Odměňování zástupců obcí v orgánech obchodních korporací

Vydáno: 22 minut čtení

Právní řád umožňuje obcím k plnění svých úkolů zakládat či zřizovat právnické osoby, a to pouze pro výkon samostatné působnosti.1) Mohou jimi být i obchodní korporace, tj. subjekty založené standardně za účelem podnikání (dosahování zisku). Typickou formu, kterou obce pro zajištění některé z činností volí, jsou společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti, případně družstva. Podrobně o postavení obcí jako zřizovatele a zakladatele právnických osob pojednával jeden z minulých příspěvků v tomto periodiku,2) který se mimo jiné zabýval i otázkami delegace zástupců obcí do orgánů těchto společností. Následující text se bude zabývat problematikou odměňování zástupců obcí v orgánech obchodních korporací.

Odměňování zástupců obcí v orgánech obchodních korporací
JUDr.
Václav
Dobrozemský
Zákon o obcích svěřuje zastupitelstvu obce v § 84 odst. 2 písm. e) pravomoc rozhodovat o založení nebo rušení právnických osob, schvalovat jejich zakladatelské listiny, společenské smlouvy, zakládací smlouvy a stanovy a rozhodovat o účasti v již založených právnických osobách. A dále v § 84 odst. 2 písm. f) zákona o obcích svěřuje zastupitelstvu obce delegovat zástupce obce, s výjimkou § 102 odst. 2 písm. c), na valnou hromadu obchodních společností, v nichž má obec majetkovou účast, v § 84 odst. 2 písm. g) zákona o obcích pak navrhovat zástupce obce do ostatních orgánů obchodních společností, v nichž má obec majetkovou účast, a navrhovat jejich odvolání; to neplatí, rozhoduje-li rada obce ve věcech jediného společníka obchodní společnosti podle § 102 odst. 2 písm. c) zákona o obcích.
Z výše uvedeného vyplývá, že obec může být při založení právnické osoby, či se může později připojit k již vzniklému subjektu a stát se společníkem (členem). Z dikce ustanovení § 84 odst. 2 písm. f) zákona o obcích i ustanovení § 85 písm. e) zákona o obcích vyplývá, že obec může vstoupit i do obchodní
korporace
, neboť se zde hovoří o majetkové účasti a následně zákon normuje pravomoc rozhodovat o peněžitých a nepeněžitých vkladech do právnických osob, jež je svěřena zastupitelstvu obce v rámci vyhrazené pravomoci.
Obchodní
korporace
jsou samostatnými subjekty odlišnými od obcí, které jsou jejich zakladateli a společníky (členy). Právní regulaci obchodních korporací obsahuje zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), ve znění pozdějších předpisů (dále také jen „ZOK“). Jelikož se v praxi nejčastěji vyskytuje situace, že obec zakládá či se stane společníkem (členem) společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti a družstva, budeme se dále zabývat problematikou vztahující se pouze k těmto společnostem.
 
Charakteristika vybraných obchodních korporací
Abychom se v dalším výkladu mohli zabývat problematikou zástupců obcí v orgánech vymezených subjektů a jejich odměňování, je nutné nejprve zkoumané obchodní
korporace
charakterizovat.
&