Daňová informační schránka, 1. část

Vydáno: 10 minut čtení

V době všeobecné digitalizace společnosti se neustále zvyšuje počet situací, kdy je životní cyklus písemnosti v řízení po celou dobu vázán na elektronickou podobu, tedy je v této formě vyhotovena, podepsána nebo ověřena, odeslána, přijata a zpracována. Díky systémům spisové služby pak také uložena a je dnes otázkou, jak ji v této digitální podobě nabídnout následně k využití. Při nahlížení do spisu u správce daně jsou písemnosti připravovány v listinné podobě, ale existuje možnost, jak se k nim dostat pomocí elektronického dálkového přístupu.

Daňová informační schránka
MVDr.
Milan
Vodička
daňový poradce, č. osvědčení 1366
Motto: Nebojte se začít dělat něco, co neumíte.
Amatéři postavili Noemovu archu, profesionálové Titanic.
Součástí daňového portálu poskytovaného jako služba Finanční správy ČR na webové adrese https://adisdpr. mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup.faces jsou také užitečné a užitné informace ze spisu správce daně a aktuální stav osobního daňového účtu. Tyto údaje se nacházejí v daňové informační schránce (dále také jen „DIS“). O výhodnosti jejího používání se vás pokusím přesvědčit na následujících řádcích.
 
1. Digitální informace
Definici daňové informační schránky lze nalézt v zákonu č. 280/2009 Sb., daňovém řádu (dále jen „daňový řád“ nebo „“), konkrétně v ustanovení § 69:
§ 69
Daňová informační schránka
(1) Správce daně, který je k tomu technicky vybaven, poskytuje daňovému subjektu informace shromažďované ve spisu a na osobním daňovém účtu tohoto daňového subjektu rovněž prostřednictvím dálkového přístupu v rozsahu a členění, v jakém jsou tyto informace soustředěny v daňové informační schránce daňového subjektu, která je zřízena na technickém zařízení správce daně
Daňová informační schránka tedy představuje souhrn informací z daňového řízení a dala by se s určitou rezervou nazvat výňatkem1) ze spisu správce daně a práce s ní pak nahlížením do něj, včetně zjištění stavu osobních daňových účtů. Kvalita obsahu je dnes poměrně stabilizovaná a naštěstí netrvalo dlouho období, kdy se na údaje z DIS nedalo v žádném případě spolehnout v souvislosti s reorganizací Finanční správy, která byla doprovázena masivním stěhováním dat a spisů.
Vlastní velmi dobré zkušenosti mám i s údaji na osobních daňových účtech, ovšem zde je stále dominantou červeně vyvedený nápis připomínající, že se jedná o data, která mají pouze informativní charakter, nemusí být beze zbytku úplná, a proto nenahrazují potvrzení vystavené správcem daně. Tento stav se pokouším několik let změnit, ale zatím neúspěšně, není přitom jistě pochyb, že by dálkově přístupné potvrzení bezdlužnosti bylo velmi praktickým a potřebným příkladem toho, že s postupující digitalizací daňové správy nejsou povinnosti a požadavky kladeny pouze na stranu daňových subjektů, ale vypořádává se s nimi úspěšně i druhá strana, tedy správci daně.
 
2. Vznik DIS
Pro daňové subjekty, kterým byla zpřístupněna datová schránka, bude DIS zřízena automaticky z moci úřední v souladu s § 69a odst. 2 daňového řádu, a to bezprostředně po zpřístupnění datové schránky.
§ 69a
(2) Správce daně zřídí z moci úřední daňovou informační schránku daňovému subjektu, jemuž byla zpřístupněna datová schránka a kterému dosud nebyla zřízena daňová informační schránka, a to bezodkladně po zpřístupnění datové schránky.
Pokud datovou schránku daňový subjekt nemá, musí o její zřízení požádat. Příslušný formulář existuje pouze v elektronické podobě na Daňovém portálu v části „Elektronická podání pro Finanční správu“ a sekci „Daňová informační schránka“. Vyplněná žádost se podává některým ze způsobů uvedených v § 71 daňového řádu, místní příslušnost správce daně se určí podle § 13 odst. 1 téhož zákona.
Obrázek č. 1: Žádost o zřízení daňové informační schránky
Pokud bude žádosti vyhověno, zřídí správce daně podle § 69a odst. 1 daňového řádu daňovou informační schránku do patnácti dnů od obdržení žádosti, v některých případech mi bylo následně o této skutečnosti doručeno vyrozumění.
Ať již byla DIS zřízena z moci úřední anebo na žádost, je nejbližším dalším krokem v souladu s § 69b odst. 3 daňového řádu vyplnění přihlášky k nahlížení.
Tuto přihlášku vyplňuje osoba, která má mít do DIS přístup, a musí ji podat s využitím způsobu identifikace, jaký bude chtít používat při nahlížení, to znamená:
-
podepsanou uznávaným elektronickým podpisem2) anebo
-
s ověřenou identitou podatele, což představuje zadání vašich přihlašovacích údajů do datové schránky, kdy identitu určí Informační systém datových schránek; pozor na skutečnost, že tento způsob mohou pro účely DIS využít pouze osoby, které jsou ve vztahu k předmětné datové schránce v postavení osoby
oprávněné
3), nikoli tedy pověřené.
Obrázek č. 2: Přihláška k nahlížení do daňové informační schránky
Elektronický formulář přihlášky k nahlížení najdete na Daňovém portálu v části nazvané Služby daňové informační schránky v dolní části přihlašovací obrazovky a dále pak mezi elektronickými formuláři v části „Elektronická podání pro Finanční správu“ a sekci „Daňová informační schránka“. Vyplnit ji musíte pouze jednou před prvním vstupem do DIS, výjimkou je situace, kdy budete chtít používat
oba
zmíněné způsoby identifikace, tedy jak uznávaným elektronickým podpisem, tak i ověřenou identitou podatele, v takovém případě je nutné podat žádosti o nahlížení dvě a každou opatřit jednou z uvedených metod elektronické identifikace. Při vyplňování přihlášky můžete uvést také číslo mobilního telefonu, na které vám bude zaslána SMS v případě, že by žádost byla zamítnuta a nahlížení umožněno nebylo. Přístup do DIS je po akceptaci výše uvedené přihlášky k nahlížení umožněn ve lhůtě, která činí empiricky několik dnů.
Do daňové informační schránky mohou nahlížet osoby uvedené v § 69b odst. 1 daňového řádu, to znamená daňový subjekt anebo jeho zástupce, který je patřičně zplnomocněn:
§ 69b
Nahlížení do daňové informační schránky
(1) Právo nahlížet do daňové informační schránky má
a)
daňový subjekt,
b)
zástupce daňového subjektu, a to za podmínky, že je
1.
oprávněn zastupovat daňový subjekt při správě daní v neomezeném rozsahu u všech správců daně, kteří shromažďují informace na témže technickém zařízení správce daně, nebo
2.
zmocněn k přístupu do daňové informační schránky.
Osobně se mi v praxi více osvědčilo využití formulace uvedené v bodě 2., které je dostatečně určité a přitom nemění případné předchozí zmocnění. Na Daňovém portálu najdete mezi formuláři také příslušné plné moci, které lze elektronicky udělit jak pro žádost o zřízení daňové informační schránky nebo její zrušení, tak i pro nahlížení do ní. Pro identifikaci zástupce může opět sloužit podpisový certifikát, s jehož pomocí byla podepsána přihláška k nahlížení anebo autentizace prostřednictvím systému datových schránek – tzv. ověřená identita podatele.
 
