Zajišťovací příkaz - lhůta pro vyřízení odvolání

Vydáno: 3 minuty čtení

Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 31. 10. 2016, sp. zn. 2 Afs 239/2015 , www.nssoud.cz

Zajišťovací příkaz – lhůta pro vyřízení odvolání
JUDr. Ing.
Ondřej
Lichnovský,
Daňové spory, a. s.
K předpisům:
V případě, že odvolací orgán lhůtu pro rozhodnutí dodrží a o odvolání včas rozhodne, je účel § 168 odst. 1 daňového řádu naplněn. Správní soud poté na základě žalobních bodů posoudí zákonnost rozhodnutí o zajištění, a pokud shledá, že zákonné podmínky pro zajištění daně nebyly dodrženy, je třeba, aby zrušil jak napadené rozhodnutí, tak i rozhodnutí prvostupňové (zajišťovací příkaz). Takový procesní postup vystihuje specifickou podstatu institutu zajištění daně jakožto rozhodnutí předstižného a akčního, avšak velmi razantního, kde se rychlost vydání pojí s efektivitou. Není totiž možné akceptovat, aby správce daně měl po (minimálně) několika měsících soudního přezkumu možnost např. doplnit dalšími údaji původně nepřezkoumatelné rozhodnutí, a tím je (zpětně) konvalidovat. Takový výklad by umožnil daňové správě paušální vydávání rychlých zajišťovacích příkazů třeba i zcela bez odůvodnění, které by pouze stačilo v odvolacím řízení včas potvrdit. Takto by bylo dosaženo vždy a za všech skutkových okolností např. zajištění majetku každého daňového subjektu, kterému ještě ani nebyla stanovena daň, a to minimálně do doby jejího stanovení, avšak bez jakékoli reálné šance dosáhnout v co nejkratší době zrušení či omezení zajištění, bylo-li nezákonné.
V případě, že soud shledá, že nebyly splněny podmínky pro vydání zajišťovacích příkazů, zruší v zájmu právní jistoty účastníků jak rozhodnutí o odvolání proti zajišťovacímu příkazu, tak zajišťovací příkaz samotný. Správce daně může v případě, že podá kasační stížnost, požádat o přiznání odkladného účinku, jinak je povinen zajištěné prostředky neprodleně uvolnit
Daňový řád dává pro vyřízení odvolání proti zajišťovacím příkazům lhůtu 30 dní. Tato lhůta je lhůtou propadnou, kdy následný soudní přezkum na ni nemá žádný vliv. Proto dojde-li k soudnímu přezkumu s negativním výsledkem pro Finanční správu, šance na zajištění daně z titulu přezkoumávaných zajišťovacích příkazů zaniká. Odvolací orgán tak již není oprávněn opětovně odstraňovat soudem nalezené nezákonnosti. Uvedené platí i v případě, kdy soud výslovně zajišťovací příkazy nezruší, avšak tak učiní pouze ve vztahu k rozhodnutí o odvolání. Každopádně k takovémuto stavu by docházet do budoucna již nemělo, kdy soudy již nejspíše ve všech případech budou v případě nezákonnosti rušit jak rozhodnutí o odvolání, tak zajišťovací příkazy samé.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2017.

Související dokumenty

Zákony

Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád