považovány za provozní náklad. Případně doplnit i vedlejší rozhodovací podmínky (např. demolice stavby ve variantě a) z důvodu další výstavby, b) z důvodu narušení statiky...). Je potřeba držet se rámce vyhlášky v § 55 a připravit si i argumenty pro volbu.
Jen malá připomínka povinností daných předpisy: Povinně dle ČÚS 710 musí být vnitřní normou upraveny úroky z dlouhodobých úvěrů na pořízení DM do doby zařazení do užívání a náklady na administraci „dotací“ včetně zpracování žádostí u transferů na pořízení dlouhodobého majetku.
Příloha k Tématu z koordinačního výboru daňových poradců
Vyvolaná investice podle § 29 odst. 1 ZDP, účinného od 1.1.2008
Autor: Ing. Jana Skálová, Ph. D., PhDr. Milan Skála
6.9.2011
216/21.01.08
Vedlejší vyvolané výdaje zejména developerů při prvovýstavbě můžeme rozdělit do dvou skupin.
A)
První skupinu tvoří výdaje na změnu cizí věci. Například rozšíření či prodloužení cizí komunikace, vybudování nájezdu na cizí dálnici, zvýšení nosnosti cizího můstku, násyp protihlukového valu na cizím pozemku apod. Je obvyklé, že tyto vedlejší výdaje vstupují na účet 042 a zvyšují ocenění hlavní stavby (staveb). Této skupině vedlejších výdajů není věnován následující materiál pro jednání KV.
B)
Druhou skupinu tvoří výdaje na pořízení věcí, později převáděných ve prospěch jiného subjektu. Například páteřních rozvodů či přípojek vodovody, kanalizace, plynu, trafostanic, pozemků apod. Tato skupina vedlejších výdajů je s účinností od 1.1.2008 nově upravena v § 29 odst. 1 ZDP, zákonem č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů. Této nové úpravě je věnován následující příspěvek.
Nová úprava z § 29 odst. 1 ZDP zní:
Součástí vstupní ceny hmotného majetku uvedeného v § 26 odst. 2 písm. b) a c) jsou i výdaje (náklady) na vyvolanou investici, kterou se pro účely tohoto zákona rozumí výdaje (náklady) vynaložené na pořízení majetku převedeného do vlastnictví jiného subjektu a podmiňujícího funkci nebo užívání hmotného majetku uvedeného v § 26 odst. 2 písm. b) a c).
A) Hmotný majetek uvedený § 26 odst. 2 písm. b) a c)
Komentované ustanovení se vztahuje k ocenění staveb a jednotek uvedených v § 26, které jsou pro účely zákona o daních z příjmů hmotným majetkem. V developerské praxi se však celkem často vyskytují domy a jednotky evidované po dokončení jako výrobky (§ 9 odst. 3 vyhlášky č. 500/2002 Sb.). Jde obvykle o případy výstavby za účelem prodeje. Pro tyto případy nelze komentované ustanovení použít.
Předkladatelé jsou však toho názoru, že účetní jednotka může vnitropodnikovou směrnicí upravit účetní postup, podobný systému z komentovaného ustanovení. Byty jako jednotky je možno považovat za výrobky, jejichž pořizování je dlouhodobé povahy, a dle kalkulace výrobku je možno do nákladů na výrobek započítat i náklady na vyvolanou investici, která byla předána jinému subjektu.
Dle § 25 odst. 4 písm. c) se za vlastní náklady u zásob vytvořených vlastní činností považují přímé náklady vynaložené na výrobu nebo jinou činnost, popř. i část nepřímých nákladů, která se vztahuje k výrobě nebo jiné činnosti.
Náklady na vyvolanou investici je tedy možno zahrnout do přímých nákladů na výrobky.
Tím lze aplikovat systém z komentovaného ustanovení i na výrobky se shodným dopadem do daní z příjmů, kdy hodnota prodávaných výrobků bude v sobě obsahovat i výdaje na vyvolanou investici. Zákon o daních z příjmů takový postup nezakazuje.
B) Pojem „vyvolaná investice“
Vyvolanou investicí charakterizují (i) výdaje (náklady) (ii) vynaložené na pořízení (iii) majetku (iv) převedeného jinému subjektu a (v) podmiňující funkci či užívání hmotného majetku.
Ad (i):
U neúčetních jednotek jde o uskutečněné výdaje; podmínkou aplikace komentovaného ustanovení je jejich úhrada. U účetních jednotek jde o účetní náklady; podmínkou aplikace uvedeného ustanovení není jejich úhrada.
Ad (ii):
Výdaje vynaložené na pořízení převáděného majetku se vztahují k nabytí úplatnému (koupě, směna, zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví...) a na originální nabytí takového majetku (vlastní výstavba). Nevztahují se na převáděný majetek nabytý bezúplatně, kdy absentuje vynaložení výdajů (s výjimkou výdajů souvisejících). V případě převáděného majetku nabytého bezúplatně nelze tedy hodnotu takto nabytého majetku použít pro účely komentovaného ustanovení.
Do výdajů vynaložených na pořízení převáděného majetku lze zahrnout i technické zhodnocení převáděného majetku; to i v případě, že hodnota technického zhodnocení vstupuje do ceny do ceny později převáděného majetku. To platí i pro převáděný majetek nabytý bezúplatně. Jazykovým výkladem komentovaného ustanovení k tomuto závěru nedojdeme; předkladatelé zde preferují výklad teleologický, motivovaný důvodovou zprávou.
Ad (iii):
Pojem majetek (převáděný majetek) nevymezuje ani zákon o daních z příjmů, ani účetní předpisy, v obecné poloze ostatně žádný jiný předpis. Obvykle se má za to, že jde o majetkové hodnoty uvedené v § 118 občanského zákoníku. Tedy věci v právním smyslu, případně práva či jiné majetkové hodnoty a jednotky v režimu zákona o vlastnictví bytů. V praxi zejména páteřní rozvody, případně přípojky vody, odpadu, plynu, velmi výjimečně místní či účelové komunikace (protože jsou obvykle součástí pozemku), můstky a mosty, veřejné osvětlení apod. V účetní a daňové terminologii zejména dlouhodobý hmotný majetek, hmotný majetek, včetně majetku nedokončeného, výrobky a zboží ve smyslu § 9 odst. 3 a 5 zákona o účetnictví a další.
Předkladatelé jsou přesvědčeni, že takovým majetkem jsou i pozemky, které developer převádí do vlastnictví jiného subjektu. Že jsou soukromoprávně majetkem, je nezpochybnitelné, účetně jsou obvykle dlouhodobým hmotným majetkem, případně zbožím. Komentované ustanovení je ze zahrnutí do součásti vstupní ceny cílového hmotného majetku nevylučuje, a proto pro výdaje vynaložené na jejich pořízení platí režim komentovaného ustanovení.
Ad (iv):
Podmínkou aplikace komentovaného ustanovení je převedení vedlejšího majetku (páteřních rozvodů, přípojek apod.) do vlastnictví jiného subjektu. Důvod převodu není omezen; právním titulem může být prodej/koupě, směna, dražba, zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví, darování, vklad do obchodní společnosti, zajištění převodem práva a další. Podmínkou pouze je, aby jinému subjektu nově svědčilo vlastnické právo k převáděné věci.
Ad (v):
Další podmínkou existence vyvolané investice je, že převáděný majetek podmiňuje funkci nebo užívání stavby. Podle názoru předkladatelů tuto podmínku splňuje vždy ten majetek, který je podmínkou pro vydání stavebního povolení a kolaudačního souhlasu. Tedy takový majetek, jehož absence by znemožnila výstavbu, a tedy i funkci nebo užívání hmotného majetku. Například páteřní rozvody a přípojky, veřejné osvětlení, pozemky místních a účelových komunikací, pozemky s parkovou úpravou či veřejnou zelení určené územním rozhodnutím a stepním povolením apod. Tedy to, co vyžaduje obecně platný předpis, územní rozhodnutí nebo stavební povolení.
V ostatních případech je na developerovi, aby v souladu s § 31 zákona o správě daní a poplatků prokázal splnění podmínky, že převáděný majetek podmiňuje funkci a účel stavby.
C) Časové souvislosti
Komentované ustanovení upravuje vstupní cenu cílového hmotného majetku, v praxi obvykle v ocenění pořizovací cenou nebo vlastními náklady ve smyslu § 25 odst. 4 písm. a) nebo b) zákona o účetnictví, a to ke dni zařazení cílového hmotného majetku do užívání.
V praxi však někdy dochází k převodu souvisejícího majetku (páteřní rozvody, přípojky, pozemky...) až v době po zařazení cílového majetku do užívání a jeho ocenění vstupní cenou pro daňové účely. Je sporné, zda výdaje na pořízení později převedeného majetku mohou být součástí vstupní ceny v době ocenění cílového hmotného majetku.
Jazykovým výkladem dojdeme k závěru, že nemohou. Brání tomu vid dokonavý slovesa převádět, vyjadřující v souvislostech podmínku dokončeného převodu před oceněním hmotného majetku vstupní cenou. Logickým výkladem dojdeme také k tomu, že nemohou, protože pak bychom měli vyvolanou investici v hodnotě aktiv obsaženu dvakrát.
Teleologický výklad, jenž se opírá o důvodovou zprávu (obecné zahrnování vícenákladů do vstupní ceny budovaných stavebních děl) svědčí možnosti zahrnout i v budoucnu hodnotu převedeného majetku do ocenění cílového hmotného majetku.
Hodnota převedeného majetku je známá, takže technicky ji lze zahrnout do ocenění cílového hmotného majetku k okamžiku převodu. K tomuto názoru se přiklání i předkladatelé příspěvku. Pak by platilo, že výdaje na pořízení převáděného majetku se mohou od 1.1.2008 zahrnout do změněné vstupní ceny již dříve evidovaného cílového hmotného majetku, pokud jsou splněny ostatní podmínky z komentovaného ustanovení.
D) Výnosy z prodeje majetku
Pokud poplatník použije komentované ustanovení § 29 odst. 1 a zahrne výdaje vynaložené na pořízení převáděného majetku do vstupní ceny cílového hmotného majetku, pak při prodeji převáděného vedlejšího majetku neuplatní proti výnosům (zpravidla symbolickým) hodnotu převáděného majetku.
Jeho hodnota se stane součástí nákladů až při prodeji cílového hmotného majetku nebo prostřednictvím jeho odpisů.
E) Vztah k právní úpravě roku 2007
Tam, kde nelze uplatnit komentovanou právní úpravu, je možné (za plnění dalších podmínek) aplikovat ustanovení § 24 odst. 1 písm. zc) nebo § 23 odst. 4 písm. e) ZDP. Z tohoto pohledu je komentovaná právní úprava pouze jednodušším řešením, ke kterému dále existuje složitější řešení ze stávající právní úpravy. Dopady obou řešení na příjmovou stránku státního rozpočtu jsou v principu shodné; jde jen o snížení administrativní náročnosti při činnosti developerů. Odtud plyne benevolentní výklad komentovaného ustanovení nabízený předkladateli.
F) Prodej části pozemků bez výstavby
Developeři často prodávají některé zasíťované pozemky s dokončenou výstavbou (rodinné domy, byty) a některé zasíťované pozemky bez výstavby (výstavbu si zajišťuje kupující sám po nabytí vlastnického práva k pozemku sám). Pak by mohlo být sporné, zda výdaje (náklady) vynaložené na pořízení majetku převedeného do vlastnictví jiného subjektu se zahrnou do vstupní ceny hmotného majetku nebo výrobků v plné výši nebo v nějakém jiném poměru.
Protože vyvolaná investice - zasíťování příp. komunikace se ekonomicky týkají všech pozemků, je možno postupovat tak, že:
a)
část nákladů na tuto vyvolanou investici vstoupí do vlastních nákladů na postavené rodinné domy,
b)
část nákladů na vyvolanou investici bude uhrazena v prodejní ceně nezastavěných pozemků (s využitím aplikace § 24 odst. 2 písm. zc) nebo § 23 odst. 4 písm. e).
Pro určení poměru pro rozdělení nákladů na vyvolanou investici mezi zastavěné a nezastavěné pozemky je možno použít ekonomicky zdůvodněného kritéria, příp. techniky
alokace
nákladů podle uznávaných metod manažerského účetnictví.
Návrhy na opatření:
Sjednocený názor, případně odlišné názory se zdůvodněním, publikovat na www.mfcr.cz.
Stanovisko Ministerstva financí:
Z hlediska zákona o daních z příjmů není reagováno na závěry učiněné pod písmenem A, kde se jedná o aplikaci účetních předpisů.
K závěrům uvedeným k písm. B, kde je podrobně zkoumáno doplněné ustanovení v § 29 odst. 1 ZDP o postup v případě tzv. vyvolané investice, uvádíme k bodu ad (iii), že zahrnování ceny pozemků, resp. jejich části do ceny tzv. cílového hmotného majetku je možné pouze za splnění podmínky, že se jedná o
pozemek podmiňující funkci nebo užívání
cílového hmotného majetku. Podle našeho názoru se může jednat o pozemky např. pod komunikací, chodníkem, zpevněnou plochou. V ostatních případech bude převod pozemku u převodce posuzován standardně (§ 24 odst. 2 písm. t) nebo § 25 odst, 1 písm. o) ZDP). U písm. C lze souhlasit s názorem uvedeným v posledním odstavci jen za předpokladu, že majetek bude převáděn nejdříve ve zdaňovacím období započatém v roce 2008, tj. převod majetku neovlivnil základ daně v předcházejících zdaňovacích obdobích - viz bod 1 čl. II přechodných ustanovení zákona č. 261/2007 Sb.
V ostatních případech souhlas s předkladatelem. Ke zdanění výnosů z prodeje majetku (viz písm. D) uvádíme, že k eliminování určité tvrdosti tohoto postupu se v připravované novele ZDP navrhuje možnost uplatnit do výše prodejní ceny část výdajů vynaložených na převáděný majetek za předpokladu, že nebudou součástí vstupní ceny cílového hmotného majetku.
Vyjádření odboru metodika účetnictví:
Právní předpisy v oblasti účetnictví v § 25 odst. 4 písm. c) vymezují vlastní náklady u zásob vytvořených vlastní činností jako přímé náklady vynaložené na výrobu nebo jinou činnost, popřípadě i část nepřímých nákladů, která se vztahuje k výrobě nebo k jiné činnosti. § 49 vyhlášky pouze upřesňuje, že přímými náklady mohou být přímý materiál, polotovary, přímé mzdy a ostatní přímé náklady.
Ministerstvu financí nepřísluší posuzovat, zejména s ohledem na specifika a rozmanitost jednotlivých typů výroby, s ohledem na způsob převodu vyvolané investice, strukturu přímých a nepřímých náklady. Je na účetní jednotce, aby obhájila, že se jedná v daném konkrétním případě o přímý náklad vynaložený na výrobu nebo jinou činnost. Postup, který účetní jednotka zvolí, musí být v souladu se zákonem o účetnictví (zejména s § 8 odst. 2 zákona o účetnictví nebo např.c§ 7 odst. 6. účetní jednotky jsou povinny účtovat o aktivech, pasivech, nákladech výnosech... v účetních knihách samostatně bez vzájemného zúčtování) a neobcházet účel zákonů jiných.
1) dlouhodobý majetek
2) technické zhodnocení
3) dobrovolný svazek obcí