3. Obsah daňové informační schránky
Po úspěšném přihlášení do DIS se zobrazí v pravém horním rohu jméno uživatele, evidované informace o něm jsou dostupné po kliknutí na jméno v Sekci „Informace o přihlášení“. Zaznamenány jsou údaje v rozsahu jméno a příjmení, rodné číslo, bydliště, identifikační klíč z podpisového certifikátu (IK MPSV) nebo identifikátor datové schránky, datum i čas posledního přihlášení a pracoviště správce daně, které údaje aktualizuje.
Jestliže budete mít přístup do většího množství DIS, máte nyní možnost výběru daňového subjektu, který je předmětem vašeho zájmu. Po provedení výběru se objeví základní informace s uvedením územního pracoviště, které DIS spravuje, a ve spodní části pak údaje evidované na finančních úřadech ve smyslu toho, k jakým daním je subjekt registrován, jaké jsou u něj evidovány adresy sídla, místa podnikání i pro doručování, seznam registrovaných bankovních účtů a také, které osoby mají do DIS přístup.
Informace soustředěné v DIS jsou rozděleny do tří oblastí, dostupných v horním menu, jedná se o:
-
osobní daňové účty,
-
osobní daňový kalendář,
-
přehled písemností.
Obrázek č. 3: Oblasti informací v DIS a údaje o osobách s povoleným přístupem
 
3.1. Osobní daňové účty
Tato oblast zahrnuje přehled aktuálních zůstatků dle jednotlivých daní. Důležitým faktem je skutečnost, že
zůstatky zahrnují také příslušenství daně
, které se již daňovým subjektům nesděluje v podobě zaslaného výměru. Pokud předmětný daňový subjekt místně přísluší k většímu počtu správců daně4), bude přehled rozdělen do sloupců podle této příslušnosti.
Užitnost přehledu je bohužel snížena již zmiňovaným upozorněním, že se jedná o výpis pouze informativní, který nemusí být úplný a nelze jím nahradit potvrzení o stavu osobních daňových účtů podle § 151 daňového řádu.
Obrázek č. 4: Zůstatky jednotlivých daní na osobním účtu daňového subjektu
Primárně je přehled sestaven k aktuálnímu datu, po volbě konkrétního dne v příslušném políčku v horní části a potvrzení tlačítkem Zůstatky ke dni dojde k přepočtu údajů.
Na přehledu lze kliknout na kterýkoli ze zůstatků, a objeví se detailní přehled předpisů a plateb předmětné daně, včetně převodů a zápočtů.
Obrázek č. 5: Podrobný přehled vybraných údajů – pohyby na účtu daně silniční
V horní části jsou k dispozici filtry (dostupné po kliknutí na symbol dvojité
šipky) dle data, druhu daně, finančního úřadu nebo územního pracoviště či typu pohybu a také různé způsoby vzestupného či sestupného řazení údajů – primární je dle
datumu, volitelné podle územních pracovišť, finančních úřadů,
druhu příjmu nebo daňového subjektu.
Na kterýkoli řádek předpisu daně, vyrovnání záloh nebo platby můžete kliknout a získat bližší informace:
-
u plateb se zobrazí platební dispozice, to znamená
číslo a název účtu, ze kterého byla platba odeslána
a symboly variabilní i konstantní,
-
u předpisu daně v podobě vyměření (včetně konkludentního) jsou k dispozici základní údaje o druhu daně, splatnosti, zdaňovacím období a vlastní písemnosti, včetně čísla jednacího, na něž můžete opět kliknout a obdržet další podrobné informace, čerpané z elektronického spisu správce daně, resp. z přehledu písemností.
Pokračování v příštím vydání časopisu UNES.
1 Na rozdíl od nahlížení přímo u správce daně zde nenalezneme vyhledávací část spisu.
2 Podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb, opatřeným navíc nevýznamovým identifikátorem MPSV.
3 To znamená osoba, pro kterou byla zřízena datová schránka fyzické osoby anebo členové statutárních orgánů v případě datové schránky právnické osoby.
4 Např. díky vlastnictví nemovitostí v územní působnosti různých finančních úřadů.

Související dokumenty

Zákony

Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád