Závěr roku v daňové evidenci

Vydáno: 19 minut čtení

Poplatníci – fyzické osoby – kteří vedou daňovou evidenci (tj. nejsou ani účetními jednotkami ani neuplatňují paušální výdaje), mají na konci kalendářního roku (zdaňovacím obdobím fyzických osob je vždy kalendářní rok) určitě povinnosti, které jim ukládá zákon o daních z příjmů . Nejedná se sice o „klasické“ uzávěrkové a závěrkové operace, které známe z účetnictví, nicméně jsou do jisté míry jejich zjednodušenou obdobou. V následujícím textu se tedy zaměřím na to, jak by měli poplatníci, kteří vedou daňovou evidenci, správně postupovat na konci roku (ev. na začátku roku následujícího).

Závěr roku v daňové evidenci
Ing.
Helena
Machová
 
Správná evidence příjmů a výdajů
Smyslem a cílem vedení daňové evidence formulovaným v § 7b zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), je zjištění základu daně z příjmů. Proto musí daňová evidenci vždy obsahovat údaje o příjmech a výdajích, a to v členění potřebném pro zjištění základu daně z příjmů.
Znamená to tedy, že poplatník, který vedl v roce 2018 daňovou evidenci, musel evidovat veškeré příjmy a výdaje, a to odděleně zdanitelné příjmy (např. příjmy z poskytnutí služeb, z prodeje zboží, z prodeje materiálu atd.) od příjmů, které se nezdaňují (např. vklad osobních prostředků podnikatele nebo přijatá zápůjčka), a stejně tak výdaje daňové (např. nákup zboží, nákup materiálu, nákup energií, nákup služeb apod.) je nutno odlišit od výdajů nedaňových (např. čerpání peněžních prostředků pro osobní potřebu, občerstvení pro zaměstnance nebo obchodní partnery, poskytnutí bezúplatných plnění – darů apod.).
Po skončení roku by tedy měl poplatník v evidenci příjmů a výdajů (bez ohledu na to, zda ji vede v peněžním deníku nebo jinak) ověřit, zda:
jsou zaevidovány veškeré příjmy a výdaje inkasované a zaplacené do 31. 12. (na rozdíl od účetnictví zde nepřipadá v úvahu časové rozlišení, tzn. např. nájemné na první čtvrtletí roku 2019 zaplacené v prosinci 2018 je daňovým výdajem roku 2018 a inkasované pojistné v roce 2018 vztahující se k pojistné události roku 2017 je zdanitelným příjmem roku 2018),
mezi příjmy evidovanými jako zdanitelné není omylem uveden příjem, který sem nepatří nebo naopak (zda mezi příjmy, které se nezdaňují není evidován příjem, který je třeba zdanit),
mezi daňovými výdaji není uveden i výdaj daňový a naopak (zda jako nedaňový není evidován výdaj, který by měl základ daně snížit),
není evidován zůstatek peněžních prostředků jako „průběžná položka“, pokud ano, ověřit správnost,
zůstatky peněžních prostředků v pokladně i na běžném účtu v evidenci odpovídají skutečným zůstatkům.
I když ZDP neukládá povinnost inventarizovat peněžní prostředky, poslední dvě operace z praktických důvodů doporučuji provést.
Rozdíl mezi zdanitelnými příjmy a daňovými výdaji je výchozím údajem pro stanovení základu daně a následně pro zjištění daňové povinnosti.
 
Odpisy hmotného majetku
Pravidla pro stanovení odpisů pro účel zjištění daně z příjmů („daňové odpisy“) upravují pro všechny poplatníky (tedy bez ohledu na to, zda vedou daňovou evidenci či účetnictví) shodným způsobem § 26 až 33 ZDP. Poplatníci, kteří vedou účetnictví a jsou účetními jednotkami, zjišťují navíc účetní odpisy, o kterých účtují. Tato povinnost se však podnikatelů, kteří vedou daňovou evidenci, netýká.
V první řadě je nutno hmotný majetek zatřídit do příslušné odpisové skupiny podle Přílohy č. 1 k ZDP. Odpisových skupin je v současné době 6 a minimální doba odpisování v jednotlivých odpisových skupinách je stanovena takto:
Odpisová skupina
Doba odpisování
1
3 roky
2
5 let
3
10 let
4
20 let
5
30 let
6
50 let
Pro účely ZDP se odpisováním rozumí zahrnování odpisů z hmotného majetku evidovaného u poplatníka, který se vztahuje k zajištění zdanitelného příjmu, do daňových výdajů. Odpisování lze zahájit po uvedení majetku do stavu způsobilého obvyklému užívání, kterým se rozumí dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy pro užívání (u nemovitostí se jedná zpravidla o kolaudaci, u motorových vozidel jejich registrace apod.).
Uplatnění odpisů jako daňových výdajů je právem, a nikoliv povinností poplatníka. Poplatník tedy není povinen odpisy uplatnit, přitom již zahájené odpisování lze přerušit, ale při dalším odpisování je nutné pokračovat způsobem, jako by odpisování přerušeno nebylo.
PŘÍKLAD 1
Poplatník pořídil v roce 2018 nákladní automobil. Vzhledem k tomu, že vykázal tak nízký základ daně, že při uplatnění odpisů jako daňových výdajů by již nemohl využít základní slevu na dani a slevu na děti, nezahájil v roce 2018 odpisování předmětného automobilu. Odpisování může zahájit až v roce 2019 nebo až v dalších letech.
Pokud poplatník uplatní výdaje paušální částkou (připadá v úvahu u fyzických osob s příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 ZDP a s příjmy z nájmu podle § 9 ZDP), nelze za toto období uplatnit odpisy v prokázané výši ani o tuto dobu prodloužit daňové odpisování. Po dobu uplatňování výdajů paušální částkou vede poplatník odpisy pouze evidenčně.
 
Rovnoměrné a zrychlené odpisy
Poplatník se může rozhodnout, zda majetek bude odepisovat rovnoměrným způsobem (§ 31 ZDP) nebo způsobem zrychleným (§ 32 ZDP). Rozdíl mezi způsoby odpisování nespočívá v tom, že při jednom je majetek dříve odepsán (minimální doba odpisování je pro oba způsoby shodná), nýbrž v tom, že u rovnoměrného odpisování jsou odpisy ve všech letech (s výjimkou roku prvního) shodné a u zrychleného odpisování jsou odpisy v každém roce jiné, přičemž nejvyšší jsou ve druhého roce odpisování. Rovnoměrné odpisy se stanovují ze vstupní ceny, zrychlené odpisy se stanovují ze zůstatkové ceny. Při rovnoměrném odpisování má poplatník ještě další možnost optimalizace základu daně a to, že může uplatnit i nižší sazbu, než jak je uvedeno v zákoně. Jinými slovy: v případě rovnoměrného odpisování lze uplatnit i nižší odpis než ten vypočtený, přičemž rozdíl se „posouvá“ do dalších let. U zrychleného odpisování tato možnost v úvahu nepřipadá. Pokud by zde uplatnil poplatník nižší než vypočtený odpis, rozdíl by již jako daňový výdaj v následujících letech uplatnit nemohl.
PŘÍKLAD 2
Poplatník pořídil v roce 2018 osobní automobil, vstupní cena 1 mil. Kč, osobní automobil je v příloze č. 1 k ZDP zatříděný do 2. odpisové skupiny, minimální doba odpisování je pět let.
a) Rovnoměrné odpisy
Zdaňovací období
Způsob stanovení odpisů
Odpis
2018
(1 000 000 x 11) / 100
110 000
2019
(1 000 000 x 22,25) / 100
222 500
2020
(1 000 000 x 22,25) / 100
222 500
2021
(1 000 000 x 22,25) / 100
222 500
2022
(1 000 000 x 22,25) / 100
222 500
Odpisy celkem
1 000 000
b) Zrychlené odpisy
Zdaňovací období
Způsob stanovení odpisů
Odpis
Zůstatková cena
2018
1 000 000 / 5
200 000
800 000
2019
(2 x 800 000) / ( 6 – 1)
320 000
480 000
2020
(2 x 480 000) / (6 – 2)
240 000
240 000
2021
(2 x 240 000) / (6 – 3)
160 000
80 000
2022
(2 x 80 000) / (6 – 4)
80 000
Odpisy celkem
1 000 000
Odpisovat lze i technické zhodnocení, kterým se podle § 33 ZDP rozumí vždy výdaje na dokončené nástavby, přístavby a stavební úpravy, rekonstrukce a modernizace majetku, pokud převýšily u jednotlivého majetku v úhrnu ve zdaňovacím období částku 40 000 Kč.
Rekonstrukcí se rozumí takové zásahy do majetku, které mají za následek změnu jeho účelu nebo technických parametrů. Modernizací je rozšíření vybavení nebo použitelnosti majetku.
Poznámka: Co se týká nehmotného majetku, tak ten poplatníci, kteří vedou daňovou evidenci, nikdy neodepisují, protože výdaje na pořízení tohoto majetku jsou [podle § 24 odst. 2 písm. zn) ZDP] daňovým výdajem.
 
Inventarizace majetku a dluhů
Poplatníci, kteří vedou daňovou evidenci, nejsou účetními jednotkami a nevztahuje se na ně zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o účetnictví“), který v § 29 a 30 ukládá účetním jednotkám povinnost inventarizovat majetek a dluhy. Přesto však ani tito poplatníci povinnosti inventarizace zcela zproštěni nejsou.
Podle § 7b (Daňová evidence) odst. 4 ZDP totiž poplatník, který vede daňovou evidenci, musí k posledními dni zdaňovacího období (tj. k 31. 12.) zjistit skutečný stav zásob, hmotného majetku, pohledávek a dluhů. O tomto zjištění musí provést zápis a o případné rozdíly upravit základ daně podle § 24 a 25 ZDP (zohlednit je jako daňové nebo jako – a tak je tomu většinou – nedaňové výdaje).
Zákon o daních z příjmů tedy poplatníkům, kteří vedou daňovou evidenci, ukládá povinnost provedení „zjednodušené“ inventarizace. Zmíněné zjednodušení tkví mj. v tom, že poplatníci nemusí – na rozdíl od účetních jednotek – inventarizovat veškerý majetek a závazky (skutečný stav nezjišťují např. u peněžních prostředků a nehmotného majetku).
Cílem zmíněné inventarizace je korekce základu daně o případně zjištěné inventarizační rozdíly.
Bude-li poplatník při zjišťování skutečných stavů zásob, hmotného majetku, pohledávek a závazků postupovat podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o účetnictví“), nebude to v rozporu s platnou legislativou a správce daně bude tento postup považovat nesporně za věrohodný. Připomeňme si tedy některá pravidla formulovaná v § 29 a 30 zákona o účetnictví, která mohou aplikovat i poplatníci, kteří vedou daňovou evidenci. V účetních předpisech uvedené termíny jako „účetní období“ nebo „rozvahový den“ však je nutno nahradit pro naše potřeby termíny „zdaňovací období“ a „poslední den zdaňovacího období“.
Skutečné stavy majetku a závazků se zjišťují:
a)
fyzickou inventurou u hmotného majetku a zásob (tj. u majetku, u kterého lze vizuálně zjistit jeho existenci) – tj. změřením, zvážením, počítáním apod.,
b)
dokladovou inventurou u ostatního majetku (u něhož nelze jeho existenci zjistit vizuálně) a dluhů – tj. ověřením zápisů a údajů v příslušných evidencích.
Stavy zjištěné inventurou se uvedou v inventurních soupisech, které musí obsahovat:
skutečnosti zjištěné inventurou tak, aby bylo možno zjištěný majetek a závazky jednoznačně určit,
podpisový záznam osoby odpovědné za zjištěné skutečnosti (viz výše) a podpisový záznam osoby odpovědné za provedení inventury,
způsob zjišťování skutečných stavů,
ocenění majetku a dluhů k okamžiku ukončení inventury,
okamžik zahájení a okamžik ukončení inventury.
Inventarizačními rozdíly se rozumí rozdíly mezi skutečným stavem a stavem v evidenci, kdy:
a)
skutečný stav je nižší než stav v evidenci a rozdíl se označuje jako manko, popřípadě schodek u peněžních prostředků v hotovosti a cenin,
b)
skutečný stav je vyšší než stav v evidenci a rozdíl se označuje jako přebytek.
Nyní již k ověření stavu hmotného majetku, zásob, pohledávek a závazků v daňové evidenci s užitím výše uvedených (účetních) postupů.
 
Hmotný majetek
V případě hmotného majetku je zjištění jeho skutečného stavu u řady drobných podnikatelů spíše formální, neboť rozsah takového majetku – a zejména případný zjištěný inventarizační rozdíl – nebývá nijak značný.
V zásadě jde o to, aby podnikatel ověřil, zda veškerý hmotný majetek, který eviduje v inventárních kartách, skutečně existuje a je „na svém místě“.
Součástí tohoto ověření by mělo být i stanovení odpisů a jejich uplatnění (event. neuplatnění) jako daňových výdajů za příslušné zdaňovací období. Uplatnění odpisů jako daňových výdajů je právem, a nikoliv povinností poplatníka, a tak je jen na jeho rozhodnutí, ve kterém zdaňovacím období odpisování zahájí a zda již zahájené odpisování přeruší.
Pokud by při fyzické inventuře tohoto majetku bylo zjištěno, že některý majetek uvedený na inventární kartě k 31. 12. fyzicky neexistuje, je nutno zjistit důvod a následně správně daňově zohlednit případný související výdaj.
Nejjednodušší je situace, pokud se jedná o majetek již zcela odepsaný (zůstatková cena se rovná nule). Případné „zmizení“ takového majetku podnikatel pouze vyznačí na inventární kartě, aniž by řešil otázku daňových výdajů. Přesto ale bude nutné správci daně při případné daňové kontrole prokázat, že chybějící majetek nebyl např. prodán (nebyl zdaněn související příjem) nebo darován (nebyla zaplacena darovací daň).
Chybí-li majetek se zůstatkovou cenou, tato je v zásadě (při škodě) nedaňovým nákladem. Je ale možné, že poplatník až při inventarizaci zjistí, že majetek byl ve skutečnosti v průběhu roku prodán, v daňové evidenci je správně uveden zdanitelný příjem a tato skutečnost dosud není vyznačena na inventární kartě. V takovém případě se pochopitelně nejedná o manko a zůstatková cena je daňovým výdajem v plném rozsahu (bez ohledu na výši příjmu z prodeje).
 
Zásoby
Zjištění skutečného stavu zásob a jeho porovnání s evidovaným stavem je u poplatníka většinou nejdůležitější, neboť pravděpodobnost případného inventarizačního rozdílu je nejvyšší.
Inventarizace zásob se provádí rovněž fyzickou inventurou. Vzhledem k tomu, že veškeré zásoby, resp. jejich nákup se v daňové evidenci uvádí jako daňový výdaj, o případná manka (škody) je nutno základ daně zvýšit.
PŘÍKLAD 3
Poplatník v roce 2018 pořídil materiál za 100 000 Kč (tato částka byla uvedena v evidenci jako daňový výdaj). Při výrobě spotřeboval materiál za 60 000 Kč (tuto spotřebu vyznačil v evidenci zásob) a zůstatek uvedený v této evidenci je tedy 40 000 Kč. Fyzickou inventurou zjistí, že na skladě je materiál v hodnotě 35 000 Kč.
Rozdíl – 5 000 Kč – je mankem a poplatník musí o tuto částku zvýšit základ daně za rok 2014, resp. musí o tuto částku snížit daňové výdaje roku 2018.
 
Pohledávky a dluhy
Inventarizace pohledávek a dluhů se provádí dokladovou inventurou a jde o to, aby poplatník ověřil, zda pohledávky a dluhy uvedené v příslušných evidencích odpovídají skutečným pohledávkám a závazkům.
V praxi se může stát, že podnikatel uvede některé platby pouze v evidenci příjmů a výdajů (a již ne v evidenci pohledávek a závazků), anebo obráceně. Po inventarizaci by měly být údaje v obou evidencích shodné a poplatník by měl mít jistotu, že veškerá inkasa za pohledávky zdanil a veškeré platby závazků uplatnit jako výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů (pokud jimi jsou).
 
Vyřazený hmotný majetek
V rámci ověření stavu majetku poplatník také zjistí, zda v průběhu roku 2018 byl vyřazen některý hmotný majetek. Pokud tomu tak bylo, je nutno správně daňově zohlednit případnou zůstatkovou cenu. Byl-li vyřazen majetek již zcela odepsaný, pak vyřazení – z pohledu daňových či nedaňových výdajů – základ daně neovlivní (s vyřazením nesouvisí žádný výdaj).
Když došlo v průběhu roku k vyřazení neodepsaného majetku, poplatník může v každém případě (tedy bez ohledu na způsob a důvod vyřazení) uplatnit jako daňový výdaj vypočtený roční odpis v jeho poloviční výši (za předpokladu, že majetek byl evidován k 1. 1.).
Zůstatková cena je daňovým výdajem v případě prodeje majetku nebo jeho likvidace. Byl-li majetek vyřazen v důsledku škody, daňovým výdajem je zůstatková cena jen do výše přijaté náhrady, event. tehdy, způsobil-li škodu živel nebo neznámý pachatel. Když je majetek darován nebo převeden do osobního užívání, event. vložen jako nepeněžitý vklad, zůstatková cena základ daně neovlivní (nesníží).
Příjem související s vyřazením majetku se zdaní.
 
Rezervy
I poplatník, který vede daňovou evidenci, může tvořit rezervy ve smyslu § 7 zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o rezervách“), rezervy na opravy hmotného majetku, přičemž tvorba těchto rezerv je daňovým výdajem.
Podle § 23 odst. 3 písm. a) bodu 7 zákona o rezervách je nutno v případě zrušení rezervy o její hodnotu základ daně zvýšit.
Rezervy nelze tvořit na opravy majetku:
který je určen k likvidaci,
u něhož jde o opravy v důsledku škody či jiné nepředvídané nebo nahodilé události,
u něhož jde o opravy, které se pravidelně opakují každý rok,
k němuž má vlastnické právo poplatník, vůči jehož majetku trvají účinky prohlášení konkurzu.
Ve zdaňovacím období je tvorba rezervy daňovým nákladem jen tehdy, pokud budou peněžní prostředky v plné výši rezervy připadající na jedno zdaňovací období (viz dále) převedeny na samostatný účet v bance se sídlem na území členského státu Evropské unie, který je veden v českých korunách nebo v eurech a je určen výhradně pro ukládání rezerv tvořených podle tohoto zákona („samostatný účet“). Peníze musí být takto uloženy nejpozději do termínu pro podání daňového přiznání. Pokud k uložení finančních prostředků ve stanovené lhůtě nedojde, je nutno rezervu zrušit, a to za zdaňovací období, za které se přiznání podává. Peněžní prostředky uložené na samostatném účtu mohou být čerpány pouze na účely, na které byla rezerva tvořena.
PŘÍKLAD 4
Podnikatel vytvoří v roce 2018 rezervu na opravu střechy na garáží ve výši 50 000 Kč. Tuto částku uloží na samostatný účet až 20. 4. 2019, tedy po lhůtě pro podání přiznání za rok 2018.
Tvorbu rezervy nelze v tomto případě uznat jako daňový náklad, poplatník musí podat dodatečné daňové přiznání za rok 2018, ve kterém zvýší základ daně (sníží daňovou ztrátu) o částku 50 000 Kč.
Náklady na opravu musí být vždy podloženy kvalifikovaným rozpočtem ceny celkové opravy. Výše rezerv v jednotlivých zdaňovacích obdobích je pak rovna podílu tohoto rozpočtu a počtu zdaňovacích období, které uplynou od zahájení tvorby rezervy do předpokládaného termínu zahájení opravy. Do počtu těchto zdaňovacích období se zahrnuje zdaňovací období, kdy dojde k zahájení tvorby rezervy a nezahrnuje zdaňovací období, kdy dojde, resp. kdy má dojít k zahájení opravy.
PŘÍKLAD 5
Poplatník provede v roce 2022 opravu vnějších omítek na administrativní budově v předpokládaných nákladech 600 000 Kč. V roce 2018 zahájí tvorbu rezervy na tuto opravu.
Rok
Rezerva – daňový náklad
2018
150 000
2019
150 000
2020
1 000
2021
150 000
U movitých věcí může (ale také nemusí – rezervu lze tvořit výše uvedeným způsobem) tvořit poplatník rezervu ve vztahu k objemu jeho výkonu v technických jednotkách. V takovém případě je výše rezervy ve zdaňovacím období rovna součinu podílu rozpočtu nákladů na opravu na jednotku předpokládaného objemu výkonů a součtu objemu skutečných výkonů za zdaňovací období.
Zákon žádným způsobem nelimituje počet oprav jednoho majetku, k nimž lze tvořit samostatné rezervy.
Rezerva musí být tvořena minimálně po dvě zdaňovací období, přičemž – jak již bylo uvedeno – se do počtu zdaňovacích období tvorby rezervy nezahrnuje období, kdy dojde k zahájení opravy. Zákon upravuje rovněž maximální počet zdaňovacích období, ve kterých lze daňovou rezervu tvořit, a to v závislosti na odpisové skupině, ve které je majetek zatříděn takto:
Odpisová skupina
Maximální počet zdaňovacích období tvorby rezervy
2
3
3
6
4
8
5 a 6
10
PŘÍKLAD 6
Poplatník se v roce 2018 rozhodne pro opravu motoru u nákladního automobilu, a to v roce 2020 (předpokládaný rozpočet je 80 000 Kč).
V letech 2018 a 2019 vytvoří rezervu ve výši 40 000 Kč.
Není-li oprava zahájena nejpozději ve zdaňovacím období následujícím po zdaňovacím období, ve kterém se při výpočtu rezervy předpokládalo zahájení opravy, rezerva se zruší v tomto následujícím období. Zrušení rezervy znamená zvýšení základu daně.
Rezervy se zruší ve stejném období, kdy pominou důvody, pro které byly vytvořeny. Takovým důvodem je nejčastěji dokončení plánované opravy. Mohou ale nastat i jiné situace, v jejichž důsledku je nutno rezervu zrušit předčasně.
PŘÍKLAD 7
Podnikatel, který provozuje zemědělskou výrobu, měl na rok 2019 naplánovánu generální opravu traktoru (předpokládaný náklad 150 000 Kč). V roce 2017 vytvořil rezervu ve výši 75 000 Kč. V roce 2018 s traktorem havaruje, přičemž rozsah poškození je takový, že traktor bude nutno zlikvidovat.
Podnikatel v roce 2018 nebude pokračovat v započaté tvorbě rezervy a rezervu vytvořenou v roce 2017 musí zrušit.
Rezervu je dále nutno zrušit ke dni ukončení podnikatelské či jiné samostatné výdělečné činnosti nebo nájmu podniku.
 
Zahraniční měna a kurz pro její přepočtení
Zákon o daních z příjmů v § 7b (daňová evidence) způsob pro přepočet cizí měny na měnu českou výslovně neřeší. Podle § 38 ZDP ale platí, že poplatník může pro přepočet zahraniční měny na českou (týká se přepočtu plateb realizovaných v průběhu roku) použít buď jednotný kurz (ten se stanoví jako průměr směnného kurzu stanoveného Českou národní bankou poslední den každého měsíce zdaňovacího období a vyhlašuje jej zpětně ministerstvo financí ve Finančním zpravodaji), nebo kurz používaný v účetnictví – tedy denní aktuální kurz nebo kurz pevný.
Zůstatky peněžních prostředků v zahraniční měně (valutová pokladna a devizový účet) se v daňové evidenci nepřepočítávají. Obdobně jako zůstatky peněžních prostředků v české měně v pokladně a na běžném účtu (viz výše – přehled o příjmech a výdajích) nemusí být ani tyto zůstatky ověřovány. Přesto však je vhodné, aby poplatník skutečný stav peněžních prostředků v zahraniční měně – především ve vlastním zájmu – prověřil.