Recenze knihy Systém principů daňového práva autora Stanislava Kouby

Vydáno: 3 minuty čtení

Daňové právo je neustále aktuálním tématem, ovšem více publikací a odborných článků lze nalézt k praktickým otázkám daňového práva. Oceňuji proto teoretické téma publikace a jeho teoretické zpracování. Autorovy závěry však mají nepochybně přínos jak pro teorii daňového práva, tak pro jeho praxi.

Recenze knihy Systém principů daňového práva autora Stanislava Kouby
doc. JUDr.
Radim
Boháč,
Ph.D.,
Katedra finančního práva a finanční vědy PF UK
Publikace se skládá z úvodu a sedmi částí. Úvod a první část obsahuje metodologická východiska zpracování publikace. Ve druhé části věnované dani v materiálním smyslu autor uvádí vlastní vymezení daně. V této souvislosti lze ocenit autorův inovativní přístup k vymezení pojmu daň, proto považuji tuto část z teoretického hlediska za velmi přínosnou. Na tomto mém závěru nemůže nic změnit ani skutečnost, že osobně se neztotožňuji s vnímáním daně jako závazku, které autor uvádí jako stěžejní. Autor identifikoval definiční znaky daně v materiálním smyslu, některé ostatní běžně uváděné znaky daně považuje za pouze zdánlivé. Co se týká autorem uváděných zdánlivých znaků daně, tak u některých zcela souhlasím, že jde o zdánlivé znaky (pravidelnost, neúčelovost), u některých je možné akceptovat, že nejde o znaky, ale principy (spravované veřejnou korporací, výnos ve prospěch veřejného rozpočtu), u tří (stanovení zákonem, peněžité plnění a nenávratnost) si myslím, že by definičními znaky daně v materiálním smyslu měly být. Uvedené rozdíly ve vnímání daně autorem a mnou jsou do jisté míry determinovány autorovým důrazem zejména na materiální stránku věci a přirozenoprávní přístup, na rozdíl od mého důrazu i na formální stránku věci a více pozitivněprávní přístup. Třetí část je zaměřena na pojem poplatku. Její pojetí je ve své podstatě shodné s částí týkající se daně. I v případě této části tudíž platí v zásadě mé vyjádření k části druhé. Obsahem čtvrté části je krátké zamyšlení nad principem rozdělení právního řádu na jednotlivá právní odvětví, které je velmi zajímavé.
Další části publikace pojednávají obecně o principech a jejich systému. Tyto části jsou pro samotnou publikaci velmi přínosné, neboť na jejich základě autor následně identifikoval a rozdělil jednotlivé principy. Velmi trefně autor popisuje rozdíl mezi principem a pravidlem. Pozitivní je rovněž autorova práce se zdroji, zejména zahraniční odbornou literaturou.
Poslední část publikace je zaměřena na jednotlivé principy v daňovém právu. Autor vytvořil „strom principů“, tj. snažil se uvést vztahy mezi jednotlivými principy, a dále stručně každý princip vymezil a charakterizoval. Za inspirativní považuji zejména pojednání o solidaritě nebo pojímání daní a poplatků jako zdroje ochrany lidských práv. Autor přistupuje k jednotlivým principům velmi široce a z různých úhlů pohledu (např. uvádí, že hospodárnost má svůj původ v soupeření jednotlivých živočišných druhů). Vhodné jsou i příklady uváděné disertantem jiným typem písma.
Celkově hodnotím publikaci velmi kladně. Oceňuji inovativní přístup autora k tématu, a to přesto, že ne vždy s autorem názorově shoduji. Za velmi významné a přínosné považuji vytvoření tzv. stromu principů. Publikace zcela nepochybně poslouží při praktické tvorbě a aplikaci daňového práva, bude tak využitelná, jak pro legislativce, tak pro daňové subjekty, správce daně a daňové soudy.
V Praze dne 25. září 2017
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2017.

Související dokumenty